Przegląd prasy - grudzień 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 09.12.2019, Data aktualizacji: 11.07.2022

12 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Przegląd prasy - grudzień 2019
Ile gospodarstw domowych oczekuje na lokal socjalny? W których Polskich miastach powstało w 2018 roku najwięcej mieszkań? Co czeka rynek mieszkaniowy w 2020 roku? Zachęcamy do lektury ostatniego w tym roku przeglądu prasy!

23.12 - 29.12

Wysyp nowych mieszkań

Dane GUS informujące o budownictwie mieszkaniowym w okresie styczeń – listopad 2019 nie wskazują na żadne niepokojące sygnały, które mogą zapowiadać osłabienie aktywności inwestycyjnej deweloperów oraz schyłek prosperity na pierwotnym rynku mieszkaniowym. W listopadzie krajowi deweloperzy rozpoczęli budowę prawie 13 tys. lokali, czyli niemal 17 proc. więcej licząc rok do roku. O rynku mieszkaniowym przeczytacie w Rzeczpospolitej oraz na PolskieRadio.pl, PolskieRadio24.pl, Infor.pl, eGospodarka.pl, ReNews.pl i ceo.com.pl.

Miasta z największą liczbą eksmisji

W latach 2017 – 2018 zauważalny był trend spadkowy liczby przeprowadzanych eksmisji. Mimo wspomnianego spadku, liczba wykwaterowań różni się w poszczególnych powiatach i miastach na prawach powiatu. W którym z Polskich miast eksmisje są najczęstsze, a gdzie opróżnienia mieszkań praktycznie się nie zdarzają? Dowiecie się na Interia.pl, wGospodarce.pl i eGospodarka.pl.  

10-lecie RynekPierwotny.pl

W październiku 2009 roku powstał portal nowych nieruchomości, który według badań przeprowadzonych przez PBS pozyskał aż 83 proc. ofert z rynku mieszkaniowego oraz który odpowiada za 43 proc. zakupów mieszkań od deweloperów. Mowa oczywiście o portalu RynekPierwotny.pl, który w tym roku obchodzi swój jubileusz. O historii serwisu przeczytacie na money.pl oraz Bankier.pl.

Deficyt mieszkań socjalnych

Znaczny niedobór mieszkań socjalnych widoczny jest już od lat. Jednak nie dotyczy on tylko najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Problem odczuwają również właściciele mieszkań, którzy czekają na eksmisję zadłużonego lokatora. Niewydolność procedury eksmisyjnej związana ze zbyt małą liczbą lokali socjalnych wpływa na poziom czynszów za wynajem mieszkań. Więcej o eksmisjach przeczytacie na Interia.pl.       

Gdzie mieszkania podrożały dwukrotnie?

Rosnące ceny mieszkań spowodowane m.in. wzrostem cen materiałów budowlanych i robocizny oraz trudnościami z zakupem działki pod budowę inwestycji, to w dalszym ciągu najpopularniejszy temat na rynku nieruchomości. Jednak to wcale nie Polskie metropolie przodują w Europie pod względem tempa podwyżek cen mieszkań. Gdzie jest najdrożej? Odpowiedź znajdziecie na money.pl.

16.12 - 22.12

W którym z miast mieszka się najlepiej?

Na podstawie najnowszych danych opublikowanych przez GUS (grudzień 2018) sprawdziliśmy, jak w ciągu roku zmieniły się warunki mieszkaniowe w polskich miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. W rankingu ocenionych zostało 218 miast, a na ich pozycję wpływały dwa wskaźniki – liczba mieszkań przypadających na 1000 osób oraz średnia powierzchnia użytkowa domów i mieszkań w przeliczeniu na 1 osobę. Które miasta znalazły się w Top 10? O tym w Rzeczpospolitej oraz na PolskaTimes,  obud.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz, ceo.com.pl i ReNews.pl.

Rynek mieszkaniowy w 2020 roku

Mijający, rok 2019 był bardzo udany na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Niskie stopy procentowe zachęcały do lokowania kapitału w nieruchomości zarówno na własny użytek, jak i w celach inwestycyjnych. Co z kolei, czeka pierwotny i wtórny rynek mieszkaniowy w 2020 roku? Odpowiedź znajdziecie na obud.pl, Skarbiec.biz, wGospodarce.pl, ceo.com.pl i ForumBiznesu.pl.

Renta dożywotnia za mieszkanie

Renta dożywotnia jest rozwiązaniem skierowanym do seniorów, którzy posiadają na własność mieszkanie lub dom. W zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości otrzymują comiesięczne i dożywotnie świadczenie pieniężne. Według szacunków, co roku kilkanaście tysięcy Polaków oddaje swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią rentę. Co trzeba o niej wiedzieć? Odpowiedź znajdziecie na PolskieRadio24.pl i PolskieRadio.pl.

Deweloperzy na Liście 2000

Rzeczpospolita opublikowała niedawno Listę 2000, która prezentuje zestawienie największych i najbardziej dynamicznie działających w Polsce firm. Wśród wyróżnionych znalazło się prawie 100 firm z branży budowlanej, które w 2018 roku wypracowały niespełna 65 mln przychodów. Która firma deweloperska zajęła najlepsze miejsce w rankingu? O tym w Rzeczpospolitej.

Flipping odpowiada za wyższe ceny mieszkań?

Kupno i sprzedaż nieruchomości z zyskiem, zwana również flippingiem staje się w Polsce coraz popularniejsza. Nic dziwnego, w końcu doświadczeni inwestorzy mogą na jednej transakcji zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy taki sposób inwestowania może mieć wpływ na rosnące ceny nieruchomości? Więcej na WP.pl.

09.12 - 15.12

Pracujemy krócej na własne “M”

Co dwa lata GUS publikuje dane o medianowym poziomie i strukturze wynagrodzeń w Polsce. Na podstawie tych informacji, analitycy RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile wynosi przeciętny czas pracy na mieszkanie. O ile wzrosła mediana wynagrodzeń w ciągu ostatnich 10 lat? Jak zmieniła się dostępność cenowa mieszkań? Odpowiedzi znajdziecie w materiale opublikowanym na money.pl, obud.pl,Skarbiec.biz, eGospodarka.pl i ceo.com.pl.

Rzadziej tracimy dach nad głową

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w ubiegłym roku spadła jeszcze większa liczba eksmisji niż w 2017 roku, który był przełomowy pod kątem ilości wykwaterowań. Mimo to nadal dużym problemem pozostaje liczba lokatorów eksmitowanych z lokali gminnych, ponieważ są one aż 49 razy częstsze niż z lokali własnościowych. Więcej o tym problemie przeczytacie na obud.pl, Forsal.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl i Administrator24.info.

Stolica z największą liczbą nowych mieszkań

Z każdym rokiem rośnie w Polsce liczba mieszkań przypadających na 1000 osób. Jednak w dalszym ciągu daleko jej do takiego poziomu nasycenia mieszkaniami jak krajom Europy Zachodniej. Obecnie, relacja między liczbą mieszkań i mieszkańców kształtuje się na poziomie ok. 380 mieszkań/1000 osób, z kolei w krajach zachodnich wynosi 450-500 mieszkań/1000 osób. O tym na Interia.pl, aleBank.pl i Administrator24.info

BHP na budowie

W 2018 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła prawie 5 tys. kontroli placów budowy. Zdecydowana większość nieprawidłowości dotyczyła prac wysokościowych, a wielu śmiertelnych wypadków można by uniknąć, gdyby tylko na budowach przestrzegano podstawowych zasad bezpieczeństwa. Więcej o BHP na placach budowy przeczytacie w Rzeczpospolitej

Jak się pozbyć firmy z lokalu użytkowego?

Na parterze bloków wybudowanych przez ostatnie 20-30 lat często można znaleźć lokale użytkowe. Działalność firm mających siedzibę na osiedlach może być uciążliwa dla mieszkańców budynku. Czy można pozbyć się uciążliwej firmy z bloku? Czy w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych oraz kodeksie cywilnym  istnieją zapisy chroniący interesy mieszkańców przed uciążliwym przedsiębiorcom? O tym na WP.pl

Garaż czy mieszkanie co lepsze na wynajem?

Inwestowanie w nieruchomości nie musi ograniczać się wyłącznie do zakupu mieszkania. Popularną i znacznie tańszą alternatywą jest zakup garażu lub miejsca parkingowego. Czy inwestycja w garaż może okazać się bardziej korzystna niż inwestycja w lokal mieszkalny? Czym charakteryzują się garażowe inwestycje? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na WP.pl.

Jak dużo płacimy za wykończenie domu?

Jednym z bardziej istotnych etapów budowy domu jest osiągnięcie stanu surowego zamkniętego. Jednak wiele osób planujących budowę własnego domu nie zdaje sobie sprawy, że to zaledwie jedna trzecia ogólnych kosztów budowy. Jak duże wydatki czekają inwestorów prywatnych przed wprowadzeniem się do nowego budynku? Sprawdzicie na money.pl

Zarządca narzucony przez dewelopera

Niektórzy deweloperzy próbują narzucić mieszkańcom nowo budowanej inwestycji własnego zarządcę budynku. Niekiedy sam inwestor chce zarządzać budynkiem przez pierwsze kilka lat od oddania lokali mieszkalnych do użytku.  Czy takie praktyki są legalne? Jakie jest stanowisko UOKiK na nieuczciwe praktyki inwestorów? O tym na money.pl.

Jak działa mieszkaniowy rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy stanowi zasadniczy element ochrony nabywców mieszkań i ma na celu ograniczenie do minimum ryzyko utraty wpłaconych środków przez nabywców deweloperom podczas realizacji inwestycji mieszkaniowej. Jak działa? Dlaczego jest tak istotny dla osób kupujących lokum na rynku pierwotnym? Odpowiedzi znajdziecie na Infor.pl.

Rok 2020 rokiem kryzysu?

Na krajowym rynku mieszkaniowym, podaż wciąż nie nadąża za popytem, a w przyszłym roku mogą pojawić się również problemy z dostępnością siły roboczej. Do tego dochodzą rosnące ceny mieszkań, materiałów budowlanych i robocizny. Czy w 2020 roku czeka nas kryzys na rynku nieruchomości? Odpowiedź znajdziecie w Wywiadzie Gospodarczym przeprowadzonym opublikowanym na wGospodarce.pl

Budownictwo senioralne w Polsce

Jak wskazują raporty GUS, do 2050 roku staniemy się jednym z najstarszych społeczeństw Unii Europejskiej. Mimo to krajowi deweloperzy w dalszym ciągu niechętnie inwestują w mieszkania dedykowane osobom 60+. Jakie są perspektywy budownictwa senioralnego w Polsce? Zachęcamy do lektury artykułu na Administrator24.info

02.12 - 08.12

Deficyt mieszkań socjalnych

Od dawna w Polsce brakuje mieszkań socjalnych, według szacunków na wynajem lokalu socjalnego oczekuje prawie 90 tys. gospodarstw domowych, a skutki niedoboru mieszkań odczuwają nie tylko najmniej zamożne rodziny. Mowa o właścicielach mieszkań, którym zależy na eksmisji zadłużonego lokatora. O tym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, Forsal.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz, Administrator24.info i ceo.com.pl.

Gdzie powstało najwięcej mieszkań?

W Polsce relacja między liczbą mieszkań i mieszkańców systematycznie się poprawia. Obecnie na 1000 osób przypada ok. 380 osób i choć w ciągu ostatniej dekady ten wynik zdecydowanie się poprawił, to w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, w Polsce poziom nasycenia mieszkaniami wciąż pozostawia wiele do życzenia. Na terenie których miast i powiatów pod koniec 2018 relacja liczby mieszkań i mieszkańców była najlepsza? O tym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, Skarbiec.biz, eGospodarka.pl, ceo.com.pl i ReNews.pl.

Rosną koszty budowy bloków

Jedną z przyczyn wzrostów cen mieszkań są rosnące koszty budowy bloków. W 2019 r. średni koszt budowy mieszkania wzrośnie o ok. 8 - 12 proc. Jak zmieniły się koszty wybudowania typowego bloku w stanie deweloperskim? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na obud.pl, eGospodarka.pl, Skarbiec.biz, ceo.com.pl i Administrator24.info. 

 

Lepsza sytuacja niż w 2007 r.

Aby mówić o podobnej sytuacji na rynku mieszkaniowym do tej, u szczytu hossy sprzed 12 lat, ceny mieszkań musiałyby zdrożeć jeszcze o ponad 70 proc. Według szacunków NBP za II kw. br., za przeciętną, miesięczną pensję Polacy obecnie mogą kupić 0,82 mkw. mieszkania w dużym mieście, z kolei w 2007 r. ich pensja wystarczała na zakup tylko 0,48 mkw.  Więcej na Parkiet.com i Gazeta.pl.

Nowe mieszkania na wynajem

Na rynku najmu pojawia się coraz więcej ofert prezentujących nowe lokale. Według danych NBP, mieszkania wybudowane po 2014 roku stanowią dużą część rynku najmu w miastach wojewódzkich. W których metropoliach jest największy udział najnowszych lokali wśród ofert na wynajem? O tym na WP.pl

Rośnie popularność mikrodomów

Wiele wskazuje na to, że obok popularnych mikroapartamentów pojawią się niedługo w ofercie inwestorów również mikrodomy. Ten trend mieszkania w domach o skompresowanej powierzchni przyjął się już m.in. w Stanach Zjednoczonych, krajach Europy Zachodniej, Skandynawii oraz Japonii. Więcej o mikrodomach przeczytacie na money.pl.
Czy bank sfinansuje dom modułowy?

W Polsce nadal najpopularniejszym modelem budowy domów są budynki wznoszone za pomocą tzw. technologii tradycyjnej udoskonalonej, która polega na wykonaniu konstrukcji nośnej z ręcznie układanych pustaków lub cegieł. Jednak z czasem, coraz bardziej będzie wzrastała popularność domów modułowych i szkieletowych. Czy krajowe banki są chętne do finansowania takich budynków? O tym na money.pl.

Mieszkanie dla seniora

Polskie społeczeństwo się starzeje, a emeryci stają się coraz bardziej istotną grupą klientów na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy coraz częściej zaczynają budować inwestycje adresowane do seniorów, które zapewnią im komfort życia oraz pozwolą zadbać o zdrowie. Jakie są perspektywy budownictwa senioralnego? Odpowiedź znajdziecie na money.pl.

Kredyt mieszkaniowy i rozwód

W ubiegłym roku rozpadło się co trzecie zawarte małżeństwo, a liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych przekracza liczbę 200 tys. Z tych danych wynika, że znaczna grupa osób, która podjęła decyzję o rozwodzie może mieć problem z hipoteką. Co zrobić, gdy czeka nas rozwód a w czasie trwania małżeństwa zaciągnęliśmy kredyt mieszkaniowy? Co możemy zrobić, aby odpowiednio się zabezpieczyć? Na te pytania odpowie artykuł opublikowany na money.pl. Przeludnienie w przedwojennej Warszawie

Sytuacja mieszkaniowa w latach 20. i 30. była dramatyczna. Według danych GUS z 1931 roku, aż 58,3 proc. warszawiaków zamieszkiwało przeludnione lokum. Również w innych krajach Europy Zachodniej standardy mieszkaniowe były zdecydowanie niższe niż obecnie, a gorszy wynik od Warszawy odnotowało m.in. Wilno. Jak przedstawiała się sytuacja mieszkaniowa w innych krajach? O tym na Forsal.pl.

W którym mieście jest najwięcej deweloperów?

Dobra koniunktura na rynku nieruchomości przyczyniła się do wzrostu liczby aktywnych deweloperów mieszkaniowych. W których miastach działa najwięcej deweloperów? Czy to właśnie w Warszawie działa najwięcej inwestorów? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie na aleBank.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: