Wiadomości mieszkaniowe

Wojciech Orzechowski

Wojciech Orzechowski

Inwestowanie w nieruchomości - Nieruchomości - Finanse

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 26 głosów

Jak inwestować w nieruchomości w Polsce?

Dlaczego warto zostać inwestorem i na co zwrócić uwagę, by osiągnąć sukces? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Jak inwestować w nieruchomości w Polsce?

By rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy z tego zakresu ani ogromnej sumy pieniędzy. Nic więc dziwnego, że od lat inwestowanie w nieruchomości uważane jest za jeden z najlepszych sposobów lokaty kapitału.

apartamenty inwestycyjne - zarabiaj na nieruchomościach

Polska krajem atrakcyjnym dla inwestorów

Nie ulega wątpliwości, że Polska stała się krajem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów. Obecnie na wynajmie nieruchomości można zarobić 8-10 proc. Do rozpoczęcia przygody z inwestowaniem zachęcają niskie stopy procentowe. Jednak należy zaznaczyć, że wśród inwestorów przeważają transakcje gotówkowe, a tylko ok. 35 proc. wszystkich transakcji na rynku nieruchomości wynoszą transakcje kredytowe.

Wśród inwestorów mieszkaniowych możemy wymienić kilka grup:

 • osoby, które inwestowały od zawsze,
 • osoby, które zabezpieczają swoją przyszłość, kupując mieszkanie dla rodziny,
 • inwestorów, którzy przygotowują mieszkania pod wynajem długoterminowy, krótkoterminowy lub cudzoziemcom,
 • inwestorów zagranicznych, którzy inwestują w Polsce, ponieważ stopy zwrotu z najmu są  bardzo obiecujące w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Według ogólnodostępnych statystyk mamy cały czas do czynienia z dużym deficytem mieszkaniowym. Obecnie należałoby dostarczyć ok. 2 milionów mieszkań, żeby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków. Sama liczba jasno pokazuje, że istnieje spory popyt na mieszkania, który potrwa jeszcze długo. Oznacza to, że nieruchomość, którą kupimy teraz, utrzyma swoją wartość i będzie przynosiła dobre stopy zwrotu również za 30 lat. Ponadto lokata kapitału w mieszkanie jest atrakcyjna, ponieważ:

 1. rynek nieruchomości jest atrakcyjny – lokując kapitał w nieruchomości, uzyskujemy dobre stopy zwrotu;
 2. stosunek przeciętnej średniej krajowej do możliwości zakupu mieszkania przez przeciętnego Polaka jest dużo lepszy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Jako Polacy mamy bardzo dużą siłę nabywczą pieniądza, w przeliczeniu na możliwości zakupowe nieruchomości, a to sprawia, że zainteresowanie lokalami w dalszym ciągu będzie wysokie;
 3. Polska jest krajem stabilnym gospodarczo, który przyciąga inwestorów zagranicznych. Osiągają oni o wiele wyższe stopy zwrotu niż na zachodzie, a to sprawia, że inwestorzy rywalizują ze sobą, przez co rosną ceny nieruchomości.

Polska na celowniku inwestorów zagranicznych

Cudzoziemcy dostrzegają duży potencjał Polski, dlatego tak chętnie inwestują w naszym kraju. Przyciągają ich niskie ceny nieruchomości w porównaniu do sytuacji na rynkach w ich krajach, wysoka stopa zwrotu czy fakt, że Polska jest obecnie krajem stabilnym gospodarczo. Często zagraniczni inwestorzy wykupują droższe nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast, czasem nawet te o dużo większym metrażu 80-100 metrów, które nie są dla polskich inwestorów tak bardzo atrakcyjne. Takie lokalizacje jak m.in. Szczecin, Trójmiasto, Toruń, Górny i Dolny Śląsk są obecnie oblegane przez inwestorów zagranicznych, głównie z Niemiec i Skandynawii.

Ryzyko związane z inwestowaniem w nieruchomości

Lokata kapitału w zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych jest stosunkowo bezpieczna, a większość potencjalnych niebezpieczeństw związanych z inwestowaniem można przewidzieć i tak je zaplanować, by zminimalizować przyszłe straty. Przede wszystkim warto inwestować z głową. Musimy dobrze poznać rynek oraz nauczyć się liczyć i szacować, żeby umiejętnie przeprowadzać wszystkie kalkulacje. Ponadto musimy poznać cechy nieruchomości, które sprawią, że dany lokal będzie sprzedawał się szybciej lub wolniej.

Należy również zwracać szczególną uwagę na wybór ekipy budowlanej oraz aspekty prawne i unikać sytuacji, w której kupujemy nieruchomość z wadą prawną. Wszystkie wymienione kwestie są związane z naszą wiedzą i umiejętnościami. Wraz z nabywaniem doświadczenia na rynku nieruchomości zdobywamy specjalistyczną wiedzę. Popularnym stwierdzeniem wśród inwestorów jest: „Łatwo kupić mieszkanie, trudniej jest je wyremontować”. Nie ulega wątpliwościom, że wybór sprawdzonej ekipy remontowej jest bardzo istotnym czynnikiem związanym z sukcesem podczas przeprowadzanej transakcji.

Warto na samym początku zweryfikować ekipę remontową i dopilnować tego, aby jej praca przebiegała na jak najwyższym poziomie. W trakcie remontu można wyróżnić 14 krytycznych momentów, podczas których należy pojawić się w mieszkaniu i dopilnować, czy prace idą zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wspomniane kontrole ekipy pozwolą nam dotrwać do końca remontu, a w razie ewentualnych uchybień fachowców możemy w porę zaingerować, tak aby ekipa wywiązała się z podpisanej umowy.

Flip sposobem na szybki zysk?

W ostatnim czasie wielką karierę na polskim rynku mieszkaniowym robi tzw. flipping, czyli kupowanie nieruchomości często po okazyjnych cenach z myślą o ich sprzedaży. Przy strategii flipów nie trzeba posiadać dużego kapitału, wystarczy kilkadziesiąt tysięcy złotych gotówki, które przeznaczymy na wkład własny i zdolność kredytową. Oczywiście dla osoby pracującej na etacie, która dopiero pragnie rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, flipping może wydawać się ryzykowny. Nowicjusze powinni dobrze zaplanować finansowo zakup nieruchomości. Chodzi o uwzględnienie płynności finansowej na czas całego procesu inwestycyjnego. Jeżeli taki proces trwa od 6 do 10 miesięcy, to powinniśmy być przygotowani, że przez ten czas musimy mieć rezerwę gotówkową pozwalającą nam na opłacenie wody, prądu, gazu i czynszu. Po uwzględnieniu tych wszystkich kosztów w procesie inwestycyjnym i zabezpieczeniu pieniędzy możemy zacząć zarabiać na sprzedaży nieruchomości.

Jak upolować perełkę inwestycyjną?

Omawiając flipping, warto podnieść kwestię tzw. perełek, które są wyceniane poniżej ceny rynkowej. Wraz z popularnością flipów na rynku przybywa łowców okazji cenowych, które po gruntownym remoncie i podniesieniu ich wartości stają się bardziej atrakcyjne dla przyszłych klientów. Okazjami cenowymi interesują się głównie inwestorzy obeznani z rynkiem nieruchomości i wyedukowani, którzy stanowią dla siebie dużą konkurencję. Łowcy okazji na rynku nieruchomości szukają swoich zdobyczy na licytacjach komorniczych bądź dzięki pozyskanym przez nich kontaktom z dostawcami nieruchomości. Przeciętnie inwestor jest w stanie kupić naraz jeden do dwóch lokali mieszkalnych. Jeżeli uda nam się trafić na więcej, warto przekazywać je zaprzyjaźnionym inwestorom, gdyż taka wymiana informacji również może dla nas stanowić potencjalny zysk.

Flipowanie jest trudne i ryzykowne wtedy, gdy:

 • nie masz wiedzy,
 • nie umiesz liczyć,
 • nie umiesz ocenić nieruchomości,
 • nie znasz się na podstawowych aspektach prawnych,
 • nie masz wsparcia,
 • nie masz kontaktów,
 • nie masz informacji.

Jak nie stracić na nieruchomościach podczas kryzysu?

Ostatni kryzys na rynku nieruchomości miał miejsce 10 lat temu i był ściśle związany z upadkiem gospodarki światowej. Stopy procentowe wzrosły, a ceny nieruchomości zostały potraktowane korektą i najlepszą możliwą dla inwestora opcją było przeczekanie kryzysu i rozpoczęcie inwestowania, dopiero kiedy nastąpi wyrównanie cen.

Inwestor w czasie kryzysu może też sprzedać lokal i stracić, a potem, gdy sytuacja znowu nabierze rozpędu – dalej inwestować i odrabiać swoje straty.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy