Gdzie chcesz zamieszkać?
0 km
Pokoje
Powierzchnia
Cena
Więcej filtrów

Nie znaleziono ofert spełniających wybrane kryteria.
Zmień parametry szukania lub wybierz jedną z proponowanych możliwości.

Szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Wiadomości na temat Rudy Śląskiej

Więcej wiadomości
Wykorzystać ukryty potencjał

Wykorzystać ukryty potencjał

Targi mieszkaniowe wracają na Śląsk

Targi mieszkaniowe wracają na Śląsk

Najlepsza alternatywa mieszkaniowa dla Katowic? Osiedle Kolonia Minerwy w Rudzie Śląskiej!

Najlepsza alternatywa mieszkaniowa dla Katowic? Osiedle Kolonia Minerwy w Rudzie Śląskiej!

Domy w Rudzie Śląskiej - zamieszkaj blisko Katowic

 

Ruda Śląska to miasto na prawach powiatu, położone w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Powstało w 1959 r. z połączenia Rudy i Nowego Bytomia. Geograficznie zajmuje część Wyżyny Śląskiej. Graniczy z Zabrzem, Bytomiem, Świętochłowicami, Chorzowem, Katowicami, Mikołowem i Paniówkami. Powierzchnia miasta wynosi 77,7 km kw., a liczba mieszkańców oscyluje wokół 138,5 mln. W obrębie miasta funkcjonuje 11 dzielnic: Orzegów, Godula, Ruda, Chebzie, Nowy Bytom, Bielszowice, Bykowina, Wirek, Halemba, Kochłowice i Czarny Las. Historia Rudy Śląskiej związana jest z rozwojem przemysłu ciężkiego, głównie wydobyciem rud metali i węgla kamiennego, co definiuje charakter miasta. W XIX w. większość inwestycji koncentrowała się na budowie kopalni, hut i cegielni. Były to czasy kiedy dom w Rudzie Śląskiej najłatwiej było znaleźć na jednym z osiedli robotniczych powstających wokół zakładów przemysłowych. Obecnie zabudowa mieszkaniowa w mieście tworzy mozaikę starych „familoków” budowanych dla pracowników przemysłowych i ich rodzin oraz nowoczesnych budynków. Projektanci nowych domów w Rudzie Śląskiej przełamują ciężki, starodawny charakter osiedli górniczych oszczędną formą i jasną kolorystyką tworzonych inwestycji.

 

Nowe domy w Rudzie Śląskiej - gdzie powstają?

Chociaż Ruda Śląska jest jednym z największych miast górniczych w Unii Europejskiej, rozwija się także w kierunku automatyki przemysłowej, przemysłu spożywczego, poligraficznego i materiałów izolacyjnych. Rosnący potencjał ekonomiczny sprawia, że powstaje w nim wiele mniejszych firm produkcyjnych i usługowych, a to z kolei oznacza ożywienie na rynku nieruchomości. Nowe domy w Rudzie Śląskiej powstają głównie w dzielnicach centralnych, ale deweloperzy budują również poza Nowym Bytomiem, na przykład w Kochłowicach. Duże znaczenie ma dobry dostęp do sklepów, usług, placówek medycznych i szkół. Przez Rudę Śląską przebiega autostrada A-4 i Drogowa Trasa Średnicowa, co umożliwia dobry dojazd i jest niewątpliwym atutem przy lokalizowaniu inwestycji. Usytuowanie w okolicy głównych ulic – Wolności i 1 Maja dodatkowo pozwoli szybko dotrzeć w każde miejsce w mieście. Na zainteresowanie nowymi domami w Rudzie Śląskiej wpływa również bliskość stref rekreacyjnych, obiektów sportowych oraz pubów i restauracji, gdzie można spędzić czas wolny.

 

Standard i wykonanie nowych domów w Rudzie Śląskiej

Projekty nowych domów w Rudzie Śląskiej łączą w sobie funkcjonalne elementy dawnych osiedli robotniczych i innowacyjne rozwiązania na miarę swoich czasów. Nawiązują do szeregowej zabudowy, która doskonale organizuje przestrzeń i stwarza dobry dojazd do każdej posesji. Przewidziane są domy o różnych metrażach, najczęściej jednorodzinne. Rozkład pomieszczeń został pomyślany tak, aby były one przestronne, ustawne i umożliwiały wiele opcji aranżacji wnętrza. Nowe domy w Rudzie Śląskiej  posiadają parter i piętro, ale niektóre mają dodatkowo wydzielone poddasze, które po zagospodarowaniu może znacznie zwiększyć powierzchnię mieszkalną. Budynki utrzymane są w jasnej, przyjaznej kolorystyce pogłębiającej wrażenie domowego relaksu. Duże okna i balkony dostarczają dużo światła, co ma ogromne znaczenie przy redukcji rachunków za prąd. W ofercie deweloperskiej znajdują się również domy z tarasami, gdzie można wypocząć po długim dniu w pracy. Pomimo przemysłowego charakteru miasta, projekty inwestycyjne stawiają na otoczenie pełne zieleni i przyjazne dla oka.

 

Ekologiczny dom w Rudzie Śląskiej

Miasto w takim stopniu nastawione na rozwój przemysłu jak Ruda Śląska w większym stopniu musi troszczyć się o ograniczenie zanieczyszczeń w powietrzu. Stawia to przed inwestorami szereg wyzwań dotyczących wdrażania ekologicznych innowacji w projektach i deweloperzy nie należą tu do wyjątków. W ofercie nowych domów w Rudzie Śląskiej dostępne są budynki z systemem rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Materiały izolacyjne stosowane w nowoczesnym budownictwie ograniczają działanie tradycyjnych instalacji sterujących obiegiem powietrza – w takich przypadkach świetnie sprawdza się rekuperator. Centrala wentylacyjna powoduje odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i jego wymianę na świeże, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w budynku i zapewnia zdrowie mieszkańcom. Nie bez znaczenia jest też zmniejszenie kosztów eksploatacji domu poprzez wykorzystanie obiegu ciepła do ogrzewania powietrza. Rekuperator można także wyposażyć w filtry zatrzymujące zanieczyszczenia.

 

Jak się mieszka w Rudzie Śląskiej?

Nabywcy nowych domów w Rudzie Śląskiej mogą być spokojni o dostęp do wszelkich udogodnień. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono 27 linii autobusowych i 5 tramwajowych. Drogi wojewódzkie 902 i 925 zapewniają zmotoryzowanym dogodny dojazd do miejscowości w obrębie GOP-u i ROW-u. Przez miasto przebiega linia kolejowa E-30, stanowiąca część III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, ale w Rudzie zatrzymują się jedynie pociągi kursujące na terenie województwa śląskiego. Ok. 30 km od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Katowice. W Rudzie istnieje 28 szkół podstawowych, 11 szkół średnich, a także 2 placówki akademickie. Amatorzy sportu docenią takie obiekty jak kompleks sportowo-rekreacyjny na Bykowinie, wyposażony w boiska do piłki nożnej i koszykówki oraz pumptrack. Na większe zakupy można się wybrać do centrum handlowego Ruda Śląska Plaza i do Galerii Ruda Śląska. Za otoczenie biznesowe odpowiada 13 banków, a także liczne instytucje ubezpieczeniowe oraz firmy zajmujące się doradztwem prawnym.

 

Koszt zakupu domu w Rudzie Śląskiej

Średnia cena za mkw. domu w Rudzie Śląskiej wynosi ok. 2,7 tys. zł, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wartość ta została obliczona na podstawie cen nieruchomości znajdujących się zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Budynki świeżo oddane do użytku przez deweloperów to koszt ok. 4 tys. zł za mkw., ale w zależności od standardu i lokalizacji, ceny mogą ulegać zmianom. Duży wpływ na ostateczną wartość nieruchomości mają zastosowane innowacje, jak na przykład zainstalowanie systemu rekuperacyjnego. Ceny domów z rynku wtórnego są zazwyczaj niższe, ale w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę również koszty remontu, co w rezultacie może nie zagwarantować oczekiwanej oszczędności.

 

Rewitalizacja Rudy Śląskiej

Plany na przyszłość i potencjał są czynnikami na które zwraca się uwagę wybierając swoje miejsce do życia. Ewentualni nabywcy nowych domów w Rudzie Śląskiej mają powody do optymizmu – władze miasta zaplanowały szereg modernizacji, które mają się przyczynić do poprawy infrastruktury i warunków zamieszkania. Postanowiono, że rewitalizacja obejmie aż 12 obszarów miasta. W planie jest budowa placów zabaw, stref rekreacyjnych, chodników i dojazdów do osiedli. Do poprawy komunikacji ma się przyczynić przebudowa arterii miejskich, między innymi ul. Podlaskiej i jednej z najważniejszych dróg w mieście - ul. Wolności. Inwestycja ma objąć także wymianę nawierzchni, wykonanie oświetlenia i ścieżek rowerowych. Modernizacji zostaną poddane szkolne obiekty sportowe i strefy aktywności lokalnej. Pierwszym udanym krokiem w kierunku zmian jest z pewnością zagospodarowanie hałdy cynkowej przy ul. 1-go Maja. W jej miejsce powstanie atrakcyjna przestrzeń rekreacyjna łącząca walory wypoczynkowe i edukacyjne. Na obszarze zajmowanym przez hałdę zastosowano innowacyjne rozwiązanie – fitostabilizację, czyli posadzenie roślin mających zapobiegać wydostawaniu się na powierzchnię metali ciężkich.

Zobacz co możesz zrobić dalej

Zamknij