Domy modułowe - na czym polegają? Ile to kosztuje?

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Data publikacji: 02.07.2020, Data aktualizacji: 19.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2109 głosów

Domy modułowe
Domy modułowe - co to takiego? Ile to kosztuje? Jak długo trwa budowa? Jakie są wady i zalety domów modułowych? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

W dzisiejszych czasach budując dom, mamy do wyboru różne surowce. Jako element konstrukcyjny możemy wykorzystać drewno, ceramikę, beton czy stal. NIektórzy decydują się na budowę domu od podstaw, inni zaś na domy modułowe, o których poniżej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co składa się na koszt domu modułowego
  • jakie są zalety domów modułowych
  • jakie są wady domów modułowych

Budowa domu w sposób tradycyjny odbywa się na placu budowy. To właśnie w tym miejscu gromadzone są wszelkie materiały użyte do jego powstania. Na działce fachowcy tworzą dom zgodny z naszym projektem i oczekiwaniem.

Natomiast dom modułowy w znacznym stopniu jest przygotowywany na linii produkcyjnej. W fabryce na podstawie odpowiednich projektów wykonawczych powstają konkretne elementy domu. Mogą to być ściany, stropy, elementy więźby dachowej. W późniejszym czasie są one transportowane na plac budowy, gdzie zostają połączone w jedną całość.

Budowa domów modułowych w naszym kraju jest mniej popularna niż w innych krajach. Od lat stosowane są one w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Skandynawii.

Należy pamiętać, iż decydując się na dom modułowy, będziemy potrzebować fundamentów, tak samo, jak przy budowie domu tradycyjnego.

Nie zapomnijmy o projekcie wykonawczym. Czym jest projekt wykonawczy? To uszczegółowiony projekt budowlany, który składamy do urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Posiada on wiele zalet. Zawarte jest w nim zestawienie materiałów, wszelkie detale oraz szczegóły rozwiązań konstrukcyjnych, połączeń itp.

Projekt domu modułowego

Przeważnie gotowy projekt domu modułowego można znaleźć w ofercie producenta. Specyfika ich budowy ogranicza natomiast różnorodność form tych budynków. Zwykle jest to od kilku do kilkudziesięciu projektów w katalogu jednej firmy. Są to domy z dachami skośnymi, nieużytkowymi poddaszami czy domy piętrowe. Niewiele firm dopuszcza możliwość adaptacji projektów dostarczonych przez klientów.

Z czego powstają domy modułowe?

Domy te budowane są z keramzytobetonu lub w technologii szkieletowej z odpowiednim wypełnieniem. Elementy konstrukcyjne wykonywane są z drewna. Zewnętrzne ściany buduje się z wodoodpornych płyt OSB-3. Finalne pokrycie ich tynkiem szlachetnym sprawia, że wizualnie nie różnią się niczym od domu murowanego.

Dzięki wełnie mineralnej w domach modułowych utrzymuje się bardzo niski współczynnik przenikania ciepła (k = 0,28 [W/m2K) przy niewielkiej grubości ściany. Dla porównania, w domu murowanym ściana taka miałaby grubość co najmniej pół metra. W celu wyeliminowania wilgoci stosuje się warstwową konstrukcję ścian i dachu, dzięki czemu możliwe jest oddychanie. Ściany zewnętrzne można standardowo ocieplić styropianem.

Ciepło wydzielane jest dzięki kominkowi z nadmuchem ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń lub płaszczowi wodnemu i grzejnikom. Po montażu od razu można przystąpić do urządzania wnętrz, ponieważ nie trzeba czekać na osuszenie budynku.

Domy modułowe budowane z keramzytobetonu powstają w niecały miesiąc, szkieletowe natomiast są gotowe do zamieszkania w 40-60 dni. W przeciwieństwie do prefabrykowanych domów szkieletowych, w przypadku fińskich domków - które powstają w kilka dni - nie przygotowywane są całe ściany, a jedynie moduły o powtarzalnym formacie sześcianów, z których to właśnie buduje się ściany w budynku. Prace prowadzone są bardzo szybko, a sam montaż zajmuje zaledwie kilka dni i może się odbywać także zimą. Moduły, z których powstają, w ponad 80% przygotowywane są w fabryce.

Firmy prefabrykują domy w różnym zakresie. Niektóre dostarczają kompletne ściany wraz z rozprowadzonymi instalacjami, zamontowanymi gniazdkami oraz podejściami wodno- kanalizacyjnymi.

nowe domy na sprzedaż

Koszt domu modułowego

Wiele osób interesuje cena takiego rozwiązania. Koszt budowy domu modułowego w zależności od projektu i rozwiązań technicznych może wynosić od 1400 do 1800 zł za metr kwadratowy, za stan surowy otwarty. Oczywiście można znaleźć tańsze i droższe wersje. Koszt budowy systemem tradycyjnym przeważnie wynosi od 1800 do 2000 zł za metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, iż dla domów modułowych należy doliczyć koszty fundamentów. Materiały do stworzenia poszczególnych elementów również są kosztowne. Oczywiście czas pracy na budowie jest mniejszy, ale zawsze wymaga np. specjalistycznego sprzętu, jak dźwig. Co więcej, w cenę wlicza się samą produkcję. Jak widać z powyższego rozwiązania, koszty domów modułowych są podobne do tradycyjnych technologii.

Przed zakupem pamiętajmy, aby przemyśleć to, na czym najbardziej nam zależy. Nie liczmy jednak na znaczne oszczędności spowodowane wyborem technologii. Dla osób, którym zależy na szybkiej budowie, dom modułowy może się okazać idealną opcją.

dom modułowy

Jakie są zalety domów modułowych?

Do podstawowych zalet należy zaliczyć czas wybudowania domu, który jest znacznie krótszy od budowy systemem tradycyjnym. Do takiego budynku można się wprowadzić np. już po dwóch miesiącach od rozpoczęcia prac. Co w przypadku tradycyjnej budowy wydaje się nieprawdopodobne.

Kolejną zaletą jest dokładność wykonania takiego domu. Jako że powstają one w fabryce, są wykonane bardziej precyzyjnie.

Do budowy domów wykorzystuje się często materiały o lepszej izolacyjności cieplnej. Oznacza to, że ściany mogą być cieńsze niż podczas stosowania tradycyjnego budownictwa, co zaoszczędzi miejsce na działce.

Są stabilne, nie osiadają i nie pękają. Mogą zatem powstawać na skarpach, gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym czy na dachu istniejącego już budynku.

Jakie są wady domów modułowych?

Do głównej wady budownictwa modułowego można zaliczyć ograniczenia architektoniczne. Nie każdą konstrukcję można prefabrykować lub też jej prefabrykacja może okazać się nieopłacalna.

Dodatkowo pamiętać należy, że zawsze mamy ograniczenia gabarytowe. Prefabrykat należy dostarczyć na budowę. Zbyt duży może okazać się nieopłacalny w transporcie.

Kolejny czynnik ciężko jest zaliczyć do wad lub zalet. Chodzi o samą technologię. Nie każdy jest przekonany do budowy domów z drewna. Są jej zwolennicy, jak i przeciwnicy.

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty. Tak, robiłem to wszystko! W tym czasie zauważyłem, że doświadczenie oraz połączenie tych cech jest najważniejsze. Dlatego zajmuję się obecnie obsługą rynku deweloperskiego i w tym się specjalizuje.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Smart Mod

    My polecamy nowoczesne domy modułowe bazujące na szkielecie drewnianym www.smart-mod.pl

    24 lutego 2020, 22:57

Artykuły powiązane

Regionalne

Rynek nieruchomości

Wiadomości

Wnętrza

Inne

Udostępnij
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: