Domy modułowe - co warto wiedzieć?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 02.07.2020, Data aktualizacji: 29.03.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2167 głosów

Domy modułowe
Jakie są zalety i wady domów modułowych? Ile kosztuje budowa domu modułowego całorocznego? Czy modułowe domy są energooszczędne? Czytaj.

W dzisiejszych czasach budując dom, mamy do wyboru różne surowce. Jako element konstrukcyjny możemy wykorzystać drewno, ceramikę, beton czy stal. Niektórzy decydują się na budowę domu od podstaw, inni zaś na gotowe domy modułowe całoroczne - nazywane też domami kontenerowymi czy domami z prefabrykatów. W naszym kraju są dużo mniej popularne niż w innych miejscach, ale rozwiązanie zyskuje coraz większe rzeszę zwolenników.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co składa się na koszt domu modułowego
  • ile kosztuje budowa domu modułowego
  • jakie są wady i zalety domów modułowych

Z jakich materiałów powstają domy modułowe?

Domki modułowe budowane są z keramzytobetonu lub w technologii szkieletowej z odpowiednim wypełnieniem. Gotowe elementy konstrukcyjne wykonywane są z drewna. Zewnętrzne ściany buduje się z wodoodpornych płyt OSB-3. Finalne pokrycie modułów tynkiem szlachetnym sprawia, że wizualnie nie różnią się niczym od domu murowanego.

Dzięki wełnie mineralnej w domach modułowych utrzymuje się bardzo niski współczynnik przenikania ciepła (k = 0,28 [W/m2K) przy niewielkiej grubości ściany. Dla porównania, w domu murowanym ściana taka miałaby grubość co najmniej pół metra. W celu wyeliminowania wilgoci stosuje się warstwową konstrukcję ścian i dachu. Ściany zewnętrzne można standardowo ocieplić styropianem.

Ciepło wydzielane jest dzięki kominkowi z nadmuchem ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń lub płaszczowi wodnemu i grzejnikom. Po montażu od razu można przystąpić do urządzania wnętrz, ponieważ nie trzeba czekać na osuszenie budynku. Dom prefabrykowany to często także budynek energooszczędny.

Moduły budowane z keramzytobetonu powstają w niecały miesiąc, szkieletowe natomiast są gotowe do zamieszkania w 40-60 dni. W przeciwieństwie do prefabrykowanych domów szkieletowych, w przypadku fińskich domków - które powstają w kilka dni - nie przygotowywane są całe ściany, a jedynie moduły o powtarzalnym formacie sześcianów, z których to właśnie buduje się ściany w budynku.

Proces budowy prowadzony jest bardzo szybko, a sam montaż konstrukcji jest możliwy nawet w ciągu jednego dnia i może się odbywać także zimą. Całoroczne domy modułowe powstają z modułów, a te w ponad 80% przygotowywane są w fabryce. Firmy prefabrykują budynki modułowe w różnym zakresie. Niektóre dostarczają kompletne ściany wraz z rozprowadzonymi instalacjami, zamontowanymi gniazdkami oraz podejściami wodno- kanalizacyjnymi.

Domy modułowe

Czy domy modularne wymagają pozwolenia na budowę?

Sposób budowy domu oraz użyte materiały nie mają znaczenia dla pozwolenia na budowę. Przepisy biorą pod uwagę metraż. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane mówi:

Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia (...), budowa: wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Trzeba jednak pamiętać, że o planowanym terminie rozpoczęcie prac należy poinformować organ nadzoru budowlanego. Do zgłoszenia trzeba też dołączyć projekt budowlany, poświadczenie własności działki, oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych oraz oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową w przypadku braku kierownika budowy. 

Co ciekawe, jeszcze niedawno przepisy pozwalały na domki modułowe 35 m2 bez pozwolenia - a właściwie na każdy budynek mieszkalny o powierzchni do 35 m2. Dziś możemy zdecydować się na domek 70 m2, a w najbliższym czasie ma być wprowadzona kolejna zmiana, a wraz z nią pojawi się możliwość, by postawić domki modułowe na działkę o powierzchni użytkowej ponad 70 m2 - jedynie na zgłoszenie, bez pozwolenia. 

Ile kosztuje pozwolenie na budowę? Czytaj

Domki modułowe - projekty

Przeważnie gotowy projekt domu modułowego można znaleźć w ofercie producenta. Specyfika ich budowy ogranicza natomiast różnorodność form tych budynków. Zwykle jest to od kilku do kilkudziesięciu projektów w katalogu jednej firmy. Są to modułowe domy z dachami skośnymi, nieużytkowymi poddaszami czy domy piętrowe.

Niewiele firm dopuszcza możliwość adaptacji projektów dostarczonych przez klientów, ale często projekty gotowych domów można w łatwy sposób dopasować do swoich potrzeb, dowolnie je modyfikując. Przed podjęciem współpracy warto sprawdzić, co oferuje firma i jakie zmiany umożliwia adaptacja projektu.

Ile kosztuje dom modułowy?

Coraz więcej osób decyduje się na domy modułowe całoroczne. Cena to jeden z powodów, dla których rozwiązanie zyskuje popularność. Koszt budowy domu modułowego w zależności od projektu i rozwiązań technicznych może wynosić od 1400 do 2500 zł za metr kwadratowy, za stan surowy otwarty. Oczywiście można znaleźć tańsze i droższe wersje.

Koszt budowy systemem tradycyjnym przeważnie wynosi od 1800 do nawet 4000 zł za metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, iż dla domów modułowych należy doliczyć koszty fundamentów. Istotne jest także to, że cena domu modułowego nie zawiera kosztów wykończenia - tu wiele zależy od standardu, na jaki się zdecydujemy. Materiały do stworzenia poszczególnych elementów również są kosztowne.

Oczywiście czas pracy na budowie jest mniejszy, ale zawsze wymaga np. specjalistycznego sprzętu, jak na przykład dźwig. Co więcej, w cenę wlicza się samą produkcję - każdorazowo jednak warto sprawdzić, co zawiera konkretna wycena w danej firmie, praktyki są bowiem różne.

Ile kosztuje dom modułowy?

Jakie są zalety i wady domów modułowych?

Do podstawowych zalet należy zaliczyć czas wybudowania domu, który jest znacznie krótszy od budowy systemem tradycyjnym. Do takiego budynku można się wprowadzić np. już po dwóch miesiącach od rozpoczęcia prac, co w przypadku tradycyjnej budowy wydaje się nieprawdopodobne. Kolejną zaletą jest dokładność wykonania takiego domu. Jako że powstają one w fabryce, są wykonane bardziej precyzyjnie.

Do budowy domów wykorzystuje się często materiały o lepszej izolacyjności cieplnej. Oznacza to, że ściany mogą być cieńsze niż podczas stosowania tradycyjnego budownictwa, co zaoszczędzi miejsce na działce. Ponadto nowoczesne domy modułowe są stabilne, nie osiadają i nie pękają. Mogą zatem powstawać na skarpach, gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym czy na dachu istniejącego już budynku.

Do wad budownictwa modułowego można z kolei zaliczyć ograniczenia architektoniczne. Nie każdą konstrukcję można prefabrykować lub też jej prefabrykacja może okazać się nieopłacalna. Dodatkowo pamiętać należy, że zawsze mamy ograniczenia gabarytowe. Prefabrykat należy dostarczyć na budowę. Zbyt duży może okazać się nieopłacalny w transporcie.

Kolejny czynnik ciężko jest zaliczyć do wad lub zalet. Chodzi o samą technologię. Nie każdy jest przekonany do budowy domów z drewna. Są jej zwolennicy, jak i przeciwnicy.

Podsumowanie

Dom całoroczny modułowy to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Dzięki łatwości w transporcie i montażu oraz krótszemu czasowi budowy, rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących szybkiego i sprawnego rozwiązania. Niemniej jednak, przed podjęciem decyzji o budowie domu modułowego, warto sprawdzić jego ograniczenia, takie jak mniejsza elastyczność projektowa i potencjalne problemy związane z transportem i montażem.

Właściwie zaplanowana i przemyślana budowa domu modułowego może jednak z pewnością przynieść wiele korzyści, w tym krótszy czas realizacji, lepszą jakość wykonania i niższą cenę. Technologia modułowa to także świetne rozwiązanie, gdy chcemy postawić mały domek całoroczny lub dom letniskowy w celach rekreacyjnych.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Smart Mod

    My polecamy nowoczesne domy modułowe bazujące na szkielecie drewnianym www.smart-mod.pl

    24 lutego 2020, 22:57

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: