Apartamenty wakacyjne
Lokalizacja

Apartamenty inwestycyjne w Krakowie - 235 ofert w 9 inwestycjach

 • Murapol Parki Krakowa

  Kraków, Prądnik Biały, ul. Pachońskiego (3.6 km od centrum Krakowa)

  Inwestycja polecana

  Murapol Parki Krakowa
  Pod wynajem
  Rekomendowane pod inwestycje
  Termin oddania: 1 kw. 2021
  Powierzchnia: 25 - 58 m2
  Liczba pokoi: 1 - 4
  Murapol S.A.
 • Kijowska street

  Kraków, Krowodrza, al. Kijowska (2.5 km od centrum Krakowa)
  Ceny od: 9 362 brutto/m2

  Inwestycja polecana

  Kijowska street
  Rekomendowane pod inwestycje
  Gotowe do zamieszkania
  Powierzchnia: 21 - 44 m2
  Liczba pokoi: 1 - 2
  Wschód Nieruchomości
 • Mała Góra

  Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. Mała Góra (8 km od centrum Krakowa)
  Ceny od: 5 800/m2

  Inwestycja polecana

  Mała Góra
  Pod wynajem
  Rekomendowane pod inwestycje
  Gotowe do zamieszkania
  Powierzchnia: 64 m2
  Liczba pokoi: 3
  Grupa Proins
 • Słoneczne Miasteczko

  Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. Braci Czeczów/Opalowa (9.4 km od centrum Krakowa)
  Ceny od: 4 000 brutto/m2

  Inwestycja polecana

  Słoneczne Miasteczko
  Pod wynajem
  Rekomendowane pod inwestycje
  Termin oddania: 1 kw. 2021
  Powierzchnia: 26 - 92 m2
  Liczba pokoi: 1 - 4
  DEVELIA (wcześniej LC Corp S.A.)
 • Osiedle Botanika etap II

  Kraków, Czyżyny, ul. Tomickiego (5.6 km od centrum Krakowa)
  Ceny od: 6 200/m2
  Osiedle Botanika etap II
  Pod wynajem
  Rekomendowane pod inwestycje
  Gotowe do zamieszkania
  Powierzchnia: 61 - 88 m2
  Liczba pokoi: 3 - 5
  Stylhut Sp. z o.o.
 • Atal Kliny Zacisze

  Kraków, Dębniki, ul. Biskupa Albina Małysiaka (8.2 km od centrum Krakowa)
  Atal Kliny Zacisze
  Pod wynajem
  Rekomendowane pod inwestycje
  Termin oddania: 4 kw. 2019
  Powierzchnia: 45 - 106 m2
  Liczba pokoi: 2 - 4
  ATAL S.A.
 • Osiedle Symbioza

  Kraków, Czyżyny, ul. Sołtysowska 37a (5.6 km od centrum Krakowa)
  Osiedle Symbioza
  Pod wynajem
  Rekomendowane pod inwestycje
  Gotowe do zamieszkania
  Powierzchnia: 34 - 67 m2
  Liczba pokoi: 2 - 4
  Osiedle Symbioza
 • Myśliwska 66

  Kraków, Podgórze, ul. Myśliwska 66 (4.5 km od centrum Krakowa)
  Ceny od: 6 800/m2
  Myśliwska 66
  Pod wynajem
  Rekomendowane pod inwestycje
  Gotowe do zamieszkania
  Powierzchnia: 80 m2
  Liczba pokoi: 4
  Myśliwska 66 Sp. z o.o. Sp. K.
 • SASKA BLU - lokale inwestycyjne z wykończeniem

  Kraków, Podgórze, ul. Saska (3.9 km od centrum Krakowa)
  Ceny od: 9 615 netto/m2
  SASKA BLU - lokale inwestycyjne z wykończeniem
  Pod wynajem
  Rekomendowane pod inwestycje
  Termin oddania: 2 kw. 2021
  Powierzchnia: 18 - 19 m2
  Liczba pokoi: 1
  Bryksy

Szukasz apartamentu inwestycyjnego w Krakowie? Sprawdź nasze oferty! Znajdziesz wśród nich wiele interesujących i zyskownych propozycji w stolicy Małopolski. To jedno z najbezpieczniejszych miast pod kątem inwestycji związanych z wynajmem!

Apartamenty inwestycyjne w Krakowie coraz częściej stanowią przedmiot zainteresowania firm oraz osób prywatnych dysponujących kapitałem. Do ich zalet należą przede wszystkim: wygoda, bezpieczeństwo, zyskowność, mniejsze ryzyko niż w przypadku samodzielnego wynajmu krótkoterminowego. Dzięki temu kuszą wiele osób, które rozczarowane niewielką opłacalnością lokat bankowych poszukują zyskowniejszych źródeł inwestycji. Jednym z nich okazują się właśnie aparthotele w Krakowie. Czym różnią się od zwykłego apartamentu na wynajem? Co warto o nich wiedzieć, zanim się w nie zainwestuje?

Apartamenty inwestycyjne w Krakowie

W stolicy Małopolski obecnie ogromną popularnością cieszą się inwestycje w nieruchomości pod wynajem. Stąd powstało ich bardzo wiele, można wyróżnić nawet kilka rodzajów. Zazwyczaj rynek dzieli się na wynajem długoterminowy i krótkoterminowy. Do tego ostatniego należą właśnie apartamenty inwestycyjne i aparthotele w Krakowie. Jaka jest różnica między nimi? Apartamenty inwestycyjne zazwyczaj ulokowane są w budynkach, w których mieszczą się również mieszkania zamieszkane na stałe. Dopiero od niedawna deweloperzy tworzą budynki, w których mieszczą się tylko apartamenty inwestycyjne. W Krakowie można je policzyć na palcach jednej ręki. Z kolei aparthotele to część większego obiektu komercyjnego, którym zarządza jeden operator. Nie są to jednak condohotele - od tych odróżnia je większa samodzielność (kuchnia), a także m.in. brak “hotelowego” zaplecza - restauracji itp. Choć w niektórych aparthotelach w Krakowie również można skorzystać z udogodnień typu sauna i basen, to jednak jest to rzadkością. Warto zwrócić uwagę również na to, że właściciel apartamentu inwestycyjnego może w nim zamieszkać, podobnie jak w aparthotelu.

Aparthotel w Krakowie - czy to się opłaca?

Kraków jest turystyczną stolicą Polski - to miasto rokrocznie notuje ogromne zainteresowanie ze strony turystów. W 2018 roku przybyło tu ich 13,6 mln, w tym ok. 10,4 mln Polaków i 3,2 mln zagranicznych. Wydali oni łącznie ok. 6,5 mld zł, z czego część na noclegi. Biorąc pod uwagę te liczby, nietrudno wyobrazić sobie zyskowność najmu turystycznego. Do tego dochodzi również ogromna ilość wydarzeń biznesowych i kulturalnych, które również ściągają wiele osób do Krakowa. Ich potrzeby w zakresie noclegów stale się zwiększają. Jedną z takich nisz wypełniają właśnie apartamenty inwestycyjne i aparthotele. Kraków przyciąga zatem także inwestorów, którzy chcą zarobić na turystach oraz biznesmenach oczekujących wyższego standardu, ale również wygody w postaci większej prywatności, atrakcyjnej lokalizacji, samodzielności (np. możliwość skorzystania z kuchni) itd. Często apartamenty inwestycyjne w Krakowie mieszczą się w kameralnym budownictwie, co również wpływa na komfort zamieszkania. Ile zatem można zarobić na takich inwestycjach?

Zazwyczaj szacuje się, że obłożenie aparthotelu w Krakowie jest całoroczne i wynosi ok. 50-60%. Oczywiście to tylko szacunki, nieraz obłożenie sięga aż 80% roku. Dlatego, jak w wielu inwestycjach, nie da się dokładnie obliczyć zysku. Można jednak oszacować, że znajdzie się on na wysokości 5-10% wartości nieruchomości w ciągu roku. Czyli to kilkadziesiąt tysięcy złotych w kieszeni inwestora. Warto pamiętać, że zysk z wynajmu aparthotelu w Krakowie pomoże zwiększyć świetna lokalizacja, a także atrakcyjne ceny i odpowiednio dobrany standard. Przeszacowane i zbyt ekskluzywne wyposażenie może okazać się stratą pieniędzy, jeśli w danej lokalizacji średnia cena najmu nie będzie się pokrywać z szacunkami inwestorów, a tym samym pojawią się problemy ze znalezieniem najemców. Mowa tu o sytuacji, w której zbyt ekskluzywny i drogi apartament inwestycyjny położony jest na obrzeżach miasta, w dodatku wokół nie ma żadnego centrum konferencyjnego itp., co przyciągnęłoby ludzi. Istotne jest zatem wyczucie równowagi.

Gdzie kupić apartament inwestycyjny w Krakowie?

Jak wspomniano wyżej, niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na zyskowność inwestycji, jest lokalizacja. Apartamenty inwestycyjne w Krakowie znajdują się najczęściej w centrum lub w pobliżu zagłębia biznesowego. Dzięki temu inwestor nie musi obawiać się o to, że straci, inwestując w taki lokal. Lokalizacja w dużej mierze decyduje o tym, gdzie dana osoba będzie spać, zwłaszcza w przypadku gości zagranicznych, którzy chcą mieć blisko do firmy, w której odbędą spotkania biznesowe. Turysta w większości przypadków wybiera zaś centrum i okolice.

Miejsce budowy aparthoteli w Krakowie ustala także ceny. W centrum są one znacznie wyższe niż na Płaszowie czy Podgórzu. Można sobie zatem pozwolić na droższe wyposażenie. W dalszych dzielnicach przeważają apartamenty inwestycyjne, których klientem jest raczej osoba z sektora biznesowego. Dzięki temu inwestor od razu może zdecydować, czy jest nastawiony bardziej na turystów, czy biznesmenów. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego. Z tym, że decydując się na zakup apartamentu inwestycyjnego w krakowskim zagłębiu biznesowym, raczej nie warto spodziewać się turystów jako najemców.

Ryzyko zakupu aparthotelu w Krakowie

Jak w przypadku każdej inwestycji, tak i tutaj inwestor musi liczyć się z ryzykiem. Ze względu na lokalizację, apartamenty inwestycyjne w Krakowie są raczej bezpieczną lokatą pieniędzy. Największe ryzyko może spotkać kupców w momencie wybrania nieodpowiedniego operatora lub też ze względu na wybór niesprawdzonego dewelopera. W pierwszym przypadku opieszałość obsługi często doprowadza do zmniejszenia zysków - wpływa na to nie tylko brak obrotności operatora, ale również błędy ekipy sprzątającej, co przekłada się często na negatywne opinie w internecie. Najemców odstraszają również takie cechy, jak nieprzyjemna okolica, brak infrastruktury, zapuszczone i brudne pokoje, brak elastyczności obsługi. Mimo wszystko jednak nawet niska cena nie zachęci ich, jeśli przeczytają negatywne opinie w internecie.

Drugim istotnym aspektem jest wybór odpowiedniego dewelopera. Zwrócić uwagę inwestora powinny taka rzecz, jak budowa inwestycji ze środków pozyskanych od kupców - brak źródła własnego czy nawet kredytu. W tym przypadku istnieje ryzyko, że deweloper nie znajdzie wystarczającej ilości inwestorów i budowa będzie się opóźniała lub zwyczajnie firma nie będzie w stanie jej dokończyć. Dlatego warto wybierać deweloperów, którzy np. pozyskali pieniądze z kredytu, ponieważ inwestor ma wtedy pewność, że bank dokładnie sprawdził takiego kredytobiorcę. Obiecywanie zbyt dużych zysków związanych z wynajmem aparthotelu w Krakowie również powinno wzbudzać niepokój. Zwłaszcza, jeśli deweloper lub agencja pozyskująca inwestorów w ogóle nie wspomina o ryzyku związanym z zakupem takiej nieruchomości.

Warto również pamiętać, że jeśli inwestor nie zatrudnia operatora i sam zajmuje się obsługą apartamentu inwestycyjnego w Krakowie, musi zdawać sobie sprawę z czasochłonności tego zajęcia. Dodatkowo na jego głowie jest również szukania najemców, organizowanie sprzątania, napraw, a także rozwiązanywanie konfliktów z najemcą. Konkurencja w tej branży niemal cały czas rośnie, więc stale trzeba przystosowywać się do nowych realiów na rynku nieruchomości.