Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Data publikacji: 06.08.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 503 głosów

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?
Jakie są plusy i minusy mieszkania na parterze? Czy mieszkanie na parterze jest tańsze? Przeczytaj!

Deweloperzy zgodnym chórem ogłaszają zmianę. Mieszkania na parterze nie są już tymi rezerwowanymi najpóźniej, cieszącymi się najmniejszym zainteresowaniem. Bezpieczne, zamknięte osiedla, nowe technologie ocieplania i wygłuszania, ogródek czy taras wpłynęły na zmianę postrzegania parteru przez Polaków i jego rosnącą popularność. Dlaczego kiedyś było inaczej?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są wady mieszkań na parterze
 • czy mieszkania na parterze są bezpieczne
 • jakie są koszty ogrzewania parterowego mieszkania

Wady mieszkań na parterze

Brak prywatności, ryzyko włamania czy hałas dobiegający z ulicy lub klatki schodowej to najczęściej wymieniane wady stojące na drodze do zakupu mieszkania na parterze. Do niedawna stereotypy związane z mieszkaniami parterowymi zniechęcały potencjalnych klientów do wyboru najniższej kondygnacji. Obecnie, obawy te często okazują się nieuzasadnione, a atrakcyjność lokali na najniższej kondygnacji, a przede wszystkim ich korzystna cena przyciągają coraz więcej osób. Spójrzmy jednak na minusy mieszkań parterowych i je omówmy.

Hałas i brak prywatności

Mieszkanie na parterze jest najbardziej narażone na hałas. Do niewygód możemy zaliczyć usytuowanie najbliżej drzwi wejściowych do budynku, ogródki wychodzące na wewnętrzne patio lub ulicę - pozostali lokatorzy przechodzą pod naszymi nosami, zaglądają do naszych okien. Problem hałasu coraz skuteczniej wyeliminowuje nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa. Nowe drzwi i okna potrafią być doskonale wytłumione. A od niewygodnych spojrzeń możemy osłonić się np. sadząc żywopłot

mieszkanie z ogrodem

Bezpieczeństwo w mieszkaniu na parterze

Inną kwestią jest bezpieczeństwo. Powszechnie uważano, że mieszkania zlokalizowane niżej są bezpośrednio narażone na atak złodzieja. Łatwiej tam wejść, łatwiej coś wynieść. Dziś do zakupu mieszkania podchodzi się bardziej kompleksowo. Mało estetyczne kraty w oknach odeszły już do lamusa. Dziś parterowe mieszkania wyposażone są w rozwiązania antywłamaniowe, takie jak rolety zewnętrzne, drzwi i okna o podwyższonej odporności na włamanie. Na nowych osiedlach montowany jest również monitoring podnoszący bezpieczeństwo inwestycji.

Zwraca się uwagę na zalety osiedla jako całości. Mniej liczą się zabezpieczenia pojedynczych mieszkań, a bardziej bezpieczeństwo czy system ochrony całego osiedla. Te zamknięte, pod troskliwą opieką agencji ochrony, pod okiem kamer oznaczają komfort bez względu na kondygnację mieszkania. Nawet te „standardowe” domy wielorodzinne zapewniają aktualnie znacznie wyższy stopień ochrony, z szyfrowanym zamkiem i wideodomofonem włącznie.

Koszty ogrzewania

Obawy wzbudzały też koszty ogrzewania. Kiedyś mieszkania umieszczone nad piwnicą potrzebowały większej dawki energii. Nowe budownictwo zmieniło podejście do tych kwestii. Obecnie przy powstawaniu nowoczesnych inwestycji stosuje się odpowiednią izolację cieplną. Deweloperzy dbają by kwestia większego wychłodzenia mieszkań na parterze, szczególnie dotycząca podłogi, nie stanowiła problemu. Przegrody są skutecznie docieplone, nierzadko problem rozwiązuje też podziemny garaż.

Ciągle jednak liczba nowych mieszkań na parterze jest znacznie niższa niż tych położonych na wyższych piętach. Czy parter jest jednak gorszy?

Myślę, że uprzedzenie do mieszkań parterowych zanika, ale rzeczywiście w ofertach deweloperów jest ich wciąż mniej niż tych położonych na pierwszym piętrze. Wybór poziomu kondygnacji jest kwestią bardzo subiektywną. W naszej firmie nie zauważyliśmy, aby takie lokale sprzedawały się gorzej. Jedni klienci już na wstępie informują, że interesują ich mieszkania na wyższych piętrach, a inni wręcz przeciwnie, pytają o mieszkania parterowe. Istotną rolę odgrywa tutaj cena. Zwróćmy uwagę na to, że lokale na najniższym poziomie są z reguły tańsze. - twierdzi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo

Czy mieszkania na parterze są tańsze?

Jak wskazują deweloperzy mieszkanie na parterze w ogólnym rozrachunku może być tańsze, jednak jeśli już, to o 2-3%. Z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę poszczególne inwestycje, zauważymy, że zdarzają się lokale na parterze znacznie droższe od pozostałych. Tego rodzaju lokale bardzo często mają bezpośredni dostęp do terenów zielonych - ogródka (niejednokrotnie prywatnego!).

Nierzadko konsumenci mogą liczyć na pokaźnych rozmiarów taras. Dlatego też uwagę na tak ulokowane mieszkanie zwracają osoby świadome swoich potrzeb i oczekiwań. Ogród może stanowić wartość dodaną dla osób starszych czy też rodzin z małymi dziećmi.

 O ile zakup mieszkania na najwyższej kondygnacji jest często determinowany lepszym widokiem z okna, to ten z pierwszego piętra czy parteru jest praktycznie taki sam. Dlatego warto zastanowić się, czy rzeczywiście opłaca się wydawać kilka tysięcy więcej, nie otrzymując niczego w zamian - komentuje Ewa Foltańska-Dubiel.
parter

Zalety mieszkań na parterze

Mieszkania parterowe w nowym budownictwie wyglądają dziś zupełnie inaczej niż w starym. Wśród ich niewątpliwych zalet są samodzielne ogródki, większe tarasy, a także niższe ceny za m2.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem

Niewątpliwą przewagą mieszkań parterowych nad innymi lokalami jest to, że coraz częściej wyposażone są one w ogródki. To doskonała opcja dla osób marzących o namiastce życia w domu, możliwości zasadzenia własnych roślin czy uprawie niewielkich warzyw i owoców. Lokal z zielonym skrawkiem ziemi z pewnością zadowoli rodziców małych dzieci, które w ciepłe dni będą mogły bawić się w rozłożonej na trawie piaskownicy czy kąpać w małym ogrodowym basenie.

Ogródek to takie przedłużenie mieszkania, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dodatkowych metrów kwadratowych, na których można zaaranżować własną strefę relaksu wśród zieleni. Takie mieszkania cieszą się obecnie coraz większym powodzeniem - dodaje prezes Grupy Deweloperskiej Geo

Mieszkania parterowe to dodatkowa przestrzeń na wypoczynek, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, a także ogromna wygoda codziennego użytkowania, zwłaszcza dla osób starszych lub rodziców małych dzieci, którzy nie muszą wjeżdżać do zatłoczonej windy z wózkiem. Plusem jest także możliwość szybkiego wnoszenia ciężkich przedmiotów, a w upalne dni niższa temperatura panująca w najniższej położonych lokalach.

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Mieszkania na parterze, wbrew powszechnej opinii są atrakcyjnym produktem na rynku nowych mieszkań. O ich przewadze decyduje przede wszystkim zachęcająca cena, często możliwość posiadania ogródka, a także codzienna wygoda użytkowania. Trend kupowania takich lokali ulega zmianie, dlatego w najbliższych latach deweloperzy z pewnością będą poszerzać swoją ofertę pod tym względem.

W niektórych miastach, co piąty kupujący decyduje się na mieszkanie na parterze. Na podtrzymaniu takich statystyk zależeć powinno deweloperom. Przecież koszt budowy jest ten sam, bez względu na kondygnacje. Ofertę uatrakcyjni chociażby podniesienie budynku - parter znajduje się na wysokości piętra, a pod najniżej usytuowanymi mieszkaniami można zaprojektować lokale usługowe lub też garaże. Często stosowanym zabiegiem jest również obniżenie budynku.

Nowoczesne technologie budowania i dobre jakościowo materiały sprawiły, że mankamenty mieszkania na parterze nie są już tak dokuczliwe. Ba! Już dawno o nich zapomnieliśmy, ciesząc się z łatwego dostępu i wygody użytkowania. 

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Dziennikarz - freelancer, piszący z domowego zacisza lub lokalnego coworkingowego centrum. Przypadkiem zainteresowałam się tematyką budowlaną, ekologiczną, aby następnie całkiem w nią wsiąknąć; wielkie uczucie organicznie przeszło na dziedzinę nieruchomości. Kiedy nie piszę, gotuję, kiedy nie gotuję, wykonuję fotografie tego, co ugotowałam. Abo czytam. Ten typ tak ma.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

2 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • KM43

  Według mnie ogródek to super sprawa jeśli ma się dzieci albo psa. Masz własny teren, ogrodzony, gdzie mogą one bezpiecznie się bawić. Ja bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na mieszkanie z ogródkiem. Na moim osiedlu Dom marzeń w Piasecznie są nawet mieszkania z dużymi ogrodami!

  7 stycznia 2021, 22:04
 • Tymon

  Oczywiście, że warto. W dłuższej perspektywie można naprawdę dużo zaoszczędzić. Mam sprawdzoną agencję nieruchomości ABC Dom z Krakowa. Wiem, że mieszkania proponowane przez nich są naprawdę tym czego potrzebuję. Myślę, że rynek nieruchomości to jedna z niewielu stałych rzeczy. Nawet jeśli ma wahania i tak wróci do poprzedniego poziomu.

  13 czerwca 2019, 11:20

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023