Zmień lokalizację

Kraków

Kraków, małopolskie
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

Znaleźliśmy 57 deweloperów w Krakowie

Aktualnie nasi deweloperzy w Krakowie realizują 104 inwestycje

Na co zwrócić uwagę, wybierając dewelopera w Krakowie?

Kraków jest jednym z najbardziej dynamicznych i najtrudniejszych rynków nieruchomości, zwłaszcza pod kątem wyboru dewelopera. Obecnie wg. danych portalu RynekPierwotny.pl w stolicy Małopolski budują 103 firmy deweloperskie. Znajduje się tu ok. 200 inwestycji. Dlatego wybór własnego mieszkania czy lokalu pod inwestycję wydaje się niezwykle trudny. Deweloperzy w Krakowie to w większości duże doświadczone firmy, choć coraz więcej pojawia się także mniejszych przedsiębiorstw. Ich sytuacja jest obecnie dobra w związku z dużym popytem - przewyższa on znacznie podaż. To sprawia, że trudniej jest kupić mieszkanie w tym mieście. Duża ilość chętnych przyczynia się do wzrostu cen, ale także zwiększonej dynamiki rynku - lokale w atrakcyjnej cenie i lokalizacji szybko się wyprzedają. Nabywca musi zatem pospieszyć się - ociąganie w podjęciu decyzji zakupowej najczęściej skutkuje zakupem wybranego M przez inną osobę. Deweloperzy w Krakowie nieraz wykorzystują taką sytuację, np. podnosząc ceny mieszkań. Niektórzy z nich nie poświęcają także należytej uwagi kupującym. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze dewelopera z Krakowa?

Czego wymagać od krakowskich deweloperów? Prospekt

Każdego nabywcę, który szuka lokalu na rynku pierwotnym, chroni tzw. ustawa deweloperska. Znajduje się w niej m.in. wymóg przedstawienia kupującym prospektu informacyjnego. Co może się znaleźć w takim prospekcie? Deweloperzy z Krakowa oraz innych miast muszą przedstawić projekt całego osiedla wraz z otoczeniem, czyli planem zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek. Dzięki temu nabywca dowie się, jak planowo ma wyglądać miejsce, w którym zamieszka. Ponadto w prospekcie znajdą się informacje prawne, np. dotyczące działki, na której zostanie postawiony blok z mieszkaniami. Czy jest ona obciążona hipoteką? Deweloperzy w Krakowie mogą budować inwestycje na działkach, których stan prawny jest nieuregulowany, ale ich lokalizacja wydaje się bardzo atrakcyjna. Warto żądać od nich tego typu informacji, aby w przyszłości uniknąć problemów. Nabywca ma prawo poprosić również o takie informacje dotyczące samego dewelopera z Krakowa. Czy nie ma on długu? Czy nie są prowadzone przeciwko niemu jakieś postępowania sądowe? Kto finansuje inwestycję - firma deweloperska czy bank? Który bank prowadzi rachunki powiernicze dla danej inwestycji? Warto poprosić także o informacje związane z dotychczas wybudowanymi osiedlami. Deweloperzy w Krakowie zazwyczaj nie tworzą pojedynczych inwestycji, zatem większość z nich będzie miała w portfolio już jakieś projekty, których budowa się skończyła. Warto przyjrzeć się zwłaszcza tym inwestycjom, które zostały wybudowane kilka czy kilkanaście lat temu? Dlaczego? O tym w kolejnym rozdziale.

Portfolio inwestycji deweloperskich w Krakowie

Jak wspomniano wyżej, zazwyczaj deweloperzy w Krakowie mają już pierwsze inwestycje dawno za sobą. Warto poprosić o ich listę lub znaleźć je w internecie. Po co? Chociażby po to, żeby sprawdzić, czy ostateczna realizacja była zgodna z projektem. Warto udać się na miejsce, zwłaszcza jeśli projekt został zakończony kilka lat wcześniej. Nabywca będzie mógł sprawdzić, jak osiedle wygląda po pewnym czasie użytkowania - czy ściany nie są popękane itp. Można również zapytać lokatorów o ewentualne problemy. Zazwyczaj mieszkańcy skarżą się na niedostatecznie szerokie odpływy, słabą jakość wentylacji czy problemy z jakością materiałów budowlanych. To ostatnie, a dokładniej różnica w deklarowanej i rzeczywistej jakości materiałów, bywa nieraz przyczyną zerwania umowy z deweloperem w Krakowie. Jeśli deklaruje on na początku określoną jakość, podczas gdy ostatecznie używa znacznie tańszych zamienników, może to być podstawą do bezkosztowej rezygnacji z mieszkania.

Na poprzednich projektach krakowskiego dewelopera można ocenić, czy dba on o należytą trwałość budynków oraz potrzeby lokatorów. Widać też, w jakim stanie jest osiedle po kilku latach użytkowania. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że wiele zależy od lokatorów i ich dbałości o osiedle. Niemniej popękane ściany, krzywe balkony czy notorycznie psujące się instalacje windy czy wodno-kanalizacyjne to już raczej problemy, które spowodował deweloper z Krakowa lub firma przez niego wynajęta.

Dziura w ziemi a umowa rezerwacyjna

Kraków to dość trudne miasto, jeśli chodzi o zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Obecnie najczęściej można kupić tzw. dziurę w ziemi. Wzrasta zatem ryzyko dla nabywcy związane chociażby z takimi aspektami, jak:

  • upadek dewelopera,
  • niespełnione oczekiwania dotyczące wyglądu mieszkania i osiedla,
  • źle wykonane prace budowlane - konieczność poprawek deweloperskich.

Powyższe problemy w dużej mierze reguluje ustawa deweloperska. Upadek dewelopera z Krakowa nie wiąże się już z tak wieloma negatywnymi skutkami dla nabywcy, jeśli założy on rachunek powierniczy lub zakupi M w systemie 10/90, czyli na początku zapłaci 10% kwoty, a dopiero po otrzymaniu kluczy do własnego mieszkania resztę. Dodatkowo nabywca może poprosić dewelopera z Krakowa o podpisanie tzw. umowy rezerwacyjnej. Co to oznacza? Umowa taka podpisywana jest w różnych sytuacjach, np. kiedy nabywca czeka na decyzję kredytową lub potrzebuje więcej czasu na zastanowienie się nad kupnem. W niektórych przypadkach deweloperzy w Krakowie mogą zgodzić się na umowę rezerwacyjną, której ważność liczy się do momentu wybudowania któregoś z etapów inwestycji. Może ona zatem trwać nawet kilka miesięcy czy pół roku. Dokument ten nie musi zobowiązywać nabywcy do wpłaty zaliczki, choć często stosuje się taki zapis. Przy rezygnacji zaliczka ta przepada, o czym warto wiedzieć wcześniej. Deweloperzy w Krakowie nie zawsze chcą zawierać umowy rezerwacyjne, ponieważ wiążą się one z tym, że nabywca może zrezygnować z zakupu bez ponoszenia konsekwencji (poza utratą zaliczki). Zazwyczaj wolą oni od razu podpisać umowę deweloperską.

Umowa deweloperska

To podstawowy dokument kupna-sprzedaży nieruchomości z rynku pierwotnego. Zawarte w nim są wszystkie szczegóły związane z samą transakcją, a także nabywanym mieszkaniem od dewelopera. W Krakowie lub okolicach niestety nieraz doszło do takich przypadków, w których umowa ta zawierała klauzule niedozwolone. Warto zapoznać się dokładnie z ustawą deweloperską, która zawiera spis wszystkich zapisów, jakie nie mogą znaleźć się w takich umowach. Dodatkowo można skorzystać z pomocy prawników, którzy wyłapią nie tylko klauzule niedozwolone, ale również inne podejrzanie wyglądające zapisy. Do tych ostatnich mogą należeć bardzo wysokie kary umowne. Deweloperzy z Krakowa mogą chcieć je nałożyć na osoby, które z powodów osobistych chciałyby jednak zerwać umowę deweloperską. Kary płacą zatem ludzie, którzy np. w ostatniej chwili znaleźli lepszą ofertę lub powiększyła się im rodzina i nabywane M okaże się za małe. Z inwestycji deweloperskich w Krakowie nie można zrezygnować bez kary umownej, jeśli umowa deweloperska spełnia wszystkie wymagania ustawy deweloperskiej.

Niektórzy krakowscy deweloperzy zostawiają jednak furtkę dla nabywców. Ponieważ chętnych na dane M jest zazwyczaj więcej i nie mogą oni narzekać na problemy ze znalezieniem kupców, nie utrudniają przesadnie rezygnacji z umowy. Jak widać, wiele zależy tu od konkretnego dewelopera. Kraków to jednak duże miasto i bez problemu powinno udać się znaleźć taką firmę, która będzie nastawiona na klienta i jego potrzeby, a także zrozumie, jeśli sytuacja życiowa zmusi nabywcę do rezygnacji z lokalu.

Deweloperzy w pobliskich lokalizacjach

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: