Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 13.06.2023, Data aktualizacji: 12.06.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 593 głosów

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania w Polsce?
Jak przedstawiają się koszty utrzymania mieszkania w największych polskich miastach? Ile wynoszą opłaty za czynsz, wynajem i podatek od nieruchomości? Sprawdź.

Rosnące ceny produktów w sklepach, czy paliw na stacjach to nie jedyne mocno odczuwalne skutki rozpędzonej inflacji. Gospodarstwa domowe boleśnie odczuwają wzrost kosztów i opłat związanych z utrzymaniem mieszkania. Jak przedstawiają się one w 2023 roku? Sprawdź.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są czynsze najmu mieszkań w największych polskich miastach
 • jaka jest wysokość czynszów administracyjnych we wspólnotach mieszkaniowych, spółdzielniach, TBS
 • jakie są opłaty za media (ciepło sieciowe, wywóz śmieci)

Koszty wynajmu mieszkania

Wynajem mieszkania to obecnie jedyna alternatywa dla osób, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, by starać się o finansowanie z banku zakupu własnej nieruchomości. Niestety, rosnące koszty kredytów przekładają się także na czynsze najmu. Te idą do góry.

Wg danych Amron Sarfin za I kw. 2023:

 • w Warszawie średni czynsz najmu mieszkania (bez rozróżnienia na metraże) wynosił w pierwszym kwartale tego roku 2260 zł. W ciągu roku średni poziom czynszów wzrósł o blisko 11 proc.
 • W Krakowie średni czynsz najmu mieszkania to 160 zł. Stawki poszły do góry rok do roku  o 10 proc.
 • We Wrocławiu za wynajem mieszkania płaci się przeciętnie 1881 zł, co stanowi wzrost rok do roku o 5 proc.
 • W Poznaniu średnia stawka to 1490 zł, a roczny wzrost jest 9 procentowy.
 • W Gdańsku miesięczny koszt najmu wynosi 1965 zł. Czynsze przez 12 miesięcy poszły do góry o 7 proc.
koszty wynajmu mieszkania

Stawki czynszu administracyjnego zależne od nieruchomości

Comiesięczna wysokość czynszu za mieszkanie, uzależniona jest nie tylko od danego miasta, ale i formy prawnej funkcjonowania nieruchomości. Opłaty czynszowe (administracyjne) mogą dość różnić się od siebie.

Sprawdziliśmy poziomy czynszów dla mieszkań własnościowych we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych, przyjrzeliśmy się także czynszom mieszkań komunalnych i opłatom, jakie ponoszą mieszkańcy tzw. TBS-ów. Sprawdziliśmy też koszty utrzymania mieszkania bezczynszowego.

Wspólnoty mieszkaniowe

Nie ma danych statystycznych, które prezentują uśredniony poziom zaliczek na poczet kosztów utrzymania nieruchomości (zastępcza nazwa: czynsz administracyjny) we wspólnotach mieszkaniowych, czy spółdzielniach. Zebranie takich danych wymagałoby informacji od wystarczającej liczby spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, by wyliczyć na ich podstawie statystycznie wiarygodne stawki przeciętne.

Z danych GUS wynika, że w kwietniu 2023 koszty utrzymania mieszkania były o 19 proc. wyższe niż przed rokiem - i to mimo faktu, że tempo wzrostu kosztów było najniższe od maja 2022. Dane GUS uwzględniają całość wydatków mieszkaniowych.

Na czynsz administracyjny składają się nie tylko pensje dla zarządu, ale i koszty związane z centralnym ogrzewaniem, ceny energii elektrycznej w częściach wspólnych, opłaceniem remontów i napraw bieżących, spłatą zaciągniętych kredytów, sprzątanie, utrzymanie zieleni, okresowe przeglądy itp.

Jeśli ceny za media i usługi rosną, ma to odbicie też w czynszach za mieszkanie. Dotychczas, na podstawie danych od pośredników mieszkaniowych, przyjęło się określać bezpieczny, uśredniony poziom czynszów administracyjnych na 8 do 10 zł za mkw. Tak więc czynsz za 50 metrowe mieszkanie wyniósł 400 - 500 zł. Obecnie jednak do wyjściowej stawki należy doliczyć średnio od 100 do nawet 350 zł.

Według danych pośredników nieruchomości w Warszawie przeciętne czynsze wynoszą około 14 - 18 zł/mkw. w nowszym budownictwie.

Zobacz oferty i ceny mieszkań na sprzedaż w Warszawie

Spółdzielnie mieszkaniowe

Rosnące koszty dotyczą oczywiście także spółdzielni mieszkaniowych. Przyjmuje się, że z racji wielkości i liczby członków, oraz stałych pracowników utrzymywanych przez spółdzielnie, czynsze za mieszkania, którymi zarządzają mogą być wyższe niż w przypadku wspólnot, a już na pewno mieszkańcy wspólnot mają większy wpływ na wydatki. W spółdzielniach liczących po kilkaset czy kilka tysięcy osób, głos jednego czy nawet kilkunastu mieszkańców, może nie mieć znaczenia.

Planujesz remont lub wykończenie mieszkania? Zobacz oferty - od 1200 zł/m2

W praktyce jednak czynsze administracyjne mieszkań ze spółdzielni wcale nie muszą być wyższe - a wręcz przeciwnie. Spółdzielnia jako duża instytucja, z racji skali zlecenia, może wynegocjować korzystniejsze stawki od firm budowlanych/remontowych. Może też czerpać dochody np. z wynajmu, czy sprzedaży mieszkań (wiele spółdzielni działa obecnie jak quasi deweloperzy).

Zobacz oferty i ceny mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu

Mieszkania komunalne

Stawki czynszów za mieszkania komunalne są ustalane na drodze uchwały gminy. Jak można było się spodziewać, czynsze w analizowanych przez nas miastach poszły do góry, lub też w najbliższym okresie zostaną podniesione.

 • W Warszawie stawka bazowa czynszów za mieszkania komunalne wynosi aktualnie 10,81 zł za mkw., a więc wzrosła o 98 gr. Na dotychczasowym poziomie pozostała stawka za najem lokalu socjalnego – 1,90 zł za mkw. powierzchni 
 • W Krakowie obecnie w zależności od kategorii lokalu komunalnego czynsze wynoszą od  od 5,96 zł/m2 do 15,22 zł/m2.. Stawka za najem socjalny lokalu i pomieszczenia tymczasowego wynosi 2,98 zł za 1 mkw.
 • W Poznaniu minimalna stawka czynszu kształtuje się na poziomie - 6,90 zł/m² maksymalna -  14,35/m².
 • We Wrocławiu stawka bazowa za gminne mieszkanie komunalne wynosi 8,90 zł/m², koszt czynszu za mieszkanie socjalne to 2,22zł/mkw.
 • W Gdańsku stawka bazowa czynszu wzrosła w 2020 rok -z 10,20 zł za mkw. do 12 zł za mkw. Wzrosła też stawka za lokale socjalne - z 2zł do 2,40zł za mkw.

Budownictwo społeczne

 • W Warszawie czynsze w TBS Warszawa Północ kształtują się na poziomie do 14,09 - 24,99 zł/mkw.
 • W Poznaniu aktualne stawki w PTBS po podwyżce od maja 2023 wynoszą 17,5 zł  za 1 m kw.. Jest to podwyżka o ponad 3 zł.
 • We Wrocławiu drastyczne podwyżki czynszów dotknęły w tym roku mieszkańców gminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Stawki rosną z nieco ponad 15 zł/mkw. do ponad 20 zł za mkw.
 • W Gdańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego stawki czynszu wynoszą od 9,40 do 15,55 zł. A w TBS Motława od 13 do 16,45 zł.
wspólnota mieszkaniowa

Opłaty za mieszkanie - ile wynoszą?

Wysokość kosztów utrzymania mieszkania uzależniona jest również od cen mediów. Część z nich w formie zaliczek wlicza się do czynszu, który dostają mieszkańcy. Chodzi przede wszystkim o opłaty za wodę i ścieki, ogrzewanie oraz wywóz śmieci. W dużej mierze opłaty lokalne zależą od decyzji samorządów. Dlatego też dla osób, które szukają np. mieszkania na sprzedaż, Katowice, Kraków, a tym bardziej Warszawa zaserwują o wiele wyższe stawki administracyjne, aniżeli mniejsze miejscowości.

Wywóz śmieci

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych składowych ostatecznego kosztu utrzymania mieszkania, także tu wydatki wzrosły. W polskich samorządach spotyka się dwa główne systemy naliczania opłat - od osoby w gospodarstwie domowym i powiązany ze zużyciem wody.

 • W Warszawie w zabudowie wielolokalowej obowiązuje wysokość opłaty – 85 zł od gospodarstwa domowego. Właściciele domów jednorodzinnych płacą miesięcznie 107 zł. Ci, którzy zdecydują się na kompostowanie bioodpadów, korzystają z ulgi w wysokości 9 zł, dzięki czemu koszt wynosi 98 zł. Stawki wywozu odpadów wzrosły z 65 zł za wywóz śmieci z mieszkań i 94 za odbiór odpadów z domów jednorodzinnych.
 • We Wrocławiu opłaty za śmieci mocno wzrosły. . Od lutego 2023 r. wynoszą  41,24 zł od osoby. W zeszłym roku było to od 25,5 zł do 29,5 zł od osoby lub 1,2-1,3 zł za metr kwadratowy.
 • W Poznaniu koszt wywozu śmieci wynosi 28 zł za osobę w domach jednorodzinnych i 25 zł za osobę w bloku 
 • W Krakowie mieszkańcy zabudowy wielo- i jednorodzinnej płacą tyle samo. Stawka to 27,00 zł za jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Jeżeli właściciel nie zbiera odpadów w sposób selektywny, koszt rośnie do 54 zł za jednego mieszkańca.
 • W Gdańsku opłaty za wywóz uzależnione są od powierzchni mieszkania. Dla nieruchomości o metrażu do 110 mkw. stawka wynosi 0,88 zł za mkw. Dla nieruchomości o powierzchni powyżej 110 mkw. koszt wywozu nieczystości to 0,10 zł/mkw. Jeżeli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, koszt rośnie do 1,76 zł miesięcznie za każdy 1 mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego do 110 mkw., oraz 0,20 zł miesięcznie za każdy 1 mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części przekraczającej 110 mkw.

Zobacz oferty i ceny mieszkań na sprzedaż w Trójmieście

Ogrzewanie

Koszty ogrzewania są mocno zróżnicowane w zależności od wykorzystywanej energii i typu budownictwa. Zupełnie inaczej kształtują się opłaty przy ogrzewaniu prądem, gazem, węglem, czy też centralnym ogrzewaniu. W naszym zestawieniu skupiliśmy się na tym ostatnim, by porównać stawki w poszczególnych miastach.

 • W Warszawie  cena ciepła wynosi 126,47 zł za 1 GJ (cena dla grupy taryfowej A3B1C1 dla zużycia 5500 GJ/MW) z czego około 20 proc. to koszt dostarczenia ciepła do budynku przez  Veolia Energia Warszawa S.A., a 80 proc. kosztów taryfy to koszt wyprodukowania ciepła
 • We Wrocławiu  od 1 maja 2023  stawki firmy  Fortum w usłudze Mój Dom wynoszą 23,32  zmiękczonej ciepłej wody, jako nośnika ciepła. Stawki za ciepło wynoszą natomiast 74,12 zł za  gigadżul ciepła.
 • W Krakowie  rok 2023 przyniósł mocne podwyżki kosztów energii cieplnej., Cena 1 gigadżula energii wzrosła o 86,4 proc. (z 56,74 zł na 105,77 zł).
 • W Poznaniu ciepło również podrożało. Od 1 maja  ceny i stawki opłat wzrosły średnio o 5%.  Przeciętna cena dostawy ciepła  (wytwarzanie i przesył ze zmienionej taryfy), kształtuje się na poziomie 123,05 zł /GJ.
 • W Gdańsku mieszkaniec kamienicy w centrum miasta w zeszłym roku płacił za 1 gigadżul energii cieplnej około 67,70 zł. W tym roku koszty wzrosły o 20 proc.
opłaty za ogrzewanie

Podatek od nieruchomości

Kolejnym, choć nie tak bolesnym, jak opłaty za czynsz administracyjny i media, kosztem utrzymania nieruchomości, jest podatek od nieruchomości. Należy on do tzw. podatków lokalnych, a więc uchwalanych przez gminy. Podatek od nieruchomości płacimy raz do roku. Maksymalny poziom stawek ustala Ministerstwo Finansów. Wszystkie przywołane przez nas miasta, ustaliły tegoroczny podatek na poziomie maksymalnym.

Teoretycznie w nieco lepszej sytuacji od płacących czynsze spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym są ci, którzy mają tzw. mieszkania bezczynszowe. Jak sama nazwa wskazuje, w takim typie budownictwa nie ma zarządu, ani władz spółdzielni. Mieszkaniec nie płaci czynszu administracyjnego, a jest zobowiązany jedynie do opłat za zużycie mediów we własnym mieszkaniu.

Oczywiście - jeśli chce mieć czysto na klatce, przystrzyżony trawnik oraz energię elektryczną w częściach wspólnych, musi wspólnie z innymi mieszkańcami wybierać usługodawców i solidarnie pokrywać koszty. Mieszkania bezczynszowe zazwyczaj jednak projektuje się tak, by części wspólne ograniczyć do minimum. Taki scenariusz może rzeczywiście się opłacić. Szacuje się, że finalny koszt wobec "tradycyjnego" mieszkania we wspólnocie czy spółdzielni może być nawet o kilkadziesiąt procent niższy.

podatek od nieruchomości

Podsumowanie

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje całości kosztów utrzymania domu. Nie uwzględnia choćby opłat za prąd, który również drastycznie podrożał. Do ostatecznego rozrachunku należy też doliczyć oczywiście koszty kredytowania, bo przecież wielu mieszkańców oprócz utrzymania mieszkania, spłaca także kredyty mieszkaniowe. Niestety z wyliczeń ekspertów wynika, że od początku serii podwyżek stóp procentowych NBP, a więc od jesieni 2021 zeszłego roku, do dziś, wysokość comiesięcznych rat przy średnim poziomie marż wzrosła nawet o 100 proc.

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Jacek Życiński

  Szkoda, że autorzy tekstu pisząc o czynszu nie wiedzą, że występuje on jedynie w przypadku najmu, natomiast nie ma go w przypadku wspólnot i spółdzielni własnościowych. Czynsz najmu to klasyczne masło maślane. Oddzielną sprawą jest, że nagminnie pojecie czynsz jest używane nieprawidłowo, ale od fachowców należy, jak sądzę, wymagać prawidłowej terminologii.

  18 stycznia 2022, 11:30

  Redakcja

  Bardzo dziękujemy za komentarz. Jak najbardziej mamy pełną świadomość, że opłaty administracyjne mogą być różnie nazywane. Np. w spółdzielniach mieszkaniowych przyjęte jest określenie opłata lub opłata eksploatacyjna. Z kolei we wspólnotach mieszkaniowych właściciele poszczególnych lokali płacą zaliczkę na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Ciekawostką jest jednak fakt, że samo określenie "czynsz najmu" pojawiało się w aktach prawnych takich jak rozporządzenia np. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1965 r. w sprawie czynszów najmu za lokale mieszkalne. W niniejszym artykule wykorzystujemy jednak określenia występujące w języku potocznym, których nasi czytelnicy używają do znalezienia odpowiedzi na konkretne pytania. Pozwolimy sobie jednak zawrzeć niniejszą uwagę w naszym materiale, aby w tym temacie również podnieść świadomość naszych uzytkowników.

  19 stycznia 2022, 09:29

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023