Ceny materiałów budowlanych [sierpień 2023]: Dynamika cen materiałów budowlanych już we wstępnej fazie korekty

Data publikacji: 13.09.2023, Data aktualizacji: 13.09.2023
Średnia ocen 4/5 na podstawie 69 głosów
:format(jpg)/articles/gallery/image/11744/ceny-materialow-budolwanych-dane-psb-cover_0f61cf.jpg)
Ceny materiałów budowlanych w sierpniu 2023 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A. Aktualne ceny materiałów budowlanych komentuje Jarosław Jędrzyński.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czy w sierpniu 2023 roku nastąpił spadek cen materiałów budowlanych,
- w jakich segmentach produktowych zanotowano spadki cen w ubiegłym miesiącu,
- jak w kolejnych miesiącach będą kształtowały się ceny materiałów budowlanych.
Dynamika cen materiałów budowlanych
Jak podają eksperci PSB, ceny materiałów budowlano-remontowych w sierpniu 2023 r., w stosunku do lipca br., spadły średnio o 0,4%. Natomiast rok do roku wzrosły średnio o 1%.
Krajowy rynek materiałów budowlanych z końcem wakacji wyraźnie zasygnalizował początek korekty cenowej po z góra dwuletnim okresie galopującej drożyzny. Trudno to jednak uznać za dużej miary niespodziankę w sytuacji bardzo szybkiego w ostatnich miesiącach spadku dynamiki cen, z 20 proc. w końcówce ubiegłego roku do niemal zera obecnie - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jak wyglądały ceny mieszkań w sierpniu? Sprawdź
W sierpniu 2023 roku odnotowano wzrosty rdr w następujących grupach towarowych:
- cement, wapno (+21%)
- chemia budowlana (+9%)
- farby, lakiery (+8%)
- sucha zabudowa (+7%)
- ogród, hobby (+6%)
- wyposażenie, AGD (+5%)
- motoryzacja (+4%)
- płytki, łazienki, kuchnie (+3%)
- dekoracje (+3%)
- wykończenia (+3%)
- otoczenie domu (+1%)
- narzędzia (+0,4%)
- oświetlenie, elektryka (+0,2%)
W najnowszym odczycie dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB Handel w dalszym ciągu na szczycie tabeli samotnie przoduje cement-wapno jako pozycja najmocniej zwyżkująca rok do roku o 21 proc. Kolejne dodatnie wskaźniki mają już wartości jednocyfrowe, znacznie poniżej lidera klasyfikacji. Co więcej, z miesiąca na miesiąc przybywa pozycji o ujemnej dynamice cen, czyli rok do roku taniejących. W sierpniu na 20 monitorowanych przez PSB grup towarowych już 7 notowanych było z minusem. Wśród nich tak jak przed miesiącem wyróżniają się płyty OSB z drewnem oraz izolacje termiczne, z cenowym regresem rzędu odpowiednio 24 i 17 proc. - wyjaśnia Jarosław Jędrzyński.

Ceny w okresie I-VIII 2023 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r., wzrosły w 17 grupach towarowych. Są to m.in.:
- cement, wapno (+29%),
- farby, lakiery (+14%),
- sucha zabudowa (+12%),
- chemia budowlana (+12%),
- ogród, hobby (+10%),
- wyposażenie, AGD (+10%),
- instalacje, ogrzewanie (+9%).
Spadek cen materiałów budowlanych
Rok do roku (porównując sierpień 2022 do sierpnia 2023) spadek cen materiałów budowlanych wystąpił w kilku segmentach produktowych analizowanych przez PSB. Są to:
- instalacje, ogrzewanie (-0,4%)
- stolarka (-0,6%)
- izolacje wodochronne (-0,7%)
- ściany, kominy (-5%)
- dachy, rynny (-6%)
- izolacje termiczne (-17%)
- płyty OSB, drewno (-24%)
W okresie I-VIII 2023 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r., spadek cen nastąpił w następujących grupach:
- dachy, rynny (-2%)
- izolacje termiczne (-7%)
- płyty OSB, drewno (-17%)

Sprzedaż materiałów budowlanych w lipcu 2023 roku
Równolegle do cen materiałów budowlanych analitycy z PSB przybliżają także statystyki związane ze sprzedażą konkretnych segmentów produktowych.
W relacji rok do roku (porównując lipiec 2023 do lipca 2022) wzrost sprzedaży nastąpił m.in. w następujących grupach asortymentowych:
- farby, lakiery,
- otoczenie domu,
- ogród, hobby,
- sucha zabudowa,
- cement, wapno,
- wyposażenie, AGD
- chemia budowlana
- izolacje wodochronne
- płytki, łazienki, kuchnie
- narzędzia
- płyty OSB, drewno
- oświetlenie, elektryka
- dachy, rynny

Ceny materiałów budowlanych: prognozy 2023
Najbardziej wiarygodnym prognostykiem rozwoju koniunktury na rodzimym rynku materiałów budowlanych jest sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym.
Zasadnicza przyczyna sytuacji na krajowym rynku materiałów budowlanych, jakim jest dotkliwy spadek popytu w stosunku do lat ubiegłych, niestety nie wykazuje tendencji do większej metamorfozy. Wciąż dość wyraźnie kuleją statystyki budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza w segmencie budownictwa jednorodzinnego. Z kolei deweloperzy nie decydują się na bardziej zdecydowane zwiększenie produkcji mieszkań, nie postrzegając programu kredytów preferencyjnych jako wiarygodnego i trwałego czynnika stymulującego popyt na nowe lokale - wyjaśnia Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Niewiele też wskazuje na to, by podjęta ostatnio przez RPP decyzja o zdecydowanym cieciu stóp procentowych o 75 pb. mogła w bardziej spektakularny sposób wpłynąć na obecną sytuację rynkową w budowlance i deweloperce. De facto branża budowlana pozostaje w środowisku koniunkturalnego spowolnienia, a pierwotny rynek mieszkaniowy przeżywa okresowy, nieco sztuczny boom wykreowany przez rządowy program dopłat do hipotek.
Czy ceny materiałów budowlanych spadną w 2023 r.?
To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Odpowiadając na nie należy wskazać, że już od wielu miesięcy spada średnia dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych. To oznacza, że ceny wciąż rosną, ale wolniej. Dodatkowo, jak wskazaliśmy powyżej w niektórych grupach materiałów budowlanych widać namacalne spadki. W sierpniu mniej płaciliśmy za płyty OSB czy izolacje termiczne.
Należy jednak zauważyć, że z różnych źródeł zaczynają docierać sygnały o zdecydowanym wzroście w ostatnim czasie popytu na usługi budowlane i remontowe. W niektórych regionach kraju coraz trudniej o pozyskanie ekipy budowlańców w krótkim terminie. W sumie czynniki te stawiają pod sporym znakiem zapytania możliwość cenowej korekty na rynku materiałów budowlanych w przewidywalnej przyszłości.
Ceny materiałów budowlanych 2023: podsumowanie
Na wysokość cen materiałów budowlanych wpływa wiele czynników. W dużej mierze zależy ona od aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Nie bez znaczenia jest także inflacja, sytuacja na rynku surowców i polityka gospodarcza. Warto zatem śledzić rynek i czytać analizy ekspertów i tym samym dostosować się do zmieniającej się sytuacji. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na własny interes - odpowiednie planowanie zakupów, prac i potencjalnych wydatków.

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: