Przegląd prasy - listopad 2018

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 05.11.2018, Data aktualizacji: 19.07.2022

12 minut czytania
Przegląd prasy - listopad 2018
Wzrasta dostępność mieszkań, podział mieszkania po rozwodzie, świąteczne promocje od deweloperów - co jeszcze w listopadowym przeglądzie prasy? Kliknijcie i poznajcie najważniejsze branżowe newsy!

26.11 – 02.12

Najlepsze warunki mieszkaniowe

Według corocznego raportu warunków mieszkaniowych przygotowywanego przez RynekPierwotny.pl najlepiej żyje się w Sopocie, Wrocławiu i Warszawie. Ranking obejmuje 218 największych miast i dotyczy wielkości zasobu mieszkaniowego w 2017 roku. Które miasta znalazły się tuż poza podium, a w których warunki mieszkaniowe wymagają poprawy? O tym na onet,  interia.pl, Forbes, Puls Biznesu, Bankier.pl, niezależna, msn oraz invest map.

Tańsze kredyty i koniec galopujących cen

Tegoroczny rok dla klientów gdańskich biur deweloperskich kojarzył się z galopującymi cenami mieszkań. Zaskoczeniem są jednak wyniki za III kw. 2018 roku, które pokazują, że mamy do czynienia z wyhamowaniem szybkich wzrostów cen mieszkań. Ile obecnie wynosi średnia cena z mkw. mieszkania w Gdańsku oraz kto może liczyć na niższy koszt kredytu hipotecznego? O tym na Interia.pl.

Dojazd do pracy a zakup mieszkania

Mieszkania znajdujące się na peryferiach dużych miast kuszą przede wszystkim konkurencyjną ceną.  Czy wybór mieszkania w odległej lokalizacji od miejsca pracy rzeczywiście jest dobrym wyborem? Dzięki analizie kosztów przeprowadzonej przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl dowiecie się, ile wyniosą koszty związane z dojazdem do pracy w perspektywie roku oraz 10 lat. O tym na WP dom.

Negocjacje z deweloperem

Zakup mieszkania jest nie tylko jedną z najważniejszych życiowych decyzji, lecz również jedną z najdroższych. Nie wielu klientów biur deweloperskich zdaje sobie sprawę z możliwości negocjacji ceny lokalu. Ile możemy zaoszczędzić na zakupie mieszkania od dewelopera? Na to pytanie odpowie Wam artykuł opublikowany na deccoria.

Dofinansowanie modernizacji domu

Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna to tylko część inicjatyw polskiego rządu, które mają wspierać modernizację i remont domów jednorodzinnych. Dofinansowania potrzebują zwłaszcza nieruchomości wybudowane w latach 80. i 90., które są mało efektywne energetycznie. Więcej o dotacjach i ofertach finansowania przeczytacie na dziennik.pl.

Podział mieszkania po rozwodzie

Według danych GUS na 1000 mieszkańców Polski przypada 1,7 rozwodu. W ciągu ostatnich lat liczba rozwodów miała wpływ na wzrost liczby kredytów hipotecznych. W związku z tym warto odpowiedzieć na pytanie, jak po rozstaniu będą wyglądały obowiązki związane ze spłatą kredytu oraz podziałem mieszkania.  O tym na Bankier.pl.

Cena mieszkania teraz i 10 lat temu

Mimo wzrostów wynagrodzenia możemy sobie pozwolić na mniejszy metraż mieszkania niż dekadę temu. Na mieszkanie, o jakiej powierzchni mogliśmy sobie pozwolić w III kw. 2008 roku oraz w III kw. 2018 roku? W której z Polskich metropolii odnotowano największe różnice? Więcej o cenach lokali mieszkalnych przeczytacie na Bankier.pl.

Mieszkanie bezczynszowe – czy to się opłaca?

Mieszkania bezczynszowe przyciągają wielu inwestorów skuszonych perspektywą niepłacenia czynszu administracyjnego. Czy rzeczywiście istnieje możliwość zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych miesięcznie?Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie na Infor.pl.

Rynek mieszkaniowy w Szwecji

Ponad połowa Szwedów to single mieszkający bez dzieci, co sprawia, że szwedzki rynek mieszkaniowy jest fenomenem wśród państw Starego Kontynentu. W porównaniu w Polsce odsetek singli wynosi zaledwie 23 proc., lecz jak przewidują eksperci, również w naszym kraju będzie się zwiększać odsetek gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez jedną osobę. Więcej na ten temat przeczytacie na Forsal.pl.

Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych

Polska stoi na czele krajów z najwyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych, wyprzedza ją tylko Rosja, w której poziom oprocentowania przekracza 10 proc. W którym z Europejskich krajów jest najniższe oprocentowanie? Czy wysokie stawki mają jakieś zalety? Na te pytania odpowie Wam artykuł opublikowany na Forsal.pl.

Wzrost cen domów w USA

Jedną z przyczyn kolejnego światowego kryzysu gospodarczego może być sytuacja na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Według indeksu S&P/Case-Shiller U.S. National Home Price Index już na początku bieżącego roku domy w USA były droższe niż trakcie poprzedniego boomu w 2006 roku. O tym na Forsal.pl.

19.11 – 25.11

Ciąg dalszy hossy deweloperskiej?

Niedawno opublikowane przez GUS statystyki dot. budownictwa mieszkaniowego w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy nie wskazują na jakiekolwiek przesilenie. Rynkowa prosperity trwa nieprzerwanie od 5 lat i mimo coraz wyraźniejszych sygnałów przesilenia deweloperzy w dalszym ciągu z optymizmem patrzą w przyszłość. O tym na Gazeta Bankowa, TerazDomobud.pl,  inwestycje.pl, Skarbiec.biz oraz proseed.

Opłaca się inwestować w nieruchomości?

Zakup mieszkania w calach inwestycyjnych w dalszym ciągu jest z jedną najpopularniejszych form lokowania pieniędzy. Jednak nieustanne wzrosty cen nieruchomości przyczyniają się do spadku opłacalności inwestycji w lokal na wynajem. Ile wynosi średnia rentowność z wynajmu? Więcej na ten temat przeczytacie na PolskieRadio.pl.

Plusy i minusy mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego

Od kilku lat mieszkania od dewelopera cieszą się większą popularnością niż lokale z drugiej ręki. Jakie mieszkanie będzie lepsze? To pochodzące z rynku pierwotnego czy wtórnego? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde z rozwiązań posiada zarówno plusy, jak i minusy. O wszystkich możecie przeczytać na portalu WP.pl.

Co możemy zrobić z głośnym sąsiadem?

Mimo że w polskim prawie termin ciszy nocnej nie istnieje, a godziny (22:00 – 6:00) mają wyłącznie charakter zwyczajowy to naruszenie norm społecznych może skutkować mandatem lub eksmisją. Jakie sankcje grożą za ograniczanie prawa do ciszy i odpoczynku swoim sąsiadom? Czy użytkownik lokalu odpowiada za zachowanie przebywających w jego mieszkaniu gości? O tym na WP.pl.

Nieruchomość bez księgi wieczystej

Choć nie istnieją żadne przeszkody prawne zakazujące sprzedaż nieruchomości bez księgi wieczystej, to nabywcy muszą liczyć się z niebezpieczeństwami wynikającymi z powodu je braku. W jakich przypadkach możemy uzupełnić brak księgi wieczystej? Czy opłaca się kupić takie mieszkanie? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany na Infor.pl.

Mieszkania przyszłości

Deweloperzy coraz częściej stawiają na ekologiczne rozwiązania oraz nowe technologie. Jak będą wyglądać nasze mieszkanie za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat? Czy na osiedlach mieszkaniowych będą znajdować się dzieła sztuki oraz punkty doładowania samochodów elektrycznych, a każdy lokal będzie wyposażony w system smart home? O swojej wizji mieszkań przyszłości opowiedzą deweloperzy na portalu eGospodarka.pl.

Spadek w Doing Business

W najnowszej edycji rankingu Doing Business przygotowywanego przez Bank Światowy Polska odnotowała spadek o sześć pozycji (z 27 na 33 miejsce). Czy wspomniany spadek ma związek z inwestycjami budowlanymi, a zwłaszcza z przewlekłością procedur? Więcej o rankingu w kontekście polskiej budowlanki przeczytacie na eGospodarka.pl.

12.11 – 18.11

Mieszkaniowa bańka

Mieszkania osiągnęły taką samą ceny jak w 2008 roku, czyli szczytu poprzedniej hossy na rynku nieruchomości. Od sytuacji sprzed dekady sporo się zmieniło. Wzrosły wynagrodzenia, a wysokie ceny mieszkań to wynik niewysokich 40 – 50 proc. marż, lecz drożejących materiałów budowlanych, wykonawców oraz gruntów. O tym na Interia.pl, Pakiet.com, Radio ZET, RMF 24, TVP Info, TVN 24, Pulsie Biznesu i Gazeta.pl

Smog odstraszy klientów?

Katowice, Kraków, Radom, Warszawa i Kielce to najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce. Czy jakość powietrza ma wpływ na decyzje o zakupie mieszkania? Jak przedstawia się sytuacja deweloperów w powyższych miastach? Czy smog odstrasza klientów biur deweloperskich? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na eGospodarka.pl, Forsal.pl, dziennik.pl, chillitorun.pl.

Kredyt korzystniejszy niż najem

Kto nie chciałby zamieszkać na swoim? Zakup własnego mieszkania od lat jest jedną z najważniejszych życiowych decyzji oraz synonimem stabilności.  Dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych zakup mieszkania jest często lepszym wyjściem od najmu. Dlatego? Na to pytanie odpowie Wam artykuł opublikowany na wGospodarce.pl i radio ZET.

Zmniejszona aktywność inwestycyjna we Wrocławiu

Od lipca do września br. w stolicy Dolnego śląska odnotowano wyraźny spadek podaży nowych mieszkań. Również we Wrocławiu mamy do czynienia z cenową stabilizacją. Nastąpił tu najmniejszy wśród krajowych metropolii wzrost cen metrażu. Więcej o sytuacji na Wrocławskim rynku nieruchomości przeczytacie na Interia.pl.

Poznański rynek nieruchomości

Od lipca do końca września br. w Poznaniu zauważalne było szybkie tempo wzrostu cen mieszkań deweloperskich. Metr kwadratowy nowego mieszkania kosztuje już ponad 7000 zł, a Poznań pod względem cenowym wyprzedził  już Wrocław, Łódź i Gdańsk. Jak wygląda sytuacja na rynku pierwotnym, wtórnym oraz  kredytowym w Poznaniu? O tym na TerazDom.pl.

05.11 – 11.11

Smog odstrasza nabywców mieszkań?

Największe polskie miasta, jak Warszawa, Kraków czy Katowice należą do obszarów z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Mimo alarmów smogowych w tych miastach deweloperzy nadal notują bardzo dobre wyniki sprzedaży. Czy zanieczyszczenie powietrza wpływa na rynek nieruchomości? O tym w Rzeczpospolitej oraz na aleBank.pl, obud.plSkarbiec.biz i inwestycje.pl

Płacimy za mieszkania więcej niż Czesi i Węgrzy?

Portal RynekPierwotny.pl na podstawie corocznych wyników badań publikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny przeanalizował koszty utrzymania w Polsce oraz innych krajach Starego Kontynentu. Czy koszty ponoszone przez najemców są wyższe niż u naszych sąsiadów? Jak przedstawia się poziom kosztów mieszkaniowych? Odpowiedzi znajdziecie na eGospodarka.plaleBank.pl, obud.pl, wGospodarce.pl oraz inwestycje.pl

Świąteczne promocje u deweloperów

Deweloperzy mieszkaniowi prześcigają się w pomysłach na to, by zainteresować potencjalnych klientów swoimi inwestycjami. Okres jesienno-zimowy obfituje w rozmaite promocje deweloperskie, dlatego warto sprawdzić, jakie okazje czekają w tym roku na osoby szukające swojego wymarzonego M. O tym na Skarbiec.biz, aleBank.pl i inwestycje.pl.

Najpopularniejszy metraż mieszkań nadal bez zmian?

Mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 35 – 50 mkw. stało się standardem na rynku nieruchomości. Czy poza najpopularniejszym metrażem deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania większymi lokalami mieszkalnymi? A może nadszedł czas na mikroapartamenty? Więcej o najpopularniejszym metrażu mieszkań na eGospodarka.pl, Skarbiec.biz i aleBank.pl.

Poznański rynek nieruchomości

Ceny mieszkań w stolicy Wielkopolski zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym ciągle wzrastają. Polepsza się za to sytuacja kredytobiorców, którzy przy wkładzie własnym minimum 20% mogą liczyć na obniżki marż. Jak przedstawia się sytuacja na poznańskim rynku nieruchomości? O tym na portalu TerazDom.pl

29.10 – 04.11

Wzrost dostępności mieszkań

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przeanalizowali dane  Europejskiej Federacji Kredytu Hipotecznego i sprawdzili zmiany relacji między cenami lokali mieszkalnych a poziomem dochodów netto gospodarstw domowych na Starym Kontynencie. Więcej przeczytacie na obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl, msn.com, inwestycje.pl oraz w Rzeczpospolitej.

Banki walczą o klienta

W dalszym ciągu mamy do czynienia ze wzrostami cen lokali mieszkalnych w całej Polsce. Wraz z drożejącymi mieszkaniami, zaostrza się konkurencja między instytucjami finansowymi, które gotowe są obniżyć koszt kredytu hipotecznego, by zyskać nowych klientów. Więcej o sytuacji na rynku nieruchomości przeczytacie na tvn24BiS.

Negocjacje przy zakupie mieszkania

Proces negocjacji daje potencjalnemu kupcowi lokalu szanse na zaoszczędzenie dodatkowej sumy pieniędzy. Bez różnicy, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym warto negocjować i wyeliminować ryzyko przepłacenia za daną nieruchomość. W jakich metropoliach deweloperzy i sprzedający lokale najchętniej udzielają rabatów? O tym w Rzeczpospolitej.

Ulga termomodernizacyjna

Od 2019 roku ma zacząć obowiązywać nowa ulga podatkowa, dzięki której od podatku będzie można odliczyć od dochodu przez trzy lata ponad 50 tys. zł. Celem nowej ulgi jest zachęcanie osób fizycznych do przeprowadzenia termomodernizacji budynków mieszkalnych. Czy ww. ulga  naprawdę będzie taka korzystna? Na to pytanie odpowie Wam artykuł opublikowany na money.pl.

Podsumowanie programu Mieszkanie +

Już na początku bieżącego roku eksperci rynku nieruchomości twierdzili, że program Mieszkanie + istnieje bardziej w świadomości społecznej niż realnie. Po ponad dwóch latach od ogłoszenia założeń programowych Mieszkanie + warto podsumować rządowy pomysł. Więcej na ten temat przeczytacie na money.pl.

Problem z mikrokawalerkami

W ciągu ostatnich 10 lat systematycznie kurczy się powierzchnia użytkowa mieszkań. W 2008 roku średnia powierzchnia lokalu mieszkalnego wynosiła ok. 68 mkw., a obecnie o ponad 10 mkw. mniej. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się mikrokawalerki, czyli mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 25 mkw. O tym na money.pl.

Rekomendacja S

Dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie rekomendacja S zazwyczaj wiąże się ze zmianami na rynku kredytów mieszkaniowych. Czy projekt piątej Rekomendacji S zrewolucjonizuje polski rynek kredytów hipotecznych? O tym w Bankier.pl.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: