Passivia – pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych

Urszula Hreniak
Urszula Hreniak
20.09.2013
Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów
Passivia – pierwsze w Polsce osiedle domów pasywnych
Realizowana na poznańskim Kotowie inwestycja Passivia jest pierwszym w skali Polski osiedlem domów pasywnych. Prognozowane roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji dla powstających budynków wynosi EUco < 15 KWh/(m2*rok).  Dla porównania – za energooszczędny uważany jest budynek, którego analogiczne zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż 70 KWh/(m2*rok). 

W Austrii i Niemczech budownictwo energooszczędne stało się już normą i coraz częściej powstają tam całe osiedla domów pasywnych. W Polsce budowanie w standardzie pasywnym jest wciąż nową ideą. Pierwszy tego typu budynek powstał u nas w 2006 roku według projektu i z inicjatywy pracowni projektowej Lipińscy Domy. Od tego czasu wybudowano u nas raptem kilkanaście tego typu domów. Tym bardziej więc osiedle Passivia można uznać za przełomowe, bo po raz pierwszy powstaje u nas cały kompleks budynków pasywnych.


Pasywność w dobrej cenie


Passivia przełamuje myślenie o budownictwie pasywnym jako o propozycji nie na możliwości finansowe polskich nabywców. - Naszym głównym założeniem było zaprojektowanie osiedla domów pasywnych, których cena byłaby zbliżona do ceny domów standardowych – mówi Mariusz Rojewski z firmy NEO-BUD, realizującej projekt. - I udało się. W świetnej lokalizacji, z bardzo dobrym dojazdem do centrum Poznania, w korzystnym standardzie energooszczędnym oferujmy mieszkania w cenie od 4.399 zł/m2 brutto. Za niewiele ponad 300.000 zł można stać się właścicielem pasywnego 70-metrowego mieszkania z ogródkiem w granicach administracyjnych Poznania - dodaje.


Na finansową opłacalność takiej inwestycji składa się jednak przede wszystkim znaczna redukcja kosztów związanych z ogrzewaniem. Istotą domu pasywnego jest bowiem to, że praktycznie nie wymagają korzystania z instalacji grzewczej. Większość energii potrzebnej do ogrzewania czerpią z otoczenia oraz z ciepła, jakie wytwarzają sami mieszkańcy podczas codziennego funkcjonowania.


Ciepłe z natury


Dom pasywny to taki, który z założenia powinien ogrzewać się samodzielnie. Jednak w naszym klimacie projektanci przewidują na ogół wsparcie systemem grzewczym, z którego mieszkańcy mogą korzystać w przypadku szczególnie srogich zim. Tak jest również w przypadku osiedla Passivia. - Dla "spokoju ducha" naszych klientów zdecydowaliśmy się na montaż instalacji gazowej z piecem kondensacyjnym, który generalnie będzie służył do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jedynie w warunkach arktycznej zimy będzie konieczne dogrzewanie pomieszczeń – wyjaśnia Mariusz Rojewski.


Skąd zatem domy w ramach inwestycji Passivia będą czerpały swoje ciepło? Zwarta bryła budynku oraz duże przeszklenia od strony południowej pozwolą na pasywne wykorzystanie energii słonecznej. Prostota formy oraz imponujące powierzchnie szklane od południa i zachodu to właśnie podstawowi „rzecznicy” ciepła w domu. Nieskomplikowana bryła z dwuspadowym dachem pozwala na niwelację potencjalnych mostków termicznych, natomiast duże południowe okna umożliwiają pozyskiwanie darmowej energii słonecznej. Ważny jest nie tylko rozmiar okien, ale również ich odpowiednie zaizolowanie oraz typ szyby. Najlepiej, żeby były one trzyszybowe, bez żadnych dodatkowych podziałów. Dla domów w ramach inwestycji Passivia przewidziano okna o współczynniku przenikania ciepła U poniżej 0,80 W/(m2*K). Połączenie ścian ze stolarką powinno zostać uszczelnione za pomocą specjalnych kołnierzy.


O energooszczędności budynku decydują także odpowiednie izolacje. W osiedlu Passivia zaplanowano termoizolację ścian z wykorzystaniem 32 cm uszlachetnionego styropianu, tzw. Neoporu. Pozwoli ona osiągnąć bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych, nieprzekraczający 0,15W/m2K. Każde mieszkanie zostanie też wyposażone w centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, dzięki której nie tylko oszczędza się energię, ale również zyskuje czyste i świeże powietrze wewnątrz budynku.


Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, dom będzie ogrzewany przede wszystkim energią z otoczenia oraz energią wytwarzaną przez mieszkańców podczas ich codziennego funkcjonowania – podczas gotowania, użytkowania domowych urządzeń.


Dom z dopłatą


Osoby planujące kupno mieszkania na osiedlu Passivia będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Gwarantujemy swoją pomoc w uzyskaniu dofinansowania na poziomie NF40 – zapewnia Mariusz Rojewski. - Naszym celem jest jednak certyfikat NF15, czyli domy pasywne – dodaje.


W praktyce więc nabywcy mieszkań na tym osiedlu będą mogli uzyskać 11 tys. zł dofinansowania – kwotę przewidzianą dla niskoenergochłonnych mieszkań w budynkach wielorodzinnych.


Pasywne i wygodne


Passivia będzie składać się z 6 domów w zabudowie bliźniaczej. W każdym z nich znajdą się po dwa mieszkania – jedno na parterze, drugie na piętrze – o powierzchni od 69 mkw. do 76 mkw. Istnieje też możliwość połączenia dwóch mieszkań w jeden dom jednorodzinny o powierzchni do 138 mkw. do 158 mkw. z dziesięcioprocentowym rabatem. Do wszystkich mieszkań przynależą ogródki.


Osiedle położone jest w zacisznej okolicy, w odległości 15 minut od centrum Poznania. W bezpośredniej bliskości znajdują się szkoły i przedszkola, niedaleko też stąd do centrum handlowego.


Tym, co jednak szczególnie wyróżnia osiedle, jest jego bardzo korzystny standard energetyczny i oszczędności, jakich w związku z nim można się spodziewać. - Przede wszystkim mieszkamy w zdrowym domu w zgodzie z naturą, której nie obciążamy nadmierną emisją spalin – mówi Mariusz Rojewski. - Zastosowanie wentylacji mechanicznej zamiast grawitacyjnej zapewnia nam cały czas świeże powietrze w domu i podwyższa codzienny komfort życia. Poza tym przy zachowaniu komfortowej temperatury przez cały rok, rachunki za ogrzewanie mieszkania o powierzchni 70 m2 nie przekroczą 500 zł rocznie! W ten sposób łączymy ekologię i ekonomię. Decydując się na dom pasywny czy energooszczędny nasi klienci staną się posiadaczami domu, który także za 20 lat będzie innowacyjny i nowoczesny – dodaje.

 

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

    Artykuły powiązane:

    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: