Ustawa gazowa 2023 - jakie rozwiązania wprowadza?

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 15.03.2023, Data aktualizacji: 15.03.2023

3 minuty czytania
Ustawa gazowa 2023
Jaki jest cel wprowadzenia ustawy gazowej? Kto skorzysta na nowej regulacji? Ile w 2023 roku wyniesie maksymalna stawka za gaz? Jakie dodatkowe rozwiązania zostały przyjęte? Czytaj.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest ustawa gazowa i jakie rozwiązania wprowadza,
 • kto może skorzystać ze wsparcia państwa i na jakich zasadach,
 • jak będzie działać zwrot podatku VAT dla gospodarstw domowych.

Co warto wiedzieć o ustawie gazowej?

W związku z sytuacją na rynku gazu rządzący zdecydowali się na zamrożenie cen gazu dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie cen w roku 2022. Projekt ustawy gazowej powstał już w listopadzie zeszłego roku. Ostatecznie rozwiązanie zostało ustanowione na mocy ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu przyjętej przez Sejm 15 grudnia 2022 r. i podpisanej przez prezydenta zaledwie 5 dni później, 20 grudnia. 

Jaki jest cel wprowadzenia ustawy gazowej?

Głównym celem tzw. ustawy gazowej jest ochrona niektórych grup odbiorców - a konkretniej tych, którzy już wcześniej byli objęci ochroną taryfową. Zamrożenie taryfy gazowej na poziomie cen z 2022 r. sprawia, że od 1 stycznia 2023 r. gospodarstwa domowe i pozostałe podmioty objęte ochroną ustawową odczuwają jedynie przywrócenie wcześniejszej stawki VAT na gaz; w 2022 r. stawka ta, w ramach tarczy antyinflacyjnej, została obniżona do poziomu 0 proc.

Jak szacują rządzący, ustawa gazowa będzie kosztować budżet państwa ok. 30 mld zł. Na mocy nowych przepisów sprzedawcy mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi objętymi ochroną ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożeniu podlega również opłata dystrybucyjna. 

Kto i na jakich zasadach skorzysta z ochrony taryfowej?

Ustawa przewiduje, że zamrożenie cen gazu w 2023 r. obejmuje nie tylko gospodarstwa domowe, ale również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, a także podmioty świadczące kluczowe usługi dla społeczeństwa - czyli podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego (m.in. żłobki, przedszkola, szkoły, uczelnie), jednostki opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (przychodnie, szpitale, MOPS-y) czy organizacje pozarządowe i kościoły. 

Co istotne, aby skorzystać z ochrony taryfowej, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków. Nie jest również konieczne składanie jakichkolwiek wniosków. 

Gospodarstwa domowe o niższych dochodach

Ustawa o ochronie odbiorców paliw gazowych wprowadza jednak nie tylko zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych i cen gazu dla wybranych grup podmiotów, ale też - specjalny dodatek gazowy. Tym razem wsparcie państwa nie będzie realizowane w postaci dopłat; ustawodawca zaplanował, że dodatek będzie w rzeczywistości refundacją poniesionych kosztów podatków VAT dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania zgłoszonym lub wpisanym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest kocioł gazowy.

W dodatku zwrot VAT będzie przysługiwać jedynie tym gospodarstwom, które dodatkowo spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego. To oznacza, że dodatek gazowy będzie przysługiwał gospodarstwom jednoosobowym, w których miesięczny dochód jest nie wyższy niż 2100 zł oraz gospodarstwom wieloosobowym, w których miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł na osobę. Gospodarstwa, które nie spełniają kryterium dochodowego lub ich głównym źródłem ogrzewania nie jest kocioł gazowy, nie są uprawnione do otrzymania dodatku gazowego. Mogą one natomiast nadal korzystać z zamrożenia cen gazu. 

W jaki sposób przyznawana będzie refundacja? Kwestią zwrotu VAT gospodarstwom domowym uprawnionym do refundacji mają zająć się samorządy. Podstawą do otrzymania zwrotu będzie faktura dokumentująca dostarczenie gazu; wniosek o refundację należy złożyć w ciągu 30 dni od otrzymania faktury. Z szacunków rządowych wynika, że ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych zapewni refundację blisko 300 tys. gospodarstw domowych. 

Rekompensata również dla dostawców gazu

Co istotne, także sprzedawcy gazu mogą liczyć na wsparcie od państwa. Limit rekompensat dla spółek energetycznych został ustalony na poziomie 28 mld zł w 2023 r., natomiast na rok 2024 - na poziomie 1 mld zł. Rekompensaty dla przedsiębiorstw gazowych były stosowane również w 2022 r. 

Jak otrzymać dodatek osłonowy? Czytaj

Podsumowanie

Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek e stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r. Nie zostaną jednak pokrzywdzeni - otrzymają z budżetu państwa odpowiednie rekompensaty.

Z kolei gospodarstwa domowe o najniższych dochodach mogą liczyć nie tylko na zamrożenie cen, ale również na specjalny dodatek gazowy - czyli w rzeczywistości refundację poniesionych kosztów podatku VAT. Aby otrzymać dodatek, trzeba złożyć odpowiedni wniosek, w ciągu 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. 

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: