Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak otrzymać zwrot ubezpieczenia pomostowego kredytu hipotecznego w mBank

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 18.04.2024, Data aktualizacji: 21.05.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w mBank: warunki i zwrot ubezpieczenia pomostowego w mBank
Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego narażało klientów na opłaty nawet do kilku tysięcy zł. Jak otrzymać zwrot ubezpieczenia pomostowego w mBank.

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny w mBanku lub zamierzasz wkrótce zawrzeć umowę? Sprawdzamy, czy mBank pobiera od swoich klientów opłaty związane z ubezpieczeniem pomostowym. Dowiedz się, kto może otrzymać zwrot poniesionych kosztów do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • ile wynosi opłata w tytułu ubezpieczenia pomostowego w mBank,
 • kto może otrzymać zwrot kosztów ubezpieczenia pomostowego,
 • czy zwrot opłat może zostać zaliczony na poczet spłaty kredytu,
 • jakie inne polisy są niezbędne w celu zabezpieczenia kredytowanej nieruchomości,
 • czy potrzebny jest wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego.

Czym jest ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym na zakup mieszkania?

Ubezpieczenie pomostowe to zabezpieczenie umowy kredytowej na wypadek niewypłacalności kredytobiorców. Bank opłaca składki z jego tytułu do momentu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. 

Do 17 września 2022 r. większość banków w Polsce pobierała prowizję lub stosowała podwyższoną marżę w związku z ubezpieczeniem pomostowym. Klienci byli więc obciążeni kosztami - pomimo tego, że takie zabezpieczenie chroniło wyłącznie banki. W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości w praktyce nie ponosiły one ryzyka kredytowego, ponieważ sądy rozpatrywały pozytywnie niemal wszystkie wnioski kredytobiorców o wpis hipoteki do KW nieruchomości. 

Nie kupiłeś jeszcze mieszkania? Zobacz najnowsze oferty i sprawdź ceny

Aktualizacja ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami weszła w życie 17 września 2022 roku. Nowe przepisy zobowiązały banki do zwrotu klientom kosztów ubezpieczenia pomostowego – obecnie banki mogą traktować pobrane opłaty jedynie jako kaucję zwrotną, a nie własny zysk.

Czy można otrzymać kredyt hipoteczny w mBank bez zabezpieczenia pomostowego?

Po podpisaniu umowy kredytu hipotecznego mBank nadal opłaca składki ubezpieczenia pomostowego. W przypadku umów zawieranych po 16 września 2022 r. nie pobiera już od klientów opłat wynikających z takiego zabezpieczenia.

Ponadto, żeby rozpocząć proces kredytowy w mBank, klient musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Dodatkowo może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia na życie.

Opłaty z tytułu ubezpieczenia pomostowego w mBank, Alior Bank, PKO BP i innych bankach

Przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym mBank zwiększał swoim klientom marżę o 1,5 p.p. – skutkowało to podniesieniem oprocentowania i zwiększeniem wysokości raty kredytu. Kredytobiorcy opłacali ubezpieczenie pomostowe od dnia uruchomienia kredytu do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Inne banki również stosowały podwyższoną marżę – np. PKO BP o 0,9 p.p., Santander Bank o 0,5 p.p., Pekao S.A. o 1 p.p., a Alior Bank o 2,5 p.p.

Dowiedz się więcej: 

Ile kosztuje ubezpieczenie pomostowe w mBanku

Łączny koszt ubezpieczenia pomostowego dla klienta mBanku zależał od następujących elementów:

 • wysokości podniesionej marży,
 • kwoty kredytu,
 • czasu, jaki upłynął od momentu podpisania umowy kredytu do ustanowienia hipoteki na rzecz banku.

Czas oczekiwania na to, aż sąd wpisze hipotekę, w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego sięgał nawet kilkunastu miesięcy – był nieco krótszy dla mieszkań z rynku wtórnego. Powodowało to, że czasami opłaty z tytułu ubezpieczenia pomostowego sięgały sumarycznie nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli przykładowo klient wziął kredyt w mBank na 400 tysięcy złotych, wtedy każdego miesiąca jego rata kredytowa rosła o 500 zł, a po roku poniósł dodatkowe koszty w wysokości 6000 zł.

Ubezpieczenie pomostowe a wakacje kredytowe w mBank

Jeśli kredytobiorca wziął ustawowe lub umowne wakacje kredytowe w mBank, wtedy nie mógł uniknąć ubezpieczenia pomostowego. Pomimo zawieszenia obowiązku spłaty rat, bank miał prawo w tym okresie naliczać opłaty związane z zabezpieczeniem do momentu dokonania wpisu hipoteki.

Wakacje kredytowe w mBank: jak złożyć wniosek i jakie są warunki? Dowiedz się więcej

Zwrot ubezpieczenia pomostowego – dla kogo?

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym mBank ma obowiązek zwrócić koszty ubezpieczenia pomostowego swoim klientom, którzy:

    • podpisali umowę kredytu hipotecznego nie wcześniej niż 22 lipca 2017 roku,
    • uzyskali wpis hipoteki do księgi wieczystej po 16 września 2022 roku.

Bank nie zwróci więc pobranych opłat tym kredytobiorcom, którym sąd ustanowił wpis w księdze wieczystej nieruchomości przed 17 września 2022 roku.

Jak otrzymać zwrot ubezpieczenia pomostowego w mBank

Bank zwróci na rachunek bankowy klienta, powiązany z umową kredytu hipotecznego, opłaty za ubezpieczenie pomostowe. MBank zwrot może też zaliczyć na poczet spłaty zobowiązania.

Nie trzeba składać wniosku o zwrot ubezpieczenia pomostowego w mBank. Pieniądze otrzymamy automatycznie po uprawomocnieniu się wpisu do księgi wieczystej.

Bank ma obowiązek zwrócić pobrane opłaty z tytułu ubezpieczenia pomostowego w ciągu 60 dni od daty ustanowienia hipoteki na nieruchomości. O dokonanym zwrocie środków powiadomi kredytobiorcę w wiadomości mailowej.

Zwrot ubezpieczenia pomostowego na poczet spłaty kredytu

Jeśli mBank zaliczy zwrot środków z ubezpieczenia pomostowego na poczet spłaty kredytu hipotecznego, wtedy potraktuje taką transakcję jako nadpłatę zobowiązania. Jeżeli kredytobiorca będzie chciał w takiej formie odzyskać ubezpieczenie pomostowe, mBank obniży wysokość rat lub skróci okres kredytowania.

Ubezpieczenie pomostowe w mBank: podsumowanie

Przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym mBank podwyższał swoim klientom marżę o 1,5 p.p. do czasu ustanowienia hipoteki na nieruchomości. Po aktualizacji przepisów zrezygnował z pobierania opłat od klientów, którzy zawierają nowe umowy kredytu hipotecznego. Niektórzy kredytobiorcy mogą otrzymać zwrot ubezpieczenia pomostowego. MBank zwróci w terminie do 60 dni pieniądze z tytułu ubezpieczenia pomostowego na rachunek bankowy powiązany z kredytem lub zaliczy na poczet jego spłaty.

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023