Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Bank PKO BP - ugoda w sprawie kredytu we frankach. Czy warto przewalutować kredyt CHF w PKO BP?

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 18.04.2024, Data aktualizacji: 20.05.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Przewalutowanie kredytu w PKO BP: przewalutowanie kredytu hipotecznego we frankach, dolarach, euro i innych walutach
Bank PKO BP przewalutuje kredyty frankowe - czy ugody proponowane przez bank są korzystne dla frankowiczów? Podpisanie porozumienia zakłada konwersje waluty kredytu (CHF) zamiast postępowania w sądzie.

Bank PKO BP jest liderem pod względem zawartych porozumień z frankowiczami. Liczba ugód podpisywanych od 2021 r. przekroczyła już 20 tysięcy. Zakładają one przewalutowanie kredytu z CHF na PLN. Wyjaśniamy, na czym polega to rozwiązanie i kto może z niego skorzystać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na czym polega przewalutowanie kredytu w PKO BP w ramach ugody frankowej,
 • czy przewalutowanie kredytu w PKO BP jest korzystne dla frankowiczów,
 • czy przy przewalutowaniu kredytu we frankach, PKO BP wydłuży okres kredytowania,
 • czy PKO BP przewalutuje kredyty frankowe osobom, które już spłaciły swoje zobowiązanie,
 • na jakich zasadach podpisuje PKO BP ugody z frankowiczami,
 • czy bank wymaga dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu po przewalutowaniu.

Ugoda z PKO BP: problem wysokiego kursu franka przy kredycie hipotecznym

Bank PKO BP umożliwia przewalutowanie kredytu frankowego w ramach programu ugód dla kredytobiorców frankowych, który zaproponowała Komisja Nadzoru Finansowego. Podstawowym założeniem ugody jest przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki w taki sposób, jakby klient od razu zawarł go w polskiej walucie. Umożliwia to pozbycie się ryzyka walutowego – związanego z wahaniami kursów franka szwajcarskiego. 

Bank PKO BP sam określa, do jakich klientów skieruje propozycję zawarcia porozumienia. Szczegółowe warunki ugód z frankowiczami dostosowuje do indywidualnych potrzeb kredytobiorców. Porozumienie zakłada konwersję waluty kredytu z CHF na PLN. Po przekształceniu umowy klient spłaca kredyt złotowy. 

Bank PKO BP przelicza waluty po średnim kursie NBP z dnia wypłaty kredytu lub ostatniego przewalutowania na franki szwajcarskie. Zmienia także dotychczasowy wskaźnik oprocentowania LIBOR na WIBOR 3M. Jeśli klient podpisze z PKO BP ugodę, nie zmienią się inne warunki umowy, w tym forma spłaty, okres kredytowania, składki ubezpieczeniowe, a także dodatkowe opłaty i prowizje z tytułu kredytu. Na wniosek klienta bank może zmienić przedmiot zabezpieczenia kredytu. W niektórych przypadkach zawarcie ugody przewalutowania kredytu frankowego, wymaga wprowadzenia zmian w księdze wieczystej nieruchomości.

Gdyby po przewalutowaniu kredytu frankowego na PLN okaże się, że kredytobiorca spłacił już swój kredyt i zapłacił więcej niż powinien, bank zwróci mu nadpłatę. Informacja o przekształceniu kredytu znajdzie się w BIK, lecz nie spadnie z tego powodu zdolność kredytowa klienta – pod warunkiem, że będzie on bez opóźnień spłacał kolejne raty.

Czy każdy kredyt mieszkaniowy we frankach można przewalutować?

PKO Bank Polski oferuje ugodę tylko tym klientom indywidualnym, którzy zaciągnęli frankowy kredyt hipoteczny MIX i kredyt w PLN, przewalutowany następnie na CHF. Propozycja banku dotyczy jedynie umowy frankowej zawartej na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych kredytobiorcy – w całości lub części.

Czy warto przewalutować kredytu we frankach, euro i innych walutach: podatek dochodowy, zasady, opłacalność Przeczytaj

Porozumienie z PKO BP można zawrzeć pod warunkiem, że klient nie spłacił jeszcze swojego kredytu. Bank nie wyłącza z propozycji ugód swoich klientów, którzy już wytoczyli mu proces sądowy.

Komu bank odmówi przekształcenia kredytu CHF na PLN?

Bank PKO BP odmówi podpisania umowy porozumienia m.in. tym klientom, którzy:

    • zawarli umowę kredytu konsolidacyjnego, konsumpcyjnego lub pożyczki hipotecznej we frankach,
    • nie zaciągnęli kredytu na własne potrzeby mieszkaniowe,
    • spłacili już swój kredyt w całości,
    • korzystają z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców,
    • ogłosili upadłość konsumencką (co najmniej jeden kredytobiorca).

PKO BP przewalutuje kredyty frankowe: ugody z frankowiczami w ramach mediacji

Bank PKO oferuje porozumienie z klientami frankowymi w ramach mediacji – prowadzi je Sąd Polubowny przy KNF. Kredytobiorca może złożyć wniosek o mediację w dowolnym oddziale banku lub przesłać go drogą elektroniczną za pośrednictwem bankowości internetowej. PKO BP pokrywa wszystkie koszty procesu mediacyjnego, który odbywa się niemal w pełni zdalnie – z wyjątkiem podpisania umowy w placówce banku.

Jak złożyć wniosek o mediację online? Klienci banku mogą złożyć wniosek o mediację w serwisie iPKO pod następującą ścieżką:

    • Moje sprawy – Dyspozycje i zaświadczenia – Nowa Dyspozycja – Kredyty hipoteczne – Wniosek o mediację.

We wniosku dotyczącym przewalutowania kredytu frankowego należy wskazać m.in. mediatora oraz placówkę, w której kredytobiorca chce podpisać umowę o mediację.

Przewalutowanie kredytu we frankach a ryzyko stopy procentowej związane z WIBOR

Bank PKO BP w ramach konwersji z CHF na kredyt w PLN w domyślnym wariancie, ustala zmienne oprocentowanie kredytu na podstawie stosowanego w Polsce wskaźnika WIBOR 3M. Wzrost stóp procentowych na rynku spowoduje, że wzrośnie miesięczna rata kredytowa. PKO BP proponuje również okresowo stałą stopę oprocentowania. Jej wysokość ustala indywidualnie z kredytobiorcą i wpisuje ją do dokumentu porozumienia oraz do aneksu do umowy. W tym przypadku klient unika ryzyka stopy procentowej przez 5 lat – po tym czasie zaczyna obowiązywać oprocentowanie zmienne.

Czy przewalutowanie kredytu frankowego wymaga zgody pozostałych kredytobiorców?

Wszyscy kredytobiorcy wskazani w umowie kredytowej powinni zatwierdzić złożony wniosek o mediację w terminie 14 dni. Następnie każdy współkredytobiorca musi w tym samym dniu podpisać umowę mediacyjną w placówce banku.

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w PKO BP Sprawdź szczegóły

Czy zawarcie ugody frankowej z PKO BP jest korzystne?

Podpisanie porozumienia z bankiem może zapewnić frankowiczowi pewne korzyści, w tym zwłaszcza:

    • wyeliminowanie ryzyka kursowego,
    • możliwość uniknięcia ryzyka stopy procentowej – do 5 lat,
    • brak potrzeby wytaczania procesu sądowego – kredytobiorca unika czasochłonnych, kosztownych i stresujących procedur,
    • możliwość wydłużenia bez dodatkowych opłat okresu kredytowania lub skorzystania z wakacji kredytowych,
    • brak konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń umowy kredytowej.      

Ugody PKO BP: wady przekształcenia kredytu w CHF na PLN

Przewalutowanie zobowiązania jest znacznie mniej korzystne pod względem finansowym niż unieważnienie lub odfrankowienie kredytu w sądzie. Klient naraża się na ryzyko stopy procentowej – na skutek ewentualnego wzrostu wskaźnika WIBOR zwiększy się oprocentowanie, a tym samym miesięczna rata. Bank może także w związku z podpisaniem ugody podnieść swoją marżę, co prowadzi do wyższego całkowitego kosztu kredytu. 

Przewalutowanie w Millennium: czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach na złotówki? Dowiedz się więcej

Istotną wadą porozumienia frankowego jest utrata przez klienta możliwości skierowania sprawy do sądu. Po podpisaniu ugody, kredytobiorca rezygnuje z wszelkich roszczeń względem banku.

Unieważnienie kredytu we frankach. PKO BP przegrywa sprawy w sądzie

Zdecydowana większość (ponad 90%) spraw frankowych w sądzie przeciwko Bankowi PKO kończy się pomyślnie dla frankowiczów. Zwykle najkorzystniejszy jest wyrok, który unieważnia umowę kredytową. W takim przypadku bank zwraca klientowi wszystkie zapłacone raty kapitałowo-odsetkowe, a także poniesione przez niego koszty obsługi kredytu, w tym prowizje, opłaty manipulacyjne i składki ubezpieczenia. Kredytobiorca może także wytoczyć proces o odfrankowienie kredytu.

Czy można w PKO BP przewalutować kredyt w innej walucie niż CHF?

Klienci PKO mogą też składać wnioski o zmianę innych walut kredytu niż franków szwajcarskich – np. dolarów czy euro. Bank pobiera wtedy prowizję za realizację przewalutowania w wysokości 0,8% od kwoty aktualnego zadłużenia. Kredytobiorca nie ponosi kosztów zawarcia aneksu do umowy.

Przewalutowanie kredytu w PKO BP: podsumowanie

PKO BP jako pierwszy bank w Polsce złożył frankowiczom propozycję ugody, która zakłada przewalutowanie kredytu. Przed podpisaniem porozumienia klient uczestniczy w procesie mediacyjnym, które prowadzi Sąd Polubowny przy KNF. Na wniosek kredytobiorców Bank PKO oferuje również możliwość zmiany innych walut kredytu – pobiera z tego tytułu prowizję.

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023