Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raporty GUS [czerwiec 2024]: Czerwcowe odreagowanie w budownictwie mieszkaniowym

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 22.07.2024, Data aktualizacji: 22.07.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS
Najnowszy raport GUS po raz kolejny rzuca nowe światło na budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w czerwcu 2024 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę oraz mieszkań oddanych do użytku?

Liczba mieszkań oddanych do użytku w czerwcu 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do maja 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce. Sytuację ocenia Jarosław Jędrzyński - ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaka jest liczba mieszkań oddanych do użytku według GUS w czerwcu 2024 roku;
  • jak kształtuje się budownictwo mieszkaniowe w Polsce w czerwcu 2024 roku;
  • ile pozwoleń na budowę wydano w ubiegłym miesiącu.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w czerwcu 2024 roku

Z perspektywy nabywców indywidualnych dynamika budownictwa mieszkaniowego w Polsce (podaż) bezpośrednio odpowiada na oczekiwania i potrzeby kupujących (popyt). Innymi słowy, im mniej mieszkań, a coraz większe zainteresowanie - tym wyższe ceny już dostępnych nieruchomości. 

Wybierz miasto i zobacz oferty nowych mieszkań na sprzedaż

Z perspektywy państwa rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytku oraz ogółem - budownictwo mieszkaniowe - to pozytywny sygnał generujący zyski w ramach jednej z najbardziej strategicznych gałęzi gospodarki. Ta z kolei przekłada się na liczbę miejsc pracy w różnych sektorach, a także potężne zyski - szczególnie w czasie kryzysu mieszkaniowego. 

Sprawdźmy, jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w czerwcu 2024 roku? 

- Z trzech kategorii GUS-owskich danych budownictwa mieszkaniowego w czerwcu najlepiej zaprezentowały się statystyki nowych inwestycji, czyli najważniejszych z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Dzieje się tak pomimo relatywnie słabej sytuacji popytowej pierwotnego rynku mieszkaniowego. Jest jednak dość prawdopodobne, że na dane o mieszkaniach, których budowę rozpoczęto, wpływają perspektywy sprzedażowe, wynikające z planowanego od początku przyszłego roku, choć jeszcze nie do końca przesądzonego programu Kredyt #naStart - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl 

Jak kształtowały się ceny mieszkań w czerwcu 2024 roku? Sprawdź

GUS: budownictwo mieszkaniowe w Polsce w czerwcu 2024 r.

W czerwcu 2024 roku ogółem rozpoczęto budowę 21 229 mieszkań. Raport GUS podaje, iż jest to wzrost o 7,1% względem rozpoczętych projektów w maju bieżącego roku. Rok do roku jest to wzrost o 31,5%.

- W sumie, w czerwcu, ruszyła budowa grubo ponad 21 tys. mieszkań i domów, co oznacza progres w relacji rdr o blisko jedną trzecią, natomiast w odniesieniu do poprzedniego miesiąca również zanotowano wyraźny wzrost rzędu 7 proc. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl sami deweloperzy z miesięcznym rezultatem ponad 14 tys. rozpoczętych lokali rok do roku zwyżkują z nowymi budowami już o niespełna 60 proc., co nie do końca koresponduje z bieżącym spowolnieniem wolumenu kontraktacji. Przyznać jednak trzeba, że obecne wyniki odnoszą się do stosunkowo niskiej bazy sprzed roku. Tym samym rynek deweloperski, jak widać, wciąż utrzymuje stan mobilizacji, oczekując już w przewidywalnej przyszłości poprawy koniunktury sprzedażowej - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

budownictwo mieszkaniowe - czerwiec 2024

Mieszkania oddane do użytku w czerwcu 2024 roku

Liczba mieszkań oddanych do użytku w czerwcu 2024 roku odnotowała ogólny wzrost rzędu 16,1% względem maja 2024 roku oraz spadek na poziomie 7,7% rdr. W czerwcu 2024 roku mieszkania oddane do użytku przez deweloperów zasiliły rynek w liczbie 10 812 jednostek, czyli o 20,1% mniej w porównaniu z czerwcem 2023 roku. 

Budownictwo mieszkaniowe - czerwiec 2024

Nowe pozwolenia na budowę w czerwcu 2024 roku

Czy w niedalekiej przyszłości budowa mieszkań w Polsce - szczególnie w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, a także nieco mniejszych, jak Rzeszów - doczeka się większej dynamiki? Raporty budownictwa mieszkaniowego GUS z czerwca 2024 roku informują, że liczba wydanych pozwoleń na budowę była mniejsza niż w maju br. roku. Był to jednak lepszy wynik od tego z czerwca 2023 r.

Tym samym, jeśli chodzi o wydane pozwolenia na budowę w czerwcu 2024 roku GUS informuje o spadku rzędu 1,8% (w porównaniu z majem 2024) oraz niemal 15% wzroście (porównując liczbę wydanych pozwoleń z czerwcem 2023 r.).

Jak kształtują się ceny materiałów budowlanych? Sprawdź

Podsumowanie

Czerwiec 2024 roku stanął pod znakiem spadków rdr liczby mieszkań, które oddano do użytkowania. Rok do roku nastąpił wzrost w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, a także wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.

- W sumie ostatnia informacja GUS o stanie budownictwa mieszkaniowego w Polsce jedynie potwierdziła korekcyjny charakter jego danych sygnalnych z początku drugiego kwartału br., dając nadzieję na kontynuację już półtorarocznej ich tendencji wzrostowej. Wyniki od początku roku wciąż prezentują się bardzo dobrze, na co decydujący wpływ ma aktywność inwestycyjna deweloperów, choć nadal ma na to istotny wpływ niska baza notowań sprzed roku. Pomimo publikacji projektu ustawy wciąż nierozstrzygnięta do końca pozostaje kwestia kolejnego programu dopłat do hipotek, którego ewentualna materializacja bądź jej brak może w decydującym stopniu wpłynąć na parametry koniunktury sprzedażowej pierwotnego rynku mieszkaniowego, pociągając za sobą decyzje inwestycyjne deweloperów. Tymczasem te ostatnie jakby skłaniały się w zdecydowany sposób ku optymistycznemu wariantowi - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023