Raporty GUS [styczeń 2024]: Budownictwo mieszkaniowe w styczniu z dość optymistyczną perspektywą

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 21.02.2024, Data aktualizacji: 21.02.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS
Najnowszy raport GUS po raz kolejny rzuca nowe światło na budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w styczniu 2024 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę oraz mieszkań oddanych do użytku?

Liczba mieszkań oddanych do użytku w styczniu 2024 roku notuje spadek rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do grudnia 2023 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce. Sytuację ocenia Jarosław Jędrzyński - ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest liczba mieszkań oddanych do użytku według GUS w styczniu 2024 roku;
 • jak kształtuje się budownictwo mieszkaniowe w Polsce w styczniu 2024 roku;
 • ile pozwoleń na budowę wydano w ubiegłym miesiącu

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w styczniu 2024 roku

Z perspektywy nabywców indywidualnych dynamika budownictwa mieszkaniowego w Polsce (podaż) bezpośrednio odpowiada na oczekiwania i potrzeby kupujących (popyt). Innymi słowy, im mniej mieszkań, a coraz większe zainteresowanie - tym wyższe ceny już dostępnych nieruchomości. 

Z perspektywy państwa rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytku oraz ogółem - budownictwo mieszkaniowe - to pozytywny sygnał generujący zyski w ramach jednej z najbardziej strategicznych gałęzi gospodarki. Ta z kolei przekłada się na liczbę miejsc pracy w różnych sektorach, a także potężne zyski - szczególnie w czasie kryzysu mieszkaniowego. 

Sprawdźmy, jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w styczniu 2024 roku? 

Jak kształtowały się ceny mieszkań w styczniu 2024 roku? Przeczytaj

GUS: budownictwo mieszkaniowe w Polsce w styczniu 2024 r.

W styczniu 2024 roku ogółem rozpoczęto budowę 15 720 mieszkań. Raport GUS podaje, iż jest to wzrost o 9,3% względem rozpoczętych projektów w grudniu ubiegłego roku. Rok do roku jest to wzrost o 66,4%.

W tegorocznym styczniu rozpoczęto ogółem budowę 15,7 tys. mieszkań, co jest wynikiem lepszym, licząc rok do roku, o ponad 66 proc. Z kolei sami deweloperzy ruszyli z budową ponad 12 tys. lokali, co z górą podwoiło dynamikę tych danych, licząc rok do roku. Niestety, tej skali progres nie oznacza nic poza powrotem aktywności inwestycyjnej do dość przeciętnych poziomów, będąc wynikiem rekordowo niskiej bazy z początku ub. roku, a w konsekwencji ostrego ograniczenia nowych budów po załamaniu kontraktacji deweloperskiej w 2022 roku - wyjaśnia Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

Budownictwo mieszkaniowe

Mieszkania oddane do użytku w styczniu 2024 roku

Liczba mieszkań oddanych do użytku w styczniu 2024 roku odnotowała ogólny spadek rzędu 28,9% względem grudnia 2023 roku oraz spadek na poziomie 22,7% rdr. W styczniu 2024 roku mieszkania oddane do użytku przez deweloperów zasiliły rynek w liczbie 8 307 jednostek, czyli o niespełna 25,1% mniej w porównaniu ze styczniem 2023 roku. 

Silnie korekcyjny charakter styczniowych danych GUS dotyczył jedynie mieszkań oddanych do użytkowania. Nie mają one fundamentalnego znaczenia dla oceny stanu bieżącej koniunktury, choć tak gwałtowny spadek do poziomu grubo poniżej 15 tys. ogółem może nawet jak na okoliczności początku roku wydawać się nieco deprymujący. Tak słaby rezultat statystyk mieszkań oddanych jest w głównej mierze zasługą deweloperów, których wynik styczniowy na poziomie zaledwie 8,3 tys. lokali jest rekordowo niski, z regresem rzędu 25 proc. rok do roku i blisko 40 proc. w stosunku do poprzedzającego grudnia - mówi Jarosław Jędrzyński. 

Nowe pozwolenia na budowę w styczniu 2024 roku

Czy w niedalekiej przyszłości budowa mieszkań w Polsce - szczególnie w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, a także nieco mniejszych, jak Rzeszów - doczeka się większej dynamiki? Raporty budownictwa mieszkaniowego GUS ze stycznia 2024 roku informują, że liczba wydanych pozwoleń na budowę była mniejsza niż w grudniu 2023 roku. Był to jednak lepszy wynik od tego ze stycznia 2023 r.

Tym samym, jeśli chodzi o wydane pozwolenia na budowę w styczniu 2024 roku GUS informuje o spadku rzędu 6,8% (w porównaniu z grudniem 2023) oraz ponad 34% wzroście (porównując liczbę wydanych pozwoleń ze styczniem 2023 r.).

Jak wiadomo, statystyki nowych pozwoleń na budowę wciąż pozostają relatywnie wiarygodnym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów. Warto więc odnotować ich wynik styczniowy na poziomie 14,6 tys.,słabszy względem grudnia ub. roku o 7 proc., jednocześnie lepszy w relacji rok do roku aż o 42 proc. Niestety i w tym przypadku jest to efekt załamania statystyk z początku 2023 roku, a więc podobnie jak w przypadku mieszkań rozpoczętych rekordowo niskiej bazy - wyjasnia ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Jak kształtują się ceny materiałów budowlanych? Sprawdź

Podsumowanie

Styczeń 2024 roku stanął pod znakiem spadków rdr liczby mieszkań, które oddano do użytkowania. Rok do roku nastąpił jednak wzrost w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, a także wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: