Raporty GUS [sierpień 2023]: Sierpniowe dane GUS z rynku mieszkaniowego dają nadzieję na przełamanie inwestycyjnego marazmu

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 23.08.2023, Data aktualizacji: 21.09.2023

4 minuty czytania
Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS
Najnowszy raport GUS po raz kolejny rzuca nowe światło na budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w sierpniu 2023 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę oraz mieszkań oddanych do użytku?

Liczba mieszkań oddanych do użytku w sierpniu 2023 roku notuje spadek r.d.r. oraz wzrost względem ubiegłego miesiąca. Równolegle wydane pozwolenia na budowę stanęły pod znakiem wzrostów. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce. Sytuację ocenia Jarosław Jędrzyński - ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest liczba mieszkań oddanych do użytku według GUS w sierpniu 2023 roku;
 • jak kształtuje się budownictwo mieszkaniowe w Polsce w sierpniu 2023 roku;
 • ile pozwoleń na budowę wydano w ubiegłym miesiącu

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w sierpniu 2023 roku

Z perspektywy nabywców indywidualnych dynamika budownictwa mieszkaniowego w Polsce (podaż) bezpośrednio odpowiada na oczekiwania i potrzeby kupujących (popyt). Innymi słowy, im mniej mieszkań, a coraz większe zainteresowanie - tym wyższe ceny już dostępnych nieruchomości. 

Z perspektywy państwa rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytku oraz ogółem - budownictwo mieszkaniowe - to pozytywny sygnał generujący zyski w ramach jednej z najbardziej strategicznych gałęzi gospodarki. Ta z kolei przekłada się na liczbę miejsc pracy w różnych sektorach, a także potężne zyski - szczególnie w czasie kryzysu mieszkaniowego. 

Sprawdźmy, jak kształtowała się sytuacja na rynku mieszkaniowym w sierpniu 2023 roku? 

Jak kształtowały się ceny mieszkań w sierpniu 2023 roku? Sprawdź

GUS: budownictwo mieszkaniowe w Polsce w sierpniu 2023 r.

W sierpniu 2023 roku ogółem rozpoczęto budowę 17 999 mieszkań. Raport GUS podaje, iż jest to wzrost o 11,1% względem rozpoczętych projektów w lipcu bieżącego roku. Rok do roku jest to wzrost aż o 39,4%.

W sumie w sierpniu ruszyła budowa 18 tys. mieszkań i domów, co oznacza spektakularny wzrost w relacji rdr o bez mała 40 proc. i 11 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W sumie od początku roku rozpoczęto budowę 120 tys. lokali, co oznacza wynik dokładnie o jedną piątą gorszy od uzyskanego w analogicznym okresie ub. roku. Niemal identyczny regres w relacji rok do roku notują deweloperzy z wolumenem rozpoczętych w roku bieżącym lokali na poziomie 68 tys. Jednak tym razem uwagę zwraca liczba blisko 11 tys. rozpoczętych mieszkań deweloperskich w samym sierpniu. Nie jest to może wynik budzący specjalny respekt, jednak w obecnej sytuacji dający nadzieję na mobilizację deweloperów w obliczu napierającego popytu. - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

Mieszkania oddane do użytku w sierpniu 2023 roku

Liczba mieszkań oddanych do użytku w sierpniu 2023 roku odnotowała ogólny wzrost rzędu 26,5% względem ub. miesiąca, oraz spadek na poziomie -2,0 % r.d.r. W sierpniu 2023 roku mieszkania oddane do użytku przez deweloperów zasiliły rynek w liczbie 12 708 jednostek, czyli aż o 36,7% więcej w porównaniu z lipcem bieżącego roku. 

Po lipcowym tąpnięciu mocne odreagowanie stało się udziałem statystyk mieszkań oddanych do użytkowania, najmniej istotnych dla rozwoju i oceny bieżącej koniunktury. Wynik ogółem na poziomie 18,3 tys. jest o ponad jedną czwartą wyższy od osiągniętego w poprzedzającym lipcu i minimalnie słabszy w relacji rok do roku. Rezultat od początku roku na poziomie 145 tys. oddanych lokali niemal dokładnie koresponduje z uzyskanym rok wcześniej. - tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl 


Nowe pozwolenia na budowę w sierpniu 2023 roku

Czy w niedalekiej przyszłości budowa mieszkań w Polsce - szczególnie w dużych ośrodkach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, a także nieco mniejszych, jak Rzeszów - doczeka się większej dynamiki? Raporty GUS z sierpnia 2023 roku informują, że wydane pozwolenia na budowę  przekroczyły poziom z lipca 2023 roku, ale były gorsze od wyników z sierpnia 2022 r.

Tym samym, jeśli chodzi o wydane pozwolenia na budowę w sierpniu 2023 roku GUS informuje o wzroście rzędu 4,2 % (w porównaniu z lipcem 2023) oraz -7,5% spadku (porównując liczbę wydanych pozwoleń z sierpniem 2022 r.).  

Jak mówi Jarosław Jędrzyński - GUS-owskie dane dotyczące nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym w sierpniu kontynuowały trwającą już pół roku stabilizację notowań. Wynik ogółem na poziomie 20 tys. decyzji administracyjnych jest rok do roku słabszy o 7 proc., natomiast miesiąc do miesiąca o 4 proc. lepszy. Natomiast rezultat od początku roku na poziomie 151 tys., jest o 30 proc. gorszy od osiągniętego w analogicznym okresie 2022 r. W przypadku samych deweloperów sierpniowy wynik na poziomie niespełna bliskim 13 tys. pozwoleń wciąż należy do kategorii najsłabszych w ostatnich latach. Z kolei wolumen blisko 99 tys. decyzji uzyskanych od początku roku oznacza regres w stosunku do analogicznego okresu ub. roku o dokładnie jedną trzecią.

Jak kształtują się ceny materiałów budowlanych? Sprawdź

Podsumowanie

Sierpień 2023 roku stanął pod znakiem znacznego wzrostu mdm liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Charakteryzował się również wzrostem wydawanych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytkowania (w relacji mdm). Najnowsze dane GUS z sierpnia, wreszcie zakomunikowały perspektywę oczekiwanego przełomu w trwającej już rok stabilizacji danych na najniższych od lat poziomach.

Najnowsze dane GUS budownictwa mieszkaniowego dają realną nadzieję na przełamanie wyraźnie słabnącego potencjału inwestycyjnego krajowej mieszkaniówki. Szczególnie istotne wydają się być tu statystyki deweloperskich mieszkań rozpoczętych, które sygnalizują możliwość poprawy relacji popytowo-podażowych rynku pierwotnego już w bliskiej perspektywie. - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: