Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na działkę? Kredyt na działkę budowlaną, rekreacyjną i rolną

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 16.04.2024, Data aktualizacji: 16.04.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Kredyt za zakup działki: kredyt na działkę budowlaną, rekreacyjną i ziemię rolną
Kredyt na działkę może być hipoteczny lub gotówkowy. Sprawdzamy oferty banków i wymagania dotyczące kredytów na działkę. Jaki wkład własny jest wymagany?

Budowa domu to marzenie wielu osób. Przez rosnące ceny materiałów i usług budowlanych może okazać się trudne do zrealizowania. W przypadku braku odpowiednich środków finansowych na zakup działki możemy otrzymać kredyt hipoteczny. Na jakich warunkach można go uzyskać? Jak wziąć kredyt hipoteczny na działkę pod budowę domu jednorodzinnego? Wyjaśniamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka nieruchomość gruntowa może być sfinansowana kredytem hipotecznym;
 • jak ubiegać się o kredyt na działkę i gdzie znaleźć najlepszy;
 • jaki wkład własny należy wnieść, by skorzystać z takiej możliwości.

Kredyt na zakup działki – od czego zacząć?

Dla inwestorów kupno działki to albo pierwszy etap w procesie budowy domu, albo lokata kapitału. Niezależnie od intencji, na zakup działki można wziąć kredyt hipoteczny. Kupno działki budowlanej z własnych środków staje się coraz trudniejsze. Dlatego wiele osób postanawia skorzystać z alternatywnej opcji, czyli wzięcia kredytu na zakup działki. Oferuje go większość banków. Wyjaśniamy, czym jest i jak dostać kredyt hipoteczny na zakup działki? Jakich formalności należy dopełnić, aby uzyskać finansowanie. Jaka wymagana jest zdolność kredytowa i ile trzeba mieć środków na wkład własny.

Przed wzięciem kredytu należy zweryfikować status prawny nieruchomości gruntowej. Przede wszystkim warto zapoznać się z zapisami, które widnieją w księdze wieczystej. Niezbędne jest sprawdzenie, czy nie uwzględniono w niej służebności, zastawu czy hipoteki.

Budować czy kupić dom - co jest tańsze? Sprawdź domy na sprzedaż

Weryfikacji stanu prawnego nieruchomości można dokonać m.in. w rządowej wyszukiwarce ewidencji gruntów. Wystarczy wpisać do niej numer księgi wieczystej danej nieruchomości gruntowej. Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego danej działki. 

Kredyt hipoteczny na zakup działki – na co zwrócić uwagę?

Pozytywnie rozpatrzony wniosek kredytowy otwiera drogę do uzyskania finansowania od banku. W znacznym stopniu przybliża też do spełnienia marzenia o posiadaniu własnego domu. Kluczowa jest zdolność kredytowa, która uzależniona jest m.in. od źródła i wysokości dochodu. Bank bierze pod uwagę nie tylko wiek potencjalnego kredytobiorcy, ale też wynagrodzenie czy okres obowiązywania umowy o pracę lub cywilnoprawnej. Przy staraniu się o kredyt na zakup działki istotne znaczenie ma również historia kredytowa, tzn. brak zaległości w spłacie wcześniejszych zobowiązań.

Jak zwiększyć zdolność kredytową w celu uzyskania kredytu na zakup działki? Przede wszystkim warto zadbać o stałe źródło dochodu. Potencjalny kredytobiorca powinien też przeanalizować swoje finanse, w tym spłatę innych zobowiązań w wyznaczonym terminie oraz koszty utrzymania. Istotne znaczenie ma zwiększenie dochodu netto. Mowa o różnicy pomiędzy comiesięcznym wynagrodzeniem a regularnie ponoszonymi wydatkami. Podpisując umowę z bankiem, należy zwrócić uwagę na szczegóły, tj. marża kredytu hipotecznego na zakup działki, prowizja czy okres kredytowania.

Kredyt hipoteczny na zakup działki nie musi być trudny.

Na jaką działkę można dostać kredyt hipoteczny?

Wszystko zależy od oferty banku, który określa to w sposób indywidualny. Z reguły można zaciągnąć kredyt hipoteczny na działkę budowlaną, która przeznaczona jest na budowę domu jednorodzinnego lub budynków wielorodzinnych. Z takiej opcji chętnie korzystają zarówno osoby prywatne, jak i deweloperzy. Istnieje też możliwość sfinansowania zakupu działki rekreacyjnej. Na takim terenie budowane są najczęściej domki rekreacyjne. Wielu kredytobiorców myśli o zakupie działki przemysłowej. Może się na niej znaleźć np. myjnia samochodowa.

Kredyt na zakup ziemi

Kto może skorzystać z takiej formy finansowania. Kredyt na zakup ziemi to produkt, który skierowany jest do rolników oraz właścicieli nieruchomości rolnych. Mogą oni skorzystać z finansowania z niższym kosztem całkowitym. Wynika to z faktu, że podmioty prowadzące działalność rolniczą są w stanie zaproponować solidne zabezpieczenie zobowiązania. Kredyt preferencyjny na zakup ziemi można wziąć na okres od 10 do 30 lat. Wkład własny jest ustanawiany na poziomie 10-30%. W razie potrzeby spłata może być rozłożona w czasie.

Jak są rodzaje działek i co można na nich wybudować? Dowiedz się

Gdzie można wziąć kredyt na zakup ziemi? Bank Spółdzielczy SGB to jedna z instytucji, która jest od wielu lat liderem wsparcia dla rolników oraz właścicieli gruntów rolnych. Z oferty mogą również skorzystać osoby, które dopiero rozpoczynają działalność rolniczą. Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt na zakup ziemi? Oprocentowanie jest zmienne i wynosi co najmniej 7,76% rocznie.

Czy można wziąć kredyt na działkę rekreacyjną?

Większość banków nie ma w swojej ofercie specjalnego kredytu na zakup działki rekreacyjnej. Kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną oferują jedynie niektóre instytucje. Pod warunkiem, że jest to niezależna parcela, na której można ustanowić hipotekę. Wiele banków ma również dodatkowe wymagania. Są w stanie zaoferować finansowanie na grunty rekreacyjne z dostępem do wody i innych mediów oraz parcele przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.

Czy można otrzymać kredyt na działkę ROD? Nie. Taki grunt dzierżawiony jest od właściciela terenu – zazwyczaj samorządu. Tym samym nie można ustanowić zabezpieczenia hipotecznego na działce ROD. Z tego względu banki nie udzielają finansowania na ten cel. Podsumowując, tylko w niektórych instytucjach możliwe jest zaciągnięcie zobowiązania typu hipoteczny kredyt na zakup działki rekreacyjnej. Z reguły bywa udzielany przez banki na podobnych zasadach, co uniwersalny. Najprościej można uzyskać kredyt gotówkowy. W wielu bankach istnieje możliwość otrzymania nawet 200 tys. złotych.

Jakie dokumenty są niezbędne do kredytu hipotecznego na zakup działki?

Jeżeli staramy się o kredyt na zakup działki budowlanej musimy spełnić szereg warunków, m.in. posiadać zdolność kredytową oraz stałe źródło dochodu. Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny na zakup działki jest zobligowana dostarczyć bankowi dokumenty osobiste i finansowe oraz dotyczące nieruchomości gruntowej.

Na liście najczęściej wymaganych dokumentów potrzebnych do kredytu na zakup działki znajdują się:

 • dowód osobisty, wniosek kredytowy, drugi dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy, odpis aktu małżeństwa;
 • zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę, kompletny wyciąg z rachunku bankowego, deklaracja podatkowa za ubiegły rok;
 • status prawny działki – informacja o warunkach zabudowy i wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wymagana jest kopia mapy ewidencyjnej oraz wyrys z ewidencji gruntów, opcjonalnie przyda się pozwolenie na budowę;
 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości gruntowej, akt notarialny potwierdzający prawo własności, umowa przedwstępna wraz z ceną i potwierdzeniem dokonania wpłaty wkładu własnego na konto banku.

W niektórych przypadkach instytucja finansowa wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Może nim być inna nieruchomość.

Jaki wkład własny na zakup działki?

O wysokości wkładu własnego w przypadku starania się o kredyt na zakup działki decyduje bank, który udziela finansowania. Z reguły jest to 20% wartości działki budowlanej. Zabezpieczenie stanowi hipoteka, z tego względu kredytem można sfinansować zakup gruntu z księgą wieczystą. Mniej popularne są działki rekreacyjne przeznaczone do wypoczynku. Najczęściej ich zakup na kredyt wiąże się z koniecznością wniesienia od 30 do nawet 50% wartości nieruchomości gruntowej. W tym przypadku banki wymagają dość często dodatkowego zabezpieczenia. Niemożliwe do uzyskania jest kredytowanie działki ROD, czyli gruntu Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Starając się o kredyt na budowę domu, wkładem własnym może być działka budowlana. Pod warunkiem, że stanowi własność osoby wnioskującej o kredyt hipoteczny. 

Kredyt gotówkowy na zakup działki – czy to możliwe?

Z takiej opcji korzystają najczęściej osoby nieposiadające wolnych środków i chcące ograniczyć do minimum wymagane formalności. Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, co oznacza, że kredytobiorca nie musi rozliczać się z wydatkowania pieniędzy. Kwota pozyskanego finansowania jest jednak mocno ograniczona. Z reguły wynosi maksymalnie 200 tys. zł. Kredyt gotówkowy na zakup działki nie wymaga ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia czy wpisywania hipoteki w księdze wieczystej. Warto jednak mieć na uwadze, że okres spłaty ograniczony jest do 10 lat.

Kredyt na zakup działki: podsumowanie 

O kredyt na zakup działki może ubiegać się osoba pełnoletnia, która ma nie więcej niż 70-75 lat w momencie spłaty ostatniej raty. Przed złożeniem wniosku warto zestawić swój budżet i zadbać o zdolność kredytową. Najłatwiej uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej. Dzieje się tak ze względu na fakt, że taka nieruchomość gruntowa jest atrakcyjnym zabezpieczeniem zaciągniętego zobowiązania. Czy można wziąć kredyt na działkę i budowę domu? W większości banków komercyjnych można znaleźć oferty hybrydowe. Dzięki nim możliwe jest połączenie kredytu hipotecznego na działkę i budowę domu jednorodzinnego.

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023