Kredyt na działkę: jak uzyskać kredyt hipoteczny na działkę?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 22.08.2023, Data aktualizacji: 22.08.2023

Kredyt na działkę: jak uzyskać kredyt hipoteczny na działkę?
Zakup działki budowlanej można sfinansować kredytem hipotecznym. Czy wymagany jest wkład własny? Jak otrzymać kredyt hipoteczny na działkę budowlaną? Sprawdź.

Budowa domu jednorodzinnego jest marzeniem wielu osób. Przez rosnące ceny materiałów i usług budowlanych może okazać się trudne do zrealizowania. W przypadku braku odpowiednich środków finansowych na zakup działki możliwie najlepszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Na jakich warunkach można go uzyskać? Czytaj na RynekPierwotny.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka nieruchomość gruntowa może być sfinansowana kredytem hipotecznym;
 • jak ubiegać się o finansowanie;
 • jaki wkład własny należy wnieść, by skorzystać z takiej możliwości.

Kredyt hipoteczny na działkę – od czego zacząć?

Sfinalizowanie zakupu nieruchomości budowlanej z własnych środków staje się coraz trudniejsze. Z tego względu wiele osób postanawia skorzystać z alternatywnej opcji, czyli wzięcia kredytu hipotecznego na zakup działki. Najczęściej jest to pierwszy etap w procesie budowy wymarzonego domu. Przed wzięciem kredytu należy zweryfikować status prawny nieruchomości gruntowej. Przede wszystkim warto zapoznać się z zapisami, które widnieją w księdze wieczystej. Niezbędne jest sprawdzenie, czy nie uwzględniono w niej służebności, zastawu czy hipoteki.

Weryfikacji stanu prawnego nieruchomości można dokonać m.in. w rządowej wyszukiwarce ewidencji gruntów. Wystarczy wpisać do niej numer księgi wieczystej danej nieruchomości gruntowej. Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego danej działki. Ten produkt jest dostępny w większości banków. Czym jest i jak dostać kredyt hipoteczny na zakup działki? Ten produkt można znaleźć w ofercie większości banków. Aby uzyskać finansowanie, należy dopełnić wielu formalności. Wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa i środki na wkład własny.

Kredyt hipoteczny na zakup działki – na co zwrócić uwagę?

Pozytywnie rozpatrzony wniosek kredytowy otwiera drogę do uzyskania finansowania od banku. W znacznym stopniu przybliża też do spełnienia marzenia o posiadaniu własnego domu. Kluczowa jest zdolność kredytowa, która uzależniona jest m.in. od źródła i wysokości dochodu. Bank bierze pod uwagę nie tylko wiek potencjalnego kredytobiorcy, ale też wynagrodzenie czy okres obowiązywania umowy o pracę lub cywilnoprawnej. Istotne znaczenie ma również historia kredytowa, tzn. brak zaległości w spłacie wcześniejszych zobowiązań.

Jak zwiększyć zdolność kredytową? Przede wszystkim warto zadbać o stałe źródło dochodu. Potencjalny kredytobiorca powinien też przeanalizować swoje finanse, w tym spłatę innych zobowiązań w wyznaczonym terminie oraz koszty utrzymania. Istotne znaczenie ma zwiększenie dochodu netto. Mowa o różnicy pomiędzy comiesięcznym wynagrodzeniem a regularnie ponoszonymi wydatkami. Podpisując umowę z bankiem, należy zwrócić uwagę na szczegóły, tj. marża kredytu hipotecznego, prowizja czy okres kredytowania.

Czy kredytem hipotecznym można sfinansować zakup innej działki?

Wszystko zależy od oferty banku, który określa to w sposób indywidualny. Z reguły można zaciągnąć kredyt hipoteczny na działkę budowlaną, która przeznaczona jest na budowę domu jednorodzinnego lub budynków wielorodzinnych. Z takiej opcji chętnie korzystają zarówno osoby prywatne, jak i deweloperzy. Istnieje też możliwość sfinansowania zakupu działki rekreacyjnej. Na takim terenie budowane są najczęściej domki rekreacyjne. Wielu kredytobiorców myśli o zakupie działki przemysłowej. Może się na niej znaleźć np. myjnia samochodowa.

Kredyt hipoteczny na zakup działki nie musi być trudny.

Jakie dokumenty są niezbędne przy staraniu się o kredyt hipoteczny na zakup działki?

Potencjalny kredytobiorca powinien spełnić szereg warunków – m.in. posiadać zdolność kredytową oraz stałe źródło dochodu. Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny na zakup działki jest zobligowana dostarczyć bankowi dokumenty osobiste i finansowe oraz dotyczące nieruchomości gruntowej. Na liście najczęściej wymaganych można znaleźć:

 • dowód osobisty, wniosek kredytowy, drugi dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy, odpis aktu małżeństwa;
 • zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę, kompletny wyciąg z rachunku bankowego, deklaracja podatkowa za ubiegły rok;
 • status prawny działki – informacja o warunkach zabudowy i wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wymagana jest kopia mapy ewidencyjnej oraz wyrys z ewidencji gruntów, opcjonalnie przyda się pozwolenie na budowę;
 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości gruntowej, akt notarialny potwierdzający prawo własności, umowa przedwstępna wraz z ceną i potwierdzeniem dokonania wpłaty wkładu własnego na konto banku.

W niektórych przypadkach instytucja finansowa wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Może nim być inna nieruchomość.

Jaki wkład własny na zakup działki jest wymagany?

O jego wysokości decyduje bank, który udziela finansowania. Z reguły jest to 20% wartości działki budowlanej. Zabezpieczenie stanowi hipoteka, z tego względu można nim sfinansować zakup gruntu z księgą wieczystą. Mniej popularne są działki rekreacyjne przeznaczone do wypoczynku. Najczęściej ich zakup na kredyt wiąże się z koniecznością wniesienia od 30 do nawet 50% wartości nieruchomości gruntowej. W tym przypadku banki wymagają dość często dodatkowego zabezpieczenia. Niemożliwe do uzyskania jest kredytowanie działki ROD, czyli gruntu Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Wkładem własnym może być działka budowlana. Pod warunkiem, że stanowi własność osoby wnioskującej o kredyt hipoteczny. Wiele osób decyduje się skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie, dzięki któremu można uzyskać preferencyjny Kredyt 2 procent na budowę domu. Wówczas wkład własny może wynieść od 0 do 200 tysięcy złotych. Osoby nieposiadające znacznych oszczędności mają możliwość skorzystania z państwowej gwarancji. Zastępuje ona wkład własny w przypadku, gdy nieruchomość gruntowa została zakupiona w celu pokrycia wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego.

Finansowanie zakupu działki kredytem gotówkowym – czy to możliwe?

Z takiej opcji korzystają najczęściej osoby nieposiadające wolnych środków i chcące ograniczyć do minimum wymagane formalności. Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, co oznacza, że kredytobiorca nie musi rozliczać się z wydatkowania pieniędzy. Kwota pozyskanego finansowania jest jednak mocno ograniczona. Z reguły wynosi maksymalnie 200 tys. zł. Kredyt gotówkowy nie wymaga ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia czy wpisywania hipoteki w księdze wieczystej. Warto jednak mieć na uwadze, że okres spłaty ograniczony jest do 10 lat.

Kredyt na działkę: podsumowanie

O takie finansowanie może ubiegać się osoba pełnoletnia, która ma nie więcej niż 70-75 lat w momencie spłaty ostatniej raty. Przed złożeniem wniosku warto zestawić swój budżet i zadbać o zdolność kredytową. Najłatwiej uzyskać kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej. Dzieje się tak ze względu na fakt, że taka nieruchomość gruntowa jest atrakcyjnym zabezpieczeniem zaciągniętego zobowiązania. W większości banków komercyjnych można znaleźć oferty hybrydowe, tzn. połączenie kredytu hipotecznego na działkę i budowę domu jednorodzinnego.

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: