Wiadomości mieszkaniowe

Agnieszka Janiszewska

Wiadomości - Łódź - Porady

26 września 2011

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Lofty – hit łódzkich nieruchomości

W poprzemysłowym mieście rośnie liczba loftów. Mieszkania w odrestaurowanych zabytkowych budynkach stają się dziś synonimem luksusu.

Lofty – hit łódzkich nieruchomości

 

Łódź to kopalnia zabytków architektury, głównie XIX-wiecznych kamienic i dawnych fabryk pochodzących z czasów, gdy miasto było największym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w kraju. Dlatego właśnie tutaj najszybciej przyjął się trend budowy loftów, od dawna obecnych w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Loft (z ang. „strych”, „poddasze”) to mieszkanie o dużej powierzchni i wysokim standardzie, zaaranżowane w obiektach poprzemysłowych, na przykład w starych fabrykach.

Zaczęło się u Scheiblera


Pierwsze lofty w Łodzi (a zarazem pierwsze w Polsce) powstały na terenie Księżego Młyna w XIX-wiecznych budynkach zaprojektowanych przez znanego architekta Hilarego Majewskiego. Firma Opal Property Developments w 2010 roku zakończyła projekt rewitalizacji dawnej fabryki Karola Scheiblera i oddała do użytku 421 loftów. Te jedno- i dwupoziomowe, nowocześnie urządzone mieszkania mają wysokie stropy i podłużne żeliwne okna. Fasada budynku wykonana z czerwonej cegły zachowała swój zabytkowy charakter i nawiązuje do XIX-wiecznej architektury przemysłowego miasta. Lofty u Scheiblera znajdują się na zamkniętym osiedlu, w pobliżu malowniczego stawu, w otoczeniu zieleni. Inwestycja została wyróżniona tytułem Najlepszej Rewitalizacji na terenie Polski.


Zamieszkać w fabryce

 

Kolejni inwestorzy, zachęceni sukcesem loftów u Scheiblera, zaczęli wcielać w życie podobne projekty. Dużą inwestycją, realizowaną przez warszawską firmę Arche, jest Tobaco Park. Pod tą nazwą kryje się kompleks mieszkań w dawnej fabryce papierosów przy ulicy Kopernika. Projekt składa się z siedmiu budynków, z których cztery są pofabryczne, a trzy zostały zbudowane od podstaw. Zaletą Tobaco Park jest lokalizacja w centrum miasta oraz bliskość parku.


Niedaleko Księżego Młyna trwa też budowa osiedla Barciński Lofty i Apartamenty. Inwestycja obejmuje trzy budynki, które tworzyły kiedyś fabrykę wyrobów wełnianych Salomona Barcińskiego. Odrestaurowano elewację zabytkowego komina, przez co kompleks zyskał oryginalny historyczny element. Łódzka Okręgowa Izba Architektów nagrodziła ciekawy projekt osiedla tytułem Najlepszej Architektury Województwa Łódzkiego w Latach 2006-2009.

 

Cotton Lofts

 

Najnowszym pomysłem na przeistoczenie zapomnianych poprzemysłowych budynków w ekskluzywne apartamenty są Cotton Lofts. W dawnych zakładach włókienniczych przy ulicy Żeromskiego w Łodzi powstało siedem mieszkań, które zostały już wystawione na sprzedaż. Ich zaletą są ogromne przeszklenia, wadą – lokalizacja w głębi bramy i otoczenie zaniedbanych kamienic. Jednak deweloper – firma D.A Properties Poland podkreśla, że liczy się bliskość centrum miasta, profesjonalne wykonanie mieszkań oraz niebanalny projekt wnętrz. Cena również jest niewygórowana i wynosi 4 900 złotych za mkw.

Poprawa wizerunku miasta

 

Budowa loftów to szansa na ożywienie historycznej tkanki Łodzi. Moda na poprzemysłowe budownictwo oznacza renowację wielu budynków o wartości historycznej, które do tej pory skazane były na zapomnienie i powolne niszczenie. Lofty są więc nie tylko ciekawym elementem miejskiego krajobrazu, ale też ratunkiem dla zabytkowych budowli. Łódź jako miasto o wybitnie postindustrialnym charakterze prawdopodobnie będzie przodowała w ilości powstających loftów, ale tego typu mieszkania spotkać można też w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gliwicach, Bytomiu i Żyrardowie. W Warszawie powstały nawet tzw. soft lofty – budynki stylizowane na obiekty poprzemysłowe, ale budowane od zera. To znak, że rośnie zainteresowanie luksusowymi apartamentami, które są nowoczesne, a zarazem posiadają unikalny zabytkowy charakter.

 

Atrakcyjne mieszkania Łódź - sprawdź oferty deweloperów na mieszkania w tej lokalizacji. 

Informacja dotycząca nowych mieszkań Łódź

 

 

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy