Wiadomości mieszkaniowe

Bartosz Moch

Bartosz Moch

Regionalne - Wrocław - Nieruchomości

14 marca 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosów

Jakie mieszkania kupowano we Wrocławiu w 2018 roku?

Jakie mieszkania najchętniej kupowali wrocławianie w 2018 roku? Sprawdziliśmy to!

Jakie mieszkania kupowano we Wrocławiu w 2018 roku?

Od przestronnych kawalerek po trzypokojowe mieszkania do 60 mkw. - w 2018 r. we Wrocławiu podobnym zainteresowaniem cieszyły się różne metraże. W stolicy Dolnego Śląska głównym czynnikiem decydującym o wyborze danej oferty był cel nabycia lokum - na własny użytek czy w celach inwestycyjnych.  

 

2018 rok to kolejne z rzędu bardzo dobre dwanaście miesięcy dla branży nieruchomości we wrocławskim wydaniu. Choć niektórzy eksperci zaczynają dostrzegać symptomy wyhamowywania rynku, w dalszym ciągu popyt na mieszkania we Wrocławiu znajduje się na rekordowym poziomie, a  znaczna część inwestycji wyprzedaje się błyskawicznie.

W dalszym ciągu wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości pod wynajem, traktując ją – w czasach niskich stóp procentowych – jako najlepszą formę lokaty kapitału. I to właśnie cel zakupu w pierwszej kolejności w ostatnich dwunastu miesiącach definiował typ mieszkania, na jaki decydowali się kupujący „M” we Wrocławiu.

Na inwestycję kawalerka lub mieszkanie dwupokojowe

Największą popularnością we Wrocławiu w 2018 roku cieszyły się mieszkania „inwestycyjne”, a więc małe mieszkania dwupokojowe i kawalerki, w lokalizacji zapewniającej dobre połączenie z centrum za pomocą transportu publicznego. Pod tym względem równie dobrze wypadł zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny.

– Tego typu oferty wyprzedawały się „na pniu”, a wiele zakupów zostało dokonanych przez tzw. „fliperów”, czyli osób, które kupowały nieruchomość, by za chwilę, po odnowieniu, sprzedać ją z zyskiem – podkreśla Marta Mikulska z JOT-BE Nieruchomości.

– Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych – tu królują kawalerki i mieszkania 2-pokojowe o niewielkim metrażu. Wynajem mieszkań jest jedną z bezpieczniejszych form inwestowania, a nakład finansowy zwraca się zwykle w terminie od 12 do 15 lat. Ważne, aby w takim wypadku zwrócić uwagę na kilka elementów, takich jak: lokalizacja, infrastruktura czy koszty eksploatacji – dodaje Ryszard Surmiak, Koordynator ds. Rynku Pierwotnego z SDP Nieruchomości.

Popularne trzy pokoje i bliźniaki

W 2018 r. deweloperzy sprzedawali mieszkania w różnym standardzie i metrażu – od skromnych kawalerek po luksusowe apartamenty. Wciąż jednak największą popularnością w przypadku zakupu mieszkania na własny użytek cieszą się metraże od ok. 40 do 60 mkw. z ciekawym, funkcjonalnym układem.

– Tak, jak i w poprzednich latach, w roku ubiegłym największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Dwa pokoje kupują najczęściej osoby samotne, natomiast na trzypokojowe lokum decydują się głównie młode małżeństwa planujące założenie rodziny – mówi Ryszard Surmiak.

Ceny na tego typu własne „M” we Wrocławiu najczęściej wahają się od 5,5 do 7 tys. zł za mkw. Z roku na rok coraz popularniejsze w stolicy Dolnego Śląska i w jej okolicach są również domy w zabudowie bliźniaczej.

– Trzydziesto- i czterdziestolatkowie z rodzinami bardzo chętnie wybierają własny segment o określonym układzie w bliźniaku. Na dole musi znaleźć się otwarta przestrzeń dzienna – kuchnia połączona z częścią jadalnianą i salonem, obowiązkowo z kominkiem i wyjściem na taras. Na górze trzy sypialnie i większa łazienka. Poddasze mile widziane, ale nieobowiązkowe – wylicza Marta Mikulska.

Klienci oczekują coraz wyższych standardów

Metraż to jednak nie wszystko. Wrocławianie decydując o zakupie mieszkania coraz częściej kierują się takimi aspektami, jak lokalizacja czy podwyższony standard nieruchomości. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie, by ich nowe lokum nie posiadało balkonu, tarasu, ogródka czy komórki lokatorskiej. Potrzeby te dostrzegają deweloperzy, którzy coraz chętniej rozbudowują swoje osiedla o dodatkowe funkcjonalności, jak: strefy fitness, place zabaw, tarasy widokowe na dachach czy osiedlowe kluby.

– W ostatnim czasie zauważamy coraz więcej zapytań o większe mieszkania o podwyższonym standardzie, wyposażone w inteligentne systemy i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. W związku z tym poszerzamy ofertę o tego typu lokale – podkreśla Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol S.A.

Bliskość Odry i terenów zielonych wciąż w cenie

Wrocławianie chcą także kupować mieszkania w sprawdzonych lokalizacjach, łączących z jednej strony bliskość z centrum miasta, z drugiej spokój, ciszę oraz sąsiedztwo obszarów zielonych. Powszechnym trendem, który utrzymywał się również przez cały 2018 rok jest odwracanie się Wrocławia ku Odrze i budowanie coraz większej liczby mieszkań deweloperskich w bezpośrednim sąsiedztwie, wzdłuż nabrzeża. Jako przykłady można tu wskazać choćby inwestycję River Point Archicomu, Promenady Wrocławskie Vantage Development czy Miasto Marina Ronson Development. Te adresy od wielu miesięcy należą do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych w stolicy Dolnego Śląska.

Uwagę przyciągają także duże inwestycje wzdłuż głównych arterii miejskich: Legnickiej i Grabiszyńskiej. Nowoczesna zabudowa i bardzo dobry dojazd do Rynku kuszą klientów lubiących wielkomiejskie klimaty. Na popularności w ostatnich latach zyskuje także Oporów czy Złotniki, czyli nieco oddalone od centrum, ale dobrze skomunikowane i bogate w obszary zielone osiedla. To jedne z najpopularniejszych obecnie miejsc we Wrocławiu, gdzie jak „grzyby po deszczu” powstają kolejne inwestycje deweloperskie, które szybko znajdują chętnych na nowe mieszkania.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy