Przegląd prasy - październik 2020
Data publikacji: 05.10.2020, Data aktualizacji: 20.07.2022
26.10 - 31.10
Dalsze wzrosty cen mieszkań
Mimo pandemii, w III kw. 2020 r. w największych polskich miastach, nadal widoczne są wzrosty cen lokali mieszkalnych. Na rynek nieruchomości po chwilowym spadku popytu wrócili też potencjalni nabywcy. Może być to spowodowane stopniowym luzowaniem przez banki polityki kredytowej. O tym w Pulsie Biznesu oraz na Interia.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl, eGospodarka.pl i ceo.com.pl.
Mamy dla siebie coraz większy metraż?
GUS poinformował o wielkości krajowych zasobów mieszkaniowych. Jak się okazuje, statystyczny Polak w 2019 r. mieszkał na większym metrażu niż jeszcze kilka lat wcześniej. O ile zwiększył się średni metraż mieszkań? Ile obecnie metrów kwadratowych przypada na jednego Polaka i jak zmieniała się ta powierzchnia od 2010 roku? Odpowiedzi znajdziecie na Interia.pl.
Koszty i formalności na rynku pierwotny i wtórnym
Zakup mieszkania wiąże się z dodatkowymi kosztami i licznymi procedurami, a ich zrozumienie może nastręczać wiele trudności zwłaszcza osobom, które po raz pierwszy kupują własne lokum. Jakie są dokładne różnice między rynkiem pierwotnym i wtórnym oraz z jakimi kosztami około transakcyjnymi muszą liczyć się kupujący? Odpowiedź znajdziecie na obud.pl.
Gdzie buduje się najwięcej mieszkań i domów?
Według niedawno opublikowanych danych GUS, w ciągu ostatnich 10 lat łączna liczba mieszkań i domów na terenie Polski wzrosła z 13,3 mln do 14,8 mln. Jednak warto wiedzieć, że ten przyrost był bardzo nierównomierny. Najwięcej inwestycji mieszkaniowych powstało w powiatach wrocławskim i poznańskim oraz Rzeszowie. Więcej na Forsal.pl.
Co dalej z lokatami?
Już od dłuższego czasu, niskie oprocentowanie lokat bankowych nie zachęca do zakupu swoją rentownością. Mimo to Polacy trzymają w bankach coraz więcej oszczędności. Czy głównym powodem jest brak alternatywy dla lokat oraz kont oszczędnościowych? O tym na Forsal.pl.
19.10 - 25.10
Budownictwo mieszkaniowe w III kwartale 2020
Najnowsze, wrześniowe statystyki opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny na temat budownictwa mieszkaniowego mocno zaskoczyły analityków. W dalszym ciągu nie widać spowolnienia w branży deweloperskiej. Jak przedstawiają się dane oraz jakie są perspektywy na najbliższą przyszłość? Odpowiedzi znajdziecie w Pulsie Biznesu oraz na Parkiet.com i Skarbiec.biz.
Mieszkamy na coraz większym metrażu
GUS niedawno podał informacje na temat obrotu nieruchomościami oraz gospodarki mieszkaniowej. Informacje dotyczą między innymi liczby lokali mieszkalnych i ich łącznego metrażu. Wynika z nich, że statystyczny Polak w 2019 roku miał do dyspozycji większy metraż, niż kilka lat wcześniej. Jak od 2010 roku zmieniała się średnia powierzchnia mieszkań i domów w przeliczeniu na jednego Polaka? O tym na Skarbiec.biz, wGospodarce.pl, eGospodarka.pl, ceo.com.pl i Administrator24.info.
Polski rynek nieruchomości — raport
Jak wynika z najnowszego raportu nt. polskiego rynku nieruchomości, przygotowanego przez portal RynekPierwotny.pl, Metrohouse i Expandera oferta mieszkań rośnie, tak samo, jak ich ceny. Jak dokładnie w III kwartale 2020 przedstawiała się sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych od dewelopera oraz z drugiej ręki? Jaka jest sytuacja kredytobiorców? Odpowiedzi znajdziecie w Rzeczpospolitej oraz na ReNews.pl.
Z jakich dodatkowych opcji korzystamy przy zakupie M?
Duża konkurencja na rynku mieszkaniowym sprawia, że deweloperzy starają się wyróżnić swoje inwestycje na tle konkurencji na wiele sposobów. Poza wsparciem merytorycznym, pomocą doradcy kredytowego czy wykończeniem mieszkania pod klucz, deweloperzy oferują nabywcom różne, ciekawe usługi, które ułatwiają przejście całego procesu zakupu własnego M. O tym na eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.
Co drugie mieszkanie kupujemy od dewelopera
Polska już od dłuższego czasu przoduje pod względem udziału mieszkań deweloperskich w całkowitej wartości sprzedaży nieruchomości. Takie lokale mieszkalne stanowią prawie 50 proc. całego rynku, natomiast w innych krajach Unii Europejskiej sprzedaż nowych mieszkań nie przekracza 20 proc. Więcej na WP.pl.
Korekta informacji w księdze wieczystej
Zdecydowana większość osób zainteresowanych nabyciem nieruchomości dokładnie sprawdza jej księgę wieczystą. Nic więc dziwnego, że znajdujące się w niej informacje są ważne, a wszelkie błędy i nieścisłości powinny być, jak najszybciej skorygowane. Czy takie poprawki wymagają powództwa sądowego? Odpowiedź znajdziecie na WP.pl.
Kredyt mieszkaniowy z zabezpieczeniem nieruchomości
Na krajowym rynku kredytowym mają pojawić się hipoteki z zabezpieczeniem obejmującym tylko kupowaną nieruchomość. Choć takie rozwiązanie może nam się kojarzyć z USA, to KNF chce, by wprowadziły je także instytucje działające na terenie Polski. Czy takie kredyty zyskają dużą popularność? O tym na money.pl.
Wykup mieszkania zakładowego
Choć obecnie liczba budowanych przez zakłady pracy, lokali mieszkalnych jest niewielka, to jeszcze na początku stulecia sytuacja wyglądała zdecydowanie inaczej. W ciągu 16 lat Polacy wykupili ok. 400 tys. mieszkań, które wcześniej należały do zakładów pracy. Czy w dalszym ciągu można nabyć mieszkanie zakładowe "za grosze"? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na money.pl.
12.10 - 18.10
Hipoteczne zadłużenie Polaków
W 2020 roku mieszkaniowe zadłużenie Polaków rośnie wolniej niż poprzednio. Obecnie ogólna wartość zobowiązań wynosi 450 mld złotych. Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, duża liczba Polaków ma mieszkaniowy dług przekraczający 500 tys. złotych. Jak przedstawia się sytuacja frankowiczów oraz rozkład kredytów mieszkaniowych pod względem wartości zadłużenia pozostałego do spłaty? O tym na Interia.pl, obud.pl, eGospodarka.pl i TerazDom.pl.
Sprzedaż deweloperów w III kwartale 2020
Sprzedaż mieszkań na pierwotnym rynku mieszkaniowym w trzecim kwartale odbiła straty po lockdownie. Deweloperzy notowani na GPW w swoich raportach sprzedażowych zakomunikowali spodziewany po wiosennym załamaniu progres i wyrównanie wyników w relacji rok do roku. Jak przedstawiają się wyniki poszczególnych firm deweloperskich? Dowiecie się z materiału opublikowanego w Rzeczpospolitej oraz na Skarbiec.biz i ceo.com.pl.
Czy możemy spodziewać się korekty cen mieszkań?
Udany dla krajowych deweloperów III kwartał 2020 oraz dane GUS z pierwszych ośmiu miesięcy wskazują, że branża buduje tyle, co przed lockdownem i sprawnie pozyskuje pozwolenia na rozpoczęcie kolejnych budów. Czy to oznacza, że kryzys na pierwotnym rynku mieszkaniowym jest już za nami? Czy kupujący doczekają się spadków cen? Odpowiedzi znajdziecie w Rzeczpospolitej oraz na Parkiet.com.
Wpływ pandemii na preferencje mieszkaniowe
Decyzję o zakupie mieszkania podejmujemy zaledwie kilka razy w życiu, dodatkowo wiąże się ona z silnymi emocjami, dlatego niezwykle istotny jest wybór lokalu, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Czy zmieniły się one w czasie pandemii? O co najczęściej pytają kupujący podczas wizyty w biurze sprzedaży? O tym na eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.
Domy z drewna wciąż nie są zbyt popularne
Założenia rządowego programu Mieszkanie Plus przewidywały budowę domów drewnianych, jednak do tej pory nie powstał ani jeden. Deweloperami, którzy mieli budować dostępne cenowo mieszkania i domy są PFR Nieruchomości oraz Spółka Polskie Domy Drewniane, która obecnie nie realizuje w programie Mieszkanie Plus żadnej inwestycji. Więcejcprzeczytacie w Rzeczpospolitej.
Naturalna cegła we wnętrzach
Cegła jest materiałem używanym od wieków, najbardziej kojarzy nam się z gotykiem oraz ze stylem industrialnym. Surowa czerwona cegła zadomowiła się w naszych mieszkaniach na dobre i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej. Jak wykorzystać ten materiał w aranżacji wnętrz? Z czym go łączyć oraz w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi znajdziecie na deccoria.pl.
Płytki marmurowe — pomysł na ponadczasowe wnętrze
Wykorzystywany już od Starożytności, marmur podbija świat designu. Wnętrza wykończone z użyciem tego kamienia są ponadczasowe i eleganckie, dlatego nic dziwnego, że chętnie decydujemy się na jego użycie zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Na szczęście istnieje tańsza alternatywa dla marmuru, a mianowicie płytki imitujące ten naturalny kamień. Dlaczego warto je wybrać? Zachęcamy do lektury materiału na deccoria.pl.
Odliczenie VAT przy nabyciu nieruchomości – jakie warunki trzeba spełnić?
Nabywca nieruchomości może – pod pewnymi warunkami – obniżyć kwotę podatku VAT należnego o podatek naliczony. Jak to zrobić dowiecie się z materiału pomyslnadom.pl
05.10 - 11.10
Polacy kontra stare długi
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała niedawno dane na temat sytuacji krajowych banków w 2019 r. Wśród nich możemy znaleźć informacje dotyczące starszego zadłużenia mieszkaniowego naszych rodaków oraz tempa spłaty zobowiązań. Ile starych długów mają Polacy?
Sprawdź na: Interia.pl, obud.pl, ceo.com.pl, skarbiec.biz, forsal.pl oraz administrator24.info
Wyższe koszty deweloperów
Deweloperzy zaczynają publikować dane dotyczące sprzedaży mieszkań w III kwartale. Niestety nie wszystkie firmy mogą pochwalić się efektywnymi metodami ochrony przed zauważalną w ostatnim czasie podwyżką kosztów wykonawstwa. A w dodatku nie jest to jedyne zmartwienie deweloperów mające wpływ na ich rentowność. Więcej na ten temat na portalu Rzeczpospolita.pl
Ceny nowych mieszkań we wrześniu
Niestety pomimo oczekiwiań wielu osób, epidemia nie zmieniła cen mieszkań. Co więcej okazuje się, że aby Polak, który zarabiaja średnią krajową mógł kupić mieszkanie bez kredytu, musiałby oszczędzać na ten cel aż 10 lat. nie wydając nic ze swojej pensji. Jak zatem obecnie kształują się ceny nowych mieszkań w największych polskich miastach? Zobacz najnowszy raport na money.pl
Ochrona przed upadkiem dewelopera
Mimo dobrych wyników finansowych, coraz więcej osób interesuje się ewentualnym postepowaniem w sytuacji upadłości firmy deweloperskiej. Warto wiedzieć, że nie tylko rachunki powiernicze chronią klientów, są bowiem inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo takich osób. Jakie? Odpowiedzi szukaj na portalu BusinessInsider.pl
Mikromieszkania nadal w cenie
Mikrokawalerki to nadal popularny segment na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Szczególnie często jest wybierany jako produkt inwestycyjny pod wynajem. Jakie są zalety tego typu budownictwa i czy warto w nie inwestować w czasach pandemi? Czytaj na portalu Bankier.pl
Koronawirus a wzrost liczby niespłaconych kredytów
Pierwsze negatywne zmiany związane z koronawirusowym kryzysem zaczynają być widoczne nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w całej Uni Europejskiej. Jak na tle innych państw wypada Polska i ze spłatą jakich zobowiązań mamy największy problem? Odpowiedź znajdziesz w artykule Bankier.pl
28.09 - 04.10
Opuszczamy rodzinny dom szybciej niż 15 lat temu?
Niedawno Europejski Urząd Statystyczny przedstawił dane na temat wieku wyprowadzki Polaków z rodzinnego domu w 2019 roku. Według Eurostatu przeciętna Polka opuszcza dom rodziców niż Polak, krajami gdzie młode osoby najszybciej osiągają samodzielność mieszkaniową, jest Szwecja, Dania oraz Finlandia. Jak wynik Polski prezentuje się na tle innych krajów Europejskich? O tym na Interia.pl, obud.pl, eGospodarka.pl, ForumBiznesu.pl i ceo.com.pl.
Co z Mieszkaniem+?
Zdaniem ekspertów, program Mieszkanie+ rozwija się, ale zbyt wolno, żeby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe najbardziej potrzebujących. W ciągu czterech lat powstało 1017 mieszkań w sześciu lokalizacjach. Czy deweloperzy mieszkaniowi przystąpią do programu? Odpowiedź na to i więcej pytań znajdziecie w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej.
Wymagany wkład własny w Polsce nie jest wcale wysoki?
Obowiązkowy wkład własny na zakup mieszkania, na poziomie 10-20 proc. jest dla wielu młodych Polaków znaczną przeszkodą uniemożliwiającą zakup własnego M. Jednak, jak się okazuje w wielu krajach Europejskich, te wymagania są bardziej restrykcyjne. Jak przedstawia się maksymalny wskaźnik LtV innych krajów Starego Kontynentu? O tym na money.pl.
Czy właściciel mieszkania “prześwietli” najemcę?
Dokładna weryfikacja potencjalnych najemców jest standardem w takich krajach jak np. Wielka Brytania i USA. Takie rozwiązanie zaczyna również wkraczać do Polski. Jak wygląda proces prześwietlania najemców? W którym z krajów sprawdza się nawet historię kryminalną potencjalnego lokatora? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na money.pl.
Prywatni inwestorzy nie zwalniają tempa
Od 2021 roku zostaną wprowadzone nowe normy ekologiczne dotyczące energochłonności domów, przez co budowa własnej nieruchomości będzie droższa niż do tej pory. Nie dziwi więc fakt, że mimo kryzysu Polacy zaczynają budowę domów jednorodzinnych. Jak do tej pory zmieniły się normy dotyczące zużycia ciepła przez budynki mieszkalne? O tym na money.pl.
Najważniejsze dokumentu przy zakupie nowego M
Zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym każdej osobie kojarzy się z masą papierkowej roboty, nie do końca zrozumiałych zapisów i ich wielokrotnym sprawdzaniu. Na szczęście proces zakupu mieszkania na rynku pierwotnym uprościła pod kątem weryfikacji dokumentów ustawa deweloperska. Dowiecie się więcej na Infor.pl.
Chińscy millenialsi mają własne M częściej niż Amerykanie
Bank HSBC opublikował ciekawą analizę dotyczącą udziału millenialsów posiadających mieszkanie m.in. w krajach Azjatyckich, Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej. Co ciekawe, że aż 70 procent młodych Chińczyków ma własne M, czyli dwa razy więcej niż w USA. Jakie są przyczyny tak dużej różnicy? Odpowiedź znajdziecie na Forsal.pl.
Gdzie nie opłaca się inwestować w lokaty?
Depozyty bankowe od dawna przynoszą mniejszą stopę zwrotu niż nieruchomości, jednak nasz kraj nie jest osamotniony w niskiej rentowności tego źródła inwestycji. Jak Polska prezentuje się w zestawieniu dotyczącym zyskowności lokat na tle 90 państw z całego świata? W którym kraju znajdziemy lokaty z wysokim procentem? Czytaj więcej na Forsal.pl.
Ceny mieszkań w dobie pandemii
Dociera do nas coraz więcej danych dotyczących cen mieszkań w czasie pandemii koronawirusa. Informacje opublikowane przez Europejski Bank Centralny oraz OECD wskazują, że w wielu krajach ceny mieszkań, wcale nie zaczęły spadać podczas nasilonego kryzysu gospodarczego. Jak wygląda sytuacja polskiego rynku nieruchomości w porównaniu do ponad 30 innych krajów? O tym na Forsal.pl.
Sprzedaż mieszkań w III kwartale 2020
Pandemia koronawirusa i lockdown sprawiły, że poprzedni kwartał był trudny dla całej gospodarki, w tym również branży nieruchomości. Mimo to wielu deweloperów zauważa, że zainteresowanie zakupem własnego mieszkania kształtuje się na wysokim poziomie, porównywalnie do poprzedniego roku. O tym na eGospodarka.pl i Skarbiec.biz.
Lifting łazienki, czyli szybki i tani remont
Remont łazienki nie musi oznaczać długiej, trudnej oraz kosztownej pracy. Wręcz przeciwnie. Istnieją sprawdzone sposoby na szybką i – co najważniejsze – tanią metamorfozę. Jak samodzielnie przeprowadzić lifting łazienki? Sprawdź na WarsawBuild.pl.
Ciekawe pomysły na boazerię
Boazeria to drewniana okładzina ścian lub sufitów, która od lat cieszy się sporym zainteresowaniem architektów, projektantów i wszystkich osób zainteresowanych aranżacją wnętrz. Jak ciekawie i efektywnie wykorzystać boazerię? Sprawdź na Archiweb.pl
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: