Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wypowiedzenia umowy najmu: wzór PDF i DOC do pobrania

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 26.07.2022, Data aktualizacji: 05.06.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 16 głosów

Wypowiedzenia umowy najmu: wzór PDF i DOC do pobrania
Jesteś najemcą i zawarłeś umowę najmu na czas określony? Nie chcesz dalej wynajmować mieszkania lub lokalu użytkowego? Zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Wzory PDF i DOC możesz pobrać bezpłatnie na rynekpierwotny.pl.

Jeśli podpisałeś umowę najmu na czas nieokreślony, wypowiedzenie możesz złożyć w dowolnym momencie. Gdy obowiązuje Cię umowa najmu na czas określony, możesz ją rozwiązać dopiero wtedy, gdy taka sytuacja została uwzględniona w warunkach umowy. O czym powinieneś pamiętać? Jak przygotować się do wypowiedzenia umowy najmu? Wzór do uzupełnienia znajdziesz na naszej stronie. Sprawdź, jakie elementy zawiera dokument.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym różni się wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony i określony;
 • jakie dane powinny być zawarte w wypowiedzeniu umowy najmu;
 • jak wygląda przykładowy wzór umowy najmu. 

Wypowiedzenie umowy najmu – wzór z omówieniem

W umowie najmu na czas nieokreślony nie wyznaczono terminu jej obowiązywania. W dokumencie nie widnieje data zakończenia najmu nieruchomości. Umowę na czas nieokreślony może wypowiedzieć każda ze stron w dowolnym momencie, podając termin opuszczenia wynajmowanego lokalu. Jeśli nie doprecyzowano w niej warunków wypowiedzenia, można ją zerwać na zasadach zawartych w art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego. Wówczas zobowiązani jesteśmy do zachowania terminów podanych w ustawie.

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony rządzi się nieco odmiennymi prawami. Może być rozwiązana w sytuacjach i terminach, które znajdują się w treści dokumentu. Zapis o możliwości wcześniejszego rozwiązania stosunku najmu nie zawsze jednak widnieje w takiej umowie. Wówczas najemcy i wynajmującemu pozostaje porozumienie stron. W szczególnych przypadkach umowę można wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym. Z pewnością warto poznać zarówno prawa najemcy, jak i wynajmującego.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony – wzór z komentarzem prawnym

Taka umowa może być rozwiązana bez podania konkretnej przyczyny. Możliwość złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu najmu przysługuje zarówno najemcy, jak i wynajmującemu. Co powinien zawierać wzór wypowiedzenia umowy najmu mieszkania na czas nieokreślony? Przede wszystkim należy w nim oznaczyć nadawcę i adresata. W oświadczeniu o wypowiedzeniu najmu trzeba też wskazać, o jaką umowę chodzi. Kiedy warto wykorzystać przykładowy wzór? Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony przyda się osobom, które chcą zachować terminy ustawowe (art. 673 § 2 K.C.) uzależnione od sposobu płatności.

Jeśli czynsz był opłacany:

 • miesięcznie – umowę możemy wypowiedzieć na koniec miesiąca kalendarzowego;
 • rzadziej niż raz na miesiąc – najpóźniej na koniec kwartału;
 • w krótszych odstępach czasu – z trzydniowym wyprzedzeniem;
 • codziennie – na jeden dzień naprzód.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony – wzór z komentarzem prawnym

Jak wspomniano wcześniej, możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym. Wzór do uzupełnienia powinien zawierać istotny powód rozwiązania stosunku najmu. Niezwykle ważne jest poinformowanie stronę przeciwną o przyczynie wcześniejszego wypowiedzenia oraz dostarczenie oświadczenia w taki sposób, by adresat mógł się z nim zapoznać. Pismo najlepiej wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru lub przekazać osobiście. Jak wygląda wypowiedzenie umowy najmu za porozumieniem stron? Wzór powinien być uzupełniony indywidualnie. Kluczowe znaczenie mają argumenty obu stron.

Wypowiedzenie umowy o najem – wzór dla najemcy

Lokator ma prawo do rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym tylko w wyjątkowych okolicznościach. Może to zrobić m.in. w sytuacji, gdy w chwili przekazania lokal posiadał istotne wady. Jeśli mają one znaczący wpływ na użytkowanie, możliwe jest natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę. Wzór oświadczenia należy uzupełnić ze wskazaniem przyczyny, w tym wypisanie wad, o których nie wiedział lokator.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – wzór dla wynajmującego 

Właściciel nieruchomości może również zerwać umowę ze skutkiem natychmiastowym. Pod tym względem ma jednak bardziej ograniczone prawo niż lokator. Wypowiedzenie w trybie natychmiastowym może nastąpić m.in. w przypadku, gdy najemca:

 • użytkuje lokal w sposób sprzeczny z umową i mimo upomnienia nie przestaje to robić;
 • w znacznym stopniu zaniedbuje mieszkanie, co prowadzi do strat lub uszkodzeń;
 • zalega z zapłatą czynszu za co najmniej dwa miesiące;
 • wynajmuje lub podnajmuje lokal osobom trzecim bez zgody właściciela.

Gdzie znaleźć wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego? Wzór oświadczenia można pobrać poniżej. Warto mieć na uwadze, że wynajmujący ma obowiązek poinformowania najemcę o zaległościach w płatnościach na piśmie. Musi wyznaczyć lokatorowi dodatkowy miesiąc na zapłatę zaległego czynszu.

Wypowiedzenie umowy najmu – co powinno zawierać?

Wypowiedzenie umowy najmu powinno być zawarte w formie pisemnej i zawierać takie elementy, jak:

 • miejsce i data zawarcia umowy,
 • dane stron umowy (imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, opcjonalnie numery PESEL. W razie prowadzenia działalności gospodarczej może być zawarty NIP strony),
 • podstawa wypowiedzenia określona artykułem z Kodeksu Cywilnego,
 • przedmiot najmu (adres nieruchomości w przypadku lokalu mieszkalnego i użytkowego),
 • określony termin, w którym umowa przestaje obowiązywać,
 • uzasadnienie wypowiedzenia,
 • podpis osoby wypowiadającej umowę.

Wypowiedzenia umowy najmu – wzór: podsumowanie

Uniwersalny dokument został opracowany przez ekspertów RynekPierwotny.pl. Darmowy wzór umowy wypowiedzenia najmu można pobrać poprzez kliknięcie w jeden z poniższych linków. Wybrany załącznik wystarczy uzupełnić wprowadzając niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem.

UWAGA: Wzór wypowiedzenia umowy najmu ma charakter ogólny - może zawierać  informacje, które powinieneś zweryfikować z treścią umowy najmu.

Wzór wypowiedzenia umowy najmu – do uzupełnienia

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego – wzór

Wypowiedzenie umowy najmu – wzór PDF

Wypowiedzenie umowy najmu – wzór DOC

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Załącznik do pobrania
 • Wypowiedzenie umowy najmu - wzór DOCX
  Pobierz
 • Wypowiedzenie umowy najmu - wzór PDF
  Pobierz
 • Wypowiedzenie umowy najmu - wzór do uzupełnienia
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023