Pobierz bezpłatnie wzór umowy najmu okazjonalnego

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 12.08.2022, Data aktualizacji: 10.01.2023

1 minuta czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 105 głosów

Wzór umowy najmu okazjonalnego do pobrania
Umowa najmu okazjonalnego, podobnie jak ogólna umowa najmu, regulowana jest przez prawo cywilne. Jak skonstruować umowę najmu okazjonalnego? Sprawdź.

W dalszej części artykułu bezpłatnie pobierzesz wzór umowy najmu okazjonalnego wraz z eksperckim wyjaśnieniem.

Z lektury tego artykułu dowiesz się m.in:

 • czym jest umowa najmu okazjonalnego
 • jakie dane powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego
 • jak prawidłowo wypełnić dokument

Umowa najmu okazjonalnego - co powinna zawierać?

W umowie najmu okazjonalnego powinny znaleźć się takie elementy, jak:

 • miejsce i data zawarcia umowy,
 • dane stron umowy (imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, opcjonalnie numery PESEL. W razie prowadzenia działalności gospodarczej może być zawarty NIP strony),
 • określenie przedmiotu najmu (opis lokalu wraz z dokładnym adresem, powierzchnia użytkowa, stan prawny),
 • określenie terminu najmu,
 • wysokość czynszu i dodatkowych opłat,
 • warunki wypowiedzenia,
 • podpisy stron.

Dodatkowo, w umowie najmu okazjonalnego można zawrzeć kwotę kaucji, jeśli będzie pobierana, wytyczne dotyczące kwestii korzystania z mieszkania oraz informację o przeprowadzeniu ewentualnych zmian w lokalu. 

Umowa najmu okazjonalnego - bezpłatny wzór

Wzór umowy najmu okazjonalnego możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Eksperci portalu rynekpierwotny.pl opracowali uniwersalny dokument, dzięki któremu będziesz mógł sporządzić umowę najmu okazjonalnego. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Załącznik do pobrania
 • Umowa najmu okazjonalnego do uzupełnienia
  Pobierz
 • Umowa najmu okazjonalnego PDF
  Pobierz
 • Umowa najmu okazjonalnego DOCX
  Pobierz
 • Infografika: Jak rozliczać wynajem prywatny w 2023
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

2 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Dorota

  Czy w ramach tej umowy można wydłużyć termin najmu o kolejny okres, stosując tylko zwykły aneks do umowy? Czy zmiana powinna być potwierdzona kolejnym aktem notarialnym?

  16 maja 2023, 17:37

  Michał Koralewski

  Umowa najmu okazjonalnego może zostać przedłużona na kolejny okres (czas oznaczony) mocą aneksu. Aneks należy zawrzeć w takiej samej formie, w jakiej zawarto umowę. Jeżeli zatem umowę zawarto w formie pisemnej zwykłej, także aneks może mieć taką formę.

  Odrębną kwestią jest notarialna klauzula o poddaniu się egzekucji przez najemcę. Jeżeli treść takiej klauzuli wymagać będzie zmiany – w związku z treścią aneksu – konieczne będzie sporządzenie nowego oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Oświadczenie takie wymaga już formy notarialnej.

  22 maja 2023, 14:45
 • Żaneta Naskręt

  A co z zapisem w umowie o podwyżce czynszu spowodowaną np. inflacją? Czy zapis "W sprawach nieuregulowanych Umową mają zastosowanie obowiązujące przepisy polskiego prawa, w szczególności ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.   " daje nam możliwość podwyżki czynszu ?

  11 października 2022, 11:41

  Michał Koralewski

  Umowa najmu okazjonalnego jest szczególnym rodzajem umowy najmu, który uregulowany jest w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmianie Kodeksu cywilnego. Ustawa ta w sposób szczególny reguluje możliwość podniesienia czynszu przez wynajmującego.

  Przepisy te stanowią tzw. lex specialis względem przepisów Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że wynajmujący może podwyższyć czynsz jedynie na zasadach opisanych we ww. ustawie o ochronie praw lokatorów. Szczegółowe zasady podwyższania czynszu regulują przepisy art. 8a tejże ustawy. Przepisy te regulują również uprawnienia najemcy, który uznać może że podwyżka czynszu jest nieuzasadniona.

  20 października 2022, 09:18

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: