Wzór umowy najmu okazjonalnego: wzory umowy i załączników w PDF i Word
Średnia ocen 4/5 na podstawie 195 głosów
Umowa najmu okazjonalnego zyskuje na popularności – wynajmujący coraz częściej decydują się na podpisanie właśnie tego rodzaju umowy najmu, chcąc w ten sposób zabezpieczyć się przed nieuczciwymi najemcami. W dalszej części artykułu można bezpłatnie pobrać wzór umowy najmu okazjonalnego wraz z eksperckim wyjaśnieniem.
Z lektury tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest umowa najmu okazjonalnego,
- jakie dane powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego,
- jak prawidłowo wypełnić dokument.
Umowa najmu okazjonalnego – wzory
Instytucja najmu okazjonalnego lokalu w polskim prawie została wprowadzona ustawą z 17 grudnia 2009 roku, ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W przeciwieństwie do standardowej umowy najmu, zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego powinno mieć miejsce przed notariuszem. Aby umowa była ważna, istotne jest również umieszczenie w niej odpowiednich informacji.
Co to jest najem okazjonalny? Sprawdź również
Darmowy wzór umowy najmu okazjonalnego z załącznikami można pobrać z odnośnika znajdującego się pod tekstem.
Umowa najmu okazjonalnego – wzór z załącznikami i omówieniem. Co powinna zawierać taka umowa?
Skąd jednak przekonanie, że umowa najmu lokalu mieszkalnego zawarta przed notariuszem jest skuteczniejsza od klasycznej umowy najmu i lepiej chroni wynajmujących? Chodzi o oświadczenia, które składa najemca, czyli:
- oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i opróżnienia lokalu mieszkalnego w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu; najemca wskazuje również lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu (oświadczenie najemcy musi być notarialnie poświadczone), a w razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu, najemca musi w ciągu 21 dni od tego momentu wskazać inny lokal, który mógłby zająć w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
- oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu (oświadczenie właściciela lokalu musi zostać dostarczone z podpisem notarialnie poświadczonym, jeśli tego zażąda wynajmujący).
Umowa najmu okazjonalnego – wzór i omówienie poszczególnych elementów
Warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym elementom umowy najmu okazjonalnego.
Umowa najmu okazjonalnego: co to jest i ile kosztuje umowa najmu okazjonalnego? Czytaj więcej
Dane stron umowy
W przypadku umowy najmu okazjonalnego istotne jest to, że najemcą może być jedynie osoba fizyczna; z założenia najem okazjonalny ma bowiem na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych – te natomiast może zaspokoić jedynie osoba fizyczna. Co jednak ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, by wynajmującym w przypadku umowy najmu okazjonalnego była osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub nawet osoba prawna. W takim wypadku wynajmujący zawrzeć w umowie numer NIP.
Wzór najmu okazjonalnego – przedmiot umowy
Kolejnym ważnym elementem umowy najmu okazjonalnego jest przedmiot umowy. Może nim być jedynie lokal mieszkalny; wynajmujący musi pamiętać, by umieścić w dokumencie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości. Mowa nie tylko o adresie mieszkania czy domu, ale też jego metrażu czy liczbie pomieszczeń. Oprócz tego umowa najmu okazjonalnego powinna również zawierać informację o tym, w jakim stanie jest lokal. Do umowy najmu okazjonalnego z załącznikami często dołącza się również spis wszystkich urządzeń AGD/RTV oraz większych mebli.
Wzór umowy okazjonalnej – czas trwania umowy
W przypadku każdej umowy najmu istotny jest czas trwania umowy; przy najmie okazjonalnym jest to jednak szczególnie ważne, bo zgodnie z przepisami taka umowa może zostać zawarta jedynie na czas określony. Maksymalnie można zawrzeć umowę najmu okazjonalnego na okres 10 lat; po upływie tego okresu umowa może zostać przedłużona na kolejną dekadę. Jednocześnie przedłużenie umowy nie jest obowiązkowe.
Najem okazjonalny wzór umowy – wysokość czynszu i kaucja
W każdej umowie najmu, w tym najmu okazjonalnego, musi również zostać zawarta informacja o wysokości czynszu. Mowa zarówno o stawce najmu, jak i czynszu administracyjnym (jeśli opłaty nie są wliczane z góry do płatności za najem). Strony powinny też uzgodnić, do którego dnia miesiąca najemca dokonuje opłat, na jaki numer konta bankowego, a także czy rozliczenie ma formę miesięczną, czy np. kwartalną.
Nie można też zapominać o kaucji; stanowi ona zabezpieczenie pokrycia należności z tytułu umowy najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia nieruchomości oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Należy przy tym zaznaczyć, że kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.
Oświadczenia dołączane do umowy najmu okazjonalnego
To, co odróżnia umowę najmu okazjonalnego od zwykłego najmu, to dodatkowe oświadczenia, jakie najemca musi dołączyć do umowy. Chodzi o wspomniane już oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i opróżnienia lokalu mieszkalnego w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu oraz oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu.
Co istotne, zwłaszcza z punktu widzenia wynajmującego, oświadczenia powinny być notarialnie poświadczone – co pozwoli właścicielowi nieruchomości w razie sporu i jednostronnego wypowiedzenia umowy (o ile spełnione zostaną przesłanki ku temu) szybciej pozbyć się nieuczciwego lokatora.
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego – wzór
Istotną kwestią w przypadku najmu okazjonalnego jest wypowiedzenie. Czas trwania umowy najmu okazjonalnego jest określony w umowie i nie może być dłuższy niż 10 lat; co do zasady umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa datą wskazaną w dokumencie. Warto jednak pamiętać, że umowa najmu okazjonalnego może zostać wypowiedziana wcześniej, choć pod pewnymi warunkami. Wynajmujący lokal mieszkalny, czyli jego właściciel, może jednostronnie wypowiedzieć umowę, jeśli najemca:
- używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, mimo pisemnego upomnienia
- zwleka z zapłatą należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu (lub innych opłat za używanie lokalu itp., jeśli lokator nie uiszcza ich bezpośrednio do dostawcy mediów) za co najmniej trzy pełne okresy płatności – pod warunkiem, że właściciel uprzedził najemcę o zamiarze rozwiązania umowy i dał mu dodatkowy miesiąc na uregulowanie płatności,
- wynajął lub podnajął mieszkanie bez pisemnej zgody wynajmującego.
Ponadto strony mogą rozwiązać umowę najmu przed terminem, jeśli dojdzie do porozumienia między nimi i zgodnie stwierdzą, że chcą rozwiązać umowę.
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego Czytaj więcej
Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy (chyba że najemca sam opróżnił lokal i przekazał klucze właścicielowi) wynajmujący musi dostarczyć najemcy pisemne żądanie opróżnienia lokalu. W dokumencie musi znaleźć się termin, w jakim najemca ma opuścić nieruchomość i zabrać z niej swoje rzeczy.
Eksmisja najemcy
Co jednak w sytuacji, gdy wynajmujący – zgodnie z prawem, w razie wystąpienia wymienionych przesłanek – wypowie umowę najemcy, a ten mimo to, po zakończeniu okresu wypowiedzenia, nie rozwiąże umowy? Na podstawie umowy najmu okazjonalnego, a raczej – oświadczenia o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu, wynajmujący może podjąć kolejne kroki.
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do najmu okazjonalnego w PDF Sprawdź również
Jeśli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, wynajmujący może złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu (czyli oświadczeniu o dobrowolnym poddaniu się egzekucji). Ze względu na fakt, że najemca złożył takie oświadczenie, a dodatkowo wskazał lokal zastępczy, do którego może się przenieść, to nie obowiązuje w tym przypadku okres ochronny tak jak dla zwykłej umowy najmu – trwający od 1 listopada do 31 marca. To z kolei oznacza, że nie ma również konieczności szukania przez gminę lokalu dla takiej osoby.
Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego
Należy również pamiętać – i jest to informacja istotna przede wszystkim dla wynajmującego – że aby umowa najmu okazjonalnego była faktycznie traktowana tak traktowana (a nie jak zwykła umowa najmu), to jej zawarcie powinno zostać zgłoszone. Umowę najmu okazjonalnego należy zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy najmu.
Umowa najmu okazjonalnego - bezpłatny wzór z omówieniem
Wzór umowy najmu okazjonalnego możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Eksperci portalu rynekpierwotny.pl opracowali uniwersalny dokument, dzięki któremu będziesz mógł sporządzić umowę najmu okazjonalnego. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem.
Aneks do umowy najmu okazjonalnego – wzór
Warto przy okazji pamiętać, że możliwe jest przedłużenie umowy najmu okazjonalnego. W tym celu wystarczy, by strony zawarły aneks do umowy, zawierający informacje o nowym czasie trwania umowy. Na aneksie muszą znaleźć się podpisy obu stron oraz data i miejsce podpisania dokumentu.
Wzór umowy najmy okazjonalnego: podsumowanie
Najem okazjonalny jest szczególnym rodzajem najmu. Przedmiotem umowy najmu okazjonalnego jest nieruchomość mieszkalna (może to być zarówno mieszkanie, jak i dom). Aby umowa była uznana za umowę najmu okazjonalnego (a nie zwykłą umowę najmu) konieczne są nie tylko oświadczenia najemcy (notarialnie poświadczone) dołączone do umowy, ale też zgłoszenie zawarcia umowy naczelnikowi urzędu skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela nieruchomości.
Najem okazjonalny daje obu stronom określone prawa i nakłada konkretne obowiązki; w większym stopniu chroni jednak interes wynajmującego. Przy zawieraniu umowy najmu warto pamiętać o tym, by zawierała ona wszystkie niezbędne elementy – i nie chodzi wyłącznie o oświadczenia składane przez najemcę. Umowa powinna zawierać też m.in. dane stron, dane dotyczące przedmiotu najmu, wysokość opłat i warunki wypowiedzenia.
Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: