Domy z drewna w Polsce

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 13.07.2020, Data aktualizacji: 20.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Domy z drewna w Polsce
Czy domy z drewna to przyszłość polskiego budownictwa? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Drewniany dom kojarzy się w Polsce głównie z wypoczynkiem w górach lub nad morzem. Zdarza się, że budowane są poza miejscowościami turystycznymi na własne potrzeby, ale wciąż przeważa budownictwo tradycyjne. Tylko 1,5% wydanych w Polsce pozwoleń na budowę dotyczy budownictwa drewnianego i energooszczędnego, głównie w segmencie domów jednorodzinnych. Tymczasem budynki wielorodzinne z drewna mogą być alternatywą dla typowych bloków i szeregowców.

Choć trudno sobie wyobrazić budynki wielorodzinne i całe osiedla z drewna, to technologia szkieletowa jest już wykorzystywana nie tylko w budownictwie wielorodzinnym. Przykładów nie brakuje w Europie Zachodniej i Skandynawii.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są zalety drewnianych domów
 • czy drewno jest materiałem ogniotrwałym
 • co wpływa na cenę domów drewnianych 

Drewniane drapacze chmur

Jeden z nich to osiedle drewnianych budynków Seefeldergasse pod Wiedniem, gdzie na powierzchni 7,4 tys. m2 powstało 31 domów dwurodzinnych i 3 domy wielorodzinne. Inwestycja zakończyła się w sierpniu 2014 roku. Drewniane budowle stają się popularne także na świecie. Powstają nawet drewniane drapacze chmur.

Najwyższym drewnianym budynkiem na świece jest Mjøstårnet wybudowany w 2019 roku Hedmark w Norwegii. Ma 85,4 m wysokości i 18 kondygnacji. Mieści się w nim pięciogwiazdkowy hotel, apartamenty, biura i restauracja. Wcześniej rekord wysokości w budownictwie drewnianym należał do Kanadyjczyków.

W Vancouver w Kanadzie drewniany dom studencki Brock Commons stanowi jeden z budynków University of British Columbia. Ma 53 m wysokości i powstał w 2017 roku. To pierwszy budynek z drewna na świecie, którego wysokość przekroczyła 14 pięter.

dom z drewna - przykład

Drewniana rewolucja w Polsce?

W Polsce budynek wielorodzinny z drewna to wciąż rzadkość, choć samo budownictwo drewniane ma wieloletnią tradycję. Jeden z niewielu przykładów to osiedle domów bliźniaczych z drewna powstało w Niekaninie koło Kołobrzegu.

Jednak może się to zmienić. Śmiałe plany związane z budownictwem wielorodzinnym z drewna ma spółka Polskie Domy Drewniane, która planuje inwestycje na rodzimym gruncie.

Niedawno firma podała informację o sfinalizowaniu zakupu dwóch działek pod budowę osiedli domów jednorodzinnych w Choroszczy i Łodzi. Jak czytamy w komunikacie, planowane są dwie kolejne inwestycje, a wszystkie budynki powstaną w technologii prefabrykowanych konstrukcji drewnianych. Cztery pilotażowe inwestycje mają się rozpocząć w 2020 roku.

dom z drewna

Szybko i ekologicznie

Specjaliści przekonują, że wielorodzinne budownictwo drewniane ma wiele zalet i może być sposobem na niedobór mieszkań w Polsce. Jedną z najważniejszych zalet domów z drewna z wykorzystaniem prefabrykatów jest szybkość budowy – dom jednorodzinny powstaje w 1-2 dni, a wznoszenie czterokondygnacyjnego bloku zajmuje ok. 30 dni. Osiedle domów jednorodzinnych w stanie deweloperskim, może być gotowe do użytkowania już po ok. pół roku od rozpoczęcia budowy.

Ponadto upowszechnienie technologii drewnianych w budownictwie może się przyczynić do znacznego zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, która w przypadku tradycyjnych technologii budowlanych jest znacząca. A przy tym domy drewniane są energooszczędne z uwagi na właściwości termoizolacyjne drewna.

Szacunkowo budynki drewniane szkieletowe zużywają od 30-50% mniej energii. W efekcie mieszkańcy płacą mniejsze rachunkami za ogrzewanie, ale korzysta również społeczeństwo i gospodarka energetyczna kraju.

drewniane budownictwo w Polsce

Stabilne, bezpieczne i… tańsze?

Wbrew powszechnej opinii, drewno to stabilna i bezpieczna alternatywa dla betonu i stali. Po odpowiedniej obróbce i właściwym montażu może być wykorzystywane o każdej porze roku jako materiał konstrukcyjny nie tylko w przypadku wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, ale też obiektów użyteczności publicznej – szkół, muzeów, urzędów.

Okazuje się także, że drewno może być materiałem znacznie bardziej ogniotrwałym niż stal. Jak podkreślają eksperci, stal topi się w temperaturze 400-600oC, a budynek drewniany pozostanie w nienaruszonym ułożeniu geometrycznym, nawet jeśli jego elementy ulegną częściowemu spaleniu.

Pozostaje jeszcze jeden kluczowy element – cena. W przypadku domów drewnianych istotny wpływa na koszty ma cena dobrej jakości drewna oraz wynagrodzenie dla ekipy montażowej. Na obu tych czynnikach nie warto oszczędzać. Czy technologia drewniana jest tańsza od tradycyjnej?

Zwolennicy domów z drewna najczęściej przekonują, że tak, ale w praktyce nie zawsze się to sprawdza. Z uwagi na małą skalę budownictwa drewnianego w Polsce trudno o statystyki, które pozwoliłyby uzyskać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wiele zależy również od standardu wykończenia oraz tego, czy inwestor korzysta z gotowych rozwiązań (dom wybrany z katalogu projektów), czy chce realizować indywidualny i niepowtarzalny koncept.

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: