Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Regionalne - Poznań

11 stycznia 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosów

Preferencje mieszkaniowe millenialsów

Pokolenie millenialsów liczy ponad 11 mln Polaków, czyli ok. 30% społeczeństwa. Sprawdzamy, co jest dla nich ważne w aranżacji wnętrz i wyborze mieszkania.

Preferencje mieszkaniowe millenialsów

Rozsądne koszty utrzymania, ekologiczne rozwiązania i nowoczesne technologie to mieszkaniowe must have dla pokolenia Y. Millenialsi stawiają na naturalne materiały, prostotę i funkcjonalność… Co jeszcze jest dla nich ważne?

Pokolenie millenialsów, czyli osób urodzonych między 1980 a 2000 rokiem, jest od dawna obecne na rynku mieszkaniowym. To silna grupa konsumentów – według statystyk w Polsce jest ponad 11 mln millenialsów (ok. 30% społeczeństwa). Wielu starszych przedstawicieli generacji Y – urodzonych na początku lat 80 - weryfikuje swoje potrzeby i decyduje się na ponowny zakup mieszkania – o optymalnej wielkości, w lepszej lokalizacji, lepiej wyposażonego, niż to, które nabyli kilka lat wcześniej u progu samodzielnego życia. Młodsi millenialsi właśnie osiągnęli pełnoletniość i w najbliższych latach dołączą do grona klientów firm deweloperskich. Niezależnie od tego, czy jest to pierwszy, czy kolejny zakup mieszkania, preferencje generacji Y istotnie kształtują trendy dotyczące układu pomieszczeń, wyposażenia oraz standardu wykończenia mieszkań. Serwis Inhabitat.com podaje kilka kluczowych kwestii charakterystycznych dla pokolenia Y, o których warto pamiętać podczas projektowania wnętrz i planowania inwestycji.

Funkcjonalność i minimalizm

Obserwacje pokazują, że millenialsi są zainteresowani funkcjonalnością i minimalistycznym designem. Nie oznacza to, że w ich domach nie ma tradycyjnych sprzętów i przedmiotów, ale są one ograniczone. Millenialsi dbają o elegancję i prostotę, dlatego nadmiar ozdób, sprzętów, i wyposażenia nie jest w ich guście. W dużym stopniu to efekt postępu technologicznego – jedno urządzenie zastępuje kilka innych, albo zyskuje nowe funkcję. Przykład? Zamiast budzika na stoliku w sypialni leży smartfon, którego można również użyć jako pilota np. do sterowania roletami naokiennymi lub ogrzewaniem.

Inteligentna technologia

Nowinki technologiczne, które ułatwiają proste domowe czynności, kontrolują systemy, alarmują na wypadek zagrożeń to dla millenialsów większy powód do zadowolenia niż nowe meble w kuchni. Kluczowa jest technologa wi-fi, która decyduje o tym, że wnętrze staje się przyjazne technologicznie i wygodne. Ale liczy się także oszczędność czasu możliwa dzięki usprawnieniu domowych czynności. A wolny czas na realizowanie swoich pasji jest dla millenialsów niezwykle istotny.   

 

Rozsądny metraż i koszty utrzymania

Millenialsi częściej interesują się lokalami w miastach, bo bliskość miejsca pracy, rozrywki i relaksu ma dla nich znaczenie. Metraż mieszkania jest postrzegany przez pryzmat kosztów jego utrzymania – przesada nie jest tu wskazana, ale z drugiej strony nie oznacza to rezygnacji z komfortu – nie może być ciasno. Pokolenie Y jest coraz bardziej świadome czasu, energii i wydatków, potrzebnych na utrzymanie przestrzeni życiowych. Koszty utrzymania są rozpatrywane w kategorii wydatków na ogrzewanie, oświetlenie, zużycie mediów i mile widziane są wszelkie sposoby na oszczędności w tym zakresie – wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł i innych rozwiązań proekologicznych to dla millenialsów strzał w dziesiątkę. Jak podaje Inhabitat.com, prawie połowa z nich interesuje się pozyskiwaniem energii słonecznej i posiadaniem własnego ogródka. Uprawa własnych warzyw, owoców i ziół komponuje się idealnie ze zdrowym stylem życia oraz trendami w odżywianiu. Miniogródki na balkonach, zioła uprawiane na parapecie, aż w końcu – wspólne ogrody warzywno-owocowe dla mieszkańców osiedla – to dla millenialsów synonim szczęśliwego życia bliżej natury.

Naturalne materiały i recykling design

Zdrowy styl życia to coś jeszcze – nietoksyczne farby, ogrzewanie przyjazne środowisku i segregacja odpadów. Ekologia w stylu życia millenialsów ujawnia się także w podejściu do projektowania wnętrz. Oczekują elastyczności, trwałości, minimalizmu i naturalnego efektu – przestrzeń ma być łatwa do zamieszkania, a jednocześnie stylowa. Co najważniejsze, świadomość wyzwań ekologicznych dla ludzkości, przekłada się na styl życia przyjazny środowisku. Co to oznacza? Millenialsi są bardziej skłonni niż starsze pokolenia zachwycić się ponownym wykorzystaniem niepotrzebnych, a nawet zużytych sprzętów w aranżacji wnętrz. Przykład to meble z europalet, siedziska wyplatane z naturalnych surowców, np. trawy morskiej lub sznurka.

„Otwarte” wnętrza i luksusowe kuchnie

Millenialsi nie tolerują korytarzy. Plan mieszkania powinien przewidywać otwarte pomieszczenia, szczególnie kuchnie, ale i łazienka połączona z sypialnią nie będzie przesadą. Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia to centrum domu – najlepiej połączona z salonem lub przestrzenią do pracy, aby domowe czynności pozwalały na bliskość i łatwą komunikację wszystkich domowników.

Projektowanie przestrzeni w mieszkaniu z konkretnym przeznaczeniem w przypadku millenialsów traci na znaczeniu – pokolenie Y nie chce narzuconych schematów, a przestrzeń do życia traktuje uniwersalnie. Mieszkanie i jego wyposażenie ma być podporządkowane człowiekowi, a nie odwrotnie.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy