Przegląd prasy - kwiecień 2019

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 08.04.2019, Data aktualizacji: 11.07.2022

11 minut czytania
Przegląd prasy - kwiecień 2019
W kwietniowym przeglądzie prasy przeczytacie m.in. o wpływie demografii na rynek nieruchomości , spadku popularności gotowych mieszkań i czy w 2019 roku padnie kolejny rekord na rynku nieruchomości? Do dzieła!

22.04 – 28.04

Mamy coraz mniejsze mieszkania

Według danych GUS powierzchnia nowych mieszkań i domów sukcesywnie spada. Jeszcze w 2004 roku średni metraż ukończonych lokali wynosił 107,5 mkw., z kolei w 2018 roku już tylko 90,2 mkw.  Głównym czynnikiem spadku powierzchni mieszkań jest malejąca wielkość gospodarstw domowych oraz wzrost liczby singli. O tym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl, aleBank.pl i Skarbiec.biz.

Ciąg dalszy inwestycyjnej euforii

Wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w marcu 2019 i pierwszym kwartale br. wskazują, że w dalszym ciągu nie widać sygnałów hamowania koniunktury inwestycyjnej krajowych deweloperów. W marcu inwestorzy ruszyli z budową o 18 proc. większej ilości mieszkań niż w analogicznym okresie 2018 roku. Więcej o podsumowaniu I kwartału 2018 roku przeczytacie w Rzeczpospolitej i  na aleBank.pl oraz Skarbiec.biz.

DFG w opiniach deweloperów

Nowelizacja ustawy deweloperskiej i powołanie instytucji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG) stanowi modyfikację początkowego projektu UOKiK, zakładającego likwidację deweloperskich rachunków powierniczych bez zabezpieczenia. Jakie będą prawdopodobne skutki wprowadzenia DFG według przedstawicieli firm deweloperskich? O tym na Interia.pl oraz eGospodarka.pl.

Wzrost cen mieszkań komunalnych

Wraz z dniem 21 kwietnia br. w życie weszły zmiany dotyczące najmu mieszkań komunalnych, które pozwalają gminom  na podwyżkę czynszu dla bardziej zamożnych lokatorów. Czy obawy najemców gminnych mieszkań są uzasadnione? Jak będzie ustalany podwyższony czynsz dla lokatorów o wyższych dochodach? Na to pytanie odpowie Wam artykuł opublikowany na Infor.pl.

Kolejny udany rok w mieszkaniówce

Trwa sezon publikacji wyników finansowych firm deweloperskich za 2018 rok. Najwięksi krajowi deweloperzy notowani na GPW pochwalili się swoimi wynikami. Wyróżniają się oni pod względem dywidendy na poziomie przekraczającym 11 proc. Który z krajowych deweloperów osiągnął największy zysk? Co o wynikach finansowych sądzą eksperci branży nieruchomości? O tym na aleBank.pl.

Spowolnienie deweloperskich spółek giełdowych

W pierwszym kwartale 2019 roku statystyki sprzedażowe firm deweloperskich notowanych na GPW uległy kolejnemu spadkowi. Regres sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym może świadczyć o wejściu rynku mieszkaniowego w fazę cyklicznego spowolnienia koniunktury. Więcej o aktualnej sytuacji krajowych deweloperów przeczytacie na eGospodarka.pl.

Rynek mieszkaniowy w kwietniu 2019

Po raz kolejny eksperci portalu RynekPierwotny.pl, Metrohouse oraz Gold Finance przygotowali raport dotyczący pierwotnego i wtórnego segmentu rynku mieszkaniowego, oraz rynku kredytów hipotecznych. Jak sytuacja przedstawiała się sytuacja w I kw. 2019 roku? Co odpowiadało ja wzrost cen 1 mkw. nowych mieszkań? O tym na eGospodarka.pl.

15.04 – 22.04

Spowolnienie na rynku nieruchomości

Niedawno przedstawione, raporty deweloperów notowanych na GPW za I kw. 2019 r. jasno wskazują, że krajowa mieszkaniówka weszła w fazę cyklicznego spowolnienia koniunktury. Który z deweloperów odnotował największe spadki oraz, którzy deweloperzy w dalszym ciągu cieszą się dodatnią dynamiką sprzedaży mieszkań? O tym w Pulsie Biznesu oraz na Forsal.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, aleBank.pl, ReNews.pl oraz Forumbiznesu.pl.

Rynek nieruchomości – kwiecień 2019

Na rynku pierwotnym w dalszym ciągu utrzymuje się trend rosnących cen 1 mkw. nowych mieszkań, a koszty zakupu nowych lokali wzrosły prawie we wszystkich krajowych metropoliach. Ceny podwyższają mieszkania o niewielkim metrażu znajdujące się w centrach miast oraz luksusowe kawalerki. Jak przedstawia się sytuacja na wtórnym rynku mieszkań oraz rynku kredytów hipotecznych? Dowiecie się na Skarbiec.biz, wGospodarce.pl, ReNews.pl i QBusiness.pl

Polacy wybierają przedmieścia

Młodzi ludzie coraz chętniej wyprowadzają się w okolice krajowych metropolii. Nic dziwnego, w końcu duże  miasta przyciągają nie tylko bogatą ofertą uczelni wyższych, atrakcyjnym rynkiem pracy oraz większymi zarobkami, ale też wieloma możliwościami spędzania czasu wolnego. Najpopularniejsza wśród młodych ludzi pozostaje Warszawa, ale chętnie wybierane są również powiaty – poznański i wrocławski. O tym na WP.pl.

Spada rentowność najmu

Najpopularniejsze na rynku najmu są mieszkania jedno-, dwu- oraz trzypokojowe. Koszty wynajmu lokali w okresie od IV kw. 2017 r. do IV kw. 2018 r. najszybciej rosły w krajowych metropoliach i choć w dalszym ciągu najdroższa pozostaje Warszawa, to nie ona jest liderem podwyżek. W której metropolii najbardziej wzrosły ceny czynszu? Odpowiedź znajdziecie w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej i na money.pl.

DFG w opinii deweloperów

Firmy deweloperskie w napięciu oczekują nowelizacji ustawy deweloperskiej, której istotę ma stanowić powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). Według większości przedstawicieli firm deweloperskich, którzy wypowiedzieli się w sondzie portalu RynekPierwotny.pl, koszty nowelizacji ustawy mogą zostać przerzucone na klientów w postaci wyższych cen nowych mieszkań. Więcej na Skarbiec.biz.

Deweloperzy nie spoczywają na laurach

Dobra koniunktura na rynku pierwotnym trwa już od 2015 roku. W dalszym ciągu mamy do czynienia z systematycznym wzrostem nowych lokali i domów oddawanymi do użytkowania. W ubiegłym roku padł kolejny rekord liczby oddanych przez deweloperów mieszkań, a wszystko wskazuje, że rok 2019 zakończy się kolejnym rekordem. O tym na eGospodarka.pl.

Nasze artykuły na aleBank.pl

Trwa sezon publikacji wyników finansowych firm deweloperskich za 2018 roku. Jak eksperci branży nieruchomości oceniają wyniki deweloperów? O tym na aleBank.pl. Również na portalu aleBank.pl dowiecie się, jak w I kw. 2019 r. przedstawiała się średnia ofertowa nowych mieszkań oraz znajdziecie odpowiedź na pytanie czy wciąż opłaca się inwestować w nieruchomości.

08.04 – 14.04

Kolejny rekord na rynku nieruchomości?

Dobra koniunktura na rynku nieruchomości mieszkaniowych trwa nieprzerwanie od 2015 roku. Jak z kolei przedstawia się obecna sytuacja na rynku nieruchomości? Czy w 2019 r. znowu zostaną odnotowane rekordowe wyniki dotyczące liczby nowych inwestycji mieszkaniowych? O tym w Rzeczpospolitej oraz na obud.pl i Skarbiec.biz.

Ustawa o KZN

W piątek sejm zajął się projektem nowelizacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Według eksperta RynekPierwotny.pl nowelizacja jest kluczowa nie tylko dla rządowego programu Mieszkanie plus, lecz również będzie miała duży wpływ na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Więcej o KZN przeczytacie m.in. na Bankier.pl i Forsal.pl.

Wpływ demografii na mieszkaniówkę

Jak wskazują dane GUS, obecnie w Polsce brakuje ponad 2 mln mieszkań. Jednak do 2030 roku popyt na lokale mieszkalne może się zmniejszyć za sprawą spadku liczby ludności Polski. Niedobór mieszkań zostanie ograniczony w małych miastach, co wpłynie na ich ceny, które pozostaną stabilne, bądź lekko spadną. Jak natomiast będzie przedstawiała się sytuacja w metropoliach? O tym na money.pl i Administrator24.info.

Dziura w ziemi czy gotowe mieszkanie?

Jeszcze dwa lata temu udział gotowych mieszkań deweloperskich w Poznaniu wynosił 33 proc., teraz tylko 7 proc. Podobne zmiany zaszły również w Łodzi. Czy ukończone lokale na rynku pierwotnym to już rzadkość? Jak przedstawia się sytuacja w innych miastach? Na te pytania odpowie Wam artykuł opublikowany na Forsal.pl i eGospodarka.pl.

Dom “szyty na miarę”

Według danych portalu RynekPierwotny.pl, w całej Polsce dostępnych jest 2275 nowych domów na 223 osiedlach. Najwięcej budynków oferują deweloperzy w Warszawie. Wśród nowych domów przeważają szeregowce i bliźniaki, a ich udział w całkowitej ofercie deweloperów wynosi ponad 80 proc. Czy wraz ze wzrostem popytu pojawi się większe zainteresowanie budową indywidualną na działkach klientów? O tym w Rzeczpospolitej.

Spłata hipoteki po rozwodzie

W sytuacji, gdy byli małżonkowie wspólnie zaciągnęli kredyt hipoteczny na dom bądź mieszkanie to po rozwodzie, w ocenie banku udzielającego kredyt nadal są współkredytobiorcami. Podział majątku nie dotyczy wspólnie zaciągniętych zobowiązań i długów. Czy istnieje możliwość przejęcia całego kredytu przez byłego małżonka? Na to pytanie odpowie materiał opublikowany w Rzeczpospolitej.  

Licytacja lokalu przez wspólnotę mieszkaniową

Do licytacji lokalu mieszkalnego członka wspólnoty może doprowadzić m.in. uporczywe zachowania zakłócające spokój mieszkańców sąsiednich lokali czy zaleganie z opłatami. W takich przypadkach według ustawy o własności lokali sprzedaż lokalu stanowi co prawda rozwiązanie ostateczne, lecz wspólnota po nieudanej próbie użycia łagodniejszych środków ochrony prawnej może przystąpić do zainicjowania przymusowej sprzedaży mieszkania jej członka. Więcej o licytacji lokalu spółdzielczego na Administrator24.info.

Ustawa frankowa

W dalszym ciągu raty kredytów we frankach szwajcarskich są wyższe niż w złotych. Wsparciem dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt we frankach, miała być tzw. ustawa frankowa, której założeniem jest powołanie funduszu konwersji opłacanego przez banki, z którego będą finansowane przewalutowania. Czy frankowicze mogą liczyć na ulgi i pomoc państwa w spłacie zadłużenia? O tym na Interia.pl.

Czy wzrosną ceny mieszkań?

W ubiegłym roku największy wpływ na wzrosty cen mieszkań miały rosnące koszty budowy, robocizny oraz ceny gruntów. Te same czynniki będą miały znaczenie w kształtowaniu się cen inwestycji również w tym roku. Poza nimi istotna będzie likwidacja otwartych rachunków powierniczych i Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Co jeszcze będzie miało wpływ na ceny mieszkań? Na te pytanie odpowiedzą przedstawiciele firm deweloperskich na eGospodarka.pl.

01.04 – 07.04

Jeszcze wyższe ceny mieszkań w metropoliach?

W Polsce mamy do czynienia z dużym deficytem mieszkaniowym. Brakuje ok. 2 – 2,5 mln mieszkań, lecz, jak wskazują prognozy GUS ten niedobór zostanie znacznie ograniczony w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Jednocześnie zwiększy się liczba gospodarstw domowych, co będzie miało wpływ na wzrosty cen mieszkań w największych miastach. Więcej o wpływie demografii na mieszkaniówkę przeczytacie na Interia.pl.

Jakie domy wybierają Polacy?

W Polsce nowe domy jednorodzinne pochodzą najczęściej od inwestorów indywidualnych, a najpopularniejszym metrażem zaczyna być 60 -70 mkw. i w dalszym ciągu budowanych jest najwięcej szeregowców i bliźniaków. Jakie są preferencje mieszkaniowe Polaków? Jakimi kryteriami kierują się kupujący domy z drugiej ręki, a jakimi osoby wybierające nowe budownictwo? O tym na Interia.pl.

Ulgi dla frankowiczów

Od „czarnego czwartku”, tj. 15 stycznia 2015 roku, kiedy kurs franka gwałtownie się umocnił wobec innych walut, minęły 4 lata. W dalszym ciągu raty kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich są znacznie wyższe niż w złotych, a ok. 700 tys. rodzin jest w ciężkiej sytuacji. Więcej o aktualnej sytuacji frankowiczów na Interia.pl.  

Spadek popularności gotowych mieszkań?

Zakup tzw. dziury w ziemi czy ukończonego lokalu? Preferencje mieszkaniowe klientów firm deweloperskich są różne. Jednak udział nowych, gotowych lokali znacząco spadł. W której z krajowych metropolii najbardziej zmieniła się liczba gotowych mieszkań deweloperskich? Gdzie najłatwiej znajdziemy ukończony lokal? Na te pytania odpowie Wam materiał opublikowany na Skarbiec.biz i obud.pl.

Czy w 2019 roku wzrosną cen mieszkań?

Już w ubiegłym roku brak siły roboczej, drożejące materiały budowlane oraz wzrost wartości działek pod budowę inwestycji miały ogromny wpływ na podwyżki cen nowych mieszkań. Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pierwotnym w 2019 roku? Ceny lokali mieszkalnych się ustabilizują, czy w dalszym ciągu będą szły w górę? O tym na Skarbiec.biz i obud.pl.

W których krajach spadają ceny mieszkań?

Indeks globalnych cen mieszkań zaczął spadać w II poł. 2018 roku, a okres najlepszej koniunktury w krajach rozwiniętych gospodarczo, jak Finlandia, Korea Południowa, Łotwa czy Włochy zaczął spadać. Równie niepokojące sygnały napływają z Kanady i Irlandii. W których krajach mieszkania są najbardziej przewartościowane? Więcej na ten temat przeczytacie na Forsal.pl.

Kto zapłaci za zmiany w ustawie deweloperskiej?

W najnowszej wersji nowelizacji ustawy deweloperskiej pojawiło się kilka kwestii, które mogą mieć wpływ na wzrost cen nowych mieszkań. Chodzi przede wszystkim o Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zbudować zaufanie do firm deweloperskich i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa na rynku pierwotnym. Co o zaproponowanych zmianach sądzą przedstawiciele firm deweloperskich? O tym na eGospodarka.pl.

Promocje u deweloperów

Zakup mieszkania wiąże się w wydaniem znacznej sumy pieniędzy, dlatego klienci firm deweloperskich chętnie korzystają z promocji i dodatkowych bonusów, jak darmowa komórka lokatorska czy miejsce parkingowe. Jakie wiosenne promocje na mieszkania przygotowali deweloperzy w tym roku? Komentarze przedstawicieli firm deweloperskich znajdziecie na Skarbiec.biz.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: