Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mieszkanie komunalne - komu przysługuje?

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Data publikacji: 28.07.2021, Data aktualizacji: 08.04.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 177 głosów

Mieszkanie komunalne
Mieszkanie komunalne to lokal, który jest własnością gminy. W jaki sposób otrzymać mieszkanie komunalne? Sprawdzisz na RynekPierowtny.pl.

Szukasz informacji na temat kryteriów przyznawania mieszkań komunalnych? Nie wiesz, czy mieszkanie komunalne podlega dziedziczeniu, bądź w jaki sposób można je wykupić? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy mieszkanie komunalne i lokal socjalny to to samo
 • kto może starać się o przyznanie takiego lokalu
 • ile kosztuje najem mieszkania komunalnego 

Mieszkanie komunalne - czym jest? 

Na wstępie powinniśmy wyjaśnić, czym w zasadzie jest mieszkanie komunalne. W uproszczeniu jest nim lokal mieszkalny należący do gminy (stąd też jego nazwa). Gmina, na podstawie umowy wynajmuje go swoim mieszkańcom, którzy spełniają odpowiednie kryteria określone w uchwale rady gminy. Mieszkanie komunalne musimy zatem odróżnić od:

 • mieszkania socjalnego – jest ono przyznawane osobom, które nie dysponują prawem do innej nieruchomości, w tym mieszkania komunalnego oraz nie mają dochodu albo osiągają dochód na minimalnym poziomie (poziom ten określa rada gminy w uchwale). Mieszkania socjalne mają również niższy standard od mieszkań komunalnych,
 • towarzystw budownictwa społecznego [TBS] – mieszkania w popularnych TBS’ach charakteryzują się koniecznością wniesienia wkładu partycypacyjnego stanowiącego określony procent kosztów budowy lokalu,
 • mieszkania lokatorskiego lub zakładowego - w pierwszym przypadku właścicielem lokalu jest spółdzielnia mieszkaniowa, w drugim zaś zakład pracy, nie zaś gmina. Lokale te są wynajmowane ich mieszkańcom na zasadach określonych przez ich właścicieli.

Zainwestuj w mieszkanie w Warszawie i korzystaj z zysków z najmu

Warunki przyznania mieszkania komunalnego 

W praktyce warunkami takimi są:

 • brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego,
 • zamiar stałego zamieszkiwania w danej gminie, poparty np. umową o pracę, nauką w danej gminie, itp.,
 • spełnienie kryterium dochodowego na osobę.

Wszystkie kryteria ustalane są w uchwale rady gminy. Ta dodatkowo może przewidzieć warunki przyznawania pierwszeństwa takich lokali oraz uzyskania obniżki czynszu. Koniecznym jest zatem zapoznanie się ze szczegółami uchwały, każda z gmin może bowiem ustalać własne kryteria.

Przykładowo:

 • kryterium dochodowe w Gdańsku dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód nie wyższy niż 3.145,14 zł/mc, zaś dla czteroosobowego to dochód nie wyższy niż o 1.391,12 zł/os,
 • dodatkowe punkty pozwalające uzyskać pierwszeństwo otrzymać można m.in. za: status osoby represjonowanej, wychowywanie dzieci, pobieranie dodatku mieszkaniowego, brak zaległości w dotychczasowych opłatach za mieszkanie, rozliczanie się z podatku dochodowego w danej gminie, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, praca w ramach wolontariatu, itp.,
 • jeżeli dane gospodarstwo domowe uzyskuje dochód wyższy aniżeli uprawniający do uzyskania lokalu socjalnego i jednocześnie znacząco niższy od maksymalnego dochodu uprawniającego do przydziału lokalu komunalnego, gmina może przyznać obniżki w czynszu najmu mieszkania komunalnego. Sięgają one od 10% do 60%.
warunki przyznania mieszkania komunalnego

Procedura przyznania lokalu komunalnego 

Aby stać się najemcą mieszkania komunalnego musimy przejść przez sformalizowany proces składający się z następujących etapów:

 • wypełnienie wniosku oraz przygotowanie załączników,
 • złożenie wniosku,
 • analiza wniosku przez właściwą jednostkę gminy,
 • zawarcie umowy o najem mieszkania komunalnego.

Szczególnie istotne są kwestie związane z prawidłowym wypełnieniem wniosku oraz przygotowaniem niezbędnych załączników. We wniosku należy przedstawić szereg szczegółowych informacji. Stąd też dobrze przygotować je sobie wcześniej. W treści wniosku podaje się zatem w szczególności dane wnioskodawcy oraz członków jego gospodarstwa domowego (osób wspólnie z nim zamieszkujących). Dane dotyczące obecnego miejsca zamieszkania i ponoszonych opłat, informacje o posiadanych dochodach, przyznanych świadczeniach (np. renta, emerytura).

Do wniosku załącza się także szczegółowe oświadczenia majątkowe, deklaracje o wysokości dochodów (wraz z potwierdzeniami, np. zaświadczenie pracodawcy, kopia PIT) oraz oświadczenie o braku tytułu prawnego do innej nieruchomości na obszarze danej gminy. Pamiętajmy, że chodzi tu nie tylko o prawo własności ale także prawa wynikające z umów najmu lub dzierżawy. Powinniśmy także zawrzeć uzasadnienie informujące organ o zamiarze stałego pobytu w danej miejscowości i przyczynach, dla których planujemy w niej zamieszkiwać (np. wykonywanie pracy, nauka, stały pobyt innych członków rodziny).

procedura przyznania lokalu komunalnego

Mieszkanie komunalne - kwestia opłacalności 

Najem mieszkania komunalnego jest zdecydowanie tańszy od wynajmu lokalu na wolnym rynku. Przykładowo, w Warszawie stawka dla strefy peryferyjnej - 8,05 zł/m², a strefy centralnej - 9,83 zł/m² powierzchni lokalu. W Krakowie jest to nawet 12,52 zł/m², w Gdańsku 12 zł/m², w Poznaniu 11,45 zł/m², w Bydgoszczy 10,80 zł/m², w Zielonej Górze - 9,50 zł/m² czy w Łodzi 9 zł/m². Pamiętajmy też o wspomnianych wyżej bonifikatach dochodzących do 60% czynszu. Nieruchomości komunalne są również często położone w atrakcyjnych częściach miasta.

dziedziczenie mieszkania komunalnego

Dziedziczenie i wykup mieszkania komunalnego

Zastanawiasz się gdzie jest haczyk? Mieszkania komunalne udostępniane są na podstawie umowy najmu, nie podlegają zatem dziedziczeniu. W uchwałach rad gmin określa się zaś kategorie osób, które mogą kontynuować najem po śmierci głównego najemcy. Zazwyczaj jest to krąg najbliższej rodziny.

Mieszkania komunalne można wykupić, jednak nie jest to takie łatwe. Aby lokal wykupić gmina musi go bowiem wystawić na sprzedaż. To gmina zatem decyduje, czy chce dany lokal sprzedać, czy też nie. Najemcom lokali komunalnych przysługuje prawo pierwokupu, gmina zatem w pierwszej kolejności zaoferuje lokal najemcom. Niemniej, ceną wyjściową będzie cena rynkowa, co może utrudniać jego nabycie. Należy przy tym sprawdzić możliwość ubiegania się o ewentualne bonifikaty od ceny sprzedaży. W niektórych gminach dochodzą one nawet do 85% ceny sprzedaży.

Reasumując, chociaż korzystanie z lokalu komunalnego nie daje nam praw do niego, poza najmem, to jednak jest zdecydowanie tańsze od najmu komercyjnego. Dodatkowo, istnieje perspektywa zakupu takiego lokalu za ułamek jego wartości. Nie powinien zatem dziwić fakt, że dostęp do mieszkań komunalnych jest ograniczony. Otrzymają je osoby, które nie tylko uzyskują dochód na określonym poziomie ale także otrzymają najwięcej punktów za spełnienie szeregu dodatkowych kryteriów. Jak jednak wynika z niniejszego artykułu, staranie się o lokal komunalny może się opłacać.

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Radca prawny, absolwent studiów II i III stopnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnik zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Legitus s.c.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

2 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Monika

  Jakby to było takie proste jak opisujecie to nie czekalibyśmy już 4 rok na mieszkanie komunalne. Nie piszecie też o tym że sprawdzają każdą bliską osobę od rodziców po dziadków czy przypadkiem aby nie mamy możliwości zamieszkać u nich. Właśnie dostaliśmy odmowę tylko dlatego że teściowa ma dom na wsi w którym według wydziału lokalowego moglibyśmy zamieszkać, nie obchodzi ich to że jest oddalony o 63 km od pracy męża i integracyjnego przedszkola syna który ma autyzm. Nie obchodzi ich także to że były by to ogromne koszty dojazdów, oraz to że najbliższe przedszkole jest oddalone o 23 km a prawo jazdy ma tylko mąż który jeździ na 6 do pracy a syn do przedszkola idzie na 7:30-8:00 i nie było by możliwości go zawieść. Nie obchodzi także to że nie dogadujemy się z męża rodziną i nie chcemy z nimi mieszkać. Za to dla patologii i bezdomnym alkoholikom przyznają odrazu i jeszcze wszystko im opłacą.

  21 lutego 2022, 12:04

  Redakcja

  Szanowni Państwo, bardzo współczujemy zaistniałej sytuacji. Tak jak zaznaczyliśmy w naszym artykule "Wszystkie kryteria ustalane są w uchwale rady gminy. Ta dodatkowo może przewidzieć warunki przyznawania pierwszeństwa takich lokali oraz uzyskania obniżki czynszu. Koniecznym jest zatem zapoznanie się ze szczegółami uchwały, każda z gmin może bowiem ustalać własne kryteria." Z pozdrowieniami,

  22 lutego 2022, 12:25
 • Marcin puzio

  To nie jest takie proste jak to opisujecie 3 razy odesłano nas z lokalówki w łodzi z kwitkiem zawsze coś wymyślą a to za dużo zarabiamy stać nas na wynajem a to przecież pani ma meldunek a teraz wymyślili ze skoro wynajmujemy to stać nas na to a tu przychodzą ludzie których nie stać porażka

  9 grudnia 2021, 17:54

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023