Wiadomości mieszkaniowe

Prime Time PR

Prime Time PR

Nieruchomości - Regionalne - Kraków

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Pożyczka na mieszkanie to w Polsce standard

Kredytowy boom trwa w najlepsze. Zaciągamy więcej pożyczek na mieszkania niż przed rokiem, a przy tym zadłużamy się na coraz wyższe kwoty.

Pożyczka na mieszkanie to w Polsce standard

Kredyty hipoteczne to w Polsce popularna praktyka na drodze do wymarzonego mieszkania. Nie zniechęcają nas ani droższe mieszkania, ani perspektywa zbliżającego się końca hossy deweloperskiej. Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w I kwartale 2018 roku przyznano 55 156 kredytów, a więc o 23,27 proc. więcej niż przed rokiem. Wartość kredytów była natomiast wyższa o około 18,2 proc. i wynosiła 12,915 mld zł. Analitycy wskazują, że to najlepsze kwartalne wyniki na przestrzeni ostatnich 7 lat (Raport AMRON-SARFiN 1/2018).

Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w lipcu 2018 roku wartość BIK indeks, informująca o popycie na kredyty mieszkaniowe, wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu w 2017 roku o 2,8 p. p. Łącznie o kredyt hipoteczny starało się w samym lipcu 36,14 tys. osób, a więc o 4,81 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Średnia wartość wnioskowanej kwoty kredytu w porównaniu do 2017 roku wzrosła o 9 proc. i wynosiła 253,79 tys. zł (Biuro Informacji Kredytowej, BIK Indeks, Popyt na kredyty, 09.08.2018).

- Młode małżeństwa od comiesięcznego najmu czy mieszkania z rodzicami wolą spłacanie raty kredytu, gdyż mają świadomość tego, że kiedyś to mieszkanie stanie się ich własnością. Sprzyjają temu bardzo niskie stopy procentowe, a także wyższe zarobki - komentuje Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej START. - Nie zapominajmy też o tych, którzy rynek nieruchomości traktują jako intratną lokatę kapitału. Popularną praktyką staje się kupowanie i odsprzedawanie nowych lokali z zyskiem. Jednak na takie inwestycje mogą pozwolić sobie jedynie osoby na bieżąco śledzące rynek mieszkaniowy - dodaje.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy