Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Planujesz remont mieszkania? Poznaj porady specjalistów!

Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl
Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl

Data publikacji: 29.06.2018, Data aktualizacji: 17.11.2023

13 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 151 głosów

Remont mieszkania: porady specjalistów
Remont mieszkania nie musi być katorgą! Przekonują o tym eksperci firm wykończeniowych i remontowych z Warszawy. Zapraszamy do lektury!

Zarówno remont mieszkania, jak i jego wykończenie wymagają starannych przygotowań. Obliczenie budżetu, powierzchni, wykonanie lub zlecenie wykonania projektów pomieszczeń to tylko wierzchołek góry lodowej. Często w trakcie przygotowań okazuje się, że trzeba zmieniać koncepcję, np. wybrać tańsze materiały ze względu na budżet.

Wykończenie mieszkania zazwyczaj zleca się zewnętrznej firmie. Jak to wygląda w Warszawie? Co właściciel powinien wiedzieć przed remontem mieszkania? Porozmawialiśmy z warszawskimi firmami branżowymi i już wiemy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie korzyści wynikają z zatrudnienia firmy remontowej
 • ile się czeka na rozpoczęcie remontu mieszkania we współpracy z firmą remontową od podpisania umowy
 • jakie postanowienia zawrzeć w umowie z firmą remontową
Zdjecie wykonczenia lazienki po remoncie Źródło: zasoby firmy Nowoczesny Remont

Firma remontowa - zatrudnić czy nie?

Wiele osób zastanawia się nad opłacalnością podjęcia współpracy z firmą remontującą mieszkanie. Przerażają ich długie terminy oczekiwania na rozpoczęcie remontu, boją się także o jakość wykonania i koszty. Ale zatrudnienie firmy remontowej ma także wiele korzyści. Spytaliśmy o nie p. Krzysztofa Micherdzińskiego z firmy Nowoczesny Remont. Oto 10 powodów, dlaczego warto zatrudnić firmę remontową!

 1. Decydując się na współpracę z dobrą firmą remontową, klient zyskuje pewność, że remont przeprowadzą odpowiednio wyspecjalizowane osoby w zakresie wykonywanych prac.

 2. Pracownicy znają rynek materiałów budowlanych i potrafią dobrze doradzić przy zakupie oraz dobrze materiałów.

 3. Firmy mające doświadczenie w remontach będą podejmować właściwe decyzje i proponować korzystne dla właściciela rozwiązania problemów powstałych w trakcie prac.

 4. Większość renomowanych firm posiada ubezpieczenie OC - odpowiedzialności cywilnej od nieszczęśliwych zdarzeń powstałych podczas trwania remontu (np. zalania, uszkodzenie mienia).

 5. Przedsiębiorstwa remontowe mają też spore zniżki w hurtowniach materiałów budowlanych, np. posiadają karty lojalnościowe w marketach budowlanych ze względu na dużą ilość kupowanych produktów.

 6. Zwykłe osoby, nie posiadając doświadczenia i wiedzy na temat chemii budowlanej, mogą kupić zbyt dużo lub zbyt mało materiałów. Będą musiały dokupować w trakcie remontu brakujące rzeczy, co na pewno wydłuży czas trwania prac. Firmy zajmujące się remontem mieszkania potrafią sprawnie i trafnie obliczyć ilość potrzebnych materiałów.

 7. Profesjonalne ekipy posiadają też specjalistyczne samochody do transportu materiałów z hurtowni, sklepu. Zwykły samochód osobowy nie będzie w stanie przewozić dużej ilości ciężkich materiałów.

 8. Przedsiębiorstwa te mają dużą ilość profesjonalnych narzędzi budowlanych, których zakup na własną rękę często może przerosnąć koszty całego remontu. Jeśli nie planuje się wykonywać na co dzień remontów, trzeba będzie wypożyczać brakujące narzędzia, a to też są dodatkowe koszty.

 9. Kolejny atut firm remontowych to wykonywanie skomplikowanych prac na własną rękę. Nie mając odpowiednich uprawnień (np. prace elektryczne), właściciel mieszkania często ryzykuje własne zdrowie i bezpieczeństwo.

 10. Klient zyskuje czas, by skupić się na wyborze materiałów dekoracyjnych, które mu się podobają - nie musi zaprzątać sobie głowy całą logistyką oraz harmonogramem prac. Na pewno zaoszczędzi czas i uniknie wielu sytuacji stresowych.

Krzysztof Micherdziński, Nowoczesny Remont

Sypialnia po remoncie mieszkania - zdjecie po zakonczeniu prac wykonczeniowych
 Źródło: zasoby firmy Gotowe Mieszkanie

Czas, czas, czas

Potrzebny na znalezienie firmy remontowej, rozpoczęcie prac, przeprowadzenie remontu, posprzątanie… Niestety często okazuje się, że są jakieś przesunięcia, że obliczony czas na remont mieszkania w ogóle nie pokrywa się z rzeczywistością. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy firmę Remonty Gaweł, jakie są terminy w Warszawie. Ile się czeka na rozpoczęcie remontu mieszkania we współpracy z firmą remontową od podpisania umowy?

Czas oczekiwania na remont: z pewnością jest w Warszawie długi, bo gołym okiem widać ogromną przewagę popytu (na remonty/wykończenia) nad podażą tych usług. Z jednej strony trwa koniunktura deweloperska, czyli sprzedaż ogromnej ilości nowych mieszkań. Na rynku wtórnym również panuje duży ruch. Z drugiej, brakuje rąk do pracy przy remontach mieszkań - fachowców, ludzi z doświadczeniem, ale także młodych i silnych osób do typowych prac fizycznych. Gdyby nie nasi bracia z sąsiedniego słowiańskiego kraju, to w ogóle wszystko by stanęło.

Przekłada się to na długi czas oczekiwania. Występują też najróżniejsze inne perturbacje, na przykład mimo wcześniejszego umówienia się, firma, która miała zacząć remont, nie pojawia się w uzgodnionym terminie. Albo po rozpoczęciu, czy na dalszym etapie pracy, nagle znika w połowie - tłumaczy p. Dariusz Gaweł z firmy Remonty Gaweł.

 Trudno jest mu określić zbliżony termin oczekiwania na pojawienie się firmy wykonującej remont mieszkania, ponieważ, jak sam określa:

Z punktu widzenia pojedynczego wykonawcy nie widać średniej, tzn. nie widać ujęcia statystycznego. Trzeba byłoby dotrzeć do stu wykonawców i każdemu zadać pytanie: “ile się czeka U PANA na remont?”. Wtedy zebrać odpowiedzi i przeliczyć, że statystycznie wychodzi to np. trzy miesiące. Tylko co ta wiedza da indywidualnemu klientowi, który i tak musi wydzwonić kilkanaście czy kilkadziesiąt adresów, aż w końcu znajdzie kogoś, z kim podpisze umowę? Poza tym ten czas oczekiwania nie jest parametrem sztywnym. Jeśli się komuś bardzo spieszy i ma wysoki budżet, może realizację przyspieszyć.

Pan Dariusz Gaweł zwraca uwagę również na inną istotną rzecz przy remontach. Rzadko kiedy znajduje się firmę remontową czy do wykończenia mieszkania szybko i bezproblemowo. Jak sam wskazuje, często trzeba wykonać nawet kilkadziesiąt telefonów, żeby znaleźć przedsiębiorstwo, które będzie miało wolny termin, a do tego dobre opinie. Jak już w końcu uda nam się znaleźć kogoś takiego, czeka nas jeszcze podpisanie umowy o remont i wykończenie mieszkania.

Kuchnia po kolejnym etapie wykonczenia mieszkania
 Źródło: zasoby firmy Gotowe Mieszkanie

Co warto zawrzeć w umowie z firmą wykończeniową?

To pytanie zadaliśmy p. Pawłowi Kasperkiewiczowi z Gotowe Mieszkanie:

W umowie z firmą wykończeniową należy zabezpieczyć się przede wszystkim terminem gwarantowanego wejścia ekipy do lokalu oraz karami umownymi w przypadku, gdy nastąpi opóźnienie w jego oddaniu. Klient powinien mieć pewność, że prace rozpoczną i zakończą się terminowo. W umowie powinny znaleźć się również zapisy dotyczące rękojmi lub gwarancji na wykonywane prace. - radzi p. Kasperkiewicz.

Jak widzimy, również tutaj istotny jest czas, a dokładnie terminowość. Ustalenie dokładnej daty rozpoczęcia i zakończenia prac wykończenia mieszkania jest niezwykle istotne - nikt nie chce odwlekać remontu w nieskończoność. Kary umowne za to dają właścicielowi możliwość wyegzekwowania zapisów umowy. W tym m.in. poprawki i budżet.

Czy często założony przez właściciela budżet ulega korekcie?

Legenda głosi, że komuś kiedyś udało się nie przekroczyć założonego budżetu na wykończenie mieszkania. Pozostali niestety muszą liczyć się z tym, że czegoś zabraknie, coś trzeba będzie zrobić dodatkowo, komuś zapłacić więcej. Budżet to zatem kwestia umowna i płynna. Jak bardzo?

Czy budżet remontowy ulega korekcie, czy nie, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim chyba od sztywnego ograniczenia finansowego. Jeśli ktoś ma kwotę x i nic ponadto, bo np. nie ma zdolności kredytowej lub nie chce się bardziej zadłużać, to jest to sztywne ograniczenie, niezależne od tego, co chciałoby się zrobić.

 Natomiast, jeśli chodzi o czysto techniczne kwestie związane z kosztorysowaniem remontu, to jest inna sprawa. Da się to dość dokładnie wyliczyć, jeśli remont (wykończenie) jest prowadzony na podstawie projektu. W takim przypadku można zaplanować budżet dość precyzyjnie. Tym powinien zająć się projektant, bo częścią składową profesjonalnego projektu aranżacji wnętrza powinna być lista materiałów i wyposażenia z cenami i źródłami zakupu. Do tego wykonawca dodaje swoją cenę za robociznę i mamy dość dokładny kosztorys, który powinien być zrealizowany.

 Jeśli nie ma projektu, a czasami nawet skonkretyzowanego pomysłu na remont, no to trudno też przewidzieć jego koszt. Zazwyczaj umowa z wykonawcą opiewa tylko na koszt robocizny (bez materiałów), a ta część materiałowo-wyposażeniowa stanowi jednak większość kosztów. Jeśli się tego profesjonalnie nie zaprojektuje, no to oczywiste jest, że budżet ulega korekcie.

 Ja obserwuję, że coraz więcej remontów (wykończeń) prowadzona jest na podstawie projektów wykonanych przez profesjonalnych projektantów. Ale ile tego jest statystycznie? Nie jestem w stanie powiedzieć - wyjaśnia p. Dariusz Gaweł z firmy Remonty Gaweł.

Zdjecie lazienki z prysznicem podlogowym po remoncie mieszkania
 Źródło: zasoby firmy Deco Nova

Czy często zdarzają się poprawki po poprzedniej ekipie wykończeniowej lub właścicielu?

Często przy remontach patrzymy przede wszystkim na koszty. Zależy nam na jak najtańszej ekipie remontującej mieszkanie, niektóre rzeczy usiłujemy zrobić sami. Inni zwracają uwagę na szybką dostępność firm wykończeniowych. Krótkie terminy, zamiast wzbudzić czujność, przyciągają osoby, którym zależy na czasie. Kończy się na nerwach, kosztach i współpracy z inną firmą. Czy często zdarzają się poprawki?

Niestety bardzo często. Warto mieć na uwadze, że jesteśmy w trakcie największego od lat boomu budowlanego. W związku z tym na rynku pełno jest firm, które gwarantują niską jakość wykończenia lub bardzo odległe terminy. Przy wyborze ekipy warto zwrócić uwagę na opinie, jak i dotychczasowe realizacje. Powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem i korzystać ze sprawdzonych firm, nie ulegać tym, których nie jesteśmy pewni. Pamiętajmy, że okazja, jaką jest ogrom inwestycji, spowodowała powstanie wielu nierzetelnych podmiotów. Przestrzegamy przed pośpiechem i związanym z tym ryzykiem podjęcia złego wyboru, gdyż konsekwencje niedbałości, niskiego standardu prac często są bardzo kosztowne w poprawach i spędzają sen z powiek - zwraca uwagę p. Kasperkiewicz z firmy Gotowe Mieszkanie. 

Lazienka po wykonczeniu - zastosowanie dwoch rodzajow plytekŹródło: zasoby firmy Nowoczesny Remont

Właściciel kontra firma remontowa

Nieraz zdarza się, że w internecie dostrzeżemy rozwiązanie, które bardzo nam się podoba i koniecznie chcemy przenieść je do naszego mieszkania. Wykonanie zlecamy firmie, a ta… odradza nam zastosowanie takiego pomysłu w praktyce. Jak to wygląda z ich strony? Jak firmy zajmujące się wykończeniem mieszkań reagują w sytuacjach, w których właściciel upiera się na rozwiązanie, które jest dla niego niekorzystne, np. ze względu na pomieszanie stylów, zabranie dodatkowego miejsca, trudność wykonania, kosztowność przyszłych napraw itp.?

Po pierwsze, wnętrza robimy pod klienta, w końcu to on będzie w nich mieszkał i spędzał czas, więc to on musi być zadowolony z efektu końcowego. Możemy tu jednak bardzo przekonywająco doradzać i podpowiadać, jak dobrze dobrać do siebie dwa na pozór nie pasujące style, aby wyglądało to dobrze i ze smakiem. My projektanci, jako eksperci, powinniśmy tak właśnie przedstawiać się w oczach klienta, aby nasze rady uważał za najlepsze w zaistniałej sytuacji, np. gdy chodzi o zabranie dodatkowego miejsca w małych przestrzeniach. Klient musi nam zaufać, że w projekcie wykorzystaliśmy już wszelki potencjał danego pomieszczenia, zachowując przy tym jak najlepszą jego funkcjonalność. Ta sama zasada dotyczy zbyt kosztownych i „przekombinowanych” projektów – wszystko da się zrobić. Pytanie tylko, czy będzie to warte tych wydanych pieniędzy, a na to pytanie już klient sam musi sobie odpowiedzieć - odpowiada p. Agnieszka Sosnowska, ekspert z firmy Deco Nova.

Lazienka z szafkami do przechowywania po remoncie mieszkania.
Źródło: zasoby firmy Gotowe Mieszkanie

A co najczęściej remontujemy?

Całe mieszkanie od razu czy może tylko łazienka? Na remont jakiego pomieszczenia warszawiacy decydują się najczęściej? Na to pytanie odpowiedzi udzielił nam p. Krzysztof Micherdziński z firmy Nowoczesny Remont.

Zdecydowanie najczęściej warszawiacy decydują się na renowację łazienki. Jest to najbardziej skomplikowany remont pomieszczenia w całym mieszkaniu/domu. Mieszkańcy Warszawy przeprowadzają go co kilka, kilkanaście lat. Aktualnie modne płytki bardzo różnią się od tych klejonych parę lat temu, a co za tym idzie, łazienka szybko staje się niemodna - to też przyspiesza decyzję o jej remoncie. Jednak nie jest to szybki proces, jak w przypadku malowania pokoju, gdzie w 1-2 dni możemy odmienić wnętrze. Średnio czas prac trwa ok. 2-3 tygodnie w zależności od wielkości łazienki oraz zakresu działań i ich skomplikowania. Obok remontu kuchni jest to najdroższy remont pomieszczenia, ponieważ potrzebna jest spora ilość materiałów budowlanych, dekoracyjnych oraz duży nakład robocizny.

Generalny remont łazienki wymaga sporej wiedzy z zakresu:

 • hydrauliki - często instalacje hydrauliczne w warszawskich mieszkaniach są stare i wymagają wymiany lub modernizacji, trzeba przenieść lub zdemontować stary grzejnik i zamontować nowy;

 • elektryki - nierzadko zdarza się, że w łazience nie ma nawet żadnego gniazdka ani dodatkowego oświetlenia nad lustrem;

 • glazurnictwa - nowoczesne łazienki mają kilka rodzajów płytek o różnych wymiarach np. mozaika połączona z dużego formatu glazurą - wykonywanie tych prac wymaga odpowiednich narzędzi oraz doświadczenia;

 • murarki, gipsowania - w starym budownictwie ściany są krzywe, nie trzymają pionów i nie nadają się od razu do klejenia płytek. Najlepszym rozwiązaniem na ich wyrównanie jest tynkowanie. Dodatkowo w nowoczesnych łazienkach instalujemy oświetlenie punktowe - by takie wykonać należy podwiesić i gipsować sufit;

 • malowania - w łazience większość lub wszystkie ściany są obłożone płytkami, ale sufit zawsze wymaga malowania - trzeba wiedzieć, iż nie każda farba nadaje się do pomieszczeń tak wilgotnych, jak łazienka.

Można zatem wnioskować, że warszawiacy najczęściej decydują się na remont łazienki, ponieważ wykonywanie tych prac na własną rękę wymaga sporej wiedzy i specjalistycznych narzędzi. 

Pralka w szafie na korytarzu po wykonczeniu mieszkania.
Źródło: zasoby firmy Deco Nova

Kontynuując temat łazienki…

Niewątpliwie jej remont jest najtrudniejszy także dla mieszkańców. Brak możliwości skorzystania z toalety, prysznica, pralki, a nawet konieczność wyłączenia bieżącej wody przyczyniają się do wzrostu frustracji przy każdym opóźnieniu. Teoretycznie najlepiej wyprowadzić się wtedy z domu.

Łazienka stanowi również problem przy projektowaniu. Najczęstszą bolączką właścicieli mieszkań jest ta mała i problematyczna, np. wąska lub ze skosami. Jakie porady w tym temacie dla mieszkańców mają firmy wykończeniowe?

Często inwestorzy chcą wszystko zmieścić w takiej łazience: wannę, prysznic, pralkę, do tego dużo szafek do przechowywania. Wtedy rzeczywiście robi się problem. W takich sytuacjach trzeba patrzeć szerzej na swoją przestrzeń. Może łazienka jest mała, ale za to w holu stoi pojemna szafa, którą częściowo można przeznaczyć na pralkę?

Jeżeli w takim pomieszczeniu mamy miejsce tylko na wannę, albo tylko na prysznic, a chcielibyśmy jedno i drugie, to dobrym rozwiązaniem jest wanna ze szklanym parawanem nawannowym, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z niej jak z prysznica. W takich małych łazienkach warto również zainwestować w meble na zamówienie, które dopasowane będą specjalnie pod naszą przestrzeń. Wtedy będziemy mieć pewność, że wykorzystaliśmy ją w pełni – objaśnia p. Agnieszka Sosnowska z firmy Deco Nova.

A zatem remont!

Wątpliwości związanych z wykończeniem mieszkania jest mnóstwo. Dotyczą kwestii finansowych, projektowych, wyboru materiałów i firmy, terminu… Trudno jest nawet określić najlepszy czas na przeprowadzenie remontu mieszkania. Teoretycznie to wczesna wiosna i lato, ale jednocześnie wtedy trudno znaleźć firmę z wolnym terminem. Ponadto często pracownicy spieszą sią, wykonując prace nierzetelnie, ponieważ mają nadmiar zleceń. Niemniej, decydując się na odnowienie mieszkania, z pewnością warto skorzystać z usług profesjonalnych firm wykończeniowych i remontowych, a także wdrożyć w życie ich porady. Jak wynika z powyższych wypowiedzi, korzyści dla właściciela z takiej współpracy jest mnóstwo!

remont mieszkania z architektem
Załącznik do pobrania
 • Wzór umowy o remont mieszkania
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

3 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Eliza Moska

  Gdybyście poszukiwali fajnej grupy remontowej, to koniecznie zaproście firmę PROBUD ! Panowie są prawdziwymi fachowcami. Dzięki pracy jaką wykonali u mnie w mieszkaniu wiem, że można im ufać. Wszystko wyremontowane perfekcyjnie. Brak uwag.

  13 lutego 2020, 14:04
 • Radosław G

  Z fachowcami na rynku jest teraz ciężko, dlatego szukanie kogoś na poziomie to jak szukanie igły w stogu siana. Mi na szczęście udało się z polecenia trafić na firmę Complete Home. Teraz nie żałuje, że prace zleciłem ekipie, a nie sąsiadowi który jest tzw. złotą rączką.

  7 czerwca 2019, 13:38
 • Karolina

  To nie jest prosty wybór, bo na rynku jest bardzo dużo firm, które oferują usługi remontowe. Dlatego najlepiej popytać znajomych, jak u nich wyglądały remonty. Mnie przyjaciółka poleciła świetnych fachowców z D&D Projekt z Krakowa, którzy zrobili nam piękny projekt połączenia kuchni z jadalnią i salonem. Taka otwarta przestrzeń, bo o takiej zawsze marzyłam z mężem. Projekt nas zachwycił, a wykonanie przerosło nasze oczekiwania. A co do kosztów, to też wyszło zadowalająco.

  11 kwietnia 2019, 13:01

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023