Wnętrza w stylu boho: salon, kuchnia, sypialnia, pokój i łazienka w stylu boho

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 07.02.2024, Data aktualizacji: 07.02.2024

9 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 5 głosów

Wnętrza w stylu boho: salon, kuchnia, sypialnia, pokój i łazienka w stylu boho
Styl boho we wnętrzach czerpie inspiracje z odległych kultur czy krajobrazów. Na dobre przeniknął do świata aranżacji i wystroju mieszkań oraz domów. Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Przepełnione ciepłymi kolorami wnętrza są tworzone w zgodzie z naturą. Prezentują się bardzo oryginalnie, nonszalancko i swobodnie. Czym charakteryzuje się boho styl? Jak stworzyć wnętrze będące przeciwieństwem chłodnego minimalizmu? Wyjaśniamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są cechy charakterystyczne stylu boho;
  • jakie kolory pasują do stylu boho;
  • jak urządzić sypialnię, salon-w-stylu-boho czy kuchnię zgodnie z tym stylem.

Czym jest styl boho? Definicja

Nazwa pochodzi od francuskiego wyrażenia "la boheme". Słowo bohema nawiązuje do cyganerii artystycznej – wędrującej grupy intelektualistów ceniących sobie wolność, swobodę twórczą i minimalistyczny styl życia. Styl boho został zapoczątkowany w XVIII wieku we Francji i wywodzi się z ruchu zrodzonego po rewolucji francuskiej. Bardziej współczesną formę przybrał na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Moda na wyraziste kolory, naturalne materiały i etniczne inspiracje Orientem zapanowała wraz z rozkwitem kultury hipisowskiej.

Styl boho stał się popularnym trendem nie tylko w modzie, ale też w aranżacji wnętrz. Od lat 90. XX wieku do dzisiaj przeżywa swój rozkwit na nowo. W odróżnieniu od innych stylów wnętrzarskich jest nonszalancki, bezpretensjonalny, przytulny i swobodny. Szczególnym powodzeniem cieszy się wśród młodych ludzi, którzy często zmieniają swoje miejsce zamieszkania.

czym jest styl boho

Czym wyróżnia się styl boho? Charakterystyka

Nieco awangardowy i popularny trend wnętrzarski jest przeciwieństwem chłodnego minimalizmu. Czym się charakteryzuje styl boho? Wnętrza urządzone w jednym z najmodniejszych trendów są przepełnione naturą, lekkością oraz kolorami nawiązującymi do roślinności, ziemi czy kamieni. Styl boho to połączenie nowoczesności z vintage, dzięki któremu można stworzyć ciekawy i niebanalny wystrój. Wymaga pewnego rodzaju nonszalancji w dopasowywaniu do siebie poszczególnych dodatków.

W przypadku stylu boho kluczowa jest swoboda, wygoda oraz kreatywność w doborze dekoracji. Istotną rolę odgrywają także osobiste akcenty, np. designerskie przedmioty z targu staroci czy pamiątki z podróży. Styl inspirowany kulturą hipisowską stanowi nagromadzenie kolorów, tkanin oraz dekoracyjnych elementów. W domowej przestrzeni ma być przytulnie, wyraziście i nieformalnie. Na podłodze nie brakuje kolorowych dywanów, koszy czy foteli z wikliny. Ściany są ozdobione oryginalnymi dodatkami typu gobeliny lub plecione makatki.

Wzory i kolory

Co wyróżnia styl boho? Możemy go poznać po azteckich rombach, wielobarwnych deseniach czy motywach afrykańskich. Wiele czerpie z odległych kultur, łowickich i kurpiowskich strojów oraz wycinanek. Na przestrzeni lat zaczął łączyć się ze skandynawskimi motywami.

Obecnie tłem dla stylu scandi boho jest neutralna biel, którą często przełamują beżowe akcenty. Z głębszych kontrastów warto wymienić nasycony brąz, turkus, pomarańczowy, jasną zieleń, magenta, ziemisty i miodową żółć. W klasycznym wydaniu może być też wzbogacony o elementy glamour, takie jak srebrne bądź złote detale (boho chic).

 
boho - wzory i kolory

Materiały

Najczęściej wykorzystywane są naturalne i ekologiczne tkaniny, takie jak: bawełna, wełna czy płótno. Podstawę stanowi drewno, rattan, bambus, glina oraz wiklina. Zastosowanie znajdują również materiały pochodzące z recyklingu, ręcznie farbowane tkaniny, miedź i mosiądz.

Meble

W aranżacji w stylu artystycznej cyganerii doskonale sprawdzą się drewniane antyki. Szczególnie popularne są retro meble, które zostały wykonane z naturalnych surowców. Dużym powodzeniem cieszą się także drewniane szafki ze wstawkami z plecionki rattanowej i lekkie wiklinowe fotele oraz siedziska. Warto postawić na meble wykonane z materiałów, tj.: sosna, palisander, rattan czy mahoń.

Dekoracje

Wystrój boho stanowi połączenie nowoczesnego wyposażenia z elementami w stylu vintage. Motywem przewodnim jest inspiracja Orientem oraz egzotyką. Z jednej strony w aranżacjach przoduje lekkość i delikatność, z drugiej żywe kolory, etniczne i folklorystyczne wzory. Popularnymi elementami aranżacji są ręcznie wykonane ozdoby, tekstylia, dywaniki, wzorzyste koce i narzuty, rzeźby, makramy oraz pamiątki z dalekich podróży. Z pewnością sprawdzą się również wiklinowe kosze, hafty i koronki, wełniane koce, wzorzyste poduszki, drobne figurki, nietuzinkowe obrazy oraz grafiki.

Czym wyróżnia się styl scandi-boho? Przeczytaj

Wnętrza w stylu boho – czym się kierować podczas aranżacji?

W domowej przestrzeni powinny się znaleźć drewniane podłogi, rzemieślnicze wyroby oraz żywe, wyraziste dodatki. Najlepiej postawić na białe lub beżowe ściany i przedmioty z naturalnych materiałów. Wnętrza w stylu boho są przepełnione oryginalnymi dekoracjami, które na jednolitym tle tworzą ciekawe zestawienie. Warto mieć na uwadze, że zwierzęce motywy mogą dodać pomieszczeniom wyrazistości, ale nie należy z nimi przesadzać. Priorytetem jest naturalność, swoboda, komfort i wygoda oraz fantazja.

Wnętrza boho tworzą artystyczny i nieoczywisty klimat. W takich pomieszczeniach jest sporo przestrzeni dla nieskrępowanej wolności oraz różnorodności. Przede wszystkim dominują odcienie drewna i mnóstwo nawiązań do natury. Urządzając wnętrze boho, warto postawić na indywidualne podejście do estetyki. Warto pamiętać, że wszystkie elementy powinny nawiązywać do naturalności, m.in. do świata przyrody – otoczenia lasu, łąki czy pola.

jak zaaranżować wnętrze w stylu boho

Salon w stylu boho

W pokoju dziennym powinny dominować jasne i ciepłe kolory. Przede wszystkim sprawdzą się stonowane odcienie ścian, które można urozmaicić odmiennym kolorem we wnękach. Ciekawym rozwiązaniem jest także ułożenie płytek architektonicznych o niebanalnych wzorach.

Warto zrezygnować z ciężkich i masywnych mebli. Najlepiej zainwestować w proste konstrukcje na wąskich nóżkach, które idealnie wpisują się w styl boho. Salon w klimacie artystycznego nieładu powinien być wyposażony w elementy rustykalne, wzory etniczne lub folklorystyczne motywy.

Salon w stylu boho.

Doskonałym wyborem są meble o naturalnej barwie drewna, siedziska z rattanu, marokańskie mozaiki, łowickie kwiaty i kaszubskie hafty. Dużo subtelności wprowadzą plecionki wykonane z ekologicznego sznurka. W pokoju dziennym nie powinno też zabraknąć różnego rodzaju rzeźb, rękodzieła i kwiatów. Przestrzeń tego typu warto uzupełnić żywymi roślinami. Wyjątkowego klimatu nadadzą zwłaszcza egzotyczne liście w doniczkach.

Jak zaaranżować salon w stylu scandi boho?

Wystrój takiego wnętrza powinien bazować na jasnych i chłodnych kolorach. W stylu scandi boho nie ma kolorystycznych fajerwerków. Podstawę stanowi klasyczna biel i odcienie szarości. Styl scandi boho jest połączeniem dwóch pozornie przeciwstawnych biegunów, które tworzą przyjazny klimat w salonie. Dzięki niemu można uzyskać efekt bardziej przestronnego i przepełnionego światłem wnętrza. Styl boho charakteryzuje się zacięciem do łamania przyjętych schematów. Prezentuje zamiłowanie do ciepłych barw ziemi oraz etnicznych i żywych kolorów. Natomiast wyznacznikiem stylu skandynawskiego jest prostota, ład oraz funkcjonalność.

Połączenie dwóch stylów wnętrzarskich uwidacznia się pod postacią naturalnych materiałów, takich jak: drewno, bawełna, len wiklina czy rattan. Skrajnie odmienne estetyki łączą się doskonale zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Salon w stylu scandi boho warto umeblować meblami o prostej i minimalistycznej linii uzupełnionymi lekkimi, wiklinowymi dodatkami oraz geometrycznymi wzorami. Nie może w nim zabraknąć roślin i naturalnego drewna. Szczególną uwagę należy zwrócić na meble i dodatki zapewniające wysoki komfort wypoczynku, np. miękkie poduchy czy wyprofilowane podłokietniki.

Sypialnia w stylu boho

W sypialnianej przestrzeni nie może zabraknąć miękkich i dekoracyjnych poduszek z poszewkami wykonanymi z naturalnych i grubych materiałów. Przydadzą się zwłaszcza tekstylia z frędzlami, pomponami lub plecionkami. W sypialni powinny się też znaleźć dekoracje typu lustra z ramami z rattanu, ręcznie plecione makramy zawieszone na ścianie, wiklinowe kosze do przechowywania, osłonki na doniczki inspirowane tradycyjnym rzemiosłem. Na podłodze warto rozłożyć dywany w orientalne wzory. Dużym powodzeniem cieszą się egzemplarze perskie lub z juty.

sypialnia-boho

Sypialnia w stylu scandi boho

Istotne znaczenie ma naturalna baza, którą powinny tworzyć delikatne i jasne kolory, m.in. biel, szarości, beże. W aranżacji scandi boho sprawdzą się również subtelne, pastelowe barwy. Wnętrze można ożywić intensywnymi kolorami, np. zielenią lub żółcią. W sypialni scandi boho powinna królować jasna kolorystyka będąca znakomitym tłem dla rozmaitych dekoracji. W takim wnętrzu mogą pojawić się pamiątki z dalekich podróży oraz rośliny doniczkowe, na przykład paprocie, palmy czy monstery. Warto postawić na solidne meble drewniane o naturalnym wybarwieniu lub pomalowane na biało. Bez wątpienia sprawdzi się komoda o geometrycznej bryle oraz dodatki z etnicznymi wzorami i grubym splotem przędzy.

Kuchnia w stylu boho

Do takiego pomieszczenia warto wybrać meble z frontami fornirowanymi. Optymalnym wyborem jest zabudowa w odcieniu naturalnego drewna lub bieli. W styl boho w kuchni doskonale wpisuje się drewniany stół na wąskich nogach oraz krzesła tarasowe z rattanu lub bambusa, do których warto dobrać miękkie poduszki. Nad stołem powinny się znaleźć lampy wiklinowe oraz oryginalne dekoracje. Kuchnia w stylu scandi boho może być wyposażona w ceramiczne misy, które warto połączyć z rattanowymi koszami lub wazonami we wzory. Doskonałym wyborem są także obrusy oraz serwety wzorowane na stylu patchwork.

Łazienka w stylu boho

Przede wszystkim warto zainwestować w różnego rodzaju mozaiki i arabeski. Do łazienki w stylu boho możemy wybrać płytki marokańskie z motywem organicznym lub kwiatowych dekorów. Warto też sięgnąć po imitacje drewna czy kamienia. Dopełnieniem wystroju są dodatki z nutką boho, takie jak: rzemyki, kamyki, frędzle wykonane z naturalnych tkanin. Nie może też zabraknąć plecionych koszy, bambusowych organizerów, abażurów ze sznurka oraz dywanika, np. z tureckimi wzorami.

łazienka boho

Pokój młodzieżowy w stylu boho

W takim pomieszczeniu istotne znaczenie ma nie tylko estetyka, ale też funkcjonalność. Ze względu na zmieniające się upodobania nastolatka, pokój w stylu boho jest idealnym rozwiązaniem. Aby całkowicie odmienić klimat takiego wnętrza, wystarczy wymiana kilku dodatków. Młodzieżowe pokoje w stylu boho warto wyposażyć w wygodne meble w kolorze jasnego drewna, m.in. stelaż łóżka, biurko, szafy i komody. Wnętrza tego typu powinny być podzielone na strefy przechowywania, wypoczynku, nauki oraz rozrywki. Łóżko w pokoju dla nastolatka służy nie tylko do spania, ale też do czytania książek czy przyjmowania gości.

Pokój młodzieżowy w stylu boho to połączenie eklektyzmu i stylu.

Jeśli chodzi o dodatki w stylu boho, warto pomyśleć o dużych dekoracyjnych poduszkach. Dzięki nim można stworzyć wygodne miejsce do siedzenia i oglądania telewizji. Najlepiej zdecydować się na wzorzyste egzemplarze, które idealnie wpisują się w stylistykę boho. Aby pokój nabrał niebanalnego charakteru, powinien być wyposażony w oryginalne ozdoby. Bez wątpienia przydadzą się sznurkowe dekoracje czy kolorowe łapacze snów. Do tego sprawdzą się również wiszące lampy w stylu boho lub ekologiczne modele z papieru. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na ścianach tapety z etnicznym motywem.

Taras w stylu boho

Istnieje również możliwość stworzenia ciekawej letniej przestrzeni do wypoczynku. Taras lub balkon w stylu boho powinien być wyposażony w meble odporne na zmienne warunki atmosferyczne. W stylistykę takiej przestrzeni doskonale wpisują się krzesła i fotele z trwałego surowca technorattanu. Dobrym wyborem są również meble z bielonego drewna tekowego.

Taras w stylu boho to ostroja przytulności w Twoim M.

Styl boho na balkonie idealnie wpasowuje się także wiszący hamak lub huśtawka ogrodowa. Na tarasie nie może zabraknąć miękkich i dekoracyjnych tekstyliów. Najlepiej zdecydować się na miękkie poduszki z roślinnym printem oraz pled z frędzlami lub pomponami.

Dla kogo styl boho?

Z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto poszukuje oryginalnych zestawień. Styl boho w domu spodoba się osobom, którym zależy na dowolności w dobieraniu kolorów, wzorów i fasonów. Popularny trend wnętrzarski jest doceniany za naturalność, uniwersalność, bogactwo wzorów i ornamentów oraz oryginalne dodatki. Boho to styl, który przyciąga osoby pragnące zamanifestować swoją osobowość i nadać przestrzeni domowej niepowtarzalnego klimatu. Przy okazji mogą też wykazać się kreatywnością oraz dać ponieść się fantazji.

Jak połączyć styl boho ze stylem minimalistycznym? Sprawdź

Ile kosztuje aranżacja mieszkania w stylu boho?

Wszystko zależy od rodzaju wybranych mebli i dodatków. Generalnie nie potrzebujemy zbyt dużych nakładów pieniędzy. Jeśli zdecydujemy się na przedmioty znalezione na pchlich targach, koszty aranżacji będą wyjątkowo niskie. Na spore oszczędności możemy też liczyć, wykonując niektóre dekoracje własnoręcznie. Na większy koszt musimy być przygotowani przy urządzaniu dużej przestrzeni użytkowej i korzystając z usług projektanta.

Wnętrza w stylu boho: podsumowanie

Na styl boho w mieszkaniu decyduje się coraz więcej osób. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza wśród osób znudzonych minimalistycznymi przestrzeniami. Styl boho w mieszkaniach i domach jest idealną propozycją dla miłośników podróży do odległych miejsc, przywożących za każdym razem oryginalne przedmioty. Bez wątpienia spodoba się osobom o artystycznej duszy, które z sentymentem patrzą na lata 60. i 70. Z pewnością będzie też odpowiedni dla wszystkich spragnionych luzu i zaznaczenia swojej indywidualności. Mieszkania w stylu boho są pełne niesztampowych rozwiązań, które zachwycają od wielu sezonów. Nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w niedalekiej przyszłości.

aranżacja mieszkania z architektem
Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: