Jak urządzić sypialnię by spać spokojnie?
Data publikacji: 26.01.2021, Data aktualizacji: 11.10.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 45 głosów
Jedną ze złotych zasad dobrego samopoczucia jest spokojny i zdrowy sen. Dlatego też, to w jaki sposób postanowisz urządzić sypialnię będzie miało duży wpływ na to, jak odpoczniesz w nocy.
Przesypiamy prawie jedną trzecią część całego życia! To właśnie dlatego podpowiadamy, jak udoskonalić miejsce do spania, aby czuć się zregenerowanym, wypoczętym i zadowolonym. Prawidłowo zaaranżowania sypialnia pozwala dobrze naładować akumulatory na następny dzień. Poznaj kluczowe zasady w aranżacji sypialni.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić sypialnię
- czym jest Feng Shui
- jakie oświetlenie wybrać do sypialni
Aranżacja sypialni - najważniejsze zasady
Jak urządzić sypialnię? Podstawą powinno być sprawienie, aby sypialnia była przytulna i przynosiła ukojenie po długim i często ciężkim dniu. Warto zadbać o to, aby kolory, meble do sypialni i dodatki współgrały ze sobą idealnie, a atmosfera sprawiała, że najchętniej zostalibyśmy w łóżku na zawsze.
Wybór pokoju na sypialnię
Pokój, który będzie służył nam jako sypialnia, powinien znajdować się w najbardziej zacisznym miejscu w domu. Wszystko po to, aby wypoczywać w atmosferze wyciszenia i relaksu. Okna sypialni, w miarę możliwości, nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę czy głośne podwórko.
Feng Shui w sypialni
Feng Shui to z języka chińskiego wiatr i woda. W najprostszym tłumaczeniu, zasady Feng Shui mają nam pomóc w określeniu jakości otaczającej nas przestrzeni oraz urządzeniu jej tak, aby stanowiła dla nas swoistą ochronę i wsparcie.
Feng Shui w sypialni stawia przede wszystkim na harmonię, pomyślność i komfort. Znaczenie ma tu mnóstwo aspektów: od ustawienia łóżka głową do ściany (jeśli śpimy z drugą osobą, każda powinna mieć swobodny dostęp do łóżka), przez aranżację przytulnego miejsca do wypoczynku, dobór oświetlenia – Feng Shui mówi, aby było ono przytłumione i nie męczyło wzroku, aż do wykorzystania elementów, które wpłyną na przepływ dobrej energii (takich jak na przykład lustro). Zasady Feng Shui w sypialni mówią, że należy unikać zbyt dużej ilości roślin, które rywalizują z nami o energię, a także wieszania fotografii osób zmarłych i żyjących. Mogą one negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, sprawiając wrażenie jakbyśmy nie byli w sypialni sami.
Kolory w sypialni
Sypialnia pomalowana w zbyt ciemnych lub zbyt jaskrawych barwach może przytłaczać, Sypialnia stanie się przytulną oazą spokoju, jeśli zastosujemy stonowane, ciepłe i jasne kolory takie, jak biel, beże, szarości w przytulnych odcieniach oraz błękity.
Zastosowanie bieli na wszystkich ścianach wymagać będzie przełamania dodatkami. Jeśli zdecydujesz się na tapety, pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się te, które nadawać będą wnętrzu przytulnego charakteru i pomogą się relaksować. Zbyt jaskrawe czy duże wzory mogą powodować zupełnie odwroty efekt do zamierzonego. Szczególnie w małej sypialni kolor ma ogromne znaczenie. Takie aranżacje powinny uspokajać i tonować wystrój.
Wygodne łóżko - podstawa idealnej sypialni
Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest łóżko i wygodny materac. Każdy inny element wyposażenia może być tylko dodatkiem, ale łóżka niczym zastąpić się nie da. Jeśli od dłuższego czasu budzisz się w nocy, wstajesz z bólem pleców i nie możesz poradzić sobie ze zmęczeniem w ciągu dnia, to po wyeliminowaniu przyczyn zdrowotnych zdecydowanie powinieneś pomyśleć o wymianie materaca lub całego łóżka. W aranżacji wnętrza sypialni powinny to być priorytetowe kwestie.
Łóżko w sypialni i materac, a właściwie ich zakup nie jest żadnym problemem, jednak dobranie ich odpowiednio do potrzeb jest sprawą nadrzędną. Zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, alergiami itp. powinieneś rozważyć zakup odpowiednio dopasowanego materaca. Wybór materacy i nakładek termoelastycznych, które dopasowują się do kręgosłupa i wpływają na jakość snu, jest naprawdę szeroki (to samo dotyczy hipoalergicznych materiałów, z jakich zostały wykonane).
Warto wybrać się do sklepu stacjonarnego, porozmawiać z doświadczonym sprzedawcą i 'przymierzyć' siebie do materaca. Przy zakupie łóżka tanio nie znaczy dobrze. Stelaże wykonane z materiałów imitujących drewno są mniej kosztowne, ale ich cena związana jest z niższą jakością. Im stabilniejsze łóżko, tym lepszy sen - pamiętajmy, że łóżko powinno więc być przede wszystkim funkcjonalne i służyć przez przynajmniej kilka kolejnych lat. Na jaką wielkość łóżka się zdecydować? Dla dwóch osób optymalalnym wyborem będzie łóżko o wymiarach 160x200 cm lub 180x200 cm. Łóżko 200x200 to idealny wybór do większej sypialni.
Według zasad Feng Shui w urządzaniu wnętrza, idealnym meblem do spania będzie łóżko wykonane z drewna, ale z zaznaczeniem, że powinno być nowe, a nie nabyte z drugiej ręki. Wbrew powszechnym trendom kupowania wszystkiego przez Internet, po łóżko dobrze jest się wybrać do sklepu.
Jakie oświetlenie do sypialni?
Wybór odpowiedniego oświetlenia do pokoju, w którym śpimy nie powinien sprawiać problemów. Niemniej błędy w urządzaniu i planowaniu światła w sypialni zdarzają się bardzo często. Jedną z ważnych spraw, o której powinno się pamiętać na etapie projektowym, jest odpowiednia liczba kontaktów i włączników. Popularne są szczególnie te stosowane po obu stronach łóżka.
Sypialnia nie jest miejscem przeznaczonym do pracy (chyba że nie macie wyjścia i musicie usytuować kącik do pracy właśnie tutaj) i nie wymaga bardzo jasnego oświetlenia, niemniej jak w każdym pokoju potrzebne będzie oświetlenie górne. W sypialni świetnie sprawdzą się kontakty z wbudowanym ściemniaczem, dzięki którym można swobodnie regulować natężenie światła. Oświetlenie ogólne powinno się uzupełnić oświetleniem strefowym. Aby wnętrze sypialni sprzyjało odpoczynkowi i pomagało stworzyć intymny klimat, postawmy na lampkę nocną z żarówką z ciepłym, przytulnym światłem.
Ładowanie telefonu obok łóżka czy ciągłe sprawdzanie otrzymanych wiadomości ma bardzo niekorzystny wpływ na jakość snu i odpoczynku. Pobudzanie mózgu do ciągłej pracy nie pomaga odpocząć, wręcz przeciwnie. Ustalcie miejsce ładowania telefonów, w miarę możliwości poza sypialnią.
Dodatki - dopełnienie całości
Tworząc atmosferę relaksu i przygotowując pomieszczenie do wypoczynku, postawmy na dodatki, które będą zwracały uwagę, ale równocześnie nie sprawią, że wnętrze będzie całkowicie zdominowane. W klasycznej sypialni, w której kolor nie wybiega na pierwszy plan, świetnie sprawdzą się delikatne, miękkie tkaniny o gładkiej fakturze.
Pięknie prezentowały będą się wełniane i futrzane poduchy, miękkie dywaniki (według zasad Feng Shui ułożone po obu stronach łóżka dywaniki symbolizują partnerstwo) czy przytulne, welurowe zasłony. W sypialni, w której kolorystyka sama w sobie jest dekoracją dodatki dobieraj według zasady im mniej, tym lepiej, aby zamiast przyjemnego spokoju nie powstał jeden wielki chaos.
Organizacja sypialni - ważne utrzymanie porządku
Sypialnia to pomieszczenie, które powinno być przestronne, wolne od nieużytecznych mebli, czyste i urządzone według gustu właściciela, z zachowaniem funkcjonalności i wyżej wymienionych wskazówek. Warto też pomyśleć tutaj o miejscach do przechowywania.
Jeśli sypialnia jest duża, możesz zdecydować się na szafę z garderobą, która pomieści wszelkie przedmioty. Im mniej rozpraszających bodźców, tym lepiej. Niezależnie od stylu wnętrza nie inwestuj w dużą ilość kosztownych dodatków, postaw na prostotę i porządek. Starajmy się tak urządzić naszą sypialnię, aby stała się oazą spokoju i relaksu.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: