Jak oszczędzać na emeryturę?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 25.11.2019, Data aktualizacji: 29.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Jak oszczędzać na emeryturę?
Jak zabezpieczyć swoją przyszłość na emeryturze? Diana Litwin Dolezińska przedstawia 5 bezpiecznych i sprawdzonych pomysłów

Emerytura nawet 5 razy niższa niż ostatnie wynagrodzenie to realna perspektywa dla osób startujących dzisiaj na rynku pracy. Takie wyliczenia zostały przygotowane przez Komisję Europejską. Przedstawiają one tzw. stopę zastąpienia. Jest to stosunek wysokości emerytury do ostatniego wynagrodzenia, które może wynieść tylko 20%.

Jak się zabezpieczyć na przyszłość i jak zacząć oszczędzać na emeryturę? Oto sposoby, z których warto zacząć korzystać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy warto inwestować w złoto
  • czy inwestycja w nieruchomości to dobre zabezpieczenie na starość
  • czym jest PPK

Dlaczego warto oszczędzać na dodatkową emeryturę?

Niestety demografia w Polsce jest nieubłagana. Według prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby mające obecnie 20, 30 czy 40 lat nie mogą liczyć na więcej niż równowartość 20-30% swoich dochodów.

Ciężko to sobie wyobrazić? Jeżeli zarabiasz obecnie około 4 500 zł brutto, to według wszelkich zapowiedzi możesz liczyć na emeryturę z ZUS-u rzędu 1 500 zł. To bardzo niewiele biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o emeryturze brutto. Bo żyć trzeba będzie za to, co zostaje na rękę. Niewiele ponad tysiąc złotych na pewno nikogo optymizmem nie napawa.

Lepiej zacząć już wcześniej oszczędzać na prywatną emeryturę. W ten sposób będzie Ci łatwiej zorganizować zabezpieczenie na starość. Czas działa na naszą korzyść w przypadku regularnego oszczędzania. Suma zysku ze zgromadzonego kapitału plus nowe wpływy, mogą dawać w końcowym bilansie znacznie korzystniejszy wynik niż obracanie tym samym kapitałem i konsumpcja wypracowanego zysku.

Najlepiej w przypadku oszczędzania na emeryturę sprawdzają się długoterminowe inwestycje. Trzeba jednak pamiętać o planowaniu tego z głową.

W finansach zawsze jest wskazana dywersyfikacja. Dywersyfikacja to nic innego jak podzielenie oszczędności na różne aktywa. Dlatego poznaj aż 5 pomysłów, które warto wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiasz się, jak zacząć oszczędzać na emeryturę.

oszczędzanie na dodatkowa emeryturę

IKE i IKZE czyli oszczędności w ramach III filaru

Zarówno Indywidualne Konto Emerytalne jak i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to dobrowolne programy oszczędnościowe w ramach III filaru. Pozwalają one korzystać z preferencji podatkowych. Wypłaty z IKE i IKZE zwolnione są podatku od zysków kapitałowych. Zazwyczaj zyski z inwestycji czy oszczędności są opodatkowane podatkiem od zysków tzw. podatkiem Belki, który wynosi 19% w momencie uzyskania korzyści.

Wypłaty z IKE przy spełnieniu warunków są zwolnione z podatku. Natomiast przy spełnieniu warunków wypłaty z IKZE podlegają obowiązkowi zapłaty tylko ryczałtowego podatku 10%.

Dodatkowo IKZE daje bieżące korzyści - wpłacając na IKZE, możesz korzystać z ulgi podatkowej. Dzięki temu zyskujesz podwójnie, bo oszczędzasz na przyszłość, a na bieżąco optymalizujesz podatki.

Lokaty i obligacje skarbowe

Depozyty bankowe są uważane za bezpieczną formę dla oszczędności. Niestety na chwilę obecną na rynku brakuje atrakcyjnych ofert dla oszczędności długoterminowych w bankach.

Ze statystyk banku centralnego wynika, że we wrześniu 2019 roku na depozytach terminowych Polacy trzymali 271,5 mld. To o 7,1 mld mniej niż w styczniu (bez depozytów walutowych).

Jak wynika z danych NBP, założona we wrześniu 2019 roku roczna lokata była oprocentowana na 1,54%. To znaczy, że powierzając wtedy bankowi kwotę 10 tys. złotych, można było liczyć na 154 zł odsetek. Od tej kwoty należy jednak jeszcze odjąć podatek Belki 19%. To znaczy, że faktycznie po roku na rachunku znajdziemy kwotę 10 124,74 złotych. Niestety wysoka inflacja To oznacza, że osoba korzystająca z tej lokaty, będzie miała realnie mniej pieniędzy do wykorzystania niż w chwili deponowania środków.

Niekorzystna sytuacja z lokatami w bankach popycha więcej osób do skorzystania z oferty obligacji skarbowych. Sprzedaż obligacji skarbowych była w październiku 2019 rekordowa - tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. Na zakup obligacji w ciągu zaledwie miesiąca przeznaczyliśmy prawie dwa miliardy złotych.

Obligacje skarbowe 4-letnie, 10-letnie i 12-letnie mają zmienne oprocentowanie, uzależnione od poziomu inflacji. Oprocentowanie jest zawsze wyższe niż inflacja - stała marża plus indeksowanie inflacją.

PPK dla pracowników

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe regulowane ustawą z dn. 4 października 2018 r. Do PPK może się kwalifikować nawet ponad 11 mln. zatrudnionych osób. Już od tego roku (2019) pierwsi pracownicy mogą zacząć oszczędzać na emeryturę dzięki PPK. Rozszerzanie programu będzie stopniowe i potrwa do 2021 roku.

Wpłaty na konto PPK mają pochodzić z trzech źródeł:

– z pensji pracownika (2% wynagrodzenia brutto),

– od pracodawcy (1,5% wynagrodzenia brutto),

– od Państwa (z Funduszu Pracy)

Niewątpliwą korzyścią tego programu jest to, że do składek dopłaca pracodawca i państwo. Zobowiązany jest dopłacać pracodawca oraz Państwowy Fundusz Pracy ma dodawać 20 zł/mc. czyli 240 zł rocznie. Plus jednorazowo każdy uczestnik otrzymuje wpłatę powitalną. 

Inwestycja w złoto

Złoto od zawsze uważane było za bezpieczną przystań dla kapitału. Z tej opcji korzystają więksi i mniejsi inwestorzy. Gdy zastanawiasz się, jak oszczędzać na emeryturę, koniecznie zaplanuj zakup złota jako środek chroniący część kapitału na emeryturę w skrajnych warunkach rynkowych.

Nieruchomości

Szacuje się, że przeciętna rentowność z wynajmu nieruchomości wynosi ok. 5-6%. Nie ma się co dziwić, że to właśnie ten sposób lokowania kapitału podbija coraz bardziej serca Polaków. Sprzedaż nieruchomości nie maleje i nawet nie przeszkadzają w tym rosnące ceny nieruchomości.

Rentowność inwestycji zależy od wielu czynników. Ciężko też przewidzieć sytuację na rynku w przyszłości. Mimo to nieruchomości od zawsze kojarzone były z pewną lokatą kapitału. Jeśli dołożymy do tego słabe oferty depozytowe, to taki sposób lokowania kapitału wydaje się jeszcze bardziej kuszący. 

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć oszczędzać na emeryturę, to zrób jeszcze dzisiaj plan dla swoich finansów, który uwzględni różne rozwiązania inwestycyjne.

Wpis gościnny Diany autorki bloga Pieniądz jest Kobietą

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • karyna gojka

    Można na kilka sposobów oszczędzać tak naprawdę. Ja sama jestem średnio zorganizowana i mnie odkładanie by nie wyszło, dlatego szukam jakiegoś innego skutecznego sposoby na którym będę mogła sporo skorzystać. I wydaje mi się właśnie, że świetnie tutaj się sprawdzą pracownicze plany kapitałowe

    29 listopada 2019, 11:29

Artykuły powiązane

Regionalne

Rynek nieruchomości

Wiadomości

Wnętrza

Inne

Udostępnij
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: