Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak oszczędzać na emeryturę: oszczędzaj na emeryturę dzięki nieruchomościom i innym aktywom

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 29.02.2024, Data aktualizacji: 11.03.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Jak oszczędzać na emeryturę: oszczędzaj na emeryturę dzięki nieruchomościom i innym aktywom
Wielu Polaków obawia się obniżenia poziomu życia na emeryturze. Z wyprzedzeniem postanawia oszczędzać, tak by zabezpieczyć się na przyszłość. Biorąc pod uwagę aktualne wyliczenia ekspertów, przyszłe świadczenia emerytalne z ZUS-u mogą być głodowe. Jak oszczędzać na emeryturę? Dlaczego warto odkładać już teraz? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Odkładane do ZUS-u składki emerytalno-rentowne mogą nie wystarczyć na pokrycie kosztów życia. W realnym scenariuszu osoby startujące dzisiaj na rynku pracy będą mieć nawet 5 razy niższą emeryturę niż ostatnie wynagrodzenie. Takich wyliczeń dokonała Komisja Europejska. Zabezpiecz swoją przyszłość i oszczędzaj na emeryturę. Sprawdź, jak i gdzie odłożyć dodatkowe środki finansowe.

Z tegoo artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy warto inwestować w złoto;
 • czy inwestycja w nieruchomości to dobre zabezpieczenie na starość;
 • czym jest PPK.

Dlaczego warto oszczędzać na dodatkową emeryturę?

Niestety demografia w Polsce jest nieubłagana. Według prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby mające obecnie 20, 30 czy 40 lat nie mogą liczyć na więcej niż równowartość 20-30% swoich dochodów.

Ciężko to sobie wyobrazić? Jeżeli zarabiasz obecnie około 4 500 zł brutto, to według wszelkich zapowiedzi możesz liczyć na emeryturę z ZUS-u rzędu 1 500 zł. To bardzo niewiele biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o emeryturze brutto. Bo żyć trzeba będzie za to, co zostaje na rękę. Niewiele ponad tysiąc złotych na pewno nikogo optymizmem nie napawa.

Zabezpiecz swoją przyszłość i kup mieszkanie inwestycyjne

Lepiej zacząć już wcześniej oszczędzać na prywatną emeryturę. W ten sposób będzie Ci łatwiej zorganizować zabezpieczenie na starość. Czas działa na naszą korzyść w przypadku regularnego oszczędzania. Suma zysku ze zgromadzonego kapitału plus nowe wpływy, mogą dawać w końcowym bilansie znacznie korzystniejszy wynik niż obracanie tym samym kapitałem i konsumpcja wypracowanego zysku.

Najlepiej w przypadku oszczędzania na emeryturę sprawdzają się długoterminowe inwestycje. Trzeba jednak pamiętać o planowaniu tego z głową.

W finansach zawsze jest wskazana dywersyfikacja. Dywersyfikacja to nic innego jak podzielenie oszczędności na różne aktywa. Dlatego poznaj aż 5 pomysłów, które warto wziąć pod uwagę, jeśli zastanawiasz się, jak zacząć oszczędzać na emeryturę.

oszczędzanie na dodatkowa emeryturę

Jak najlepiej oszczędzać na emeryturę?

Każdy sposób jest dobry, by zadbać o godne życie. Zatem, jak oszczędzać na emeryturę? Wiele zależy od naszych osobistych potrzeb, ale pewne jest – im szybciej zaczniemy o tym myśleć, tym lepiej. Istnieje wiele możliwości, by zabezpieczyć się na przyszłość. Jednym z nich są oszczędności w ramach III filaru, czyli Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Gdzie oszczędzać na emeryturę?

Wiele instytucji finansowych oferuje IKE w formie konta oszczędnościowego (np. mBank czy Millenium Bank). Możliwe jest także oszczędzanie na emeryturę PKO BP SUPER IKE, IKE-Obligacje, IKE-Inwestycje czy OKZE-Inwestycje. Oferowane rozwiązania powstały z myślą o osobach, które chcą korzystać z preferencji podatkowych. Pod koniec 2023 roku wszedł nowy program oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru, tj. Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (w skrócie OIPE). Ta forma gromadzenia środków może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób chcących samodzielnie zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym. Co ważne daje możliwość przeniesienia swoich oszczędności do innego państwa.

Oszczędzanie na emeryturę – IKE czy IKZE?

Zarówno Indywidualne Konto Emerytalne, jak i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to dobrowolne programy oszczędnościowe w ramach III filaru. Pozwalają one korzystać z preferencji podatkowych. Wypłaty z IKE i IKZE zwolnione są podatku od zysków kapitałowych. Zazwyczaj zyski z inwestycji czy oszczędności są opodatkowane podatkiem od zysków tzw. podatkiem Belki, który wynosi 19% w momencie uzyskania korzyści.

Wypłaty z IKE przy spełnieniu warunków są zwolnione z podatku. Natomiast przy spełnieniu warunków wypłaty z IKZE podlegają obowiązkowi zapłaty tylko ryczałtowego podatku 10%.

Dodatkowo IKZE daje bieżące korzyści - wpłacając na IKZE, możesz korzystać z ulgi podatkowej. Dzięki temu zyskujesz podwójnie, bo oszczędzasz na przyszłość, a na bieżąco optymalizujesz podatki.

Lokaty i obligacje skarbowe

Depozyty bankowe są uważane za bezpieczną formę dla oszczędności. Niestety na chwilę obecną na rynku brakuje atrakcyjnych ofert dla oszczędności długoterminowych w bankach.

Ze statystyk banku centralnego wynika, że we wrześniu 2019 roku na depozytach terminowych Polacy trzymali 271,5 mld. To o 7,1 mld mniej niż w styczniu (bez depozytów walutowych).

Jak wynika z danych NBP, założona we wrześniu 2019 roku roczna lokata była oprocentowana na 1,54%. To znaczy, że powierzając wtedy bankowi kwotę 10 tys. złotych, można było liczyć na 154 zł odsetek. Od tej kwoty należy jednak jeszcze odjąć podatek Belki 19%. To znaczy, że faktycznie po roku na rachunku znajdziemy kwotę 10 124,74 złotych. Niestety wysoka inflacja To oznacza, że osoba korzystająca z tej lokaty, będzie miała realnie mniej pieniędzy do wykorzystania niż w chwili deponowania środków.

Niekorzystna sytuacja z lokatami w bankach popycha więcej osób do skorzystania z oferty obligacji skarbowych. Sprzedaż obligacji skarbowych była w październiku 2019 rekordowa - tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. Na zakup obligacji w ciągu zaledwie miesiąca przeznaczyliśmy prawie dwa miliardy złotych.

Obligacje skarbowe 4-letnie, 10-letnie i 12-letnie mają zmienne oprocentowanie, uzależnione od poziomu inflacji. Oprocentowanie jest zawsze wyższe niż inflacja - stała marża plus indeksowanie inflacją.

Oszczędzanie na emeryturę PPK dla pracowników

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe regulowane ustawą z dn. 4 października 2018 r. Do PPK może się kwalifikować nawet ponad 11 mln. zatrudnionych osób. Już od tego roku (2019) pierwsi pracownicy mogą zacząć oszczędzać na emeryturę dzięki PPK. Rozszerzanie programu będzie stopniowe i potrwa do 2021 roku.

Wpłaty na konto PPK mają pochodzić z trzech źródeł:

 • z pensji pracownika (2% wynagrodzenia brutto),
 • od pracodawcy (1,5% wynagrodzenia brutto),
 • od Państwa (z Funduszu Pracy)

Niewątpliwą korzyścią tego programu jest to, że do składek dopłaca pracodawca i państwo. Zobowiązany jest dopłacać pracodawca oraz Państwowy Fundusz Pracy ma dodawać 20 zł/mc. czyli 240 zł rocznie. Plus jednorazowo każdy uczestnik otrzymuje wpłatę powitalną. 

Inwestycja w złoto, czyli jak samemu oszczędzać na emeryturę?

Złoto od zawsze uważane było za bezpieczną przystań dla kapitału. Z tej opcji korzystają więksi i mniejsi inwestorzy. Jeśli zastanawiasz się, jakie formy oszczędzania na emeryturę wybrać, koniecznie zaplanuj zakup złota. Z pewnością jest to środek chroniący część kapitału w skrajnych warunkach rynkowych. Ile oszczędzać na emeryturę? Warto zainwestować co najmniej w kilka sztabek i monety bulionowe. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktów oferowanych przez Mennicę.

Jak uzbierać na emeryturę? Najlepiej rozpocząć oszczędzanie jak najwcześniej i dokonywać regularnych wpłat na subkonto. Systematyczne oszczędzanie na emeryturę sprawia, że nawet niewielkie kwoty mogą przekształcić się w znaczącą sumę po zakończeniu kariery zawodowej.

Nieruchomości

Szacuje się, że przeciętna rentowność z wynajmu nieruchomości wynosi ok. 5-6%. Nie ma się co dziwić, że to właśnie ten sposób lokowania kapitału podbija coraz bardziej serca Polaków. Sprzedaż nieruchomości nie maleje i nawet nie przeszkadzają w tym rosnące ceny nieruchomości.

Odwrócona hipoteka w Polsce: renta dożywotnia za mieszkanie Sprawdź również

Rentowność inwestycji zależy od wielu czynników. Ciężko też przewidzieć sytuację na rynku w przyszłości. Mimo to nieruchomości od zawsze kojarzone były z pewną lokatą kapitału. Jeśli dołożymy do tego słabe oferty depozytowe, to taki sposób lokowania kapitału wydaje się jeszcze bardziej kuszący. 

Jak oszczędzać na emeryturę: podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zabezpieczyć się na przyszłość, to zrób jak najszybciej plan dla swoich finansów, który uwzględni różne rozwiązania inwestycyjne. Przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę dobrowolne formy oszczędzania na emeryturę. Zaliczyć do nich można IKE, IKZE, PPE oraz PPK. Oprócz tego zastanów się nad długoterminowymi inwestycjami, tak by w przyszłości nie musieć korzystać z rozwiązań, takich jak np. renta dożywotnia w zamian za oddanie prawa do nieruchomości. Jak zaoszczędzić na emeryturę bez większego ryzyka? Ustal budżet, zadłużaj się z rozwagą i edukuj pod względem planowania finansowego.

Wpis we współpracy z Dianą - autorką bloga Pieniądz jest Kobietą

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • karyna gojka

  Można na kilka sposobów oszczędzać tak naprawdę. Ja sama jestem średnio zorganizowana i mnie odkładanie by nie wyszło, dlatego szukam jakiegoś innego skutecznego sposoby na którym będę mogła sporo skorzystać. I wydaje mi się właśnie, że świetnie tutaj się sprawdzą pracownicze plany kapitałowe

  29 listopada 2019, 11:29

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023