Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

2 czerwca 2020

Oddaj swój głos!

Jak wybrać biurko?

Na co zwrócić uwagę wybierając biurko? Jakie funkcje powinno spełniać? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Jak wybrać biurko?

Biurko to bardzo ważny element wyposażenia wnętrza, jeśli pracujemy w domu lub mieszkają z nami uczniowie i studenci. Bez odpowiednio dobranego mebla codzienne siedzenie staje się uporczywe i po prostu niekomfortowe. W dodatku może powodować bóle stawów, zwyrodnienie kręgosłupa oraz wady postawy. Podstawowe funkcje jakie powinno spełniać dobre biurko to wygoda, zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na sprzęt oraz niezbędne rzeczy do pracy.

Od czego zacząć?

Na samym początku powinniśmy przeanalizować budżet jaki chcemy przeznaczyć na zakup biurka. Znajdziemy je w naprawdę dużym przedziale cenowym. Najpierw trzeba się zastanowić jakie cechy i wyposażenie powinno posiadać. Ważny jest także stosunek jakości wykonania i funkcjonalności mebla do ceny. Dla przykładu, za proste biurko na komputer zapłacimy już nawet 200 zł. Jednak są to bardzo proste konstrukcje, które zwykle składają się tylko z blatu, podstawy i ewentualnie wysuwanej półki na klawiaturę. Bardziej rozbudowane modele kosztują nawet do 2000 złotych.

biurko do pracy

Najważniejszy wzrost

Jeżeli biurko kupujemy dla konkretnej osoby najważniejszym parametrem, który należy brać pod uwagę jest wzrost użytkownika i jego preferencje. Jak wskazują zalecenia dotyczące stanowisk pracy górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku. Wtedy nie męczymy go ta bardzo podczas pracy. Warto wybrać taki z regulowaną podstawą. Dodatkowo liczy się możliwość swobodnego położenia rąk, gdzie kąt pomiędzy ramieniem, a przedramieniem jest prosty. Blat w dedykowanym biurku ustawiony jest zwykle na wysokości 72-75 cm.

Jednak warto postawić na regulowane biurko, ponieważ staje się ono bardziej uniwersalne i można je dostosować do innych mieszkańców. Niektórzy mogą mieć idealne warunki przy podniesieniu blatu na wysokość 80 cm, a nawet 85 cm.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Najważniejsze parametry przy wyborze biurka to:

  • Odległość od monitora, która powinna wynosić około 40-75 cm. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady będziemy szkodzić swoim oczom. Możemy zacząć odczuwać suchość a nawet ich ból.
  • Miejsce na klawiaturę z wysuwaną szufladą lub umieszczenie jej na blacie. Pierwsza opcja zapewnia więcej komfortu, jak mamy dużo papierkowej pracy.
  • Ważne jest również kupienie biurka z miejscem na kable i listwę zasilającą, tak aby nie plątały się w miejscu pracy.
  • Istotnym elementem jest także wybór biurka z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania, czyli sprawdźmy, ile realnie potrzebujemy szuflad itd.
  • Materiał wykonania to kolejny ważny parametr. Biurka mogą być wykonane z drewna, płyty MDF, tworzywa, metalu i innych materiałów. Istotny jest także sposób wykończenia mebla, a w szczególności blatu. To on jest najbardziej narażony na różnego typu uszkodzenia i zabrudzenia. Materiał wykonania ma również ogromny wpływ na cenę.
wysokie biurko

Mobilne czy na stałe?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje biurek. Są te wyposażone w kółka i montowane na stałe. Mobilne sprawdzają się w momencie, jeśli zależy nam na dowolnym przemieszczaniu i zmienianiu lokalizacji podczas pracy. Natomiast stałe sprawdza się, jeśli mamy specjalnie wyznaczoną przestrzeń do pracy. Jest ono również stabilniejsze i można na nim zostawić więcej rzeczy. Gwarantują wysoką stabilność, nie trzeba pilnować, żeby coś z nich nie spadło, kiedy zmieniają miejsce.

Wszystko zależy od użytkownika

Przy wybieraniu biurka ważne są również preferencje indywidualne użytkownika. Dla rysownika czy architekta przyda się biurko z niestandardowo dużym blatem. Część jego może się nawet przechylać, jak w stole kreślarskim. Wąski mebel sprawdzi się natomiast w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, a gracz komputerowy doceni ergonomię biurka gamingowego.

biurko dla gracza
 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy