Jak wybrać biurko?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 02.06.2020, Data aktualizacji: 03.06.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Jak wybrać biurko?
Na co zwrócić uwagę wybierając biurko? Jakie funkcje powinno spełniać? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Biurko to bardzo ważny element wyposażenia wnętrza dla wszystkich, którzy pracują lub uczą się w domu. Bez odpowiednio dobranego mebla codzienne praca czy nauka staje się uporczywa. W dodatku możemy się narazić na bóle stawów, zwyrodnienie kręgosłupa oraz wady postawy.

Podstawowe funkcje jakie powinno spełniać dobre biurko to wygoda, zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na sprzęt oraz niezbędne rzeczy do pracy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na co zwrócić uwagę kupując biurko
 • ile kosztuje biurko
 • jakie powinno mieć parametry 

Od czego zacząć poszukiwania biurka?

Na samym początku powinniśmy ustalić budżet jaki chcemy przeznaczyć na zakup biurka. Znajdziemy je w naprawdę dużym przedziale cenowym. Dla przykładu, za proste biurko składające się z blatu i podstawy zapłacimy już nawet 200 zł. Biurka z regulacją wysokości kosztują nawet do 2000 złotych.

biurko do pracy

Najważniejszy wzrost

Najważniejszym parametrem, który należy brać pod uwagę przy zakupie biurka jest wzrost użytkownika. Jak wskazują zalecenia dotyczące stanowisk pracy górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości naszego wzroku. Wtedy nie męczymy oczu podczas pracy. Dodatkowo liczy się możliwość swobodnego położenia rąk, gdzie kąt pomiędzy ramieniem, a przedramieniem jest prosty. Blat w dedykowanym biurku ustawiony jest zwykle na wysokości 72-75 cm.

Jednak warto postawić na regulowane biurko, ponieważ staje się ono bardziej uniwersalne i można je dostosować do innych mieszkańców. Niektórzy mogą mieć idealne warunki przy podniesieniu blatu na wysokość 80 cm, a nawet 85 cm.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Najważniejsze parametry przy wyborze biurka to:

 • Odległość od monitora, która powinna wynosić około 40-75 cm. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady będziemy szkodzić swoim oczom. Możemy zacząć odczuwać suchość a nawet ich ból.
 • Miejsce na klawiaturę z wysuwaną szufladą lub umieszczenie jej na blacie. Pierwsza opcja zapewnia więcej komfortu, jak mamy dużo papierkowej pracy.
 • Ważne jest również kupienie biurka z miejscem na kable i listwę zasilającą, tak aby nie plątały się w miejscu pracy.
 • Istotnym elementem jest także wybór biurka z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania, czyli sprawdźmy, ile realnie potrzebujemy szuflad itd.
 • Materiał wykonania to kolejny ważny parametr. Biurka mogą być wykonane z drewna, płyty MDF, tworzywa, metalu i innych materiałów. Istotny jest także sposób wykończenia mebla, a w szczególności blatu. To on jest najbardziej narażony na różnego typu uszkodzenia i zabrudzenia. Materiał wykonania ma również ogromny wpływ na cenę.
wysokie biurko

Wszystko zależy od użytkownika

Przy wybieraniu biurka ważne są również preferencje indywidualne użytkownika. Dla rysownika czy architekta przyda się biurko z niestandardowo dużym blatem. Część jego może się nawet przechylać, jak w stole kreślarskim. Wąski mebel sprawdzi się natomiast w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, a gracz komputerowy doceni ergonomię biurka gamingowego.

biurko dla gracza
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: