Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wnętrza w stylu retro: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu retro

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 19.01.2024, Data aktualizacji: 01.02.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Wnętrza w stylu retro
Styl retro zyskuje popularność już od pewnego czasu. Jak przenieść go do wnętrz? Jak urządzić mieszkanie w stylu retro niczym z lat 50.? Sprawdzamy!

W świecie współczesnego designu wnętrz, styl retro nieustannie przyciąga uwagę, ożywiając przestrzeń unikalnym urokiem minionych epok. Od subtelnych akcentów lat 50. po ekstrawaganckie detale lat 70., wnętrza w stylu retro stanowią niepowtarzalne połączenie nostalgii i nowoczesności. Jak stworzyć dom w stylu retro? Jak wprowadzić ten styl do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu? Sprawdzamy! Pomogą nam w tym specjaliści salonów Agata.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są cechy charakterystyczne dla stylu retro,
  • jak zaaranżować mieszkanie w stylu retro,
  • jakie wybrać meble w stylu retro.

Vintage meble w centrum uwagi

Styl retro kieruje się kilkoma zasadami, wśród których króluje jedna – meble powinny znajdować się w centrum uwagi. To właśnie one stanowią element ozdobny pomieszczenia i nadają mu odpowiedni klimat. Przede wszystkim ich cechą charakterystyczną są obłe kształty, a także niespotykane nigdzie indziej nóżki – metalowe, chromowane, wykonane z mosiądzu lub pozłacane.

Zwróć uwagę również na detale – niezwykle istotne są tu np. uchwyty szafek, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną. Mogą być bardziej ozdobne, aby przykuć uwagę gości.

Charakterystyczne dla stylu retro są również kształty giętego drewna czy zaokrąglone fotele. Stoły powinny być walcowe, podobnie stoliki kawowe. Styl retro odznacza się maksymalizmem – tu elementy bogate są w formie, fakturach i wzorach. Nie ma miejsca na nudę! Geometryczne wzory znajdziesz na tapetach, pościelach, poszewkach. Nie muszą one być symetryczne. Dodatkowo całość urozmaicą motywy dużych kwiatów.

meble w stylu retro

Spokojniejsze barwy i bogatsze materiały

Kolorystyka współczesnego stylu retro jest bardzo stonowana – królują przede wszystkim pastele. Wśród nich idealne są: jasno-liliowe, seledynowe, rozbielone błękity czy róże. Ich przeznaczeniem jest wspomaganie relaksu i wprowadzenie w stan zadumy. Popularność zyskały również żółcie, beże i brązy. Od lat 40. do 60. powszechnie stosowano również terakotę, którą teraz dopiero odkrywa styl retro. Co ciekawe, charakterystyczne dla tej aranżacji jest również kierowanie się kolorami kamieni szlachetnych, zwłaszcza przy doborze dodatków. Panują tu zatem barwy: szafirowy granat, rubinowa czerwień, fiolet, ametyst, szmaragdowa zieleń.

A jeśli mowa o dodatkach – popularnym jest dywan, zwłaszcza wełniany lub jutowy. Dlaczego? Otóż w stylu retro dominują cięższe tkaniny jak welur, materiały kotarowe, wełniane, skórzane obicia mebli (kanapy i foteli) w barwach cieplejszego brązu. Z wyżej wymienionych materiałów powinny zostać wykonane niemal wszystkie elementy tkaninowe, jakie znajdą się w Twoim mieszkaniu.

Ściany w innym wymiarze

Jak w wielu innych aranżacjach, tak i w stylu retro ściany pozostają tłem dla aranżacji. Najczęściej maluje się je na biało. Możesz jednak wybrać kolory w cieplejszych odcieniach, jeśli chcesz zastąpić biel inną barwą. Świetnie sprawdzą się również tapety w stylu retro ze wzornictwem geometrycznym lub roślinnym. Wykorzystując je, w prosty sposób odwzorujesz modę lat 50. do 70., dodatkowo ożywiając całą przestrzeń. Na podłogę zaś możesz położyć drewniany parkiet, który wpisze się w klimat.

tapeta w stylu retro

Lampy w stylu retro

W aranżacji mieszkania w stylu retro oświetlenie pełni kluczową funkcję, wnosząc do wnętrz niepowtarzalny urok i charakterystyczny klimat lat minionych. Lampy w stylu retro, inspirujące się designem od lat 50. do 80., stają się nie tylko funkcjonalnymi punktami świetlnymi, ale także artystycznymi elementami dekoracyjnymi. Charakterystyczne abażury, nasycone barwy i oryginalne kształty lamp nadają pomieszczeniom niepowtarzalną atmosferę, tworząc subtelny dialog między współczesnością a dziedzictwem stylistycznym minionych dekad. Światło emanujące z retro lampy nie tylko rozświetla pomieszczenie, ale również rzuca ciepłe refleksy na meble i dodatki, dodając przestrzeni wyjątkowego uroku.

żyrandol w stylu retro

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro – inspiracje

Zastanawiasz się, jak stworzyć kuchnię czy salon w stylu retro? Odpowiednia aranżacja wnętrz nie musi być trudna, jednak warto poznać kilka sprawdzonych sposobów, które wniosą do Twoich wnętrz vintage charakter. Jak urządzić poszczególne pokoje w stylu retro? Na co zwrócić uwagę?

Kuchnia w stylu retro

Kuchnia to pomieszczenie, w którym można „poszaleć”. Na rynku istnieje wiele mebli kuchennych w stylu retro, co zupełnie odmieni wnętrze. Aby całość była ze sobą spójna, warto dobrać odpowiednie sprzęty AGD – piekarnik w stylu retro czy lodówka w stylu retro to tylko niektóre z dostępnych możliwości. Subtelne detale, takie jak retro pojemniki na przyprawy czy długie, wzorzyste zasłony w stylu retro, dodadzą kuchni unikalnego charakteru, emanującego autentycznym duchem vintage. 

Kuchnia w stylu vintage bazuje m.in. na stylu urządzeń AGD.

Zarówno duża, jak i mała kuchnia w stylu retro pozwoli na stworzenie pięknej, ponadczasowej aranżacji, która będzie cieszyła oko nie tylko gości, ale przede wszystkim mieszkańców. Co więcej, urządzenie takiej kuchni jest dziś stosunkowo łatwe, bowiem coraz więcej firm ma w swojej ofercie kuchnię w stylu retro. Ikea, jako jeden z najpopularniejszych sklepów meblowych, również pozwala na taką aranżację. Znajdziemy tam nawet okap w stylu retro.

Salon w stylu retro – inspiracje

Kolejne pomieszczenie warte uwagi to salon. Rozpocznij od wyboru charakterystycznych mebli – krzesła w stylu retro o organicznych kształtach, miękkie fotele z eleganckimi nogami oraz kredensy i komody w stylu retro, które będą stanowić niepowtarzalną bazę dla wnętrza. Możesz się także zdecydować na narożnik w stylu retro lub kanapę w stylu retro oraz jakże ważny w wielu wnętrzach element – kominek.

Salon w stylu retro to świetna przestrzeń do ponownego wykorzystania mebli z PRL.

W stylu retro ważne są także dodatki. Wśród nich powinny znaleźć się np. metalowe stojaki na kwiaty, gazetniki, lampy, porcelanowe dodatki. Przestrzeń świetnie podkreślą również plakaty i grafiki, najlepiej w ozdobnych ramach. Wyżej wymienione dodatki sprawią, że styl retro zyska niepowtarzalny charakter. Pamiętaj, że wystarczy jeden element, który przyciągnie uwagę gości, aby całość nabrała retro klimatu.

Mała łazienka w stylu retro

Urządzenie małej łazienki w stylu retro to wyjątkowe wyzwanie, ale jednocześnie szansa na stworzenie urokliwej przestrzeni pełnej charakterystycznych detali. Wybierz płytki w stylu retro w pastelowych odcieniach lub z charakterystycznymi wzorami, które nadadzą łazience unikalny wygląd.

Łazienka w stylu retro potrzebuje m.in. złotych detali.

Małe, vintage umywalki lub meble pod umywalkę o delikatnych kształtach doskonale wpasują się we wnętrze. W takim pomieszczeniu nie powinno zabraknąć wanny w stylu retro – wolnostojącej, na zdobionych nóżkach. Lustra w złotych ramach czy ozdobnych detalach z kolei dodadzą łazience elegancji.

Styl vintage – sypialnia w stylu retro

Oczywiście w tak zaaranżowanym wnętrzu nie może zabraknąć sypialni w stylu retro. To zwykle stosunkowo niewielka przestrzeń, w której nie ma zbyt wiele mebli. Postaw więc na mocne akcenty – łóżko oraz szafa w stylu retro świetnie się tu sprawdzą.

Sypialnia w stylu retro to również przestrzeń dla czerni.

Całościowy efekt uzyskasz dzięki dodatkom. Nie zapomnij o tym, by zadbać o wystrój okien w stylu retro. Rozważ zastosowanie zasłon w intensywnych kolorach lub wzorzystych tkaninach, które były popularne w latach 60. i 70. Dodatkowym akcentem może być ustawiony w rogu fotel w stylu retro.

Wnętrza w stylu retro: podsumowanie

Styl retro mieszkania można uzyskać całkiem prostymi metodami. Najważniejszą rolę odgrywają meble – o obłych kształtach, bogate w detale. To one stanowią centralny punkt aranżacji. Ważne są także dodatki, jak choćby żyrandol w stylu retro, który nada charakteru we wnętrzu. Zresztą nasze upodobania nie muszą zatrzymywać się we wnętrzach. Z powodzeniem utworzymy na przykład taras w stylu retro.

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym? Czytaj

Dzięki kolorowym i fantazyjnym wzorom możesz stworzyć wnętrza w duchu poprzedniej epoki. Korzystając z powyższych wskazówek, łatwo zaaranżujesz oryginalne i radosne mieszkanie w stylu retro. Warto pamiętać o tym, żeby umiejętnie dobrać dodatki i nie przesadzić z ich ilością.

aranżacja mieszkania z architektem
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Dziewięćdziesiąt procent czasu spędzamy wewnątrz budynków. Średnio czternaście godzin dziennie przebywamy we własnych domach. Tak wynika z badań organizacji non-profit World Green Building Council. Nie ulega zatem wątpliwości, że to jak wyglądają wnętrza, ma ogromne znaczenie. Ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Jak zatem zadbać o wygląd najbliższego otoczenia? Na czym polega idea slow home i jak ją wprowadzić w życie? Przede wszystkim warto skupić się na tym, na co mamy wpływ, czyli na naszych mieszkaniach. Poznaj sposoby na zaaranżowanie czterech ścian tak, aby stały się przyjaznym miejscem do odpoczynku i wspierały Twój dobrostan.

      05 kwietnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Moda na otwarte przestrzenie we wnętrzach trwa w najlepsze. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem to rozwiązanie polecane szczególnie do małych mieszkaniach. Warto wyznaczyć granice między pomieszczeniami. Oto 10 sposób na oddzielenie aneksu kuchennego do salonu.

      04 kwietnia 2024

      Dagmara Osińska

    • Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Modern classic to styl, który łączy przede wszystkim tradycyjne formy i współczesne techniki aranżacji wnętrz. Tutaj spotyka się XIX-wieczne wzornictwo i nowoczesność. Oznacza to, że elegancja i dyskretny luksus łączą się z funkcjonalnością i wygodą. Czym charakteryzuje się styl wnętrz modern classic i jak wprowadzić go do swojej aranżacji? Podpowiadamy, jak przenieść ponadczasowy styl klasyczny w pałacowym wydaniu do współczesnych mieszkań.

      19 stycznia 2024

      Dominika Perkowska

    • Pakiety wykończeniowe

      Pakiety wykończeniowe

      Marzy Ci się pięknie, nowe i wykończone już wnętrze? Nie masz jednak czasu ani wiedzy, aby zrobić to samodzielnie? Skorzystaj z pakietów wykończeniowych! Czym dokładnie są i co warto o nich wiedzieć? Czytaj dalej.

      19 maja 2023

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023