Przegląd prasy - październik 2018

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 15.10.2018, Data aktualizacji: 20.07.2022

5 minut czytania
Przegląd prasy - październik 2018
Kiedy spadną ceny mieszkań? Jakie mieszkania dla studentów? Sprawdzamy jakie informacje naszych ekspertów pojawiły się w największych krajowych portalach internetowych w październiku!

22.10 – 28.10

Rynek mieszkaniowy w Polsce

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w największych miastach Polski? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, Metrohouse i Expander po raz kolejny przeanalizowali rynki w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi oraz Gdańsku. W którym z ww. miast małe mieszkania sprzedają się w 2 tygodnie? Oraz gdzie ceny nowych mieszkań stanęły w miejscu? O tym m.in. na Interia.pl, obud.pl, aleBank.pl, eGospodarka.pl.

Wyższa „kwota wolna”

Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku poprawiłoby sytuację oszczędzających na zakup mieszkania? Jak wpłynęłoby na czas gromadzenie wkładu własnego do kredytu hipotecznego? Na te pytania odpowie Wam artykuł opublikowany na aleBank.pl, Skarbiec.biz oraz obud.pl.

Gdzie najbardziej podrożały mieszkania?

Nie tylko w Polsce mamy do czynienia z galopującymi cenami mieszkań. Jak na tle największych europejskich miast wypadają Warszawa, Kraków i Łódź? W której metropolii mieszkania drożeją szybciej niż w Warszawie? Na te pytanie odpowie Wam materiał opublikowany na obud.pl, aleBank.pl, eGospodarka.pl, nieruchomosci.dziennik.pl oraz w Rzeczpospolitej.

Mieszkanie dla studenta

Według eksperta portalu RynekPierwotny.pl, ponad 25 proc. mieszkań wynajmowanych na rynku komercyjnym jest zamieszkiwana przez studentów. Najczęściej decydują się oni na wynajem dzielony, czyli mieszkanie z innymi osobami w jednym lokalu, rzadziej na wynajem kawalerki. Gdzie jeszcze mieszkają studenci? O tym na Interia.pl

Kłopotliwe … drzewo sąsiada

Jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów międzysąsiedzkich są problemy spowodowane przez drzewa i krzewy. Zacienienie działki, utrudnienie z jej wykorzystaniem, spadające liście i owoce to tylko niektóre z niedogodności, które mogą nas spotkać. Jak problemy z uciążliwymi roślinami sąsiadów regulują przepisy kodeksu cywilnego? Zachęcamy do lektury na WP.dom.pl.

Co kształtuje wartość mieszkania?

Cena mieszkania jest jednym z najważniejszych czynników, które bierzemy pod uwagę podczas zakupu swojego przyszłego lokum. Jakie czynniki poza lokalizacją, standardem, jakością wykonania czy sposobem zagospodarowania części wspólnych wpływają na wartość mieszkania? Więcej na ten temat przeczytacie w artykule opublikowanym na deccoria.pl.

Sprzedaż nieruchomości bez księgi wieczystej

Księga wieczysta, czyli dokument pełniący funkcje ewidencyjno-rejestrowe zawiera podstawowe dane dotyczące konkretnego obiektu i ciążące na nim zobowiązania,  wskazuje właściciela, prawa dotyczące rozporządzania nieruchomością i inne niezbędne informacje, które powinny być znane przez nabywcę. Czy mimo braku tego dokumentu uda nam się sprzedać nieruchomość? O tym na Bankier.pl.

Naprawy po stronie najemcy

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego właściciel mieszkania ma obowiązek wydać najemcy lokal w stanie przydatnym do użytku, natomiast drobne prace remontowe powinny obciążać najemcę. Co według KC osoba użytkująca wynajęte mieszkanie powinna naprawiać i konserwować na swój koszt? O tym na Bankier.pl.

Kiedy spadną ceny mieszkań?

Według najnowszych  wyników sprzedażowych notowanych na GPW deweloperów, w III kw. 2018 r. sprzedaż nowych mieszkań spadła o ponad 20 proc. niż w analogicznym okresie w 2017 r. Czy spadki sprzedaży są znakiem zbliżającego się przesilenia na rynku nieruchomości? O tym na RadioZET.pl.

15.10 - 21.10

Deweloperka na fali

Najnowsze dane GUS dot. sytuacji na rynku budowlanym pokazują, że choć wrześniowe statystyki aktywności inwestycyjnej deweloperów wypadają mniej imponująco to w dalszym ciągu widoczne są wzrosty liczby mieszkań zwłaszcza w okresie ostatnich 12 miesięcy. Więcej na Interia.pl, obud.plinwestycje.pl, aleBank.pl, wGospodarce.pl.

Specustawa mieszkaniowa

Regulacje przewidziane przez specustawę mieszkaniową dotyczącą ułatwień w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących mają obowiązywać tylko do końca 2028 roku. Czy ten akt prawny rozwiąże problem z brakiem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego? O tym na obud.pl, aleBank.pl, egospodarka.pl,

Drożejące mieszkania w Gdańsku

W dalszym ciągu gdański rynek nieruchomości jest krajowym liderem pod względem podwyżek cen mieszkań. Ceny lokali mieszkalnych nie idą w parze z podwyżkami płac i obecnie za 1 mkw. mieszkania płacimy o ok. 1000 zł więcej niż w ubiegłym roku. Więcej przeczytacie w trójmiejskim wydaniu Gazety Wyborczej.

08.10 - 14.10

Słabe wyniki deweloperów za 3Q 2018 r.

W ubiegłym tygodniu Polska Agencja Prasowa opublikowała analizę portalu RynekPierwotny.pl, w której eksperci podsumowali trzy kwartały roku na polskim runku nieruchomości. Na podstawie danych zebranych z giełdowych spółek deweloperskich okazało się, że krajowi deweloperzy o 9% zmiejszyli ilość sprzedawanych mieszkań. To wyraźne spowolnienie, może choć jeszcze nie musi oznaczać koniec prosperity, trwającej od ponad 5 lat. Więcej informacji w artykułach BusinessInsider, Interia.pl oraz Pulsie Biznesu.

Specustawa mieszkaniowa nie rozwiąże problemów

Mocno komentowany projekt rządowy zwany Lex Deweloper lub specustawą mieszkaniową, miał rozwiązac problemy związane z przewlekłością procesów inwestycji mieszkaniowych oraz problemami związanymi z oczekiwaniem na plany zagospodarowania przestrzennego. Jak się okazuje jednak w praktyce ustawa może nie do końca pomóc usprawnić proces inwestycyjny. Dlaczego? O tym w artykułach opublikowanych przez Skarbiec.biz oraz Obud.pl.

Polski Rynek Mieszkaniowy - III kw. 2018

Wraz z partnerami merytorycznymi Metrohouse i Expanderem portal RynekPierwotny.pl przygotował październikowy raport podsumowujący trzeci kwartał na polskim rynku nieruchomości. Jak się okazało zastanawiająca jest nadaktywność kredytowa osób, planujących zakup lokum. Dodatkowo ceny zarówno na rynku pierwotnym jak wtórnym systemaczynie pną się w górę. Więcej na ten temat w materiałach opublikowanych przez aleBank.pl, ReNews oraz Nieruchomości.biz.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: