Poznańskie apartamentowce - przegląd najlepszych inwestycji

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska
04.03.2020
Poznańskie apartamentowce - przegląd najlepszych inwestycji
Co mają do zaoferowania mieszkania o podwyższonym standardzie w Poznaniu! Sprawdziła Marzena Zbierska z RynekPierwotny.pl!

Elektryczne rolety zewnętrzne oraz balkony i loggie z wykończeniem z egzotycznego drewna to najczęściej spotykane elementy dodatkowego wyposażenia mieszkań w poznańskich apartamentowcach. Jednak nie zawsze są zawarte w cenie. Ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja czy taras połączony z ogrodem to wciąż luksus, który często nie zawiera się w ofercie nawet w przypadku najdroższych mieszkań w mieście. W przypadku apartamentów brak tych udogodnień ma rekompensować co innego – bliskość centrum i związany z tym prestiż.

Z definicji apartament to duże mieszkanie o powierzchni ok. 100 m2, podzielone na część dzienną i strefę nocną, w wysokim standardzie i z dobrą lokalizacją w budynku (najczęściej ostatnie piętro), położone w prestiżowej dzielnicy, najczęściej  w centrum miasta oraz blisko obiektów użyteczności publicznej. Budynek, który chce uchodzić za apartamentowiec powinna cechować nietuzinkowa architektura (najlepiej projektu znanego architekta), wysoka jakość materiałów budowlanych i wykończeniowych, ponadstandardowa wysokość pomieszczeń (co najmniej 2,75 m) a także rozwiązania techniczne, które niwelują uciążliwości związane z miejskim hałasem. Recepcja, winda i hala garażowa to również zestaw obowiązkowy. W najbardziej luksusowych projektach mieszkańcy mogą również korzystać ze strefy sportowo-rekreacyjnej.

W standardzie apartamentu powinna mieścić się klimatyzacja, nowoczesne rozwiązania grzewcze (najlepiej w podłodze, co umożliwia swobodną aranżację wnętrz), elektryczne rolety okienne oraz systemy smart home, a także duże okna, tarasy, balkony i loggie z atrakcyjnym widokiem na okolicę.

Metraż i lokalizacja – mocne strony apartamentów w centrum

W ofercie deweloperów działających na poznańskim rynku mieszkaniowym jest zaledwie kilkadziesiąt lokali, które można określić mianem apartamentu, choć nie wszystkie spełniają wszelkie kryteria tego określenia. Mieszkania, których cena m2 przekracza 9,5 tys. zł stanowią mniej niż 1% oferty, ale lokali wpisujących się w najwyższe wymagania dotyczące standardu trzeba szukać ze świeczką. Pod określenie „apartament” w pełnym tego słowa znaczeniu można podciągnąć zaledwie kilka-kilkanaście mieszkań. Trzeba jednak mieć na uwadze, że cena m2 najdroższych mieszkań w centrum Poznania mieści się w przedziale 10-15 tys., co daje w efekcie kwotę rzędu 1,5-2 mln zł za nieruchomość.

Apartamenty dostępne na poznańskim rynku można podzielić na dwie grupy: lokale w centrum o typowym standardzie wykończenia oraz lokale poza centrum z wyposażeniem i udogodnieniami ponad standard deweloperski. W tym pierwszym przypadku atutem jest powierzchnia – nie trudno o mieszkanie powyżej 100 m2, w układzie czteropokojowym, z więcej niż jedną łazienką, balkonami (nawet w każdym pokoju) i loggią. Choć można spotkać swoiste kuriozum – apartament z jedną łazienką o powierzchni 5 m2, z możliwością powiększenia kosztem jednej z trzech sypialni.

W apartamentach położonych w centrum miasta (w cenie 9-11 tys. za m2) nie można raczej liczyć na podwyższony standard wykończenia – w cenie nie zawiera się klimatyzacja, elektryczne rolety zewnętrzne, a instalacja grzewcza to typowe grzejniki na ścianach. W niektórych ofertach deweloperzy proponują grzejniki kanałowe w salonie, ale ogrzewanie podłogowe jest raczej niedostępnym luksusem. Czasami, w przypadku projektów na wczesnym etapie budowy, instalacje podłogowe, elektryczne rolety lub klimatyzacja są możliwe do wykonania, ale na życzenie kupującego i za dodatkową dopłatą. W cenie apartamentów zawiera się w zasadzie zwykły standard deweloperski. Można znaleźć oferty o podwyższonym standardzie, ale wtedy cena m2 apartamentu przekracza 15 tys. zł, a za mieszkanie trzeba zapłacić ponad 2 mln zł.

Standard wykończenia lepszy poza centrum i na peryferiach

Przegląd oferty w segmencie premium na terenie Poznania pozwala na ogólny wniosek: im dalej od centrum miasta, tym lepszy standard wyposażenia apartamentów. Od tej zasady są z pewnością wyjątki, ale nieliczne. Kameralne apartamentowce położone poza centrum Poznania to zdecydowanie korzystniejsza oferta pod względem wykończenia mieszkania przed dewelopera, bo właśnie ten czynnik buduje ich rynkową przewagę. Trzeba jednak pójść na kompromis, bo lokalizacja będzie wymagała dojazdu do centralnie położonych obiektów i instytucji, zatem wszystko zależy od indywidualnych preferencji kupującego.

W przedziale do 10 tys. zł za m2 poza centrum miasta można znaleźć lokale o powierzchni ponad 100 m2, które w cenie zawierają ogrzewanie podłogowe, wysoką izolacyjność akustyczną, drewniane okna, podłogi na tarasach z drewna, elektryczne rolety zewnętrzne i markizy tarasowe, system smart home, ogródki z domkami ogrodowymi a nawet miejsca parkingowe w hali garażowej. Wprawdzie w przypadku zakupu takiego apartamentu trzeba dysponować kwotą 1-1,5 mln zł, ale ponadstandardowe wyposażenie nie wiąże się z dodatkową opłatą.

Usługi dodatkowe

Możliwość urządzenia apartamentu „pod klucz” to często spotykana opcja, a deweloperzy oferują zwykle kilka pakietów cenowych i różne style wykończenia wnętrz. Wybór zawsze poprzedza konsultacja z projektantem wnętrz, a często możliwa jest również wizualizacja pomieszczeń przygotowana według indywidualnych oczekiwań. Wersja podstawowa wykończenia „pod klucz” to koszt rzędu 800-900 zł za m2, co wiąże się z wydatkiem ok. 100 tys. zł. Zastosowanie rozwiązań i materiałów z górnej półki może nawet podwoić te kwotę, ale – jak przyznają deweloperzy – usługa wykończenia „pod klucz” cieszy się dużą popularnością w segmencie mieszkań luksusowych.

 
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

    Artykuły powiązane:

    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: