Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Apartamenty w Poznaniu - segment nieruchomości premium

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 27.10.2021, Data aktualizacji: 27.10.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Poznańskie apartamentowce
Jak prezentuje się poznański rynek nieruchomości premium? Czy warto rozważyć zakup apartamentów w centrum Poznania? Sprawdź.

Aby kupić luksusowy apartament w prestiżowej dzielnicy Poznania, trzeba dysponować kwotą co najmniej 2 mln zł. To wciąż niewiele w porównaniu z cenami najdroższych apartamentów w Polsce. Poznański rynek mieszkań premium jest jednym z najmniejszych wśród miast regionalnych, oferta drogich mieszkań jest stosunkowo niewielka.

Jednak zakup apartamentu to wciąż dobra inwestycja kapitału - stolica Wielkopolski jeszcze nie doczekała się ultraluksusowego apartamentowca na miarę Złotej 44 w Warszawie. Rynek wciąż ma potencjał na wzrost, a jego wykorzystanie wydaje się tylko kwestią czasu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Pierwszy poznański apartamentowiec

Pierwszy poznański apartamentowiec czasów gospodarki rynkowej – Wstęga Warty, powstał ponad 20 lat temu. Od tego czasu miasto zyskało jeszcze co najmniej kilka projektów mieszkaniowych z najwyższej półki. Rejony nad Wartą wciąż pozostają atrakcyjną lokalizacją dla takich inwestycji, a równie prestiżowy jest Sołacz – willowa dzielnica Poznania – Stare Miasto, z uwagi na swój zabytkowy charakter, a także tereny graniczące z największymi parkami miejskimi i terenami zielonymi. Na liście zrealizowanych już inwestycji premium są: Ville Sołackie, Apartamenty Staromiejskie czy Nowa Sienna, a kolejnych przybywa z roku na rok.

Poznań Stare Miasto

Rośnie popyt na apartamenty w Poznaniu

Można przyjąć, że w skali całego rynku nieruchomości mieszkaniowych w Poznaniu, zainteresowanie apartamentami ze strony kupujących jest niewielkie. Jednak na przestrzeni ostatnich lat popyt na luksusowe mieszkania rośnie, bo coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości premium.

Przy analizie tego segmentu, trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że najdroższe projekty to oferta dla wąskiej grupy klientów, którzy dysponują odpowiednimi dochodami a zakup apartamentu ma zwykle cel inwestycyjny. Dlatego luksusowe mieszkania, mimo wysokiej ceny, znajdują nabywców stosunkowo szybko – większość lokali sprzedaje się w pół roku od uruchomienia etapu komercjalizacji.

Inwestycja Perfumiarnia Perfumiarnia w Parku Wilsona 

Apartamenty w Poznaniu - jakie ceny?

Cena za m2 luksusowego mieszkania w Poznaniu zależy od wielu czynników – powierzchni całego apartamentu, piętra oraz powierzchni dodatkowych i udogodnień w budynku, dlatego najczęściej każdy lokal jest wyceniany osobno. Czasami sprzedaż uruchamiana jest etapami – najdroższe mieszkania udostępniane są kupującym jako ostatnie, a często także inwestor wprowadza zakaz sprzedaży mieszkań do celów najmu krótkoterminowego, np. jako apartament wakacyjny, aby nabywcy mogli cieszyć się spokojem i stałym sąsiedztwem.

Mieszkania, których cena m2 przekracza 9,5 tys. zł stanowią ok. 10 proc. oferty, ale lokali wpisujących się w najwyższe wymagania dotyczące standardu, w cenie 12-15 tys. zł za m2 jest znacznie mniej. Pod określenie „apartament” w pełnym tego słowa znaczeniu można podciągnąć zaledwie kilka-kilkanaście mieszkań dostępnych w Poznaniu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że cena m2 najdroższych mieszkań w centrum Poznania mieści się w przedziale 15-18 tys., co daje w efekcie kwotę rzędu 1,5-2 mln zł za nieruchomość.

Dla porównania, ceny najdroższych mieszkań w Poznaniu są znacznie niższe od tych w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, gdzie ceny za m2 sięgają 30 tys. zł, a ceny apartamentów 20 mln zł.

Obecnie jednym z najdroższych poznańskich apartamentowców w realizacji i na etapie komercjalizacji jest Saint Martin Residences. Przemawia za tym choćby standard budynku: własny concierge, strefa fitness i wellness do wyłącznego korzystania mieszkańców, wykończenie materiałami wysokiej klasy oraz lobby podobne do tych spotykanych w butikowych hotelach. Inny przykład to Perfumiarnia w Parku Wilsona. Tam widok z okien, tarasów i loggii rozpościera się na najstarszy park Poznania.

Inwestycję dopełnią odrestaurowane wnętrza XIX-wiecznego Browaru Huggerów i Betonhausu – najstarszego i jedynego istniejącego do dziś pawilonu targowego w Parku Wilsona. Powstanie w nich SPA, konsjerż dla mieszkańców oraz przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna, a także galeria sztuki, kawiarnia i sala eventowa.

perfumiarniaPerfumiarnia w Parku Wilsona

Poznański segment premium - kameralnie i najtaniej

Wśród pięciu największych polskich aglomeracji, poznański rynek mieszkań premium jest wciąż najmniejszy pod względem ilości lokali, co może wynikać z wielkości miasta i specyfiki lokalnego budownictwa mieszkaniowego – wiele inwestycji o wysokim standardzie ma kameralny charakter nieporównywalny do wieżowców znanych z innych dużych miast.

Segment premium na poznańskim rynku nieruchomości jest dość zróżnicowany pod względem standardu, a pojęcie „apartament” czasami nadużywane. Jednak z roku na rok widać, że inwestorzy stawiają na coraz wyższą jakość i realizują projekty, które zyskują miano wyjątkowych i coraz wyżej podnoszą poprzeczkę konkurencji.

 

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023