Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wyrównać działkę ze spadkiem?

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 29.06.2023, Data aktualizacji: 21.05.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Jak wyrównać działkę ze spadkiem?
Masz działkę, której teren jest nierówny? A może teren charakteryzuje się dużym spadkiem, który uniemożliwia budowę domu? Rozwiązaniem tego problemu jest niwelacja terenu!

Zamierzasz wkrótce rozpocząć budowę domu, ale twój teren wydaje się bardziej pagórkowaty niż rzymska Via Appia? Czy Twoje marzenie o idealnym ogrodzie jest zakłócane przez nierówności i spadki terenu? Na ten problem istnieje jedno rozwiązanie — niwelacja terenu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na czym polega niwelacja terenu, 
 • jakich formalności należy dopełnić,
 • ile kosztuje niwelacja terenu.

Na czym polega niwelacja terenu działki budowlanej?

Najprostsza definicja dotycząca niwelacji terenu opisuje ten proces jako techniczną zmianę ukształtowania powierzchni terenu zgodnie z zaplanowanym projektem. Jej celem może być przygotowanie działku pod budowę, ułatwienie drenażu, poprawienie krajobrazu czy też wyrównanie terenu na działce, zwłaszcza gdy widoczny jest spadek. 

Niwelacja może obejmować zarówno usunięcie nadmiarowej ziemi w niektórych miejscach, jak i jej dodanie w innych zakamarkach działki. Proces ten często wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego, takiego jak np. koparka czy spycharka.

Kto może kupić działkę rolną? Czytaj więcej

Jakie formalności są wymagane do przeprowadzenia niwelacji terenu?

Prawdopodobnie uważasz, że kupno działki jest jednoznaczne z możliwością przeprowadzania na niej robót budowlanych. Jednak każdego właściciela ziemi, który planuje rozpocząć budowę domu, obowiązują postanowienia art. 41 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. Zgodnie z zapisami tego aktu, prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem. 

W tym kontekście niwelacja terenu jest uznawana za jedną z prac przygotowawczych, zatem niemożliwe jest jej podjęcie do momentu uzyskania pozwolenia na budowę lub bez jej zgłoszenia stosownym instytucjom.

Czytaj więcej: Umowa przedwstępna sprzedaży działki

Decyzję w sprawie pozwolenia na budowę wydaje odpowiedni urząd miasta lub starostwo powiatowe, w zależności od lokalizacji działki. Alternatywą jest zgłoszenie budowy, które umożliwia rozpoczęcie prac po uzyskaniu milczącej zgody (brak sprzeciwu w ciągu 21 dni od złożenia zgłoszenia) ze strony urzędu. 

Jak sprawdzić klasę gruntu online? Sprawdź również

Co grozi za nielegalną niwelację terenu pod budowę?

Jeśli inwestor rozpocznie prace związane z niwelacją terenu przed uzyskaniem pozwolenia lub zgłoszeniem, proces może zostać potraktowany jako samowola budowlana, co wiąże się z możliwością ukarania grzywną przez nadzór budowlany. 

Jak znaleźć właściciela działki za darmo? Czytaj więcej

Niwelacja terenu – jak dokonać pomiarów?

Niezależnie od tego, czy nierówności widać na pierwszy rzut oka, czy nie, przed rozpoczęciem prac ingerujących w strukturę działki, należy dobrze się przygotować, aby nowo wybudowana nieruchomość stała stabilnie. 

Teren mierzy się przy pomocy specjalnego niwelatora, tachimetru laserowego lub modułu GPS dla geodetów. Nie są to tanie narzędzia, a ich obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego najlepszym wyjściem jest zlecenie takiej usługi doświadczonemu geodecie. 

W jej ramach stworzy on siatkę wysokościową, która pozwoli wykonać odpowiednie profilowanie. W siatce zostanie oznaczony spadek terenu, poziomy poszczególnych części posesji, wszystkie dołki i górki, a także pozostałe nierówności. 

Na mapie zobaczysz zielone, czerwone i żółte liczby. Czerwone posiadają zwykle znak minusa, co oznacza, że takie tereny znajdują się poniżej poziomu zero nierówności. Zielone liczby są punktami powyżej poziomu zero, a jeśli łączą je żółte linie, to odczytuje się je jako zwarte wzniesienie. 

Proces profilowania terenu oznacza dążenie do odpowiedniego zrównania poziomów niwelacji, co nie znaczy, że poziom musi być taki sam na całej działce. 

Zasady niwelacji terenu

Pierwszy etap prac zasadniczych, określany jako makroniwelacja, łączy się często z robotami ziemnymi właściwymi, czyli wykopami pod fundamenty. Dzięki takiemu połączeniu wykonawca ma możliwość zbilansowania mas ziemnych tak, aby uniknąć niepotrzebnego wywozu lub dowozu ziemi. Ten etap potocznie nazywany jest 'równaniem ziemi z grubsza' i kończy się po osiągnięciu stanu zerowego (po wykonaniu fundamentów, ścian fundamentowych oraz durowych podłoży pod podłogę na gruncie, a także wykonaniu drenażu opaskowego, jeżeli jest taka potrzeba i obsypania budynku). 

Drugi etap jest znacznie dokładniejszy. Mikroniwelacja  następuje po wykonaniu głównych prac związanych z budową domu. Dzieje się tak dlatego, że bardzo ważna jest tutaj precyzja i niedopuszczenia do sytuacji, w której konieczne będą jakiekolwiek prace związane z wjazdem ciężkich sprzętów, co mogłoby doprowadzić do zniszczenia efektów ostatniego etapu niwelacji. Do przeprowadzania tego kroku używane są lekkie sprzęty, często w formie narzędzi ręcznych.

Na tym etapie można zastosować różne techniki architektury krajobrazu, aby poradzić sobie ze spadkiem działki. Takimi rozwiązaniami mogą być chodniki, schody, tarasy, mury oporowe lub platformy. 

Zagospodarowanie działki ze spadkiem

Na przykład, jeśli działka ma stromy spadek, można zbudować tarasy lub schody, które pozwolą na łatwe poruszanie się po terenie. Chodniki i schody mogą również pomóc kierować przepływ wody, co jest szczególnie ważne na stromym terenie, aby zapobiec erozji.

Innym rozwiązaniem może być budowa murów oporowych. Elementy te są zaprojektowane tak, aby przeciwdziałać siłom grawitacji i pomóc utrzymać ziemię na miejscu. Mogą one być używane do tworzenia płaskich obszarów na stromym terenie.

Ile kosztuje niwelacja terenu?

Koszt niwelacji terenu jest niezwykle trudny do określenia, z powodu wielu czynników wpływających na wycenę. Są to m.in. wielkość czy lokalizacja działki, rodzaj prac, jakie trzeba wykonać oraz ilość ziemi, którą trzeba będzie kupić i przywieźć. 

Uśredniając ceny, można powiedzieć, że np. 25 ton ziemi (czyli jedna wywrotka) może równać się z kosztem 300 - 500 zł. Natomiast cena za m2 niwelacji terenu może wynosić 4 - 10 zł. Jeśli na działce są drzewa, które trzeba wyciąć, koszt ten może wzrosnąć do 12 - 15 zł za m2, chyba że na drodze koparki stanie duże drzewo (do 95 cm), wówczas cena wyniesie 150 - 200 zł/szt. 

Jak sprawdzić numer działki? Czytaj więcej

Jak wyrównać działkę ze spadkiem: podsumowanie

Niwelacja terenu to skomplikowany proces, który wymaga nie tylko technicznego know-how, ale również zrozumienia przepisów prawa budowlanego. Wykonywanie tej pracy samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, może prowadzić do problemów prawnych i potencjalnie kosztownych błędów.

Jednak z odpowiednim planowaniem, niwelacja terenu może przekształcić nieprzyjazną przestrzeń w pięknie zaprojektowany, funkcjonalny teren. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu, a nade wszystko, doświadczonego geodety i ekipy budowlanej, można z powodzeniem pokonać wyzwania związane z niwelacją terenu.

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023