Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nieruchomości premium - co powinien posiadać apartament z najwyższej półki?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 11.03.2021, Data aktualizacji: 10.05.2024

Średnia ocen 4/5 na podstawie 31 głosów

Nieruchomości premium w Polsce
Nieruchomości luksusowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem luksusowego apartamentu. Jak wybrać lokal idealny i czym kierować się przy wyborze? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

Najbardziej luksusowe apartamenty to zaledwie 1 proc. rynku nieruchomości. Powstają tylko w największych miastach, w najlepszych lokalizacjach, ze wszelkimi udogodnieniami, a budowane są według najbardziej prestiżowych praktyk deweloperskich. Nic dziwnego, bo cena m2 powierzchni sięga kilkudziesięciu tysięcy zł, a za urządzony apartament trzeba zapłacić nawet kilkanaście milionów zł.

W zamian, oprócz wygody i prestiżu, nabywca otrzymuje coś jeszcze - bezpieczną lokatę kapitału. Nawet w czasach kryzysu wartość luksusowych nieruchomości nie spada drastycznie, a w długim okresie wręcz rośnie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie udogodnienia posiadają najbardziej luksusowe inwestycje
 • czy zakup luksusowych mieszkań to dobra inwestycja kapitału
 • ile kosztują nieruchomości premium

Segment apartamentów na rynku nieruchomości jest dość zróżnicowany. Zawierają się w nim zarówno mieszkania określane jako standardowe apartamenty, jak i lokale z najwyższej półki, czyli apartamenty luksusowe. Ten pierwszy rodzaj apartamentów sanowi ok. 5 proc oferty rynku i cechuje się lokalizacją w centrum, oryginalną architekturą, powierzchnią ponad 100 m2 oraz udogodnieniami w budynku takimi, jak recepcja, podziemny parking, ochrona. Standard wykończenia może być zbliżony do typowych mieszkań, a z części rekreacyjnej (basen, siłownia, klub fitness) mogą korzystać także osoby z zewnątrz. Czasami lokale mieszkalne określane jako apartamenty znajdują się w budynkach, które w niewielkim stopniu odbiegają od typowych budynków wielorodzinnych, a wyróżnia je jedynie ponadprzeciętna powierzchnia i usytuowanie na ostatnim piętrze z widokiem na miasto.

Rynek nieruchomości luksusowych w Warszawie

Nieruchomości luksusowe – prestiż i wygoda

Co innego luksusowy apartament – to już półka najwyższa z najwyższych. Wszystko musi być wyjątkowe i w jakości nie spotykanej nawet w mieszkaniach o podwyższonym standardzie. Luksus nie znosi kompromisów, marmur na podłogach musi być najlepszy, a drewno na ścianach najbardziej okazałe. Wszystko ma być naj. Luksusowe apartamenty powstają wyłącznie w najbardziej prestiżowych dzielnicach.

Budynki projektują najwybitniejsi architekci i firmują projekty swoim nazwiskiem, a unikalny wygląd zapewniają niepowtarzalne kształty bryły lub wyjątkowe materiały elewacyjne. Liczy się także bliskość atrakcyjnych terenów zielonych i rekreacyjnych, ale nie chodzi tu o zwykły park miejski, a miejsca najbardziej reprezentacyjne, jak Łazienki Królewskie (Rezydencja Łazienki Park), widok na Tatry lub brzeg Morza Bałtyckiego (Apartamenty Sopot). Często apartamenty powstają w pobliżu dużych kompleksów zabytkowych.

Osiedle Maciejka Etap II - nowe mieszkania w Gdańsku

Mniej ważna jest bliskość galerii handlowych lub komunikacji miejskiej, ale za to obowiązkowe są miejsca parkingowe (więcej niż jedno) dla mieszkańców i gości oraz podjazd dla taksówek albo aut prowadzonych przez szofera. Podziemny garaż powinien być zaprojektowany tak, aby umożliwiał parkowanie aut o ponadstandardowych rozmiarach oraz przechowywanie rowerów, nart i innego sprzętu sportowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podziemny parking był wyposażony w myjnię samochodową.

Luksusowe apartamenty mają sporo ponad 100 m2 powierzchni użytkowej. Sypialnia to co najmniej 20 m², salon ponad 30 m². Każda sypialnia powinna mieć własną łazienkę, a najlepiej także garderobę. Kuchnia jest zwykle odrębna - przestronna i jasna. Zwykle przy kuchni znajduje się dodatkowe pomieszczenie, które może pełnić funkcję spiżarni lub zaplecza technicznego. Wysokość pomieszczeń sięga najczęściej 300 cm, a często salon jest jeszcze wyższy. Obowiązkowym uzupełnieniem luksusowego apartamentu jest zielony taras lub ogród najczęściej na dachu lub wyższych piętrach budynku. Oczywiście oświetlony i częściowo zadaszony oraz wyposażony w miejsce do odpoczynku. Jeśli lokal mieści się na niższych kondygnacjach posiada duży balkon lub loggie z oświetleniem i wyposażeniem.

Nieruchomości premium - przestronne tarasy

Nieruchomości premium - jakie udogodnienia?

Budynek w którym znajdują się luksusowe apartamenty, musi zapewniać ochronę prywatności, a wraz z częścią rekreacyjną jest do wyłącznej dyspozycji właścicieli. Do użytku mieszkańców powinna być nie tylko standardowa recepcja, ale także serwis concierge, funkcjonujący jak osobisty asystent i zapewniający dostęp do szeregu dodatkowych usług - drobnych napraw, sprzątania lokalu, strefy fitness. Basen, sauna, salka kinowa, kort tenisowy, ściana do squasha - to w zasadzie standard części rekreacyjnych w luksusowych apartamentowcach. Czasami znajdują się w nich także pomieszczenia do spotkań biznesowych lub przyjmowania gości spoza grona przyjaciół i rodziny. Ważne, aby wszelkie dodatkowe usługi pozostawały na wyłączność mieszkańców, bez dostępu osób z zewnątrz.

W największym i najbardziej znanym apartamentowcu w Warszawie przy Złotej 44 na strefę rekreacji i wypoczynku przeznaczono całe ósme piętro o powierzchni 1800 m2. Znajduje się tam 25-metrowy basen, taras z jacuzzi, siłownia wraz z pełnym zapleczem SPA (sauną fińską, łaźnią parową i dwoma gabinetami masażu), prywatne kino, symulator gry w golfa, sala konferencyjna oraz pokój przeznaczony do gier i zabaw dla dzieci. Ale to nie koniec. Na parterze budynku znajduje się piwniczka na wino, gdzie koneserzy tego trunku mogą przechowywać swoją kolekcję w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Piwniczka pomieści aż 10 tys. butelek, a obok znajduje się sala degustacyjna, gdzie w spokoju można delektować się smakiem wina.

Luksusowy apartament - aranżacja

Długoterminowe zyski - luksusowe nieruchomości jako inwestycja

Już od kilku lat na rynku nowych mieszkań mamy hossę - rośnie popyt na nieruchomości luksusowe i nic nie wskazuje, żeby w nadchodzących miesiącach miało się to zmienić. Większe zainteresowanie tego rodzaju mieszkaniami pociąga za sobą wzrost oferty deweloperskiej, zarówno w segmencie nieruchomości o podwyższonym standardzie, apartamentów, jak i mieszkań luksusowych.

Luksusowe apartamenty powstają w zaledwie kilku lokalizacjach w Polsce. Cena m2 powierzchni w Warszawie wynosi średnio od 20 do 45 tys. zł - sprawdź oferty luksusowych mieszkań w Warszawie. W innych dużych miastach - Krakowie (luksusowe mieszkania Kraków), Poznaniu (luksusowe mieszkania Poznań), Wrocławiu (luksusowe mieszkania Wrocław) - koszt zakupu luksusowego apartamentu będzie nieco mniejszy i wyniesie średnio 10-15 tys. zł.

Według raportu opracowanego przez firmę JLL, wartość nieruchomości luksusowych w Warszawie rosła w ostatnich latach przeciętnie o 6,2 proc. rocznie, a czasami wzrost przekraczał nawet 10 proc. rocznie. Analizy pokazały, że apartamenty sprzedane na rynku pierwotnym w 2012 roku i w latach późniejszych, zyskiwały na wartości w tempie przekraczającym 8 proc. rocznie. Stąd wniosek, że im nowsze mieszkania, tym wyższy wzrost ich wartości. Ceny nieruchomości premium pozostały niezmienione także w czasach pandemii koronawirusa, a popyt na prestiżowe lokalizacje również wydaje się dość stabilny.

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023