Dom lub mieszkanie pod Wrocławiem - co wybrać?

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 22.02.2021,

Data aktualizacji: 14.06.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów
Dom lub mieszkanie pod Wrocławiem
Stolica Dolnego Śląska to jedno z najdroższych miast wojewódzkich w kraju, jeśli chodzi o ceny nieruchomości. Nic dziwnego, że dużą popularnością cieszą się lokalizacje podmiejskie, gdzie mieszkania i domy są znacznie tańsze. Gdzie warto kupić nieruchomość pod Wrocławiem? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Z danych analityków RynekPierwotny.pl wynika, że aktualnie średnia cena 1 mkw. nieruchomości mieszkaniowej we Wrocławiu wynosi 8448 zł. Najdroższe są dzielnice centralne - na Starym Mieście mieszkania kosztują przeciętnie 10403 zł/mkw.

Okazuje się, że droższe od starówki są nowe mieszkania na Śródmieściu - dzielnicy Wrocławia sąsiadującej ze starówką, zabudowaną w ogromnej większości zabytkowymi kamienicami. Według danych portalu, średnie ceny mieszkań wynoszą tam 11517 zł. Wynika to zapewne z faktu, że deweloperzy, którzy inwestują w tej części miasta, częściej rewitalizują zabytkowe kamienice, sprzedają tam apartamenty po bardzo wysokich cenach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są plusy mieszkania pod Wrocławiem
 • ile zapłacimy za lokale pod miastem
 • w jakiej wrocławskiej dzielnicy mieszkania są najdroższe

Drogą dzielnicą mieszkaniową są Krzyki, zlokalizowane na południu Wrocławia, gdzie średnie ceny wynoszą ponad 9000 zł/mkw. Tańsze są dzielnice oddalone na północ i zachód miasta. Na Psim Polu za mieszkania płaci się średnio niecałe 8300 zł, natomiast w dzielnicy Fabryczna średnia cen mieszkań wynosi 7200 zł/mkw. Jeśli ktoś myśli o kupnie domu jednorodzinnego, średnie stawki za takie budownictwo wynoszą na Fabrycznej nieco ponad 6200 zł. Jak w tym kontekście przedstawiają się ceny mieszkań z lokalizacji podmiejskich?

Osiedle Scandi Krzyki Wrocław
Źródło: mat. dewelopera. Osiedle Scandi, Krzyki

Tania sypialnia - gdzie warto zamieszkać? 

Oczywiście jest wyraźnie taniej, tak jak zresztą w każdym dużym mieście w Polsce. Bardzo drogie mieszkania w centrach miast niejako "wypychają" kupujących na przedmieścia i do miejscowości satelickich. Przykłady z aglomeracji wrocławskiej potwierdzają tę tendencję. Kupujący mogą na takim ruchu zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze. Dla przykładu - wg analityków portalu RynekPierwotny.pl - w Kamieńcu Wrocławskim, oddalonym od centrum Wrocławia o 13 km, średnie ceny 1 mkw. domu jednorodzinnego wynoszą 3578 zł., a więc są o blisko 50 proc. niższe niż na wrocławskiej Fabrycznej.

Dla porównania, nowe mieszkania i domy w Kątach Wrocławskich - niewielkim miasteczku położonym 25 km od centrum Wrocławia - kosztują średnio 6160 zł/mkw. Podobne ceny spotykamy w Bielanach Wrocławskich, tuż za południowymi rogatkami miasta, w sąsiedztwie węzła bielańskiego, pozwalającego wyjechać na autostradę A4, drogę krajową nr 8 i autostradową obwodnicę miasta. Zakładając, że kupujący myśli o nabyciu 50 metrowego mieszkania, to w Bielanach czy Kątach Wrocławskich taka nieruchomość kosztowałaby go przeciętnie nieco ponad 300 tys. zł. W samym Wrocławiu musiałby już zapłacić średnio około 422 tysięcy. Oszczędność jest więc niebagatelna. W praktyce może być jeszcze większa, bowiem duża część kupujących finansuje transakcję kredytem bankowym, a więc do ceny trzeba doliczyć odsetki.

Oczywiście - mieszkanie na tzw. prowincji, czy na obrzeżach ma swoje minusy. Jeśli pracujemy w metropolii, czekają nas codzienne, uciążliwe dojazdy. Mała miejscowość to też mniejsza liczba usług, sklepów, oferty rozrywkowej, urzędów, mogą być problemy z dostępem do szkoły czy przedszkola dla dzieci. To wszystko prawda, ale należy też pamiętać o tym, że miasta i tereny podmiejskie szybko się rozbudowują, tym samym rozwija się infrastruktura i oferta rozrywkowa. Z kolei uciążliwy dojazd do centrum miasta, wcale nie musi być tak uciążliwy. Część miejscowości satelickich jest lepiej skomunikowana z centrum niż niejedno osiedle w samym mieście.

Polmoda Kąty Wrocławskie
Źródło: mat. dewelopera. Polmoda, Kąty Wrocławskie

Za ile mieszkania i domy wokół Wrocławia? 

W miejscowościach satelickich wokół Wrocławia dominuje zabudowa jednorodzinna (najczęściej bliźniacza lub w zabudowie szeregowej), rzadziej spotyka się osiedla domów wolnostojących od deweloperów. Zdecydowanie mniej niż w samym mieście jest natomiast zabudowy wielorodzinnej. Ile kosztuje dom pod miastem? W Dobrzykowicach, 20 km na północny - zachód od centrum Wrocławia, za 1 mkw. domu w zabudowie szeregowej na Osiedlu Złoty Pociąg sprzedający oczekuje nieco ponad 4000 zł/mkw. Kupno 90 metrowego domu, z ogródkiem i tarasem to wydatek od 400 do 440 tys. zł.

Zabudowę szeregową z garażem spotkamy również w miejscowości Wilkszyn, 16 km na północny zachód od centrum Wrocławia. Tam jeden z inwestorów oferuje domy szeregowe z garażami i tarasem, o powierzchni 112-124 mkw, wraz z działką w cenach od 529 do 579 tys. zł. Stawki za 1 mkw. kształtują się w przedziale 4279-5000 zł. Górny przedział cenowy za zabudowę jednorodzinną wokół Wrocławia wynosi około 5500-5900 zł/mkw. Ceny są tym wyższe im bliżej rogatek miasta. Przykładem może być inwestycja Zielone Południe, w Radomierzycach, w bliskim sąsiedztwie południowych dzielnic miasta, takich jak Ołtaszyn, czy Jagodno. Za 85 - 109 metrową szeregówkę w tej lokalizacji kupujący zapłaci od 563 do 645 tys. zł.

Zielone Południe Radomierzyce
Źródło: mat. dewelopera. Zielone Południe, Radomierzyce

Jeśli ktoś od zabudowy szeregowej czy bliźniaczej, woli jednak mieszkanie w budynku wielorodzinnym, ciekawa oferta czeka na niego w Smolcu, popularnej miejscowości, za południowymi granicami miasta - blisko węzła bielańskiego, autostrady A4 i zjazdu na obwodnicę. W projekcie Osada Oliwkowa (budynek D) dostępne są mieszkania o powierzchni od 26 do 70 mkw., w cenach od 184 900 do 319 900 zł. Ceny za 1 mkw. Zaczynają się od 4600 zł. Są to stawki, których nie spotyka się w samym Wrocławiu. Alternatywą dla zwolenników mieszkań może być też któreś z sąsiadujących z Wrocławiem miasteczek. Dla przykładu - w Trzebnicy, przy ul. Trębaczy, w centrum miasta, jeden z deweloperów oferuje mieszkania w cenach zaczynających się od 4900 zł/mkw.

Podsumowując: w obliczu ciągle bardzo wysokich cen mieszkań, zwłaszcza w dużych metropoliach, klienci coraz częściej będą szukać alternatywy w miejscowościach satelickich. Wokół Wrocławia - w lokalizacjach takich jak m.in.: Bielany Wrocławskie, Kąty Wrocławskie, Kamieniec Wrocławski, Wilkszyn, Lutynia, Smolec, Radomierzyce, Dobrzykowice, Wilczyce, Groblice, Księgnice nie brak rozbudowanej atrakcyjnej oferty deweloperskiej, w cenach o kilkadziesiąt procent niższych niż w samym Wrocławiu. 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: