Psie Pole - co warto wiedzieć?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 28.06.2019, Data aktualizacji: 08.08.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Psie Pole - co warto wiedzieć?
Psie Pole to rodzinna, otoczona zielonymi terenami dzielnica Wrocławia. Czy warto kupić mieszkania na Psim Polu? Sprawdź!

Na północy Wrocławia zlokalizowana jest bardzo ciekawa dzielnica Psie Pole. Jest to małe miasteczko w mieście, w którym znajdziemy rynek, centrum kulturalne, tereny zielone, a także szeroką bazę sklepów. Peryferyjność tego obszaru jest w tym przypadku dużą zaletą. Mieszkania są tańsze od tych w pozostałych częściach miasta, a przede wszystkim dają możliwość zamieszkania z dala od miejskiego zgiełku.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest historia Psiego Pola
 • jak wygląda komunikacja w tej części miasta
 • ile kosztują mieszkania zlokalizowane na Psim Polu 

Krótka historia

Przez wiele stuleci Psie Pole zmieniało swoich właścicieli. Rządzili tutaj zarówno wrocławscy książęta, jak i prywatni właściciele czy zakonnicy. Prawa miejskie miasteczko otrzymało na przełomie XIV i XV w., a dopiero w 1928 wcielono je do Wrocławia.

Ciekawa jest historia nazwy tego miejsca, ponieważ przez lata uważano, że zawdzięcza ją zwycięskiej bitwie Bolesława Krzywoustego z niemieckim królem Henrykiem V. Miał to być wielki sukces polskiego oręża. „Na dowód tego istnieje jeszcze nazwa miejsca, bowiem zbiegła się tam niezmierna sfora psów, które pożerając tyle trupów, zapadły w jakąś szaleńczą dzikość, tak że nikt nie śmiał tamtędy przejść, i dlatego owo miejsce nazywa się Psim Polem” wskazywał Wincenty Kadłubek.

Jak się okazuje historycy uważają, że takiej bitwy nie było. A jeśli się pojawiła to na pewno nie w takim wydaniu jak została opisana. Nazwa natomiast prawdopodobnie pochodzi od tego, że obecne tereny Psiego Pola były liche, a nawet możliwe iż były przeznaczone pod tereny książęcej psiarni.

Jak jest dziś?

Rynek Psie Pole WrocławCzy rzeczywiście bitwa pod Psim Polem się odbyła, czy nie, jedno jest pewne - jest to dzielnica z ciekawą historią. Widać to podczas spacerów, gdzie możemy zobaczyć XIX-wieczne kamienice, zabytkowe kościoły czy drogę wyznaczoną tysiąc lat temu. Jedna ze świątyń pojawiła się w pierwszych zapiskach już w 1206 r. Niestety w 1442 r. została zniszczona w czasie wojen husyckich. Potem postawiono nową budowlę, której mury istnieją częściowo do dzisiaj. We wnętrzu znajdziemy XV-wieczną figurę Matki Bożej z dzieciątkiem, kamienne sakramentarium i chrzcielnicę.

Historia zdecydowanie wpłynęła na charakter zabudowy dzielnicy. Znajdziemy tutaj zarówno zabytkowe budynki, jak i bloki z czasów PRL, czy inwestycji z końca lat 90. Mimo iż na początku deweloperzy nie za bardzo interesowali się tym obszarem, dziś ze względu na ceny ziemi wybierają go na miejsce swojej inwestycji. Obecnie na 100km2 powierzchni znajdziemy wiele propozycji ciekawych lokali do zamieszkania, głównie na terenach  graniczących ze Starym Miastem i Śródmieściem.

Psie Pole obejmuje swoim zasięgiem osiedla takie jak: Sołtysowice, Karłowice, Strachocin, Swojczyce, Zakrzów, Pawłowice, Kowale, Psie Pole, Widawa, Rędzin i Polanowice.

Dojazd

Im dalej od centrum tym taniej za metr kwadratowy mieszkania, ale wtedy najważniejszy jest dojazd do różnych części miasta. Niestety w przypadku Psiego Pola jest to minus na który narzeka część mieszkańców. W godzinach szczytowych znacznie opóźniają go korki, a komunikacja miejska pozostawia wiele do życzenia. Jeśli natomiast jedziemy o innej porze spokojnie w 30-40 minut dotrzemy do centrum, niezależnie od tego czym podróżujemy. Kursują tutaj zarówno tramwaje, jak i autobusy, a co najważniejsze powstają plany inwestycyjne dotyczące poprawy komunikacji.

Psie Pole wyróżnia doskonały wyjazd na Warszawę i Poznań, a wszystko dzięki Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Śródmiejska obwodnica zapewnia natomiast dobry dojazd do centrum dla wszystkim zmotoryzowanych.

Obwodnica Wrocławia

Tereny zielone

To co przede wszystkim wyróżnia tę dzielnicę to bliskość terenów zielonych. Na obrzeżach Psiego Pola znajdziemy rozległe łąki, które są uwielbiane przez mieszkańców. Wielu z nich po nich spaceruje, grilluje, a także biega czy jeździ rowerem. Przebudowane dwa lata temu wały nad Widawą stanowią doskonały teren do rekreacji i korzystania ze wszystkich dobrodziejstw jakie stwarza możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu.

Zakupy i jedzenie

Jako, że Psie Pole jest swoistym miasteczkiem w mieście możemy tutaj zrobić wszystkie zakupy – zarówno w sklepach spożywczych, galeriach handlowych, dyskontach i wielu innych. Dodatkowo dobrze rozwinięta jest infrastruktura usługowa, ponieważ znajdziemy i kosmetyczki, fryzjerów, ale także kluby fitness. Kiedy chcemy „zjeść coś na mieście” możemy skorzystać z oferty okolicznych restauracji i kawiarenek. Sposobów na spędzenie wolnego czasu znajdziemy tutaj mnóstwo.

Edukacja

Mieszkańcy dzielnicy nie muszą się martwić o brak placówek edukacyjnych, ponieważ znajdują się tutaj zarówno punkty przedszkolne, szkoły podstawowe jak i ponadgimnazjalne. Warto również wspomnieć, że w samym centrum Psiego Pola zlokalizowana jest jedna  z lepszych szkół oficerskich w Polsce - Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. T. Kościuszki.

Wyższa Szkoła Oficerska Wrocław

Opieka zdrowotna

To co równie ważne jest dla mieszkańców to bliskość placówek medycznych. W dzielnicy znajduje się kilkanaście punktów, w tym Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Gromkowskiego.

Rynek mieszkaniowy

Według danych serwisu RynekPierwotny.pl Psie Pole zajmuje trzecie miejsce we Wrocławiu pod względem  liczby inwestycji oraz oferowanych mieszkań. W rankingu wygrywają Krzyki oraz Fabryczna. Średnia cena za m2 wynosi tutaj 7117,13 złotych i jest jedną z najniższych w stolicy Dolnego Śląska, taniej jest tylko w Fabrycznej.

Przeważają mieszkania w cenie od 7 500 do 8 500 złotych/m2. Jest ich zdecydowanie więcej  niż drugich w kolejności, których cena za metr wynosi od 6 000 do 6 500 zł. Kilkanaście ofert znajdziemy poniżej ceny 5 500 złotych/m2 oraz powyżej 9 500 zł/m2. Na portalu pojawia się najwięcej mieszkań, które mieszczą się w przedziale cenowym od 250 000 do 350 000 złotych. Zaraz po nich znajdziemy mieszkania w cenach od od 350 000 aż do 450 000 złotych.

W dzielnicy przeważają lokale średniej wielkości o powierzchni od 40 do 60 m2. Jest ich prawie dwa razy więcej niż drugich w kolejności, czyli o metrażu 60 do 80 m2. Co ciekawe zaraz po nich znajdziemy bardzo dużo ofert mieszkań poniżej 40 m2. Ci, którzy szukają mieszkań powyżej 100m2 również mają w czym wybierać. Średni metraż mieszkania w tej części Wrocławia wynosi 52,72 m2 i co ciekawe jest jednym z najniższych we Wrocławiu, tuż przed Starym Miastem.

Psie Pole zdominowały oferty lokali 3-pokojowych, następnie 2-pokojowych. Niemniej jednak szukający większych mieszkań, jak i kawalerek również znajdą coś dla siebie.

Rynek nieruchomościowy dzielnicy jest bardzo zróżnicowany, ponieważ znajdziemy szeroką gamę ofert praktycznie dla każdego rodzaju nieruchomości: premium i standard oraz małej i dużej. 

Rodzinny klimat

Przy opisywaniu dzielnicy Psie Pole warto podkreślić, że ma ona charakter prorodzinny. Często organizowane są tutaj ciekawe atrakcje dla całych rodzin, jak np. cykliczne pikniki, zajęcia w ośrodkach sportowych i kultury. Najbardziej znane jest Centrum Kultury Fama, które organizuje wiele imprez, ale także seanse filmowe. Zatem jest to idealne miejsce dla tych, którzy szukają swojego miejsca na założenie rodziny.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: