Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Program Moje Ciepło - dofinansowanie do pomp ciepła

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 06.09.2022, Data aktualizacji: 02.05.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 8 głosów

Program Moje Ciepło
Program Moje Ciepło to projekt NFOŚiGW Na czym polega? Jakie dofinansowanie do pompy ciepła w ramach programu można uzyskać? Jak wypełnić wniosek? Czytaj.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka jest istota programu Moje Ciepło,

 • kto może starać się o dofinansowanie na pompę,

 • jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dotację.

Narodowy fundusz Ochrony Środowiska - Moje Ciepło

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił 29 kwietnia 2022 r. program priorytetowy Moje Ciepło, który ma wesprzeć zakup i montaż pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych. W założeniu nowy program ma promować zeroemisyjne źródła ciepła i przyczynić się do ograniczenia nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Czytaj

Celem programu jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowo budowanych domach.

Program Moje Ciepło - dla kogo?

Beneficjentem programu może zostać właściciel bądź współwłaściciel nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, również budowanego na zgłoszenie. Za nowy budynek jest uznawany dom, w którym nie zgłoszono zakończenia budowy lub zgłoszono ją nie wcześniej niż przed 1. stycznia 2021. Wnioskodawcą o dofinansowanie z programu musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Osoba ta musi być wskazana jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym. W innym wypadku należy dołączyć do wniosku stosowne oświadczenie.

na czym polega program moje ciepło

Co ważne, nie obowiązują ograniczenia związane z osiąganymi dochodami, co oznacza, że przy programie Moje Ciepło wniosek może złożyć każdy - bez względu na swoje zarobki.

W ramach programu można otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła. Moje Ciepło to środki na zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach:

 • gruntowych pomp ciepła (pompy grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym lub buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;

 • pomp ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługującym cały budynek) z osprzętem;

 • pomp ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym lub buforowym czy zbiornikiem cwu z osprzętem.

Moje Ciepło - dofinansowanie

Warto mieć świadomość, że program dofinansowania pokryje tylko część kosztów całej inwestycji, co oznacza, że potencjalni beneficjenci muszą dysponować wkładem własnym pozwalającym na zakup i montaż pomp. Maksymalnie na jedną inwestycję można otrzymać dotację w wysokości do 21 tys. zł, jednak nie więcej niż 30 lub 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła. Na większe dotacje mogą liczyć wnioskodawcy z Kartą Dużej Rodziny.

Wsparcie - program moje ciepło

Osoby, które chcą uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu pompy gruntowej w nowych domach o podwyższonym standardzie, mogą uzyskać do 30 proc. kosztów kwalifikowanych lub do 45 proc., jeśli mają wspomnianą Kartę Dużej Rodziny. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku pomp powietrznych maksymalna dotacja, którą można otrzymać w ramach programu, jest znacznie niższa i wynosi 7 tys. zł.

Program Moje Ciepło - wymagania

Podstawowe wymagania dotyczą wnioskodawcy (właściciel bądź współwłaściciel nowego budynku mieszkalnego, osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku, osoba wskazana jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym). Pozostałe warunki dotyczą samego budynku. Aby był uznany za nowy na dzień składania wniosku o dofinansowanie nie może być złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku lub zostało ono złożone nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

Oprócz tego musi być spełniony jeszcze jeden warunek, by móc ubiegać się o dofinansowanie do gruntowej lub powietrznej pompy ciepła. Konieczne jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego domu, czyli maksymalnej wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej EPH+W na poziomie 55 kWh/(na metr kwadratowy powierzchni w ciągu roku).

Kiedy rusza program Moje Ciepło?

Rządowy program dotacji Moje Ciepło 2022 już działa, a nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania przeznaczonej na ten cel puli środków. Budżet wynosi 600 mln zł na Moje Ciepło. Od kiedy program istnieje, jest komplementarny wobec programu Czyste Powietrze, który umożliwia pozyskanie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji domu.

Ulga na termomodernizację: odliczenie od podatku i PIT Sprawdź również

Program Moje Ciepło - gdzie składać wnioski?

Wniosek o dofinansowanie do gruntowej lub powietrznej pompy ciepła z programu Moje Ciepło można składać wyłącznie elektronicznie. Jak złożyć wniosek Moje Ciepło przez internet? Należy skorzystać z Generatora Wniosków o Dofinansowanie, który dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

program moje ciepło - warunki

Trzeba wziąć pod uwagę, że od złożenia wniosku do zawarcia umowy może potrwać do 90 dni. Przy uwzględnieniu konieczności uzupełnienia wniosku - okres ten może wydłużyć się do 110 dni. Wszelkie informacje oraz wykaz załączników do wniosku można znaleźć na rządowej stronie moje ciepło gov. 

Program Moje Ciepło: podsumowanie 

O dofinansowanie w ramach programu mogą wnioskować właściciele i współwłaściciele nowych jednorodzinnych budynków mieszkalnych, przy czym mowa tutaj o domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Przewidziane w programie Moje Ciepło dotacje wynoszą maksymalnie 21 tys. zł. Program dopłat do pomp ciepła ma wspomóc montaż i zakup pomp ciepła w domu poprzez zwrot części środków poniesionych na inwestycję. Właściciele domów, aby dostać środki, muszą złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy w systemach informatycznych NFOŚiGW. 

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023