Ile kosztuje i jak działa pompa ciepła?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 17.10.2019, Data aktualizacji: 07.09.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 31 głosów

Pompa ciepła
Czym jest pompa ciepła i jak się sprawdza? Ile kosztuje? Zapraszamy do lektury na RynekPierwotny.pl!

Szukając oszczędności i sposobów na obniżenie rachunków, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w pompę ciepła, która z uwagi na swój ekologiczny wymiar i łatwość obsługi, zyskuje coraz więcej zwolenników. Przedstawimy Wam dziś kilka faktów dotyczących różnych pomp ciepła oraz nakreślimy pokrótce ich działanie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest pompa ciepła 
 • jak działa pompa ciepła 
 • jaki jest koszt pompy ciepła 

Czym jest pompa ciepła i jaka jest jej historia?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które za pomocą szeregu zjawisk fizycznych przenosi ciepło z zewnętrznych zasobów o niższej temperaturze, oddając je do obszaru, gdzie temperatura jest wyższa. Zjawisko to nie odbywa się w sposób naturalny, tak więc do działania pompy potrzebna jest energia elektryczna, napędzająca maszynę. Technologie działania pozwalają na pobieranie ciepła zarówno z powietrza, gruntu i wód gruntowych.

Użytkowanie pomp ciepła łączymy dziś z nowoczesnymi technologiami, historia jednak dowodzi, że już w XIX wieku zaczęto publikować pierwsze zasady możliwego odzyskania ciepła ze źródeł naturalnych i wstępne pomysły na zastosowanie technologii pomp. W 1810 roku J. Leslie, naukowiec pochodzący ze Szkocji, wynalazł i skonstruowała pierwszy agregat chłodniczy, wykorzystany do powstania lodówek.

Dwadzieścia lat później dowiedziono, iż technologię działania agregatu można odwrócić i wykorzystać do pobierania ciepła z zewnątrz. Dopiero jednak w XX wieku w Szwajcarii, doszło do uruchomienia pierwszych pomp ciepła, złożonych z dość pokaźnych rozmiarów systemów, mających służyć do ogrzewania dużych obiektów, takich jak ratusz, budynki urzędów państwowych czy ratusza.

W latach 50 – tych uruchomiono w Stanach Zjednoczonych pierwszą gruntową pompę ciepła, która posłużyła do ogrzania domu prywatnego. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat technologie były i są udoskonalane, dzięki czemu możemy cieszyć się coraz to lepszymi rozwiązaniami.

Jak działa pompa ciepła?

Jak już wspomnieliśmy pompy ciepła mogą pozyskiwać energię, zarówno z powietrza, wód gruntowych i gruntu. Do wprawienia w ruch pompy obiegowej potrzebna jest nieduża ilość energii elektrycznej, są więc szczególnie przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła. W technologii działania, pompa ciepła wykorzystuje efekt Joule'a Thompsona, czyli zasadę odwróconego działania lodówki i realizuje obieg Lindego (termodynamiczny obieg, który jest odwróconym obiegiem silnika cieplnego). Jak to wygląda w praktyce?

Działanie pompy ciepła możemy porównać do lodówki, z tą różnicą, że lodówka usuwa ciepło z wnętrza, oddając je na zewnątrz, pompa zbiera ciepło z zewnątrz (woda, grunt, powietrze – w zależności od technologii, na jaką się zdecydowaliście) i oddaje zebrane ciepło wewnątrz domu (może też służyć do ogrzewania wody). Pompa ciepła używa dolnego źródła energii niskotemperaturowej, zwykle od 0 do 60 stopni Celsjusza.

Efektywność zmierzyć można, obserwując ilość energii oddanej w górnym źródle, zbadany w stosunku efektu do nakładu. W rzeczywistości temperatura źródła, z którego energia będzie pozyskiwana, jest tylko od kilku do kilkunastu stopni wyższa, od tej jaką uzyskujemy po przetworzeniu do wewnątrz.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy powietrzne (ASHP)

W tym tej technologii źródłem ciepła jest powietrze i do wyboru mamy dwa rodzaje pomp:

 • Pompa ciepła powietrze – powietrze, gdzie transport ciepła z zewnątrz ogrzewa budynek wewnątrz
 • Pompa ciepła powietrze – woda, gdzie ciepło z dolnego źródła zewnętrznego trafia do zbiornika magazynującego wodę.

Obalamy mity o powietrznych pompach ciepła Zobacz

Pompy gruntowe (GSHP)

W przypadku gruntowych pomp ciepła inaczej nazywanymi geotermalnymi dolnym źródłem służącym do odzyskania energii, jest grunt (gleba, skała etc.). Wydajność pomp gruntowych zależna jest od możliwości transportu, jakie dają poszczególne zasoby naturalne. Wyróżniamy następujące pompy:

Gruntowe pompy ciepła, wśród których wyróżnić możemy poniższe:

 • Pompa grunt – powietrze
 • Pompa skała – powietrze
 • Pompa gleba – powietrze
 • Pompa woda – powietrze

Gruntowe – wodne pompy ciepła, wśród których wyszczególniamy:

 • Pompa gleba – woda
 • Pompa skała – woda
 • Pompa woda – woda

Pompy ciepła na wylotowe powietrze (EAHP)

Pompy wykonane w tej technologii pobierają powietrze wylotowe z danego budynku. Do ich działania konieczna jest odpowiednio dostosowana wentylacja. Pompy te podzielić możemy na:

 • Pompa wylotowa powietrze – powietrze
 • Pompa wylotowa powietrze – woda

Pompy ciepła wodne (WSHP)

W tej technologii głównym źródłem pozyskiwania energii jest woda. Do wyboru mamy pompy zasilane olejowo, elektrycznie i gazowo.

Hybrydowe pompy ciepła

Jest to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, którego łączy w sobie różne rodzaje pomp, mające na celu podniesienie efektywności energetycznej. Pompa taka może być z powodzeniem całkiem samodzielnym źródłem ciepła i jak pokazują statystyki, zdecydowanie najlepiej wpływa na oszczędności.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Czytaj

Pompy powietrzne Mitsubishi Ecodan. Źródło; flickr.com, autor: Mark Henderson

Koszty pompy ciepła

Jak już wspomnieliśmy, pompy ciepła wykorzystują naturalne zasoby energetyczne z zewnątrz. Planując zakup pompy do Waszego domu, musicie zdawać sobie sprawę, iż koszt urządzeń i instalacji nie jest niski, ale przekłada się na późniejsze oszczędności. Ceny na rynku są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od sprawności działania maszyn.

Szacując koszty, powinniście liczyć się z wydatkami od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych wraz z montażem, w zależności od tego, na jaką pompę się zdecydujecie. Rynek pomp jest też bardzo zróżnicowany i ceny mogą różnić się nawet o kilkanaście procent. Warto więc skontaktować się z kilkoma firmami i porównać cenniki.

Przykładowe koszty ogrzewania dla lokalu o powierzchni 200 m2 wynoszą średnio (w zależności od użytej pompy) od 1,5 do 2 tys. złotych. Jest to zdecydowanie mniej, niż wynosi średnia opłata za ogrzanie takiej powierzchni gazem (około 3 tys. złotych), czy przy użyciu energii elektrycznej (około 5 – 6 tysięcy złotych). Są to oczywiście dane szacunkowe, które różnić się będą w zależności od wielu czynników.

Prawdą jest jednak to, iż prawidłowo zaprojektowana i zainstalowana pompa ciepła jest nie tylko ekologiczna, ale i bardzo opłacalna, ponieważ do działania zużywa stosunkowo mało energii elektrycznej. Kluczem do sukcesu w oszczędnościach jest prawidłowe dobranie dolnego źródła ciepła i technologii do potrzeb danego lokalu.

Program Moje Ciepło - dofinansowanie do pomp ciepła Sprawdź

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: