Ile kosztuje i jak działa pompa ciepła?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 17.10.2019, Data aktualizacji: 28.04.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 36 głosów

Ile kosztuje i jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła wytwarzają obieg ciepła między obszarami, w których panują różne temperatury. Jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy? Ile kosztuje pompa ciepła? Czytaj.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak działa pompa ciepła,

 • jakie są rodzaje pomp ciepła,

 • ile kosztuje zakup i montaż pompy ciepła.

Pompa ciepła - zasada działania

Pompa ciepła jest urządzeniem, które za pomocą szeregu zjawisk fizycznych przenosi ciepło z zewnętrznych zasobów o niższej temperaturze, oddając je do obszaru, gdzie temperatura jest wyższa. Zjawisko to nie odbywa się w sposób naturalny, więc do działania pompy potrzebna jest energia elektryczna, napędzająca maszynę. Technologie działania pozwalają na pobieranie ciepła zarówno z powietrza, gruntu i wód gruntowych.

Pompa ciepła wykorzystuje efekt Joule'a Thompsona, czyli zasadę odwróconego działania lodówki i realizuje obieg Lindego (termodynamiczny obieg, który jest odwróconym obiegiem silnika cieplnego). Działanie pompy ciepła możemy porównać do lodówki, z tą różnicą, że lodówka usuwa ciepło z wnętrza, oddając je na zewnątrz, w pompie zaś ma miejsce odbiór ciepła z zewnątrz i oddanie go wewnątrz domu (może też służyć do ogrzewania wody). 

Jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy?

Jak wspomnieliśmy, pompy w zależności od technologii mogą pobierać ciepło zarówno z powietrza, gruntu i wód gruntowych. Czym różnią się poszczególne urządzenia i jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła powietrzne

W tej technologii źródłem ciepła jest powietrze i do wyboru mamy dwa rodzaje pomp:

 • Pompa ciepła powietrze - powietrze, gdzie transport ciepła z zewnątrz ogrzewa budynek wewnątrz

 • Pompa ciepła powietrze - woda, gdzie ciepło z dolnego źródła zewnętrznego trafia do zbiornika magazynującego wodę.

Pompy ciepła gruntowe

W przypadku gruntowych pomp ciepła, inaczej nazywanymi geotermalnymi, dolnym źródłem służącym do odzyskania energii jest grunt (gleba, skała etc.). Wydajność pomp gruntowych zależna jest od możliwości transportu, jakie dają poszczególne zasoby naturalne. Wyróżniamy następujące pompy:

Gruntowe pompy ciepła, wśród których wyróżnić możemy poniższe:

 • Pompa grunt – powietrze

 • Pompa skała – powietrze

 • Pompa gleba – powietrze

 • Pompa woda – powietrze

Gruntowe – wodne pompy ciepła, wśród których wyszczególniamy:

 • Pompa gleba – woda

 • Pompa skała – woda

 • Pompa woda – woda

Pompy ciepła powietrze woda

Pompy ciepła powietrze-woda to urządzenia, które wykorzystują energię cieplną z powietrza zewnętrznego do ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń. Działają one na podobnej zasadzie jak powietrzne pompy ciepła, ale zamiast przekazywać ciepło bezpośrednio do powietrza w budynku, przekazują je do wody, która następnie jest rozprowadzana w systemie grzewczym.

Jak wygląda montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia z zakresu instalacji grzewczych. Przed przystąpieniem do montażu, należy przeprowadzić szczegółową analizę warunków technicznych budynku, obliczyć zapotrzebowanie cieplne domu, dobrać odpowiednią pompę oraz miejsce, w którym ją postawimy.

Pierwszym etapem montażu jest przygotowanie miejsca, w którym zostanie zamontowana jednostka zewnętrzna pompy ciepła oraz wewnętrzny moduł pompy, który jest połączony z jednostką zewnętrzną za pomocą rur. Ważny jest także zbiornik akumulacyjny oraz rozprowadzenie rur wodnych do systemu grzewczego. Po zakończeniu montażu przeprowadzany jest test, który ma na celu sprawdzenie poprawności działania pompy ciepła oraz całego systemu grzewczego. 

Obalamy mity o powietrznych pompach ciepła Zobacz

Pompa ciepła - cena

Jak już wspomnieliśmy, pompy ciepła wykorzystują naturalne zasoby energetyczne z zewnątrz. Planując zakup pompy, by ogrzewać dom, musicie zdawać sobie sprawę, iż koszt urządzeń i instalacji nie jest niski, ale przekłada się na późniejsze oszczędności. Ceny na rynku są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od sprawności działania maszyn. Szacując koszty, powinniśmy liczyć się z wydatkami od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych wraz z montażem, w zależności od tego, na jaką pompę się zdecydujemy. Warto więc skontaktować się z kilkoma firmami i porównać cenniki.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Czytaj

Przykładowe koszty ogrzewania dla lokalu o powierzchni 200 m2 wynoszą średnio (w zależności od użytej pompy) od 1,5 do 2 tys. złotych. Jest to zdecydowanie mniej, niż wynosi średnia opłata za ogrzanie takiej powierzchni systemem gazowym (około 3 tys. złotych) czy przy użyciu energii elektrycznej (około 5-6 tysięcy złotych).

Każdorazowo warto wykonać własną kalkulację pompy ciepła - koszt miesięczny pracy pompy to indywidualna kwestia zależna od wielu czynników. Trzeba jednak zauważyć, że prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane urządzenie grzewcze jest nie tylko ekologiczne, ale i bardzo opłacalne.

Dofinansowanie do pompy ciepła 

Pompy ciepła, jako rozwiązanie ekologiczne, z powodzeniem mogą być użyte w nowych budynkach mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. W związku z tym na ich zakup i montaż można uzyskać dofinansowanie.

Działający od 29 kwietnia 2022 roku program Moje Ciepło opracowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmuje dotacje na gruntowe pompy ciepła, pompy ciepła typu powietrze/powietrze oraz pompy ciepła typu powietrze/woda, a maksymalne dofinansowanie na jedną inwestycję może wynieść do 21 tys. zł.

Program Moje Ciepło - dofinansowanie do pomp ciepła Sprawdź

Pompy ciepła: opinie i podsumowanie

Pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania budynków. Oferują one wiele korzyści, takich jak: wysoka efektywność energetyczna, łatwa instalacja i obsługa, cicha praca oraz brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Pompy ciepła są również korzystne ekonomicznie, ponieważ pozyskują energię z odnawialnego źródła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Wątpliwości pojawiają się, w momencie gdy ceny prądu szybują w górę.

Niektórzy wskazują, że w takich okolicznościach koszt eksploatacji jest wysoki, a pompa ciepła nie jest tak ekonomicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Mimo wszystko pompy ciepła są rozwiązaniem, które może przynieść wiele korzyści dla użytkowników. Warto jednak zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego modelu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i warunków technicznych budynku.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: