Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt hipoteczny z rodzicami - plusy i minusy

Kancelaria prawna Skarbiec
Kancelaria prawna Skarbiec

Data publikacji: 06.08.2018, Data aktualizacji: 02.12.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 39 głosów

Kredyt hipoteczny z rodzicami - plusy i minusy
Jakie są plusy, a jakie minusy zaciągania kredytu z rodzicami? Czytaj na RynekPierwotny.pl!

Rynek kredytów hipotecznych w II kwartale bieżącego roku cechuje się nadal dynamicznym rozwojem. Nie ulega wątpliwości, że poza obszarem czysto inwestycyjnym na zakup taki decydują się zazwyczaj osoby młode, często absolwenci studiów lub osoby z zaledwie kilkuletnim stażem pracy. Robią to w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

  • jakie są zalety brania kredytu wspólnie z rodzicami
  • jakie są minusy takiego rozwiązania
  • w jaki sposób ustalana jest zdolność kredytowa 

O ile młody wiek zasadniczo pozytywnie wpływa na rezultat scoringu, to wiąże się nierozłącznie ze skromnym wkładem własnym kredytobiorcy, będącym niestety warunkiem wstępnym uzyskania większości dostępnych na rynku kredytów hipotecznych.

Rozwiązaniem tego problemu dla wielu młodych i potencjalnych kredytobiorców może okazać się wsparcie udzielone przez rodziców. Jakkolwiek nie jest to praktyka powszechna, to warto ją rozważyć, jeżeli sami nie dysponujemy wystarczająco wysokim wkładem własnym lub wysokość naszych zarobków nie wskazuje na odpowiednią wysokość kredytową.

Forma takiego wsparcia może być różnoraka. Rodzice przyszłego kredytobiorcy mogą przykładowo dokonać na jego rzecz darowizny środków pieniężnych, które ten ostatni przeznaczy na wkład własny przy samodzielnie zawartej i dalej kontynuowanej umowie kredytowej.

Jeśli natomiast idzie o brak tzw. zdolności kredytowej, sprowadzającej się w przypadku kredytów hipotecznych do wysokości osiąganych dochodów, to warto rozważyć zaciągnięcie wspólnego zobowiązania kredytowego wraz z rodzicami. Wówczas nie jedna, a dwie lub trzy osoby, każda ze swoim dochodem pokrywać będą ratę kredytową, co zdecydowanie korzystniejsze jest dla banku aniżeli kredyt udzielony jednej osobie fizycznej.

Należy jednak mieć na względzie, że bank nie będzie w przyszłości zbyt chętny, aby z obowiązku spłaty takiego kredytu został zwolniony któryś z pierwotnych kredytobiorców, np. właśnie rodzice. Bank bowiem uzyskawszy początkowo możliwość egzekwowania rat kredytowych od trzech osób nie będzie chętny działać na własną szkodę w ten sposób, że ograniczy sobie liczbę potencjalnych podmiotów, od których może żądać zapłaty.

W sytuacji, gdy solidarnym kredytobiorcom bardzo zależy na „odłączeniu” któregoś z nich, np. rodziców, należy spodziewać się, że bank poprosi o dodatkowe zabezpieczenie spłaty kredytu, np. weksel, jeżeli go nie było, poręczenie spłaty przez kolejne osoby, przedstawienie kolejnej nieruchomości, której właściciel zgodzi się na wpis hipoteki itd.

Jakkolwiek jest to dość skomplikowane, to nie można wykluczyć sytuacji, w której początkowo udzielony kilku osobom kredyt finalnie zostanie przypisany wyłącznie jednej osobie.

 
W sytuacji, gdy młodzi chcący dokonać zakupu mieszkania w ogóle nie posiadają zdolności kredytowej, ostatecznym wyjściem jest wzięcie kredytu przez samych rodziców. Zdolność kredytowa rodziców będzie badana przez bank tak samo, jak w odniesieniu do każdego innego kredytobiorcy, tj. brane są pod uwagę możliwości zarobkowe, czyli dochody, a ponadto wiek kredytobiorców. Należy liczyć się z tym, że im bardziej zaawansowany będzie wiek potencjalnego kredytobiorcy, tym wyższego bieżącego dochodu będzie wymagał bank.

W pewnych sytuacjach niestety bank może także odmówić udzielenia kredytu właśnie z uwagi na zaawansowany wiek. Jakkolwiek bank każdorazowo przy kredycie hipotecznym dokonuje zabezpieczenia spłaty kredytu hipoteką na samej nieruchomości, która została w ten sposób sfinansowana, to skorzystanie z niej stanowi dla banku każdorazowo ostateczność.

Oznacza to, że banki niechętnie korzystają z możliwości żądania sprzedaży egzekucyjnej takiej nieruchomości, albowiem głównym celem banku jest obsługa udzielonego kredytu, nie zaś jego jednorazowa spłata, choćby miała nastąpić przez uzyskanie środków pochodzących z egzekucji mieszkania czy też domu. Stąd nie należy nadmiernie obawiać się sytuacji, w której z przeróżnych powodów może pojawić się trudność w spłacie jednej lub nawet kilku rat.

Warto każdorazowo, zanim wydarzy się taka sytuacja udać się do banku i uprzedzić, negocjować, w celu uzyskania np. karencji w spłacie kredytu.

Jeśli chodzi o zalety kredytu hipotecznego, to należy podkreślić zwłaszcza tą, że koszt obsługi kredytu jest porównywalny do koszty wynajmu nieruchomości z tym tylko zastrzeżeniem, że spłata kredytu w pewien sposób przybliża nas do pełnej własności mieszkania podczas, gdy najem stanowi tylko opłatę za faktyczne korzystanie z lokum.

Autor:

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku oraz doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców.

Kancelaria prawna Skarbiec
Kancelaria prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych strategii ochrony majątku prywatnego i firmowego oraz zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      W teorii zwrot nadpłaty czynszu powinien następować na wniosek mieszkańca i być obsługiwany bezproblemowo. Ale czy tak jest zawsze? Sprawdzamy.

      11 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Kredyt konsolidacyjny w Citibank: sprawdź, zanim złożysz wniosek!

      Kredyt konsolidacyjny w Citibank: sprawdź, zanim złożysz wniosek!

      Poznaj warunki kredytu konsolidacyjnego Citi Handlowy. Sprawdź szczegóły oferty – okres spłaty, kwotę kredytu i przybliżoną wysokość miesięcznej raty.

      03 grudnia 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Kredyt bez BIK i KRD: sprawdź, czy otrzymasz kredyt bez sprawdzania BIK

      Kredyt bez BIK i KRD: sprawdź, czy otrzymasz kredyt bez sprawdzania BIK

      Szybki kredyt online bez BIK to popularna oferta na wielu stronach internetowych. Często występuje również pod takimi nazwami jak pożyczka na dowód czy na oświadczenie. Istnieją również pogłoski o możliwych kredytach hipotecznych bez BIK i KRD. Sprawdzamy, jakie są fakty.

      03 grudnia 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023