Urządzamy salon na poddaszu

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 25.07.2013, Data aktualizacji: 27.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Salon na poddaszu
Czy salon na poddaszu to dobry pomysł? Jak urządzić takie pomieszczenie? Sprawdź!

Uwielbiane przez Francuzów mieszkania na poddaszu, cieszą się coraz większą popularnością także i u nas. Choć aranżacja przestrzeni mieszkalnej pełnej ukośnych rozwiązań z pewnością nie należy do najłatwiejszych, to umiejętnie zaaranżowana, może stworzyć całkiem przytulne wnętrze.

Tym razem podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, podczas urządzania salonu na poddaszu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak urządzić salon na poddaszu
  • jakie wybrać meble
  • jak oświetlić takie pomieszczenie 

Najważniejszy jest pomysł

Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, pamiętajmy, że salon to przestrzeń, która każdego dnia spełnia w naszym mieszkaniu wiele istotnych funkcji. To tu spotykamy się z rodziną, zapraszamy gości, oglądamy telewizję, słuchamy muzyki, jemy lub też odpoczywamy po pracy.

Dlatego w miarę możliwości postarajmy się, by nasz salon na poddaszu był przestronny, jasny i przede wszystkim prawidłowo rozplanowany. Jeśli nie mamy jeszcze jasnego podziału poszczególnych pomieszczeń, zastanówmy się gdzie i jak zaaranżować naszą przestrzeń, wydzielając na niej część wypoczynkową, kuchenną i dzienną.

salon

Kuchnia otwarta na salon

Poddasze kocha otwarte przestrzenie, więc jeśli mamy taką możliwość, to ciekawym rozwiązaniem będzie stworzenie kuchni otwartej, połączonej z salonem np. jadalnią. W ten sposób zniwelujemy pomniejszający wnętrze efekt, wywołany przez ukośne ściany.

Jeśli jednak pragniemy by nasz salon był niezależnym pomieszczeniem, to w przypadku poddasza znakomicie sprawdzają się ścianki działowe, wykonane ze szkła, które w przeciwieństwie do ścian gipsowych czy ceglanych, potęgują wrażenie lekkości.

Jaki dach, taki układ salonu

Z reguły kształt naszego salonu na poddaszu w dużej mierze zależy od kształtu dachu. Jeśli nasze mieszkanie przykrywa dwuspadowy dach, to symetryczny kształt uzyskany dzięki skosom zamykającym pomieszczenie na przeciwległych ścianach, nie powinien stwarzać problemów z aranżacją.

Dużo trudniej o funkcjonalny salon w przypadku pokrycia budynku dachem wielopołaciowym, którego przestrzeń posiada liczne skosy. W takiej sytuacji architekci z reguły decydują się na wprowadzenie ścianek, które odcinają najniższe, często bezużyteczne części powierzchni.

salon na poddaszu

Meble skrojone na miarę

Ogromne znaczenie w aranżacji salonu ma odpowiedni dobór mebli, a także ich prawidłowe rozmieszczenie. Tradycyjne meble o klasycznej wysokości mogą zachwiać proporcje naszego salonu, dlatego postarajmy się poszukać mebli nieco niższych, bezpośrednio stawianych na podłodze lub na niezbyt wysokich nóżkach. Na szczęście w ostatnim czasie wielu producentów kompletów wypoczynkowych, stawia na rozwiązania w postaci niskich sof i foteli.

Niskie komplety wypoczynkowe sprawdzają się idealne w pomieszczeniach na poddaszu. Pamiętajmy jednak, że nasz komplet wypoczynkowy powinien być umieszczony tyłem do ściany skośnej, dzięki czemu wstawanie z kanapy nie będzie problematyczne, a my i nasi goście nie nabijemy sobie przy okazji guza.

Z kolei szafki i komody w salonie na poddaszu najlepiej jeśli wykonane są pod wymiar na zamówienie. Przydatne mogą okazać się również szafy wnękowe.

Jasna tonacja wnętrza

We wnętrzach ze skosami niezwykle istotna jest również kolorystyka. Salon na poddaszu będzie pochłaniać więcej światła, dlatego kolory ścian powinniśmy pomalować w jasnej i ciepłej tonacji barw. Ponadto decydując się na salon w jasnej tonacji, sprawimy, że nasze pomieszczenie wyda się większe, a pochylone ściany, utrzymane w tonacji bieli, beżu czy ciepłej  żółci nie będą rzucały się w oczy, sprawiając wrażenia nadmiernie pochyłych.

Z kolei ciepłe brązy w parze z bielą sprawią, że nasz salon będzie sprawiał wrażenie przytulnego. Jeśli mamy ochotę na dodatkowe akcenty, to mocniejszym kolorem możemy zaakcentować ściankę kolankową pod skosem. Ciekawym rozwiązaniem w salonie na poddaszu może okazać się również tapeta. Decydując się na tapetę, zaplanujmy ją jedynie na fragmencie, na pionowym odcinku ściany.

salon - skośny dach

Istotny dobór oświetlenia

Urządzając salon na poddaszu, poświęćmy również trochę uwagi naszemu oświetleniu. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zastosowanie oświetlenia punktowego, zarówno w postaci światła górnego, bocznego lub podłogowego, zwłaszcza że tradycyjnie wiszące lampy, mogą wizualnie przytłoczyć nasz salon. Punktowe światło górne najlepiej prezentować się będzie na podwieszanym suficie.

Akcent w postaci dodatków

Ostatnim ważnym elementem urządzania salonu na poddaszu jest dobór odpowiednich dodatków, które w zależności od naszego gustu mogą kolorystycznie nawiązywać do mebli i ścian lub tez stanowić akcent w postaci kolorystycznego kontrastu. Wybierając dodatki w postaci poduszek, narzuty, wazonów, ramek zwróćmy uwagę nie tylko na kolor, ale i fakturę.

remont mieszkania z architektem
Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: