Sufit napinany czy podwieszany - który wybrać?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 13.10.2020, Data aktualizacji: 20.02.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 568 głosów

Sufit napinany czy podwieszany?
Czym różni się sufit napinany od podwieszanego? Jakie są zalety i wady każdego z rozwiązań? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

Aranżacja całego domu czy mieszkania nie jest łatwym zadaniem. W nowoczesnym mieszkaniu należy zwrócić uwagę na podłogi, ściany, meble, ale również sufity. W jaki sposób je zaprojektować aby były funkcjonalne i wyglądały nowocześnie?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest sufit napinany i podwieszany
  • jak zamontować oba rodzaje sufitów
  • ile zapłacisz za montaż sufitu napinanego i podwieszanego

Sufit napinany - co warto wiedzieć?

Sufit napinany to rodzaj podwieszanego sufitu, który montuje się pod właściwym sufitem. Najczęściej przygotowywany jest z folii PCV termokurczliwej lub poliestrowej tkaniny. To elastyczna powierzchnia, której technika polega na naciągnięciu materiału w wysokiej temperaturze. Ogromną zaletą sufitów jest fakt, że są one tworzone są na zamówienie pod konkretne wymiary, dzięki czemu idealnie dopasowują się do powierzchni. To właśnie dlatego sufity napinane zyskują coraz większą popularność i uznawane są za alternatywę do sufitów podwieszanych - ich montaż jest zdecydowanie krótszy.

Sufit napinany
Źródło zdjęcia: sufityideal.pl

Wady i zalety

Sufit napinany (inaczej naciągany) posiada wiele zalet. Jedną z nich jest montaż. Odbywa się on za pomocą konstrukcji rozmieszczonych na suficie, na której montuje się folie PCV. Kolejną zaletą jest czas montażu i waga folii. Materiał jest na tyle lekki, że nie uszkodzi stropu. Membrana sufitu napinanego stanowi gładką powierzchnię, równą na całą powierzchnię sufitu - nie ma możliwości wysunięcia niektórych elementów niżej od pozostałych.

Zarówno montaż, jak i utrzymanie czystości są bardzo łatwe. Do wyczyszczenia wystarczy tylko woda z detergentem. Wadą sufitu napinanego to trwałość tkaniny. Materiał jest mało odporny na mechaniczne uszkodzenia, dlatego należy być ostrożnym przy pracy z nim. Co ważne, ogromną zaletą sufitu napinanego jest możliwość ponownego wykorzystania tej samej membrany.

Rodzaje

Sufity napinane wyróżniają się wieloma wariantami, dzięki czemu idealnie można je dopasować do każdego wnętrza. Coraz częściej montowane są sufity napinane lustrzane, podświetlane za pomocą pasków LED w różnych wariantach kolorystycznych. Na rynku dostępne są również sufity napinane 3D. Na membranie w suficie napinanym możemy wydrukować praktycznie wszystko. Często występującą grafiką jest efekt rozgwieżdżonego nieba.

Duże wrażenie robi także sufit napinany podświetlany - zwłaszcza w przypadku motywów związanych z kosmosem. Tu dochodzi dodatkowo możliwość zastosowania oświetlenia na całej membranie. Jednak możliwe jest również umieszczenie go po bokach czy wzdłuż wybranych krawędzi. Pamiętajmy, że w przypadku sufitów napinanych niemożliwe jest powieszenie tradycyjnego oświetlenia sufitowego np. żyrandoli i lamp.

Sufit napinany - wzory
Źródło zdjęcia: Bergmen

Sufit podwieszany - co warto wiedzieć?

Jest to najpopularniejsza metoda dekorowania sufitu. Polega na podwieszeniu płyt gipsowo-kartonowych, które można ułożyć w dowolny kształt, tworząc ciekawe kompozycje, np. schody czy wiszące płyty, na których może być montowane oświetlenie szynowe. Ich odpowiednia aranżacja może pozytywnie wpłynąć na odbiór estetyczny. Sufit podwieszany to świetne rozwiązanie, gdy chcesz zamaskować niedoskonałości pomieszczeń. Dzięki takiemu montażowi ukryjesz rury od instalacji, stary pękający tynk czy niedoskonałości stropu.

Wady i zalety

Sufit podwieszany w salonie ma naprawdę wiele zalet. Jego montaż nie jest prostym zadaniem i raczej wymaga zatrudnienia specjalisty, ale to, co wnosi do wnętrza salonu, jest tego warte. Sufit z karton-gipsu rekomendowany jest w pomieszczeniach, które są wysokie i mają większą powierzchnię. W przypadku mniejszego metrażu efekt końcowy może być odwrotny do oczekiwanego - sufit może sprawiać wrażenie przytłaczającego i optycznie jeszcze bardziej pomniejszać pomieszczenie.

Warto mieć na uwadze także kwestię wilgotności pomieszczenia. Wilgotność powietrza nie służy dobrze przy tego typu sufitach. Największą zaletą sufitu podwieszanego jest zakrycie niedoskonałości, okablowania czy też przewodów wentylacyjnych. Sufity podwieszane maskują wszelkie instalacje. Jednak należy pamiętać o tym, że nie każde rury mają możliwość zabudowy. W kwestii podjęcia decyzji ukrycia przewodów lub rur należy zasięgnąć informacji w spółdzielni lub porozmawiać ze specjalistą.

Sufit podwieszany umożliwia także montaż dodatkowych źródeł światła, która wpłynie na spektakularny efekt końcowy. Zamontowanie sufitu podwieszanego może pełnić funkcję izolacji ciepła, a także wyciszenia dźwięku.

Sufit podwieszany
Źródło zdjęcia: knaufmag.pl 

Rodzaje

Sufity podwieszane można podzielić ze względu na materiały. Wyróżniamy sufity z płyt g-k, mineralne twarde i miękkie, metalowe oraz drewniane. Występują w różnych wariacjach kolorystycznych. Często stosowane są również sufity podwieszane kasetonowe, których zaletą jest łatwy demontaż, gwarantujący dostęp do instalacji ukrytych pod kasetonem.

Sufit napinany a podwieszany - różnice w montażu

Montaż sufitu podwieszanego różni się od napinanego przede wszystkim pod względem czasu, jaki trzeba poświęcić na tę czynność. Oczywiście oba rodzaje to nic innego, jak obniżony sufit. Ten drugi montuje się praktycznie w jeden dzień. Wystarczy zamocować odpowiednie profile, a następnie napiąć na nich membranę, którą należy rozgrzać do 70 stopni. Montaż sufitu napinanego wymaga zaangażowania mniejszej ilości osób niż montaż sufitu podwieszanego.

Podwieszanie sufitu wymaga znacznie więcej elementów. Po pierwsze, cały sufit podwieszany trzeba umieścić na specjalnej konstrukcji wymagającej większej ilości kołków, płyt gipsowo-kartonowych. Do montażu koniecznie należy kupić: profile, wieszaki, wkręty, łączniki poprzeczne, kołki rozporowe, niwelator laserowy, ołówek, masa szpachlowa, preparat gruntujący, siatka spoinowa, siatka zbrojąca oraz wełnę mineralna w przypadku ocieplania sufitu. Profile nośne i profile główne będą potrzebne w większej liczbie. Oczywiście wszystko należy wykonywać krok po kroku. Wszystkie płyty gipsowo-kartonowe trzeba odpowiednio przyciąć i uważnie układać na stalowej lub drewnianej konstrukcji.

W takim przypadku istnieje większe ryzyko nieumiejętnego wykonania pracy. Może się to skończyć krzywizną, szparami czy nawet zarysowaniem płyt gipsowych. Dodatkowo, większa ilość odpadów przekłada się na konieczność poświęcenia czasu na sprzątanie po wykonanej pracy. Podobnie będzie z demontażem.

Sufit napinany - oświetlenie
Źródło zdjęcia: aranzacjawnetrz.com.pl

Ile zapłacisz za sufit napinany i podwieszany?

W kategorii kosztów zdecydowanie wygrywa podwieszany sufit. Cena jest niższa, a dostępność szeroka. Płyty kartonowo-gipsowe znajdziemy praktycznie w każdym markecie budowlanym, a firm zajmujących się ich montażem jest dużo. Jeśli zależy nam na niskich kosztach, nie na szybkości czy braku bałaganu, idealnym wyborem będzie sufit podwieszany.

Cena całości będzie zależna od kilku wskaźników. W zależności od rodzaju stelażu (drogie drewno vs tańszy metal), kosztach płyt oraz ogromnego wpływu na koszt całości, ma montaż sufitu podwieszanego. Na tej ostatniej kwestii nie należy oszczędzać - tylko doświadczona firma będzie w stanie zamontować idealnie równy sufit podwieszany. Cena montażu może być wysoka, jednak w dłuższej perspektywie się to opłaci - nic nie spadnie, nie porysuje się, nie ukruszy, będzie także mniej strat przy cięciu płyt. To właśnie dlatego montaż sufitu podwieszanego warto powierzyć profesjonalnej ekipie.

Sufit napinany jest droższą opcją. Na cenę wpływa mniejsza popularność a także dostępność. Membrana powinna posiadać odpowiednie atesty. To najdroższa część. Cena sufitu napinanego jest wyznacznikiem jakości. Dodatkowo, do montażu potrzeba wyspecjalizowanej ekipy, a takich również nie funkcjonuje zbyt dużo na polskim rynku. Sufit napinany do samodzielnego montażu to opcja praktycznie niemożliwa. Cena jego zamontowania obejmuje nie tylko same profile i membranę. Powłokę trzeba najpierw podgrzać, a następnie naciągnąć na profile i schłodzić. Nieumiejętne wykonanie tego zabiegu może skutkować opadnięciem materiału a nawet jego przedziurawieniem. Wtedy trzeba będzie zakupić nową i zamontować całość od podstaw. 

Sufit podświetlany - aranżacja
Źródło zdjęcia: knaufmag.pl 

Materiał powstał we wspołpracy z SMD-LED.pl

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

5 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Maciek

    Też miałem taki dylemat, ale w końcu zdecydowałem się i nie żałuję. Jeśli tylko mogę coś zasugerować – znajdź naprawdę dobrą ekipę, żeby wszystko było zrobione na tip top. Tutaj nie ma miejsca na jakąkolwiek fuszerkę.

    22 czerwca 2022, 15:12
  • Marek

    Jeśli masz budżet, śmiało się zdecyduj. Taki sufit jest naprawdę mega jak będzie podświetlony. Mam u siebie i wszystkich gości zachwyca takie rozwiązanie.

    22 czerwca 2022, 15:12
  • Robert

    Ja mam sufit podwieszany – nie w salonie, a w przedpokoju. To fajna sprawa, jak chce się np. umieścić tam oświetlenie albo zakryć rury z gazem (tak było w moim przypadku). Trochę roboty z tym było, dlatego jednak polecam wziąć to montażu sprawdzoną ekipę.

    14 czerwca 2022, 14:00
  • Basia

    Sufit napinany jest mega – świetnie to wygląda. Zastanawiam się tylko nad trwałością. Nic się z nim nie dzieje po kilku latach? Może ktoś podzieli się doświadczeniami w tym temacie – najlepiej jakby miał porównanie z jedną i drugą opcją.

    8 czerwca 2022, 08:09
  • Przemek

    Jestem na etapie remontu mieszkania i zastanawiam się nad sufitem napinanym. Bardzo podoba mi się opcja sufitu lustrzanego, ale przerażają mnie koszty. Czy jest sens wydać te 300 zł za m2? Ktoś może podzielić się opinią?

    3 czerwca 2022, 13:39

    Redakcja

    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ wszystko zależy jakie masz oczekiwania. Na pewno sufit napinany wygląda efektownie – szczególnie, jeśli będzie on podświetlany paskami LED. Ale sufit napinany ma też ograniczenie – nie będzie można na nim powiesić standardowych lamp wiszących.

    20 czerwca 2022, 09:48

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: