Opodatkowanie przekazania zakupionego mieszkania w ramach umowy dożywocia

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Data publikacji: 11.09.2013, Data aktualizacji: 11.09.2013

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Opodatkowanie przekazania zakupionego mieszkania w ramach umowy dożywocia
Sporo wątpliwości wywołuje kwestia obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku przekazania wcześniej kupionego mieszkania na podstawie umowy dożywocia. Wyrok w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny.

Umowę dożywocia reguluje Kodeks cywilny. Polega ona na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, mieszkanie, światła i opał, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz urządzić mu własnym kosztem pogrzeb.


Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.


W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1967/11) we wniosku o udzielenie interpretacji podatkowej podatniczka wyjaśniła, że 10 grudnia 2009 r. kupiła mieszkanie. Ma zamiar przed upływem 5 lat od daty zakupu przenieść własnościowe prawo do tego lokalu na rzecz osoby trzeciej na podstawie umowy dożywocia w zamian za opiekę. Podatniczka miała wątpliwości, czy sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od chwili nabycia jest odpłatnym zbyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.). W ocenie podatniczki umowa o dożywocie nie ma charakteru odpłatnego zbycia, ponieważ pomiędzy stronami nie przechodzą środki finansowe. W związku z tym brak jest uzasadnienia dla obciążenia jej podatkiem dochodowym jako osoby zbywającej własność lokalu.


Dyrektor izby skarbowej uznał stanowisko podatniczki za nieprawidłowe. W uzasadnienie zwrócił uwagę, że ustawodawca w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. posłużył się pojęciem „odpłatne zbycie", nie zawężając katalogu odpłatnych czynności prawnych, w wyniku których dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości, jedynie do umowy sprzedaży, czy zamiany. Pod pojęciem odpłatnego zbycia rozumie się każdą czynność, w wyniku której dochodzi do przeniesienia prawa własności z dotychczasowego właściciela na nowy podmiot - i przeniesienie tego prawa ma charakter odpłatny. Na podstawie umowy o dożywocie również dochodzi do odpłatnego zbycia nieruchomości, a uzyskany w wyniku tej czynności prawnej przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – uznał dyrektor izby skarbowej.


W świetle art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego umowa dożywocia ma charakter umowy odpłatnej i wzajemnej. Przedmiotem świadczenia ze strony zbywcy (dożywotnika) jest przeniesienie własności nieruchomości. Umowa dożywocia nie określa kwotowo ceny, za jaką nieruchomość jest zbywana. Nabywca zobowiązuje się jedynie do świadczeń określonych w art. 908 k.c., przy czym ich wartość i okres, w którym mają być spełnione, w momencie zawierania umowy (uzyskania przychodu - zgodnie z art. 19 u.p.d.o.f.), nie są znane. Z tego względu przychód dożywotnika określa się w oparciu o wartość  rynkową zbywanej nieruchomości – stwierdził dyrektor izby skarbowej.   

 

 

Podatniczka odwołała się od wydanej interpretacji do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W skardze powtórzyła swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie.

 

Sąd pierwszej instancji uznał stanowisko podatniczki za słuszne, Sąd podkreślił, że umowa dożywocia jest - co do zasady - na gruncie prawa cywilnego umową o charakterze odpłatnym.  W zamian za swoje świadczenie zbywca nieruchomości (dożywotnik) uzyskuje określone świadczenia służące zaspakajaniu jego potrzeb w taki sposób, aby nie musiał on przyczyniać się do  zdobywania środków na zaspokojenie niezbędnych wymagań życiowych. Każda ze stron uzyskuje korzyści z umowy. W tym sensie uzyskane przez dożywotnika świadczenia mają walor finansowy, ale ze względu na osobisty i losowo nieprzewidywalny charakter świadczeń nie można przyjąć, że po stronie zbywcy nieruchomości dochodzi do odpłatnego przysporzenia, z którym łączy się powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu.


Dyrektor izby skarbowej, działając w imieniu ministra finansów złożył w Naczelnym Sądzie Administracyjnym skargę na wyrok sądu pierwszej instancji.



NSA: umowa dożywocia jest odpłatna

    

NSA uchylił wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego i przekazał temu sądowi sprawę do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że istotą odpłatności umowy o dożywocie jest to, że zbywca dokonując przysporzenia nie czyni tego kosztem własnego majątku, ponieważ uzyskuje ekwiwalentne świadczenie, posiadające określony wymiar materialny. Przejawia się to choćby w zaoszczędzeniu przez zbywcę tych wydatków, które musiałby ponieść w związku z własnym utrzymaniem, gdyby nie doszło do zawarcia umowy o dożywocie. Uzyskiwane przez dożywotnika świadczenia mają określony walor finansowy, a tym samym trzeba przyjąć, że po stronie zbywcy nie dochodzi do bezpłatnego przysporzenia kosztem własnego majątku.


Odpłatny charakter umowy dożywocia należy, zdaniem NSA, powiązać z odpowiednimi przepisami materialnego prawa podatkowego.


Kluczowe znaczenie ma tutaj treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) u.p.d.o.f., zgodnie z którym źródłami przychodów są odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Z kolei art. 19 ust. 1 u.p.d.o.f. stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Z treści ww. przepisów wynika, że źródłem przychodów opisanym w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. jest odpłatne zbycie rzeczy, przez które należy rozumieć przeniesienie prawa własności na inna osobę za wynagrodzeniem. Co do zasady zatem, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w tym przepisie jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.


W konsekwencji NSA orzekł, że podatnik, który przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie mieszkania, chce je przekazać najbliższym lub osobie trzeciej w zamian za opiekę na podstawie umowy dożywocia ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy. Jest to bowiem odpłatne zbycie nieruchomości, stanowiącym źródło przychodu, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f. Umowa dożywocie jest umową odpłatną, bo w zamian za przekazanie mieszkania zbywca otrzyma określone świadczenia, które da się wycenić.

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Dziennikarka od 2000 roku, prawnik, z odbytą aplikacją sądową. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, gospodarczego i prawa związanego z nieruchomościami.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: