Zmiany podatkowe na rynku nieruchomości – bez podatku przy sprzedaży szybszej niż po 5 latach?

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 23.10.2018, Data aktualizacji: 24.10.2018

Średnia ocen 4/5 na podstawie 266 głosów

Zmiany podatkowe na rynku nieruchomości – bez podatku przy sprzedaży szybszej niż po 5 latach?
Od 2019 roku część podatników, która sprzeda swoje mieszkanie przed upływem 5 lat od daty nabycia, nie zapłaci od tego podatku.

Zmiany, o których mowa mają wejść w życie od 1 stycznia 2019. Chodzi o nowelizację ustawy o PIT i CIT, ordynacji podatkowej i innych ustaw – opublikowaną niedawno przez Ministerstwo Finansów.

Zanim opiszemy zmiany, jakie mają wejść w życie, kilka zdań o stanie faktycznym. Otóż na dzień dzisiejszy, każdy zbywca nieruchomości (także spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, użytkowania wieczystego), ma zapłacić podatek dochodowy – jeśli sprzedał nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia (kupno, ale także darowizna, bądź spadek), licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ono nastąpiło.

Sprawa jest uregulowana zapisami w art. 10 ust.1 pkt. 8 ustawy o podatku od osób fizycznych. 19 procentowy podatek naliczany jest od dochodu uzyskanego ze sprzedaży, a więc pomniejszonego o koszty. Kosztem w takiej sytuacji jest przede wszystkim cena nabycia nieruchomości. Jeśli przed upływem 5 lat od nabycia nieruchomości, sprzedamy ja w wyższej cenie, niż cena kupna, to od tej nadwyżki zapłacimy podatek.

Jedyny wyjątek, kiedy przed upływem 5 lat od nabycia, w przypadku sprzedaży nie będziemy musieli płacić 19 proc. podatku, stanowi sytuacja, w której sprzedający pozyskane z tego tytułu środki z powrotem zainwestuje na rynku nieruchomości – na realizację własnych celów mieszkaniowych. By skorzystać z ulgi (art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy), należy uzyskane środki wydać w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego, w którym dokonano sprzedaży nabytej nieruchomości.

Tak przedstawia się stan obecny. Ustawodawca chce jednak nieco ulżyć niektórym posiadaczom mieszkań, przymierzającym się do sprzedaży.

Dyspensa dla rozwodników i wdowców

Danina może być szczególnie „bolesna” dla osób, które nieodpłatnie nabyły nieruchomość, a więc bez kosztów kupna. Właśnie dla nich ustawodawca przygotował opisywane zmiany.

Sprawa dotyczy nie tyle zwolnienia z podatku, bo takich zmian fiskus nie przewiduje. Natomiast wprowadza znacznie korzystniejsze zasady obliczania owego 5 – letniego okresu, kiedy to mieszkanie nie może być sprzedane, jeśli nie chcemy płacić daniny.

Dotyczy to niektórych grup posiadaczy nieruchomości. Chodzi o spadkobierców, rozwodników oraz wdowców.

 • Zmiany dla spadkobierców – dotychczas osoba, która dostała np. mieszkanie w spadku, mogła jest sprzedać bez płacenia podatku PIT dopiero po upływie 5 lat od śmierci spadkodawcy, czyli po 5 latach od faktycznego przejęcia własności nieruchomości.

Teraz to się zmieni - od nowego roku, 5 – letni okres ochronny będzie liczony od końca roku kalendarzowego, w którym to spadkodawca nabył nieruchomość. W ogromnej większości przypadków, spadkobierca będzie mógł więc bez problemu od ręki ją sprzedać, nie płacąc podatku.

Jeśli spadkodawca nie posiadał mieszkania w okresie 5 lat przed swoją śmiercią, a krótszym, w takiej sytuacji ów okres będzie pomniejszał wymagany okres ustawowy. By wyrazić to jaśniej: jeśli np. pan X kupił mieszkanie 2 lata przed swoją śmiercią i przepisał wnuczkowi Y, w takiej sytuacji wnuczek Y będzie mógł sprzedać mieszkanie bez podatku już tylko po 3 latach od momentu stania się faktycznym właścicielem, czyli od śmierci dziadka.

 • Rząd chce też w ten sam sposób ułatwić życie rozwodnikom i wdowcom. Na mocy obecnych przepisów 5 letni okres oczekiwania na sprzedaż bez konsekwencji podatkowych, upływa od daty owdowienia lub rozwodu. Po wprowadzonych zmianach osoby będące wdowcami lub rozwodnikami, będą mogły sprzedać nieruchomość po upływie 5 lat od daty jej nabycia do majątku wspólnego.

Co z tymi, którzy już nabyli?

Choć nowe prawo wejdzie w życie od stycznia 2019 roku, obejmie ono także tych, którzy już przed tym terminem odziedziczyli nieruchomość, bądź przejęli ją na mocy rozwodu, czy też w wyniku śmierci małżonka. Istotny jest tu nie tyle czas nabycia nieruchomości, co czas uzyskania dochodu ze sprzedaży. Ten musi nastąpić po 1 stycznia 2019 roku, dlatego każda osoba, która przymierza się do odpłatnego zbycia nieruchomości, a należy do którejś z grup posiadaczy, do których adresowane są zmiany, powinna we własnym interesie wstrzymać się jeszcze te kilka miesięcy i zbyć ją z początkiem przyszłego roku.

Więcej czasu na inwestycję w nieruchomość

To nie koniec ułatwień proponowanych przez fiskus. Ta zmiana obejmie wszystkich sprzedających mieszkania przed upływem 5 lat. Jeśli chcą skorzystać z ulgi i nie płacić podatku, obecnie muszą w ciągu 2 lat od końca roku kalendarzowego, w którym sprzedali mieszkanie, uzyskane środki z powrotem zainwestować na rynku mieszkaniowym, by – jak to określono w przepisach – zaspokoić własne problemy mieszkaniowe. Otóż od 1 stycznia 2019 okres ten zostanie wydłużony do 3 lat. Będziemy mieli więcej czasu na wydatkowanie środków na rynku mieszkaniowym.

Ministerstwo Finansów doprecyzowało również przepisy, które do tej pory budziły wątpliwości. Niejasne było (różniły się tu stanowiska organów podatkowych i NSA), czy w ciągu 2 lat od sprzedaży, zbywca ma stać się właścicielem innej nieruchomości, czy też wystarczy, że wydatkuje pieniądze na ten cel.

Chodzi o sytuację, gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera – często dwa lata nie wystarczą, by stać się faktycznym właścicielem. Obecnie ustawodawca doprecyzował przepisy – prawo do ulgi przysługuje już przy dokonaniu transakcji, czyli wydatku na cele mieszkaniowe. Kupno od dewelopera mieszkania, które jeszcze jest w budowie i zakończy się ona za 3 lata, da prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej i niezapłacenia podatku PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości posiadanej wcześniej.

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: