Pobierz bezpłatnie wzór umowy dożywocia

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.08.2022, Data aktualizacji: 17.11.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Wzór umowy dożywocia do pobrania
Umowa dożywocia to umowa cywilnoprawna, która wskazuje na przekazanie nieruchomości w zamian za dożywotnią opiekę i utrzymanie. Jak sporządzić umowę dożywocia? Sprawdź.

Umowa dożywocia jest regulowana przez Kodeks cywilny. Na jej podstawie właściciel nieruchomości zobowiązuje się do przeniesienia jej własności na nabywcę, który ma zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie.

Z lektury tego artykułu dowiesz się m.in:

 • czym jest umowa dożywocia
 • jakie dane powinna zawierać umowa dożywocia
 • jak poprawnie wypełnić dokument 

Co powinna zawierać umowa dożywocia?

Umowa dożywocia może być sporządzona jedynie w formie aktu notarialnego. Najważniejsza informacja, jaka powinna znaleźć się w dokumencie, dotyczy przeniesienia prawa własności nieruchomości oraz określenia zobowiązań wobec zbywcy.  Jakie informacje powinny się w niej znaleźć? Poniżej znajdziesz listę niezbędnych danych:

 • miejsce i data zawarcia umowy,
 • dane stron umowy (imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, opcjonalnie numery PESEL. W razie prowadzenia działalności gospodarczej może być zawarty NIP strony),
 • określenie przedmiotu umowy,
 • określenie terminu, w jakim nieruchomość zostanie przekazana,
 • podpisy stron.

UWAGA: Do wniosku obowiązkowo należy dołączyć: dokument potwierdzający nabycie nieruchomości, numer księgi wieczystej nieruchomości, zaświadczenie o braku zaległości w opłatach, wypis z rejestru gruntów, wypis z MPZP, oraz wyrys z mapy ewidencyjnej. 

Wzór umowy dożywocia

Wzór umowy dożywocia możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Eksperci portalu rynekpierwotny.pl opracowali uniwersalny dokument, dzięki któremu będziesz mógł podpisać umowę dożywocia. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem. 

Umowa dożywocia dla swojej ważności wymaga formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Treść umowy dożywocia przygotowuje wybrany notariusz, dlatego poniższe wzory mogą ulec zmianie zarówno co do formy jak i kolejności ich zawarcia w akcie notarialnym.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Załącznik do pobrania
 • Umowa dożywocia wzór DOCX
  Pobierz
 • Umowa dożywocia do uzupełnienia DOCX
  Pobierz
 • Umowa dożywocia wzór PDF
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: