Ograniczenia w wynajmie mieszkań dla turystów? Nowe plany rządu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 28.09.2018, Data aktualizacji: 06.07.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Ograniczenia w wynajmie mieszkań dla turystów?
Rządowe propozycje zmian dla wynajmu krótkoterminowego w branży hotelarskiej. Czy ukrócą występujące w niej nadużycia?

Kto chce zmiany?

O ograniczenia związane z wynajmem krótkoterminowym apelują w szczególności samorządowcy. Chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem i podatkami. Sprawa jest równie istotna dla środowiska hotelarskiego, ponieważ prywatne apartamenty stanowią rosnącą, ale przede wszystkim na nieadekwatnych warunkach funkcjonującą konkurencję. Nowe przepisy będą wymagać rejestracji obiektów, które wynajmują lokale na czas krótszy niż 30 dni. Dodatkowo tego typu obiekty będą podlegać nowym obowiązkom kontrolnym.

Dotychczasowe regulacje

Jak twierdzą eksperci rynku obowiązujące dziś regulacje, które określają usługi turystyczne są po prostu niewystarczające. Obecnie najem okazjonalny jest opodatkowany. Przez urzędy skarbowe tego typu działalność traktuje się jako świadczenie usług przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że wymagane jest założenie firmy. Zamiast rozliczania się jako najem mieszkaniowy, który rozliczany ryczałtem 8,5-procentowym, powinno to być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej. Włączenie tzw. mieszkań na doby do opracowanego katalogu obiektów hotelarskich oraz wspomniana konieczność  rejestracji to dobry początek, aby zacząć walkę z powstałą “szarą strefą”.

Statystyki

Jednak statystyki mówią same za siebie. Dziś inwestujemy w nieruchomości bardzo chętnie, ponieważ przynoszą większe stopy zwrotu niż choćby lokata bankowa. Jeśli odpowiednio wybierzemy lokal, to możemy na tym bardzo dużo zarobić. Rozwijający się rynek najmu powoduje, że właściciele coraz chętniej wynajmują mieszkania nie tylko turystom w tradycyjnym znaczeniu, ale także biznesmenom przyjeżdżających w delegacje do większych miast. Aktualnie aż 30 procent lokali, które kupowane są deweloperów jest następnie wynajmowanych.

Nowelizacja

Nowelizacja na ten moment jest na etapie uzgodnień wewnątrz resortowych. Oznacza to, że oczekuje na wpis w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ministerstwo chce, aby wraz z wejściem w życie nowych przepisów wynajmujący nie mogli prowadzić  działalności polegającej na najmie krótkoterminowym bez spełnienia określonych norm, a przede wszystkim zarejestrowania działalności.

Najważniejszym minusem nowelizacji może być wzrost cen za usługi, który bezpośrednio uderzy w klientów szukających pokoi oraz mieszkań na krótki czas.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: