Czym jest najem okazjonalny?

Maria Bartosik
Maria Bartosik

Data publikacji: 29.01.2014, Data aktualizacji: 17.11.2022

2 minuty czytania
Czym jest najem okazjonalny?
23 listopada 2013 r. wraz z wejściem w życie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ("MdM"), wprowadzono zmiany w znanej już formule najmu okazjonalnego.

Ustawa wprowadzająca najem okazjonalny została uchwalona przez Sejm RP 17 grudnia 2009 roku, a zaczęła obowiązywać od 28 stycznia 2010 r. Wprowadzenie takiej formy najmu miało, z jednej strony, zwalczyć plagę niepłacenia przez właścicieli podatku od najmu, z drugiej zaś pomóc właścicielom mieszkań w eksmisji nieuczciwych lokatorów.

Ustawa o "MdM" wprowadziła poprawki do ustawy z 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksy cywilnego.

Normatywny charakter umowy najmu okazjonalnego

Najem okazjonalny dotyczy wynajmu lokali, których celem jest spełnianie potrzeb mieszkaniowych. Taką umowę może zawrzeć jedynie właściciel lokalu, który jest osoba fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.

Zgodnie z nową ustawą, umowa najmu okazjonalnego jest umową zawartą na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Warunkiem koniecznym dla uprawomocnienia takiej umowy jest wymóg, aby właściciel - będący osobą fizyczną i spełniający wszystkie pozostałe wymogi – zgłosił zawarcie umowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela mieszkania, w terminie czternastu dni od dnia rozpoczęcia najmu.

Tradycyjny najem a najem okazjonalny

Najważniejszą różnicą między tego rodzaju umowami a tradycyjnymi umowami najmu jest możliwość eksmisji lokatora, który nie wywiązuje się z umowy. Do takiej eksmisji nie potrzebny jest wyrok sądu. Przy tradycyjnych umowach najmu nie można eksmitować kobiet w ciąży i małoletnich. Trzeba pamiętać także o okresie ochronnym między 1 listopada a 31 marca, w którym to nie można stosować eksmisji. Do umów najmu okazjonalnego nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów.

Przed podpisaniem umowy najemca musi wskazać lokal, w którym będzie mógł zamieszkać po eksmisji. Najemca musi też okazać potwierdzenie zgody właściciela wskazanej nieruchomości. Ponadto, podpisując umowę o najem okazjonalny, najemca podpisuje akt notarialny, w którym oświadcza, iż poddaje się egzekucji i zobowiązuje do dobrowolnego opuszczenia lokalu w przypadku nie wywiązania się z postanowień umowy. Jeśli natomiast najemca utraci możliwość zamieszkania we wskazanym lokalu, musi, w ciągu 21 dni, poinformować właściciela mieszkania o innym lokalu, do którego ewentualnie mógłby się przeprowadzić.

Korzyści płynące z najmu okazjonalnego

Najem okazjonalny daje właścicielom nieruchomości pewność, że nie stracą zysków z wynajmu mieszkania. Egzekucja lokatorów, w przypadku najmu tradycyjnego, może trwać latami. W przypadku opisywanej umowu najmu okazjonalnego, proces ten jest jedynie formalnością.

Istnieją jednak także korzyści dla wynajmujących. Osoba wynajmująca lokal mieszkalny może liczyć na stałe warunki wynajmu, co w praktyce oznacza, że właściciel może pobierać jedynie czynsz określony w umowie oraz niezależne od niego opłaty (media) - pod warunkiem, że umowa nie stanowi inaczej. Czynsz wynajmu może zostać podwyższony tylko zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

Wzór umowy najmu okazjonalnego Zobacz

Maria Bartosik
Maria Bartosik

Studentka politologii, dziennikarka z zamiłowania. Na co dzień zajmuje się pracą z dziećmi . W wolnych chwilach korzysta z uroków przyrody. Od kilku miesięcy współpracuje z portalem RynekPierwotny.com. Pisze artykuły z zakresu rynku mieszkaniowego, a także opisuje i analizuje rządowy program "Mieszkanie dla Młodych".

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: