7 najdłuższych budynków mieszkaniowych w Polsce

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 28.12.2022, Data aktualizacji: 05.04.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Najdłuższe budynki mieszkaniowe w Polsce
Zastanawiasz się, jakie są najdłuższe budynki w Polsce? Falowiec, mrówkowiec i jamnik to tylko niektóre z nich. Zestawienie najdłuższych bloków znajdziesz w tym artykule.

W wielu polskich miastach wieżowce, które pną się kilkadziesiąt (a nawet więcej) metrów w górę, nie są już niczym nowym. Kurcząca się przestrzeń miejska w pewien sposób wymusza tego typu rozwiązania architektoniczne. Nieco bardziej niezwykłym widokiem są długie bloki, które mierzą od kilkuset metrów do nawet jednego kilometra. Takich budynków w Polsce powstało całkiem sporo i nie da się przejść obok nich obojętnie. Zobacz najciekawsze z nich!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaką długość ma warszawski jamnik
 • czym są katowickie kukurydze
 • gdzie znajduje się polski Manhattan

Co warto wiedzieć o najdłuższych budynkach w Polsce?

Ogromne, wielokondygnacyjne bloki są znakiem charakterystycznym epoki PRL. Budownictwo tamtych czasów stawiało na masowość. Próbowano zaspokoić potrzeby mieszkaniowe jak największej grupy ludzi. Lata 60. i 70. to w końcu okres wzmożonych migracji ludności do miast. W tamtych czasach próbowano znaleźć taki model mieszkania, na który każdy będzie mógł sobie pozwolić. Nie bez znaczenia był także czas budowy, chciano go skrócić najbardziej jak to możliwe.

Co zatem zrobiono, aby było „szybko, dużo, tanio”? Z pomocą przyszła prefabrykacja. Termin ten odnosi się do przemysłowego tworzenia gotowych do montażu elementów z wielkiej płyty. Ta metoda budowy dała szanse na stosunkowo prężne zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludności powojennej Europy. Przez lata obserwowaliśmy, jak budynki z wielkiej płyty pięły się nie tylko wzwyż, ale także wszerz i w wielu miastach w Polsce są niezwykłym elementem miejskiego krajobrazu.

Nie możemy jednak zapominać, że tego typu budownictwo ma liczne wady. Mimo to, niektóre wielkie budynki, poprzez swoją skalę czy kształt, wciąż budzą ogromne zainteresowanie i przyciągają nowych mieszkańców.

Kukurydze w Katowicach

Pod tą nietuzinkową nazwą kryją się mieszkania położone na katowickim osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Zawiszy Czarnego. Swoim wyglądem przypominają kolby kukurydzy (balkony mieszkań mają kolisty kształt). Budynki pną się w górę na wysokość 82 metrów i mają 27 kondygnacji. W każdym może mieszkać nawet 800 osób.

Kukurydze zostały zaprojektowane przez architektoniczny tandem Buszko i Franty, a inspiracją miały być wieżowce Marina City wybudowane w Chicago. 

Zobacz nowe mieszkania w Katowicach

KukurydzeKukurydze

Warszawski jamnik

To blok mieszkalny znajdujący się przy ul. Kijowskiej 11 w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. Budynek ma 508 metrów długości, a w jego skład wchodzi 430 mieszkań w 43 klatkach schodowych i 132 garaże. Gdyby stał pionowo, to byłby dwa razy wyższy od Pałacu Kultury i Nauki!

Jak zrodził się pomysł na taki budynek? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest jego lokalizacja. Został zbudowany w latach 1971-1973 w południowej części osiedla Szmulowizna.

W latach 70. ubiegłego wieku stolica Polski chciała stać się kluczowym miastem bloku socjalistycznego. Przeszkodą miały być te części Warszawy, których nie można było nazwać reprezentacyjnymi. Takim miejscem były Szmulki, w okolicach Dworca Wschodniego. Ktoś wpadł na pomysł, aby przysłonić to osiedle. W tym celu wybudowano 500-metrowego "jamnika", który stał się jednocześnie domem dla wielu warszawiaków. 

Sprawdź mieszkania na Pradze-Północ

Falowiec w Gdańsku

Falowiec to typ budynku mieszkalnego, który dzięki swojej długości i charakterystycznym złamaniom fasad - przypomina falę. Na przełomie lat 60. i 70. w Polsce powstało kilka takich budowli, między innymi w stolicy województwa pomorskiego.

Najdłuższy z nich znajduje się przy ulicy Obrońców Wybrzeża w Gdańsku. Składa się z 11 kondygnacji i 16 klatek schodowych. Co ciekawe, przy biegnącej wzdłuż niego ulicy znajdują się aż trzy przystanki autobusowe! Oczywiście do zbudowania tego bloku wykorzystano technologię wielkiej płyty. Co więcej, chcąc, aby prace postępowały szybciej, wiele elementów prefabrykowano na miejscu.  

Ten słynny na całą Polskę blok stawiano w latach 1970-1973. Początkowo zakładano, że falowiec będzie zdecydowanie krótszy. W trakcie budowy uznano, że wolna przestrzeń powinna zostać wykorzystana. W rezultacie falowiec rozciągnął się na 860 metrów długości.

Jak głosi miejska legenda, jest on widoczny z kosmosu. Jednak żaden mieszkaniec nie miał jeszcze okazji tego sprawdzić.

Sprawdź mieszkania w Gdańsku

FalowiecFalowiec

Mrówkowiec we Wrocławiu

Ma 235 metrów długości i 11 pięter. W 801 mieszkaniach żyje tu ponad 2 tysiące osób. Chociaż powstał w czasach PRL-u i miał być jak najtańszy, kusił nowoczesną plażą na dachu.

Mrówkowiec został zaprojektowany w 1963 roku przez inż. Leszka Zdeka, znanego z projektów wrocławskich domów studenckich. Konstruktorem został Stanisław Kamiński. Pierwsze prace przy ul. Drukarskiej rozpoczęto w 1965 roku, a budowa trwała dwa lata.

W 1967 wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Na ostatniej kondygnacji budynku umieszczono pierwszą w mieście telewizyjną antenę zbiorczą, co w tamtym czasie było prawdziwym luksusem. Był to też pierwszy blok we Wrocławiu, na którym wydzielono fragment dachu, gdzie mogli opalać się mieszkańcy. Niestety plażę zamknięto już w 1969 roku.

A skąd się wzięła nazwa tego bloku? Dla wielu wrocławian to kwestia dyskusyjna. Jedni mówią, że pochodzi od liczby mieszkańców, inni wspominają plagę mrówek faraona, które miały pojawić się w budynku po likwidacji pobliskiego cmentarza.

Zobacz mieszkania we Wrocławiu

Superjednostka w Katowicach

Katowicki mrówkowiec, żyleta, a nawet szafa - te nazwy również funkcjonują w świadomości katowiczan, jako określenia opisujące jeden z największych wielokondygnacyjnych budynków w Polsce. Najbardziej znany jest pod nazwą Superjednostka. Niektórzy mówią o niej "maszynka do mieszkania".

Budynek usytuowany jest w centrum Katowic, przy alei Wojciecha Korfantego, w pobliżu ronda gen. Jerzego Ziętka. Budowę rozpoczęto w 1967 roku i kończono etapami aż do marca 1969 roku. Znajduje się tu ponad 700 mieszkań, korytarze tworzą labirynt, są długie jak tor dla sprintera i choć kondygnacji jest 15, winda zatrzymuje się jedynie na czterech. Superjednostka ma 182 metry długości i jest efektem projektu Mieczysława Króla.

Co ciekawe, w 2014 powstał film dokumentalny w reżyserii Teresy Czepiec pod tytułem „Superjednostka”.

SuperjednostkaSuperjednostka

Manhattan w Łodzi

Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa, potocznie nazywana Łódzkim Manhattanem to kilka zespołów budynków, które powstawały pomiędzy 1975 i 1982 rokiem. Swego czasu mieszkania w tych blokach były bardzo rozchwytywane. Nie bez znaczenia była lokalizacja w samym centrum Łodzi, a także novum w postaci portierni przy wejściach na klatki schodowe.

Jak wysoki jest Manhhatan? Najwyższe bloki wznoszą się na wysokość 78 metrów. Największy, przy ulicy Piotrkowskiej 182, liczy 26 kondygnacji, 7 segmentów, a w każdym znajduje się ponad 100 mieszkań.

Okazałe segmentowe bloki stanowiły kontrast do rozmieszczonych wokół kamienic i fabryk. Wszystko zgodnie z zamysłem ówczesnych władz. Łódzkie drapacze chmur miały być symbolem nadchodzących zmian w wyglądzie i charakterze miasta.

Zobacz mieszkania w Łodzi

Manhattan Manhattan, Łódź

Pekin

Budynek ten składa się z ciągu 23 połączonych galeriami bloków mieszkalnych. Zlokalizowany jest na osiedlu Przyczółek Grochowski na warszawskiej Pradze-Południe. Jego łączna długość ze złamaniami wynosi 1,5 km. Znajdziemy go w kwartale ulic Ostrzyckiej, Motorowej, Żymirskiego, Kwarcianej, Bracławskiej, Opinogórskiej.

Projekt osiedla stworzyło małżeństwo architektów Oskar i Zofia Hansen. Cały kompleks ma plan zbliżony do nieregularnej litery M.

Osiedle nie ma dobrej sławy, lecz posiada niewątpliwe zalety urbanistyczne. Zgodnie z założeniami architektów wewnętrzne dziedzińce tworzą zieloną półprywatną przestrzeń. „Pekin” posiada także własny żłobek, przedszkole, szkołę podstawową i przychodnię.

Sprawdź mieszkania na Pradze-Południe

Pekin
Pekin, Przyczółek Grochowski

Podsumowanie

Polska architektura z okresu PRL-u budzi wiele emocji. Co by jednak o niej nie mówić, nie da się przejść obok niej obojętnie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się długie budynki, które do tej pory w wielu miastach stanowią nietuzinkową atrakcję turystyczną. Znacie te budynki, a może mieszkanie w jednym z nich?

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: