Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raport cenowy marzec 2024: Wraca równowaga na rynkach mieszkaniowych największych miast. Czy stabilizacja cen również?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.04.2024, Data aktualizacji: 23.04.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 47 głosów

Raport cenowy marzec 2024
Jak kształtowały się ceny mieszkań w marcu 2024 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w marcu 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak kształtowały się ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego,
 • gdzie mieszkania są najdroższe, a gdzie najtańsze,
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym: wzrosty i spadki w marcu 2024 roku

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

Niestety, w większości metropolii początek tego roku nie przyniósł oczekiwanej stabilizacji cenowej, choć w marcu pojawiły się jej pierwsze symptomy. W Krakowie, Wrocławiu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów utrzymała poziom z lutego - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierowtny.pl. 

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w marcu 2024 roku wynosiła 17 500 za m kw. Tym samym stolica odnotowała 2% zmianę średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 17 155 zł za m kw.

Ceny mieszkań Warszawa

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej bazie dokładnie 11 426 ofert nowych mieszkań, czyli o 224 szt. więcej niż w lutym 2024. 

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w marcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 18 188 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

Warszawa

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w marcu 2024 roku wynosiła 16 030 zł za m kw. Tym samym stolica Małopolski nie odnotowała zmiany średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 16 073 zł za m kw.

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 139 ofert nowych mieszkań, czyli o 292 szt. więcej niż w lutym 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w marcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 17 367 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.  

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

Kraków

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w marcu 2024 roku wynosiła 15 056 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 14 945 zł za m kw.

Ceny mieszkania Gdańsk

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 013 ofert nowych mieszkań, czyli o 755 szt. więcej niż w lutym 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w marcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 15 337 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

Trójmiasto

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w marcu 2024 roku wynosiła 13 359 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska nie odnotowano zmiany średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 333 zł za m kw.

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 489 ofert nowych mieszkań, czyli o 360 szt. więcej niż w lutym 2024.

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w marcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 724 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

Wrocław

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w marcu 2024 roku wynosiła 10 843 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o -2% względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 11 032 zł za m kw.

Ceny mieszkań w Łodzi

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 731 ofert nowych mieszkań, czyli o 83 szt. mniej niż w lutym 2024 roku.

W styczniu rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem poprzedniego miesiąca. Właśnie tutaj w marcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 340 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Łodzi

Łódź

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w marcu 2024 roku wynosiła 12 809 zł za m kw. Tym samym w stolicy Wielkopolski odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 669 zł za m kw.

Ceny mieszkań Poznań

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 680 ofert nowych mieszkań, czyli o 1 077 szt. więcej niż w lutym 2024.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem spadku cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w marcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 11 562 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Poznaniu

Poznań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w marcu 2024 wynosiła 10 637 za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie odnotowano zmiany średniej ceny ofertowej względem poprzedniego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 10 608 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 7 475 ofert nowych mieszkań, czyli o 144 szt. więcej niż w lutym 2024 r.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w marcu 2024 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 8 590 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”.

Zobacz oferty mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Katowice

Podsumowanie

Marzec 2024 stanął pod znakiem względnej stabilizacji cen mieszkań z rynku pierwotnego. Jednak skok cenowy zanotowaliśmy w takich miastach jak: Warszawa, Poznań iTrójmaisto. Ceny na tym samym poziomie utrzymał się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Spadek cen nastąpił w Łodzi. 

Jak natomiast będą wyglądały kolejne tygodnie? O tym przekonamy się już za miesiąc, podczas publikacji kolejnych danych.

Poznaj średnie ceny mieszkań w Rzeszowie

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023